day
07.06.10,15:08
Ahojte,

kto staval RD, bungalov z 20ky tehly, porobetonu? Ma niekto skusenosti s podobnou stavbou?
ciners
07.06.10,16:22
20ka tehla aj porobeton na steny staci. V miestach, kde su pri oknach nejake subtilne pilieriky uz stacit nemusi, to treba posudit. Pochybujem, ze by to spadlo aj pri tych pilierikoch, no kadejake nepekne trhliny a deformacie by sa asi vyskytli.
TomasHC
07.06.10,18:18
Mam bungalow z Ytong 250, priecky 125. Pojde na to fasadny EPS 140mm.
day
08.06.10,06:00
25cm tehlu/porobeton chcem dat aj ja, po viacerych zmenach, ale tak ci tak, nemam celkovu predstavu, t.z. hruba stavba a hlavne kurenie, uz tera sa priklanam k variante bez plynu, len tepelne cerpadlo, ale to je ina tema
Ferdosondo
08.06.10,06:25
25cm tehlu/porobeton chcem dat aj ja, po viacerych zmenach, ale tak ci tak, nemam celkovu predstavu, t.z. hruba stavba a hlavne kurenie, uz tera sa priklanam k variante bez plynu, len tepelne cerpadlo, ale to je ina tema
TČ sa oplatí v objektoch s vysokou spotrebou energie. Predpokladám že tú 25-ku chceš poriadne zatepliť, tak by TČ bolo ekonomicky nenávratná investícia.
plamen4
08.06.10,10:38
Plánujem stavať z 250 Ytongu + 200 možno 250 EPS. Tehla by mohla byť aj 200, no do takej hrúbky nechcem ísť kvôli sekaniu elektriky, vody. Preto som sa rozhodol pre 250 Ytong. Kúrenie elektrika. Tepelné čerpadlo je super vec, no o niečo drahšia investícia. Záleží od finančných možností. Ak by som mal prachy, tak by som ho určite dal.
TomasHC
08.06.10,10:47
Plánujem stavať z 250 Ytongu + 200 možno 250 EPS. Tehla by mohla byť aj 200, no do takej hrúbky nechcem ísť kvôli sekaniu elektriky, vody. Preto som sa rozhodol pre 250 Ytong. Kúrenie elektrika. Tepelné čerpadlo je super vec, no o niečo drahšia investícia. Záleží od finančných možností. Ak by som mal prachy, tak by som ho určite dal.

Ahoj, nemyslis, ze 200mm EPS je aj zbytocne vela? Takto ziskas R = 7, pri 250mm EPS dokonca az R = 8,42.

"Oblubena" kombinacia Ytong 375 + 50mm EPS ma R = 3,85 :)
Ferdosondo
08.06.10,18:06
Plánujem stavať z 250 Ytongu + 200 možno 250 EPS. Tehla by mohla byť aj 200, no do takej hrúbky nechcem ísť kvôli sekaniu elektriky, vody. Preto som sa rozhodol pre 250 Ytong. Kúrenie elektrika. Tepelné čerpadlo je super vec, no o niečo drahšia investícia. Záleží od finančných možností. Ak by som mal prachy, tak by som ho určite dal.
Podľa mňa úplne ideálne. Samozrejme aj ostatné časti zatepliť na podobnú úroveň a potom Ťa ceny elektriny na kúrenie trápiť nebudú.
misoporada
03.09.10,08:10
Zdravim chlapi. Ja planujem stavat z tehly 20ky + cca 15 EPS, resp. menej s kombinaciou PUR peny. Kvoli akumulacii aj setreniu malty by som siel do plnej tehly, akurat, ze na trhu asi neexistuje plna tehla vacsia ako 250x120x65??? S touto by asi nebola vysoka efektivita stavby.. Co vy na to?
alltracboy
03.09.10,09:59
a budete mat kanalizacne rury pomaly vonku. ja by som pod 25 nesiel ani za nic.. ved ked sa robi voda, plyn kanalizacia a elektrina, tak ta stena sa rozryje krizom krazom. tak potom nech to podrzi EPS :D priecky davam 150 kvly hluku.. skoda ze nemali na sklade tie s vyssou hustotou.
TomasHC
03.09.10,10:28
a budete mat kanalizacne rury pomaly vonku. ja by som pod 25 nesiel ani za nic.. ved ked sa robi voda, plyn kanalizacia a elektrina, tak ta stena sa rozryje krizom krazom. tak potom nech to podrzi EPS :D priecky davam 150 kvly hluku.. skoda ze nemali na sklade tie s vyssou hustotou.

