jozefm30
28.05.10,21:19
Dobry den,
Prosim vas o pomoc. Chcel by som dat papierovo do poriadku jeden pozemok (drobny pozemocek cca.100m2) susediaci s mojim pozemkom. Tento pozemok aj vyuzivam, ale ako som zistil niesom tu ako vlastnik. 4/28 + 4/28 su napisany vlastnici dvaja zijuci manzelia, ktory tam nebyvaju (vlastnili susediaci pozemok, s domom, ktory odpredali a odstahovali sa do ineho mesta) zbytok 10 po 2/28 su nezijuci vlastnici a pri kazdom je (SPF) ako spravca. Mozem napisat kupno-predajnu zmluvu IBA MEZDI MNOU A MANZELMI, ktory vlastnia 8/28? A potom to riesit na SPF?
sarasara
29.05.10,03:38
No môžeš. zmluvu ti na katastri zapíšu aj bez súhlasu spoluvlastníkov. Títo sa však môžu do troch rokov od predaja odvolať s tým, že majú predkupné právo.
Ak si pozemok užíval v dobrej viere, že je to tvoj majetok najmenej desať rokov, mohol by si zvyšné podiely vydržať. Potreboval by si podpisy právnych nástupcov pôvodných vlastníkov, ak nie všetkých tak aspoň tých, ktorých nájdeš, ktorí budú pre teba dostupní.
milláčikk
30.05.10,10:19
Dobry den,
Prosim vas o pomoc. Chcel by som dat papierovo do poriadku jeden pozemok (drobny pozemocek cca.100m2) susediaci s mojim pozemkom. Tento pozemok aj vyuzivam, ale ako som zistil niesom tu ako vlastnik. 4/28 + 4/28 su napisany vlastnici dvaja zijuci manzelia, ktory tam nebyvaju (vlastnili susediaci pozemok, s domom, ktory odpredali a odstahovali sa do ineho mesta) zbytok 10 po 2/28 su nezijuci vlastnici a pri kazdom je (SPF) ako spravca. Mozem napisat kupno-predajnu zmluvu IBA MEZDI MNOU A MANZELMI, ktory vlastnia 8/28? A potom to riesit na SPF?


No môžeš. zmluvu ti na katastri zapíšu aj bez súhlasu spoluvlastníkov. Títo sa však môžu do troch rokov od predaja odvolať s tým, že majú predkupné právo.
Ak si pozemok užíval v dobrej viere, že je to tvoj majetok najmenej desať rokov, mohol by si zvyšné podiely vydržať. Potreboval by si podpisy právnych nástupcov pôvodných vlastníkov, ak nie všetkých tak aspoň tých, ktorých nájdeš, ktorí budú pre teba dostupní.

Pripadá mi nonsens výraz " nežijúci vlastník" (ešte tak "nevysporiadané dedičstvo" )
1, Tí dvaja po 4/28 predali aj toto??????????

2, Z tých 10x 2/28
a, neprebehlo dedičské ?
b, nebolo zahrnuté do dedičstva?
c, neboli dedičia ???? / zriekli sa ?
2,b, a 2,c, by sa dalo vydržať

3, Doriešiť 2, - SPF nekupuje.
jozefm30
30.05.10,13:18
1, ich podiel na tomto pozemku nepredali. Predali dom s pozemkom pod domom co bola ako ina parcela a toto nechali tak a odstahovali sa.
2a,b,c. Na LV z katester portalu je napisane:
Ucastni pravneho vztahu:vlastnik
1 Manzel, adresa
Datum narodenia: xy
Titul nadobudnutia: xxxx
ucastnik pravneho vztahu: vlastnik

2 Manzelka, adresa
Datum narodenia: xy
Titul nadobudnutia: xxxx
ucastnik pravneho vztahu: vlastnik

3-12 Meno Priezvisko, (SPF)
Titul nadobudnutia: Č.d. xx/xx dedenie B xx vl. c. xxx
Z xxxx/rok - ROEP k.u mesto - v.z. xx/xx
ucastnik pravneho vztahu: vlastnik

pri kazdom 3-12 je za meno (SPF) a na konci je SPF-Slovensky pozemkovy fond, adresa
ti ludia 3-12 uz neziju ako som sa dopatral, preto som uviedol nezijuci.

