tina01
31.05.10,07:12
Prosím Vás o Váš názor.Máme pozvárané plotové dielce z jackloviny.Boli sme rozhodnutí s manželom, že ich dáme pozinkovať a potom natrieme kvalitnou farbou. No stretávame sa i s takým názorom, že zinkovanie je zbytočné,keďže dnes existujú špeciálne a kvalitné farby.Ďakujem za každý názor.:cool:
Laco-monter
31.05.10,05:26
Pozinkovanie je veľmi kvalitná a odolná povrchová úprava kovových dielcov.

Je to vlastne ďalšia vrstva kovu /zinku/, ktorá sa nanáša elektroforézou,tým, že sa celý dielec ponorí do tekutiny,ktorá obsahuje molekuly zinku, ktoré priľnú na povrch pod el.prúdom.

Vobec sa nedá porovnať s náterom.

Avšak zinkovanie vzhľadom na cenu,pripadá do úvahy pri zložitých dielcoch, napr.kovaný plot ,pretože zinok sa dostane aj do záhybov kam sa farba nedostane, a tak je dielec 100% chránený proti korozii.

Pri jednoduchých dielcoch je možné aj ošetrenie náterom, avšak je nutné aplikovať najprv vhodný základný nater, aj s inhibitorom korozie,ďalšie vrstvy možno ľubovoľne aplikovať podľa potreby, doležitý je základny náter.

Konkrétne značky farieb Vám poradia v špecializovanej predajni.
jojkoz
31.05.10,15:06
Ja som za zinkovanie - samozrejme ziarove nie galvanicke.

Podla mna to nieje az tak drahe - vzhladom na to ze clovek ma potom na furt pokoj.

Ale treba si uvedomit ze na zinkovanie ( ak je vyrobok z duteho materialu) treba mat kazdu jednotlivu trubku (jacklovinu) navrtanu na kazdom konci - je to hlavne preto aby im to nestrelilo v lazni.
A samozrejme aj dlasi nater ( ak treba) musi byt urceny na zinok - klasicka farba sa olupe ( hlavne ked ide o hladky, cisty, nezvetrany zinok).
220870
31.05.10,16:57
Myslím že sa to finančne nikdy nevráti.Dielce je pred pokovením nutné pieskovať,ak na takto upravený dielec nanesiete farbu tak vás prežije.Na mojom dome je 60 ročný plot a stále je bez vážnejších porúch.Zinok ochráni dielce na 6-7 rokov.Potom je aj tak nutný náter.
ski555
31.05.10,18:09
čerstvo pozinkované neodporúčam ošetrovať náterom,materiál sa musí vplyvom počasia zbaviť mastnoty a hlavne zdrsnieť,tiež sa skorej prikláňam ku kvalitnej antikoroznej ochrane náterom,samozrejme v tomto prípade.
Laco-monter
31.05.10,18:35
Ja už neviem , aj keby som napísal, že treba jesť chlieb,

tak sa nájde niekto, kto napíše , že je to škodlivé....

žiarové zinkovanie a galvanické a hentaké, nie je to jedno ???

Tu sa pýtajú LAICI , nie absolventi v odbore strojárska technologia.

Ja si myslím, že všetko závisi od toho, koľko má daný stavebník, či majiteľ peňazí a aké sú pre neho dostupné možnosti.

Lenže pravda je aj to, že som videl PLOT natretý na bielo a z jeho spojov, po daždi vytekala hrdza.
A to by sa určite nestalo ak by pri jeho výrobe bol dodržaný postup, resp.keby dielce boli pozinkované.

Takže tak.
day
01.06.10,06:02
ja som tiez za zinkovanie, potom nater na to urceny, vybrat zinkovnu (napr.: Malacky, Sered, Prievidza, Kuty, Zilina, Humenne, Sucany, Hr.Benadik) a je pokoj, samozrejme ako sa uz pisalo spravne navrtat (plny material netreba)
tina01
01.06.10,10:54
Ja už neviem , aj keby som napísal, že treba jesť chlieb,

tak sa nájde niekto, kto napíše , že je to škodlivé....

žiarové zinkovanie a galvanické a hentaké, nie je to jedno ???

Tu sa pýtajú LAICI , nie absolventi v odbore strojárska technologia.

Ja si myslím, že všetko závisi od toho, koľko má daný stavebník, či majiteľ peňazí a aké sú pre neho dostupné možnosti.

Lenže pravda je aj to, že som videl PLOT natretý na bielo a z jeho spojov, po daždi vytekala hrdza.
A to by sa určite nestalo ak by pri jeho výrobe bol dodržaný postup, resp.keby dielce boli pozinkované.

Takže tak.
Toho sa práve bojíme,že ak to nedáme pozinkovať, bude časom hrdza vytekať na betonové striešky pod tým, a ako to bude vyzerať? Máme toho cca 100 kg a finančne to nie je tak náročné.Vybrali sme si Prievidzu.Zmiatol nás názor majiteľa zámočníckej firmy,ktorá práve vyrába ploty a ten nám povedal,že to nie je potrebné, preto som sa obrátila na poradu a Vaše názory.
day
01.06.10,11:07
jednoduche rozdelenie, galvanicky do interieru, ziarovo do exterieru, rozdiel v hrubke zinku. dobra priprava u zamocnika, v Signume to bude urcite dobre pozinkovane, takze, smelo do toho

http://www.kovenask.sk/zinkovanie.htm
tina01
08.06.10,11:06
Ďakujem za informácie , už je to v PD.
Chobot
08.06.10,11:16
Ďakujem za informácie , už je to v PD.

Ja som na starom aute nechal pozinkovať disky kolies (ktoré už chytali hrdzu). Bolo to za babku, lebo to robili ako fušku, keď stavali Prístavný most (inak všetky diely Prístavného mosta sú opieskované a pozinkované). Keby som to musel platiť, tak by to bolo asi drahšie ako nové disky.

Ale tie disky prežijú nielen to auto (po 10 rokoch som ho predal) ale verím tomu, že aj ďalšie, na ktorom budú namontované.
220870
08.06.10,17:23
5 ročná rýna.
tina01
14.06.10,10:50
Ešte pre nerozhodných, ako sme boli my! Do 5.prac.dní to bolo hotové a cenovo to vôbec nebolo také drahé, ako nám hovorili ľudia, ktorí si nedali zinkovať práve kvôli cene. Teraz to necháme do jari tak a potom to natrieme farbou.
erzet
14.06.10,11:53
www.slovlak.sk
tina01
14.06.10,17:40
5 ročná rýna.
Môj sused má iba náter na kovanom plote a po dvoch rokoch mu steká po múriku hrdza a druhý sused má pod náterom zinkovanie, má ho 5 rokov a hrdzu zatiaľ nevidieť. Lenže tá rýna je vystavená asi iným poveternostným podmienkam, ako je plot, v ktorom nestojí voda a ani nie je napadané lístie a pod. Prečo nie je hrdzavá od vonku? Ja som laik...