Elektrina je ok, kanalizaciu treba co najviac poriesit ako lezatu a potom tie kusky uz len vertikalne, co sa moze.
Composite
03.09.10,14:12
Ahoj, nemyslis, ze 200mm EPS je aj zbytocne vela? Takto ziskas R = 7, pri 250mm EPS dokonca az R = 8,42.

"Oblubena" kombinacia Ytong 375 + 50mm EPS ma R = 3,85 :)

ty kde žiješ?
Ak dnes nemá dom aspoň R=7, tak nemá žiadnu cenu a kúrenie ťa bude stáť nehorázne penaize, počkaj do budúcna.

K téme: tú 20 cm by som si dal prepočítať statikovi.
day
03.09.10,14:24
ty kde ĹžijeĹĄ?
Ak dnes nemĂĄ dom aspoĹ? R=7, tak nemĂĄ Ĺžiadnu cenu a kĂşrenie ĹĽa bude stĂĄĹĽ nehorĂĄzne penaize, počkaj do budĂşcna.

K tĂŠme: tĂş 20 cm by som si dal prepočĂ*taĹĽ statikovi.
musis lepsie citat, Tomas to myslel ironicky a ma uplne inu skladbu obvodovych murov
Composite
04.09.10,12:59
vieš nemám moc času čítať ironiu v textoch, predsa sa to tu volá porada a očakávajú sa tu odborné rady, či osobné skúsenosti.
ciners
04.09.10,14:03
Ironicke je, ze okrem laikov si nikto nemysli, ze treba R=7. Nepoznam architekta, stavebneho fyzika, konstruktera, proste nikoho, co by to takto prehanal. Tolko odborna rada. To,co je napocitane v STN 730540 uz je R take, aby bolo setrive a to navyse, pasivne domy, nizkoenergeticke domy, to sa nahana trosku inak ako tepelnym odporom. Tam su velmi podstatne zisky, nie len straty.
Composite
04.09.10,19:12
bavíme sa na laickej úrovni, keby na odbornej, tak sa bavíme o tom, pasívny dom je do 15 kW/m2/rok

hej, ale toto dosiahneš ako? No vysokým odporom. čiže prvoradý je odpor, ked máme už daný odpor, bavíme sa o vzduchotesnosti, potom o vykurovaní a ohrievaní teplej vody, ďalej sa bavíme o energetickej náročnosti spotrebičov, potom sa bavíme o polohe domu, orientácií,....

Ale toto všetko je nám na prd, ak bude mať dom R=4, na všetko hore môžeš zabudnúť, takže pokiaľ nemá R=10, tak sa o pasívnom dome nemusíme ani baviť.

Takže R=7 na nízkoenergetický dom netreba a koľko treba? no povedz, kecáš hlúposti.

ciners tak trieskaš naozaj, ale totálne hlúposti, prečítaj si tu tému pasívny dom, tam som dal linky o pasívnych domoch, a všetky popierajú tvoje keci.

Napr. v rakúsku naša STN nestačí, lebo u nás stačí R=4 a je všetko OK v rakúsku by si si s tým nešrtol.
či chceš povedať, že všetky firmy čo stavajú pasívne domy, všetci ľudia čo to študujú kecajú?
Tak mi povedz prečo má pasívny dom skladbu 35 cementroštiepková doska, potom 400 vata a znova 35 cemetnoštiepková doska, preto má perlitkové omietky a dbá sa na vduchotesnost?
Prečo proste nedajú múr 200, 100 EPS a majú tvoj R=4?

