Janos256
03.06.10,17:58
Prajem dobrý deň. Staviam RD o rozlohe 9x11 m (1-nadpodlažie: podkrovie, 130 m² podlahovej plochy). Mojim cieľom je docieliť čo najhospodárnejšie vyurovanie RD a v konečnom dôsledku nižšie faktúry za vodu, plyn a elektriku, čo je cieľom asi viacerých dnešných staviteľov. Chcem použiť 3-kombináciu plyn-drevo-solar. Mal by to byť nejaký 2-okruhový systém (plyn-solar), resp. ak vypnem kondenzačný kotol na plyn a zapnem lacnejší typ kúrenia a to kotol na drevo(pelety)-solar. Rozhodol som sa tak aj preto, lebo bývam v oblasti, kde je lacnejšie drevo a ako hlavný zdroj energie chcem využívať kotol na tuhé palivo. Systém v celom RD bude nízkoteplotný, čo sú tuším radiátory. Môžete mi prosím poradiť aké druhy jednotlivých kotlov zvoliť aby som mohol využiť už spomínaný 2-okruh systém vykurovania, resp. bude potrebná nejaká Aku-nádrž a o akom objeme, na ktorú sa dajú napojiť obe 2-okruhy?. Ďakujem Jano
TomasHC
03.06.10,18:19
Nizkoteplotna je podlahovka ;)

Ak chces byt velmi prespekulovany, pories velku akumulacnu nadrz (1000 litrov, trivalentnu - elektro, solar, kondenzacny kotol; pripadne teplovodny krb, kotol na tuhe palivo...), solarom/kotlom na tuhe palivo/teplovod. krbom "nabijes" akumulacnu nadrz a potom vykurujes podlahovku. Ma to tu vyhodu, ze mozes prevadzkovat kotol na tuhe palivo/teplovodny krb na maximalny vykon = max. ucinnost, min. dechtovanie. Ziskanu energiu natlacis do aku nadrze, tzn. zakuris v kotli/krbe na 2 hodiny na 100%, a potom si uzivas teplo z podlahovky zopar hodin. Ak dobre zatpelis (NED), tak ta kurenie vyjde velmi lacno, aspon prevadzka.

Pozri si aj Ty clanok http://www.asb.sk/tzb/vykurovanie/preco-v-teplovodnom-kozube-nic-nekondenzuje-3228.html
petervi
03.06.10,18:34
Solar by som v Tvojom pripade nedaval, navratnost v nedohladne
val007
03.06.10,18:36
K tejto téme by ma zaujímalo, za koľko rokov sa mi vráti počiatočná investícia. My máme len kondenžačný kotol, aj sme uvažovali o solary, o zatiaľ sme to neuskutočnili. Ak to máte nejako prerátané koľko by Vás mohlo stáť priemerne kúrenie a koľko sú počiatočné investície, dajte info. Ďakujem.
vemak
04.06.10,06:23
K tejto téme by ma zaujímalo, za koľko rokov sa mi vráti počiatočná investícia. My máme len kondenžačný kotol, aj sme uvažovali o solary, o zatiaľ sme to neuskutočnili. Ak to máte nejako prerátané koľko by Vás mohlo stáť priemerne kúrenie a koľko sú počiatočné investície, dajte info. Ďakujem.

Aj ja som uvažoval nad solárom, žiaľ nakoľko sľuby vlády pred voľbami o dotácii (teda ak neberiem tieto smiešne z fondov EU) ale tak ako to je v ČR., Rakúsku... zostali len sľubmi, návratnosť investící do solárka je na konci ich životnosti resp. pred gen. opravou. To samozrejme predajcovia poprú. Ale prerátať to nieje až také zložité.
day
04.06.10,08:05
Tvoje riesenie je hrozne komplikovane, trochu pozri na diskusiach a budes mudrejsi. ide aj o konstrukciu domu (mury, okna), tepelne mosty atd., urcite hladaj, drevo, pelety nebudu vzdy "lacne" (co je lacne?). solar bez dotacie, do toho by som tiez nesiel, pred rozhodnutim citaj a pocitaj a bude vsetko OK
petmar
04.06.10,08:11
Pokiaľ sa bude kúriť drevom alebo iným palivom, ktoré sa ručne prikladá, bez kondenzačnej nádrže by som to nerobil. 1000 litrov sa mi javí málo, robil som to u dcéry. Malo by to byť jednoducho povedané 100 násobok výkonu kotla, teda ak má kotol 25 kW, treba nádrž až 2500 litrov. Potom príde ten komfort. 1000 litrová veľmi priaznivo a šetrne pôsobí na kotol a zjednoduší prevádzku, skôr by sa jej malo hovoriť vyrovnávacia. Ale v prechodnom období im aj vykúri pár hodín.