adrika
21.10.05,11:19
Ahojte, nemáte prosím niekto recept na spišské pirohy s bryndzou a zemiakmi ? ďakujem
Tatiana
21.10.05,10:06
Keď nechcem polotovar z obchodu, tak keď mám chuť robím takto:
Spravím si z polohrúbej múky s troškou soli a pridaním vlažnej vody také mäkké cestičko, ktoré rozváľkam. Potom vykrajujem menšie okrúhle tvary s pohárom, ktoré plním bryndzou zmiešanú s varenými zemiakmi. Podávam s opraženou slaninkou a poliate so smotanou. A ešte som zabudla - vajíčko do cesta v žiadnom prípade nepridávaj, lebo potom budú tvrdé.
adrika
21.10.05,10:13
ďakujem , určite vyskúšam,myslela som, že je to zložitejšie, nejaký špeciálny recept........ mňaaaam, už teraz mám chuť, ale musím ešte čo-to poúčtovať, víkend začína až okolo 16-tej....
príjemný a hlavne chutný víkend
miťa
21.10.05,10:54
neviem či sú to spišské, ale ja dám uvariť zemiaky v šupke, vychladnuté ich pretlačím alebo narajbem, pridám soľ, polohrubú múku, vajce a vypracujem cesto.ešte predtým časť zo zemiakov odložím a zmiešam s bryndzou a sušeným kôprom.Tým potom plním cesto a dám variť do horúcej vody.Posypem to zvyškom plnky a rozpusteným maslom.Dobrú chuť!
Tatiana
21.10.05,11:11
neviem či sú to spišské, ale ja dám uvariť zemiaky v šupke, vychladnuté ich pretlačím alebo narajbem, pridám soľ, polohrubú múku, vajce a vypracujem cesto.ešte predtým časť zo zemiakov odložím a zmiešam s bryndzou a sušeným kôprom.Tým potom plním cesto a dám variť do horúcej vody.Posypem to zvyškom plnky a rozpusteným maslom.Dobrú chuť!
Neviem Miťa, možno máš pravdu. Tento recept mám od známej, ktorá mala babku na Spiši, a tá robievala pirohy takto. Ale určite je veľa spôsobov.
kukučka
21.10.05,17:26
Keď nechcem polotovar z obchodu, tak keď mám chuť robím takto:
Spravím si z polohrúbej múky s troškou soli a pridaním vlažnej vody také mäkké cestičko, ktoré rozváľkam. Potom vykrajujem menšie okrúhle tvary s pohárom, ktoré plním bryndzou zmiešanú s varenými zemiakmi. Podávam s opraženou slaninkou a poliate so smotanou. A ešte som zabudla - vajíčko do cesta v žiadnom prípade nepridávaj, lebo potom budú tvrdé.Sú rôzne varianty prípravy cesta aj plnky
múka + voda
múka + strúhaný varený zemiak + voda
múka + acidofilné mlieko
Ja solím len plnku a cesto nie, varím v osolenej vode. Ak nemáte dobrú slaninku, výborné sú aj s upraženým maslom, nezabudnite na pažítku! Rovno na tanier lyžicu kyslej smotany - nemusí byť, najmä ak zapíjame cmarom, kyslým mliekom alebo acidkom. Moje deti barbari sladkým!
Plnka
Uvarené zemiaky poštuháme - sme na Spiši - pridáme bryndzu, soľ a skúste aj 1 lyžicu cukru, neoľutujete. Niekto dáva aj kôpor či pažítku.
Ak robíme zemiakovú plnku, tak pridáme mleté korenie a rozdrvený majorán.
Ak neodhadnete množstvo plnky a zvýši sa vám cesto, urobte lekvárové s maslom.
Dobrú chuť!