Pri tvojom R=4 nedosiahneš hodnoty pasívneho domu = menej ako 15 kW/m2/rok ani keby si sa dokakal. Takže ked sa bavíme v laickej spoločnosti a s laikom ako ty, tak sa stačí bavíť o R, ak sa nestavia pasívny dom, tam sa budem baviť o ďaľších vecich.

http://www.iepd.sk/index.php/pasivny-dom/pasivny-dom
Tu sa píše o U čo je opak R, U=1/R, takže ciners kecáš
http://www.iepd.sk/index.php/pasivny-dom/vyber-kontrukcie
http://www.tzb-info.cz/3722-pasivni-domy-vyzva-dneska
http://www.pasivnedomy-sro.sk/index.html
http://martin-kucera.com/cs/stavba-pasivniho-domu/proc-pasivni-dum/
http://martin-kucera.com/cs/stavba-pasivniho-domu/co-je-to-pasivni-dum/obalka-budovy/
http://www.izoland.sk/nizkoenergeticke-a-pasivne-domy/konstrukcne-systemy.html
http://www.izoland.sk/nizkoenergeticke-a-pasivne-domy/tepelny-odpor.html
http://domy.etrh.net/

takže to čo si povedal odporuje všetkým terajší poznatkom rakušákov aj nemcov, čo už 20 rokov stavajú pasívne domy.

študuj a radšej sa k veciam, ktorým sa nerozumieš nevyjadruj

PS: http://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/128-zelena-usporam-on-line-kalkulacka-uspor-a-dotaci
Tam si pozri čo všetko sa počíta, hrúbka a odpor sú tam podstatné a prvoradé až potom sa bavíme o ďalších veciach.
Ty tvojími kecami by si dosiahol ENERGETICKY STITOK = max. E

PS2: alebo si objavil zázračný zdroj energie, ked si môžeš dovoliť obrovske úniky pri R=4, lebo ak máš R=4, tak aj keby si ma teplené čerpadlo, tak dosiahneš v najlepšom prípade ročnú spotrebu 75 kW/m2/Rok, to sú bežné domy s vysokou spotrebou
day
04.09.10,19:28
nebudme neustale z tych rakusakom a nemcov preskoceni, nie vsetko z AT/D je dobre, osobne poznam troch z AT co stavali zo 40tehly, maju tepelne cerpadla rekuperaciu ...
ale hlavny rozdiel je: u nich 80% nepocita navratnost investicie u nas 80% pocita kazde Euro, t.z. cim vyssie R tym vyssia pociatocna investicia, preto treba najst spravny kompromis, ked je malo Eur je kompromisov viacej.

moja stavba: 25porobeton + 25(20)EPS
Composite
04.09.10,19:57
Ale to nei je len o nich to je o fyzike,..., to sú všetko svojpomocné stavby, ľudí čo majú akurát peňazí, čo nechcú valiť veľa peňazí do vykurovania, kde je vysoká návratnosť, proste musí sa im investícia vrátiť, čo sa do 10 rokov vráti a potom už len zarábaš

A u nich sa ešte viac počíta návratnosť ako u nás, všetky linky čo som dal počítajú s návratnosťou. Tam ti štát nedá ani cent, ak nespravíš Blower door test máš smolu, ak ano dostávaš dotácie, počíta sa aj návratnosť, ak nebude určitý počet rokov, zas nedostaneš dotáciu

Ale pri R=4 nemáš s akou návratnosťou počítať, lebo tam žiadna nebude.

Dal som 3 prílohy R4 je murivo podľa STN a spĺňa ju.
R11 je drevená konštrukcia, hrubá 490
R11 je murovaná konštrukcia, ktorá je o cca. 250 mm širšia a omnoho drahšia.

