tolyaasch
26.05.10,08:44
Môžem si na okraj svojho pozemku postaviť murované oplotenie o dĺžke cca 20 metrov a výške cca 2,5 metrov - hrúbka murovaného oplotenia 40 cm - na mojom pozemku. Totižto, dal som oznámenie o drobnej stavbe a sused teraz namieta že nemôžem si postaviť murované oplotenie a kladie si podmienky že sa nemôže dotýkať jeho domu (vyžaduje 20 mm dilatačnú špáru) a z jeho strany chce ustanoviť farbu oplotenia, nesúhlasí z 2,5 metrovou výškou, atď, atď.) Chcem sa len opýtať, že či z právneho hladiska má vôbec môj sused nejaké právo mi rozprávať do toho, že aký múr alebo plot si ja postavým na svojom pozemku? :)
220870
26.05.10,07:28
Určite viem len to že svojou stavbou nemôžete obmedzovať v užívaní svojho suseda .Musíte stavať tak aby ste mu nspôsobily žiadnu škodu na majetku.Postaviť plot s 20mm dilatačnou špárou tak mu zrejme začne jeho stavba plesnivieť.Môže žiadať svetlotechnycký posudok.
arizona
26.05.10,07:44
Sused ťa síce nemôže obmedzovať, čo robíš na svojom pozemku, ale ani ty nesmieš zasahovať do jeho práv.
V tvojom prípade by som rozmýšľala o posunutí toho múru, ak je to možné.
Keď pricapíš takú opachu susedovi o dom, budú stále problémy, lebo mu to bude pravdepodobne spôsobovať problémy a škodu, čo bude samozrejme sused namietať a žiadať odstrániť.

Ak sused bude potrebovať urobiť na dome nejakú nevyhnutnú opravu , si povinný podľa zákona mu umožniť prístup aj z tvojho pozemku a umožniť odstrániť závadu. Čo potom? Zbúraš múr ?...
ivonk
26.05.10,11:52
nedá mi nereagovať už len z toho dôvodu, že pokiaľ chceš stavať múr na svojom pozemku, máš na to právo. No čo sa týka povolenia, ak ti má sused robiť problémy, daj si radšej žiadosť na úrad najprv s ohlásením stavby a potom uvidíš či budú chcieť iné povolenia. Sused ak staval podla predpisov - už vtedy sa stavali domy min.30 cm od hranice pozemku. A ak by v prípade potreby potreboval niečo opraviť na jeho dome zo strany tvojho múru - je to len na dohode. Múr sa môže stavať na hranici pozemku a on by ti nemal určovať jeho farbu. Mal by si ho potom z jeho strany riadne opatriť, napr. ohodiť omietkou. Farbu nemusíš, to si urobí už on sám, ked bude chcieť.
tolyaasch
03.06.10,07:11
Ospravedlňujem sa za nepresné podanie problematiky. Pre správne pochopenie prikladám "nákres" :)

http://i687.photobucket.com/albums/vv234/tolyaasch/Igor/nakreskopie.jpg
Laco-monter
03.06.10,07:14
Hlavne musíš ten plot riadne odsúhlasiť so susedom. :)

Aby to nedopadlo podobne, ako píšem v téme

Problém s pozemkom.
tolyaasch
03.06.10,07:49
:) to s tým prenesením toho oplotenia to je poriadna pecka :D len nechapem ako potom tie 2 m kusy "zlepil" nanovo dokopy? ale musim uznat "koumak" to je :D
Laco-monter
03.06.10,08:57
:) to s tým prenesením toho oplotenia to je poriadna pecka :D len nechapem ako potom tie 2 m kusy "zlepil" nanovo dokopy? ale musim uznat "koumak" to je :D


Ja neviem ako , asi nechal medzery medzi dielmi a domuroval , ja som pri tom nebol...
Ale videl som hotový už nový múr a bol rovný , nebolo nič vidieť, múr bol celý omietnutý.
220870
03.06.10,16:42
Napísali ste to dobre ,dalo sa to pochopiť presne.Tak ako som napísal.Nemôžete oprieť svoju stavbu o jeho dom.
iv@n
03.06.10,17:37
tak tam nechá 5cm medzeru a je to.
z jeho strany daj omietku akú si on vyberie a na tej výške sa skúste dohodnúť. ak sú tie pozemky úzke, čo podla toho nákresu sú, tak pri 2,5m výške betonoveho plotu tam budete ako v tuneli.
kamarát má takto plot v radovke, iba 2m výška, svetlá farba, ale aj tak to pôsobí dosť klaustrofobicky.
220870
03.06.10,17:55
tak tam nechá 5cm medzeru a je to.
z jeho strany daj omietku akú si on vyberie a na tej výške sa skúste dohodnúť. ak sú tie pozemky úzke, čo podla toho nákresu sú, tak pri 2,5m výške betonoveho plotu tam budete ako v tuneli.
kamarát má takto plot v radovke, iba 2m výška, svetlá farba, ale aj tak to pôsobí dosť klaustrofobicky.
Od 400mm plotu nech to urobí ,ako chce sa bude odrážať dažďová voda na fasádu susedovho domu,z toho budú len problémy.:mee:
iv@n
04.06.10,03:04
tak podla toho nákresu som pochopil, že ten plot pôjde po záhrade a bude iba končiť pri dome, nie že pôjde popri dome s 5cm odskokom od neho. kde sa tam bude odrážať daždová voda?
220870
04.06.10,03:21
Na rohu.Videl som to viackrát,sú z toho nádherné fľakaté fasády.
tolyaasch
02.07.10,08:59
Ďakujem za odpovede, ale nepadla tu konkrétna odpoveď na moju otázku: môžem ja na svojom vlastnom pozemku postaviť drobnú stavbu na hranici môjho pozemku bez presahu na susedov pozemok bez toho aby som sa pýtal kohokoľvek (hlavne suseda)?
val007
02.07.10,19:29
Tak ja presne na tvoju otázku neviem odpovedať, no my sme dali tiež takéto oznámenie na obecný úrad, k tomu sme potrebovali podpisy susedov, ktorých sa toto oplotenie týka. Tí nám to podpísali a z obecného nám dali papier s povolením na túto drobnú stavbu.