deniska24
04.06.10,10:25
Ahojte! Potrebovala by som poradit ako postupovat v pripade ak chceme rozdelit pozemok. Pre lepsie pochopenie: s priatelom mame pozemok, na ktorom stoji rodinny dom a nedaleko od neho cca 7-8 metrov stoji dalsi dom a chceli by sme tento pozemok rozdelit tak, ze k rodinnemu domu bude patrit vacsia cast pozemku a k tomu druhemu domceku len minimum. potrebovali by sme to mat rozdelene kvoli tomu, aby sme v buducnosti mohli RD predat a my by sme si nechali ten druhy domcek ako chalupu. vsetko je na jednom LV, priatel je jediny majitel a na RD sa viaze hypotekarny uver. ocenim kazdu radu, lebo nevieme na koho sa s tym obratit a ci by to urady vobec povolili rozdelit.
pepa78
04.06.10,11:39
Ak som správne pochopil na jednom pozemku sú dva domy a na jeden z nich je záložné právo banky. Bez tej banky by to bolo jednoduchšie. Ak je priateľ jediným vlastníkom tak dá vypracovať geometrický plán na rozdelenie parcely, ktorý dá geodet zapísať na katastrálnom úrade. V banke treba zistiť, či by im nová výmera pozemku s domom stačila na pokrytie úveru.
deniska24
04.06.10,12:08
Áno, správne ste pochopili, ten úver tam nie je veľký takže by to malo stačiť, len dúfam, že na to nebude potrebný odhadca, lebo ten nás vyšiel naposledy 300€. Koľko vychádza približne finančne rozdelenie parcely?
pepa78
04.06.10,12:11
Bude tam potrebný znalec...lebo v podstate sa jedná o novú nehnuteľnosť na založenie. Kontaktujte toho čo vám robil prvý posudok a s ním sa určite dohodnete.Neviem koľko pýtajú geodeti.
doktor23
04.06.10,12:38
geodeti relatívne dosť ... rátaj medzo 200 - 300. Ale je to tiež konkurenčné prostredie ... treba obehať viacerých. Možno, naozaj len možno, bude banke stačiť pôvodný znalecký, ak napr. hodnota rod. domu, ktorý zostáva založený, banke postačuje ... bude od nej potrebné potvrdenie o súhlase s výmazom záložného práva na novovzniknutú parcelu.

Len mi tak napadlo ..... ak existujú dve stavby, mali by existovať aj dve parcely .....
pepa78
04.06.10,12:52
Po rozdelení pozemku vzniknú dve nové parcelné čísla...to znamená, že starý znalecký posudok je na iné číslo parcely...Myslím, že banka bude uprvovať aj záložné zmluvy. V prvom rade by som navštívil banku a od toho sa bude všetko odvíjať
deniska24
04.06.10,12:58
Pôvodne sme chceli ten starší domček zbúrať úplne a k tomu banka nepotrebovala žiadne ďalšie prehodnotenie, tiež sa nám to nezdalo tak sme si od nich radšej vypýtali aj písomné stanovisko, vtedy za tým začali trošku pátrať, ale nakoniec nám ho dali :) tak by mohlo stačiť aj to potvrdenie... všetko to záleží asi od banky, ktorá úver poskytla...
kubko19
07.06.10,18:22
Pri tom obiehavani geodetov netreba zabudnut vybrat si stredoskolsky vzdelaneho, ktory si to necha len tak bajocko u niekoho autorizacne overit, potom sa tiez netreba cudovat problemom v buducnosti ;).

Odporucam si nevyberat najlacnejsie ponuky, skor ten priemer. Ide o jednorazovu investiciu na cely zivot.