Ked to prepočítame na 1m2 izolácie a odporu drevo vyhráva
http://pasivnydom.blog.cz/0905/cena-za-1-m2-izolacnej-steny

Porotherm 25+ PPS 25 => R=7 čo je nízkoenergetický dom, ak je vzduchotesnosť a dobré okná, tak nemusíš tak veľa kúriť, čiže šetríš, čiže nemusíš mať drahé a výkoné vykurovacie systémy.
Vidíš ty máš múr pol metra, ja z dreva spravím tiež pol metra, ale mám R=11 a cena je max. o 15% väčšia na hrubej stavbe, čo je asi 1-1,5 €, ale úsporu na energiach budem mať 2 násobnú a nepotrebujem tak výkonné vykurovacie zariadenia.
alltracboy
04.09.10,20:01
naco ti bude dom s R7 pokial ho budes musiet vykurovat elektrinou alebo plynom?. Ciners to urcite myslel tak ze dobry pasivny dom je navrhnuty tak aby bral co najvacsie mnozstvo energie z prirodnych zdrojov. Ked mas blby pozemok ktory je v tieni vacsinu dna tak bude dom s podporm R7 na tom horsie ako dom s nizsim odporom stien ale s vyssim tepelnym ziskom zo svetla. kazdy si mysli ze pasivny dom postavy s prstom v riti. Som videl nejaku cesku stranku kde nejaky cech spravil vzduchotechniku z kanalizacneho potrubia, lebo chcel ustetrit na hlinnikovych hadiciach. ja mam 30 stenu a dam 15 izolaciu a je mi jedno ci to mohlo byt lepsie alebo nie, lebo ja chcem prakticky dom a nie byvat vo vzduchotesnej polystyrenovej krabici.
day
04.09.10,20:22
Porotherm 25+ PPS 25 => R=7 čo je nĂ*zkoenergetickĂ˝ dom, ak je vzduchotesnosĹĽ a dobrĂŠ oknĂĄ, tak nemusĂ*ĹĄ tak veÄža kĂşriĹĽ, čiĹže ĹĄetrĂ*ĹĄ, čiĹže nemusĂ*ĹĄ maĹĽ drahĂŠ a vĂ˝konĂŠ vykurovacie systĂŠmy.
VidĂ*ĹĄ ty mĂĄĹĄ mĂşr pol metra, ja z dreva spravĂ*m tieĹž pol metra, ale mĂĄm R=11 a cena je max. o 15% väčšia na hrubej stavbe, čo je asi 1-1,5 €, ale Ăşsporu na energiach budem maĹĽ 2 nĂĄsobnĂş a nepotrebujem tak vĂ˝konnĂŠ vykurovacie zariadenia.

ja som laik, dokazu ma presvedcit skor cisla, kolko stoji mur Tvojho zlozenia vysky 2,7m a dlzky 10m? pripadne daj iny rozmer, priklad

dakujem

p.s.:budem stavat z porobetonu, chcem "radit" pri stavbe :-)
alltracboy
04.09.10,20:39
ja som laik, dokazu ma presvedcit skor cisla, kolko stoji mur Tvojho zlozenia vysky 2,7m a dlzky 10m? pripadne daj iny rozmer, priklad

dakujem

p.s.:budem stavat z porobetonu, chcem "radit" pri stavbe :-)
nepozeraj len na ceny materialu. je ine robit stenu z muriva co zvladne kazdy schopnejsi murar a ine robit drevennu konstrukciu, na ktoru potrebujes kvalitne vysusene drevo ktore treba namorit a zrejme to bude robit tesar. Praca je dost draha polozka. tesari neviem co beru, ale murari tak 28 eur za kubik
day
04.09.10,20:45
samozrejme, hovorime len o cene za material
Composite
05.09.10,07:35
alltracboy, pasívny dom je taký dom, kde máš ročné náklady na 1 m2 pod 15 kWh.
To je jasný fakt, ktorý pri nízkom R nikdy nedosiahneš.
R=7 v SR podmienkach nikdy nebude pasívny ani na JUHU SR, možno by sa ti to podarilo, keby si investoval nehorázne peniaze do tepleného vrtu a strchu by si mal celú elvoltalickými panelmi, ale cena by bola obrovská.
Pri pasívnom dome, ideš kľudne na el. energiu, pretože na ohrev vzduchu potrebuješ veľmi málo el. energie.