moja otazka bola ci mozem spisat tu kupno-predajnu zmluvu iba s manzelmi 1-2, za symbolicku cenu (ako sme sa dohodli) bez toho aby som rypal do tych ostatnych mien. Bolo mi niekym naznacene (nebudem komentovat), ze ak tam budem ako podielnik tak sa to "bude dat vyriesit" aby som tam bol len sam.
milláčikk
30.05.10,13:38
1, ich podiel na tomto pozemku nepredali. Predali dom s pozemkom pod domom co bola ako ina parcela a toto nechali tak a odstahovali sa.
2a,b,c. Na LV z katester portalu je napisane:
Ucastni pravneho vztahu:vlastnik
1 Manzel, adresa
Datum narodenia: xy
Titul nadobudnutia: xxxx
ucastnik pravneho vztahu: vlastnik

2 Manzelka, adresa
Datum narodenia: xy
Titul nadobudnutia: xxxx
ucastnik pravneho vztahu: vlastnik

3-12 Meno Priezvisko, (SPF)
Titul nadobudnutia: Č.d. xx/xx dedenie B xx vl. c. xxx
Z xxxx/rok - ROEP k.u mesto - v.z. xx/xx
ucastnik pravneho vztahu: vlastnik

pri kazdom 3-12 je za meno (SPF) a na konci je SPF-Slovensky pozemkovy fond, adresa
ti ludia 3-12 uz neziju ako som sa dopatral, preto som uviedol nezijuci.

moja otazka bola ci mozem spisat tu kupno-predajnu zmluvu iba s manzelmi 1-2, za symbolicku cenu (ako sme sa dohodli) bez toho aby som rypal do tych ostatnych mien. Bolo mi niekym naznacene (nebudem komentovat), ze ak tam budem ako podielnik tak sa to "bude dat vyriesit" aby som tam bol len sam.

Kúp cez normálnu KPZ (do zmluvy daj radšej cenu blízku obvyklej).
Ako spoluvlastníkovi sa ti bude určite ľahšie jednať.
Mária27
30.05.10,13:50
Správna odpoveď je hneď prvá. Kupovať budeš spoluvlastnícke podiely 4/28 + 4/28. V zmluve budú oni ako predávajúci, ty ako kupujúci, prevádzajúce podiely, ale opíšete celý pozemok so všetkými vlastnikmi a podielmi.
Prevodom spoluvlastníckych podielov vznikne nové spoluvlastníctvo, preto napíš aj výsledné rozdelenie podielov. Podpisy predávajúcich musia byť overené.

Lepšie by však asi bolo celý pozemok vydržať s tým, že títo dvaja ti to podpíšu ako súhlas s vydržaním. SPF to spravuje za neznámych vlastníkov.
nero 5
01.06.10,20:34
A ako je to vlastne s vydrzanim pozemku? môze sa vydrzat pozemok ak na nom je - dajme tomu 18 rokov a plati riadne dane za pozemok po predchadzajucej zmluve s obcou o uzivani na dobu 10 rokov?
geodet123
05.06.10,18:29
A ako je to vlastne s vydrzanim pozemku? môze sa vydrzat pozemok ak na nom je - dajme tomu 18 rokov a plati riadne dane za pozemok po predchadzajucej zmluve s obcou o uzivani na dobu 10 rokov?
Vydržanie pripadá do úvahy, ak súhlasia vlastníci alebo ich dedičia a zároveň si ho užíval ako svoj 10 rokov a zároveň to všetko dobromyseľne.

Dobromyseľnosť však musíš podložiť a to nejakou dohodou-papierom s bývalými vlastníkmi (a táto dohoda nebola zapísaná v katastri nehnuteľností/pozemkovej knihe, či už preto, že nemala všetky potrebné náležitosti alebo preto, že ste je nedali zapísať na kataster nakoľko ste nevedeli, že niečo také je potrebné).

Zároveň s vydržaním musia súhlasiť pôvodný vlastníci, ak nežijú, potom ich dedičia (bez súhlasu sa môžeš naťahovať na súde).