akodalej
04.06.10,22:06
Pomaly sa strácam v zákonoch a novelách, tak Vás chcem poprosiť o radu. Mám rodinný dom v osobnom vlastníctve, dve jeho izby boli kedysi prenajímané,teraz sú prehlásené na bytové priestory. Rada by som si v nich otvorila súkromné opatrovateľské centrum pre deti, ale potrebujem pristavať toalety pre deti a personál. Ide o 15m2 prístavby. Dom je v obci neďaleko Bratislavy. Mám začať na obecnom úrade? U projektanta? S okrúhlou pečiatkou,bez nej...?
ciners
04.06.10,22:51
Zacat na urade, kde vam daju potrebne instrukcie.
Na opatrovatelske priestory treba presne dodrzat potrebne normy a legislativu, tam je dany este aj pocet WCa vsetky veci. Projektanta tazko sudit podla peciatky. Na 15m2 peciatku netreba. Zodpovedny projektant je zodpovedny bez ohladu na peciatku, len ten peciatkovy moze byt zodpovedny aj za NBS, kym nepeciatkovy len za jednoduche stavby. Aj ti nepeciatkovy su este v dvoch skupinach: absolutne bez peciatky a ti s peciatkou svojho sefa, ktory ich uci zhanat si veci aj samich a potom im to skontroluje a opeciatkuje. Tak tu by som voli aspon takeho s dobrym sefom :)
akodalej
05.06.10,09:34
Čo sa týka noriem a návrhu toaliet, to dotiahnuté mám. Je to prísne, ale vďaka podrobným normám sa mi návrh "kreslil sám". Jasno nemám práve v tom ako a podľa čoho nájdem projektanta. Ja celé centrum zakreslené mám, tam sa už s ničím hýbať nedá, všetko je podľa noriem. Potrebujem ten návrh prekresliť do podôb, ktoré pôjdu ďalej na úrady. Do BA sme sa prisťahovali a nemáme nikoho, kto by nám odporučil projektanta z vlastnej skúsenosti. Mám len tak niekoho naklikať cez internet? V neposlednom rade je pravdaže dôležitá suma za návrh. Iné požiadavky má projektant napr. z Rimavskej Soboty, iný z Bratislavy....
ciners
05.06.10,15:07
Mozete skusit oslovit viacerych, budete mat viac ponuk. Nic lepsie ma nenapada. To sa aj nam,co s tym robime tazko vravi, ci je projektant XY lepsi ako projektant YZ. Hlavne to clovek tazko objektivne posudi. Niekedy aj samotny urad odporuci, s kym su najviac spokojni, v zmysle, ze cih projekti hladko prejdu
plamen4
06.06.10,20:32
Jednoznačne budete potrebovať stavebné povolenie – na soc. priestory, taktiež vrámci stavebného povolenia musí prejsť zmena užívania stavby na pôvodné miestnosti – ktoré budú slúžiť na iné účely ako doteraz. V prvom rade treba nájsť projektanta a hlavne komunikovať s hygienou, pretože tam budete potrebovať aj ich rozhodnutie.
lapejko
06.06.10,20:50
len technická pripomienka: prístavba MUSÍ mať vlastný základ a k hlavnej stavbe sa pripája s dilatáciou v celom pripojení!
akodalej
18.06.10,09:25
Ďakujem všetkým za ochotu. Dnes mi starosta dal kontakt na miestneho úspešného architekta a povedal, že ak budem mať hocijaký problém, mám prísť na úrad, že pomôže. Architekt zatiaľ nič. Nedvíha telefón:-)
val007
18.06.10,18:20
Možno je na dovolenke. Ale možno sú starosta a projektant kámoši a teda všetko pôjde hladko. Vy si poviete, čo potrebujete, projektant to hodí na papier a starosta schváli. Všetci budete spokojní a bude to rýchlo a bez problémov. :-)