PeterKMY
23.05.10,12:01
Chcem sa spytat mame v meste hromadne garaze istom pozemku cca. 50 garazi,ale vlastnikom pozemku je mesto.
Tieto garaze boli postavene cca. pred 50 rokmi. Stavali si ich sami ludia, a potom ktora garaz komu bude patrit sa vylosovalo...Kazdy majitel co tam ma teraz garaz je jej vlastnikom. Garaze maju list vlastnictva, boli skolaudovane,su zapisane na katastri...teda vsetko ako ma byt , len majitelom pozemku pod garazami je mesto.

Chcem sa tymto spytat ci sa nemam takuto garaz obavat kupit,kedze pozemok vlastni mesto a mesto nechce tento pozemok predat. Uz boli podane vela krat navrhy ale vzdy sa to zamietlo,pritom tam stoja uz cca. 50 rokov nie garaze.

V pripade ze by niekto "z vonka" chcel kupit tento pozemok, ze by tam chcel nieco stavat nejaky napr. polyfunkcny dom, a mesto by mu ten pozemok predalo , ci mozu byt nase garaze zburane... Alebo ci to nieje len take lahke to zburanie, ci by musel kupca toho pozemku nam dat postavit nove garaze, alebo by nam ich musel zaplatit. Alebo ci by sme prisli o ne teda.

Dakujem za rady.
Miichaela
23.05.10,10:46
Ak by sa mesto rozhodlo pozemok predať, Vy ako majiteľ garáže stojacej na tomto pozemku máte na pozemok prednostné právo. Mesto pri predaji pozemku ho musí ponúknuť najskôr Vám, ak ho odmietnete potom ho môže ponúknuť inej osobe.
Mária27
23.05.10,11:00
Ak by sa mesto rozhodlo pozemok predať, Vy ako majiteľ garáže stojacej na tomto pozemku máte na pozemok prednostné právo. Mesto pri predaji pozemku ho musí ponúknuť najskôr Vám, ak ho odmietnete potom ho môže ponúknuť inej osobe.
Kde je to napísané, že majiteľ stavby má predkupné právo na pozemok?

Vlastníctvo stavby a vlastníctvo pozemku sú dve samostatné práva. U nás neplatí, že vlastník pozemku môže požadovať zbúranie stavby, okrem prípadu, že bola stavba postavená bez povolenia alebo v rozpore so zákonom (§ 135c obč.zák.).
Vlastník pozemku má právo vyžadovať nájomné. Vlastníci garáží môžu žiadať zriadiť vecné bremeno.
PeterKMY
23.05.10,11:13
Na vystavbu bolo vsetko povolene ved to je v meste ...nic tam nieje nacierno, je tam list vlastnictva, kolaudovane garaze...len cisto tam niesme vlastnikmi pozemku pod garazami...mesto to nechce predat ...ale ziadost/navrhy na odkupenie boli...
Mária27
23.05.10,11:23
Zatiaľ mesto garáže nemôže zbúrať, ale ani nemusí pozemok garážnikom predať. Ak by predalo pozemok ako celok, budete platiť nájomné za pozemok novému majiteľovi. Otázka je, čo si zapýta.
PeterKMY
23.05.10,11:33
Odkupenie pozemku bolo v takom zmysle ze by tam niekto chcel nieco stavat...nie ze by to odkupil len preto aby mohol "vyberat" od nas "garaznikov" najomne... A ze keby chcel niekto tam nieco stavat a my tam mame garaze ale nemame ten pozemok odkupeny/nechceli predat mesto , ci je mozne tom v pripade nam garaze zburat, alebo by nam ten stavitel co by tam chcel nieco stavat povinny postavit nove garaze ,alebo tieto zaplatit...
Xanti
23.05.10,11:59
Ak by sa mesto rozhodlo pozemok predať, Vy ako majiteľ garáže stojacej na tomto pozemku máte na pozemok prednostné právo. Mesto pri predaji pozemku ho musí ponúknuť najskôr Vám, ak ho odmietnete potom ho môže ponúknuť inej osobe.
Toto platilo kedysi. Ak v nájomnej zmluve s mestom bola uvedené predkupné právo. Teraz sa to do nájomných zmlúv nedáva.

Add zadávateľ, platíte mestu nejaký nájom za pozemky, na kt. stoja garáže? Je tam nejaká nájomná zmluva?
Mária27
23.05.10,12:06
Odkupenie pozemku bolo v takom zmysle ze by tam niekto chcel nieco stavat...nie ze by to odkupil len preto aby mohol "vyberat" od nas "garaznikov" najomne... A ze keby chcel niekto tam nieco stavat a my tam mame garaze ale nemame ten pozemok odkupeny/nechceli predat mesto , ci je mozne tom v pripade nam garaze zburat, alebo by nam ten stavitel co by tam chcel nieco stavat povinny postavit nove garaze ,alebo tieto zaplatit...
Veď som ti napísala, že nemôže (už dvakrát), ani keby tam chcel stavať, ani keby to za tým účelom kúpil. Je mi jasné, že to nik nebude kupovať z dôvodu "vyberania". Staval by vedĺa, ale od vás by aj tak vyberal - zadarmo by vás tam nenechal.
Zatiaľ majitelia pozemkov čakajú, kedy sa stavby rozpadnú. Zákon sa však môže zmeniť.
PeterKMY
23.05.10,12:06
Co je v zmluve vam povedat momentalne neviem...ja som sa dozvedel len vcera ze tie garaze vlastne nemaju vlastni pozemok , ale pozemok mesta (preto sa tuna pytam)...plati sa myslim len dan a elektrina...
PeterKMY
23.05.10,18:15
Chcem sa este spytat treba volat odhadcu na tu garaz alebo nie? Cenu mame dohodnutu za aku sa preda garaz,ale niektori mi vravia ze mali odhadcu niektory ze nemali. Ze staci len kupno predajna zmluva , overene podpisi a potom uz len na kataster ist. Staci to podla vas ?
Ice dive
23.05.10,18:39
Chcem sa este spytat treba volat odhadcu na tu garaz alebo nie? Cenu mame dohodnutu za aku sa preda garaz,ale niektori mi vravia ze mali odhadcu niektory ze nemali. Ze staci len kupno predajna zmluva , overene podpisi a potom uz len na kataster ist. Staci to podla vas ?
no pokiaľ to nekupujete na hypotéku, tak odhadcu nepotrebujete... resp. pre pokoj v duši, či kupujete dobre/za primeranú cenu si ho môžete zavolať...

Na prevod Vám stačí len KZ overené podpisy predávajúceho a návrh na vklad do katastra...
PeterKMY
24.05.10,06:43
Dakujem, uz som si to aj overil na katastri kym som si to tuna precital :)