Skusim nájsť tabulky ľudí čo postavili pasívny dom, kde mali len rekuperáciu zo ZR a dokurovali el, energiou vzduch do rekuperácie. Tam uvidíš ako málo stačí, aby teplota vzrástla o 1°C.

Alltracboy prečítaj si môj príspevok, lebo ja sito nemyslím a jasne som to tam napísal, ale môžeš mať akúkoľvek super plohu domu a pozemku s R4 nikdy pasívny dom nebudeš mať, resp. nie za prijateľnú cenu.

Alltracboy vidíš a tu je prvá chyby mýty o tom, že dom nemá byť vzduchotesný, on musí byť vzduchotesný, inak vlhne, plesne, uniká teplo,... a už nikdy nedosiahneš pasívny dom.
Preto sa som stavia v prvom rade, aby splnil spotrebu na kúrenie pod 15 kW/m2/rok, potom musí splňať bloow door test, to je test vzduchotesnosti, toto všetko samozrejme nedosiahneš iba R, ale to je základ, aby is nemal drahé zariadenia čo ti budú robiť energiu zo slnka, ... lebo panely niečo stoja, čím horšie R tým viac panelov, čiže R4 a musíš mať celú strechu len kolektory a možno pôjdeš pod 15 kW/m2/rok, ale ja budem mať R10 a o 3/4 menej klolektorov a výjde ma to o 3/4 lacnejšie.

alltrcboy pri dreve je cena:izolant nižšia ako pri múre to ti zaručujem. 44 tehla je drahá, dáš 25 tehlu, ale kto ti tam pôjde lepiť 40 EPS? nikto.
Drevo dávaš iba ako výstuže, čo nie je tak veľa.
day
05.09.10,07:45
my verime,samozrejme cim vyssie R tym lepsie, Tvoje udaje akceptujem

teraz ku mne, mna bude stat m2 21Eur s DPH (mam velmi rad tento stat, vsetko kupim s DPH), kolko ma bude stat Tvoje zlozenie? prosim cenu

dakujem
Composite
05.09.10,08:02
day:
musíš vedieť čo chce, či zvládneš postaviť pasívny dom svojpomocne, alebo nie?
Cena 1m2 drevo múru aj s prácou je nižšia ako cena 1m2 murovaného múru pri rovnakom R.
Ale problém je s ľudmi.
tu sú náklady na pasívny drevodom:
http://pasivnydom.blog.cz/0910/cena
tu je cena za 1m2, čo pri múre s takou hrúbkou nedosiahneš:
http://pasivnydom.blog.cz/0905/cena-za-1-m2-izolacnej-steny

Popreklikávaj si tieto link:
http://pasivnydom.blog.cz/rubrika/stavba
začína to od spodu.

pasívny dom môžeš mať aj z tehly, ale bude to už veľmi drahé čo asi nechceš, veľa ľudí odradí drevená nosná konštrukcia.

Preto, ak nemáš veľa peňazí na to, aby si spravil murovaný pasívny dom, alebo nechceš drevenú nosnú konštrukciu, tak nerozmýšlaj nad pasívnym domom.

Postav si nízkoeenergetický s vykurovaní, vyjde ťa to lacnejšie.

neviem či chceš bungalov, alebo poschodový, ale neizoluj tehlo/porobetonom.
Neviem čo ti povedal statik, ale napr. 20-30 porobeton a 20 EPS, kvalitné okná s U=0,7 a menej. A budeš mať nízke vykurovacie náklady.

U teba je skôr problém čo na dať na vykurovanie, plyn je blbosť, elektrika tiež, niekto odporúča dávať tepelné čerpadlo, ale to sa hodí tam, kde je vysoká energetická spotreba.
Rada ľudí dáva do ND mastencové pece (niekto to chváli, niekto na to nadáva), niekt odáva peletový kotol, niekto kotol na drevo, lebo má lesy.

Do vykurovania ND domov sa moc nevyznám, lebo sú tam iné vykurovacie systémy ako v pasívnych.

napr. ytong (len na ukážku) 25 cm + PPS 20 cm záleží samozrejme aj od lambdy=> R=7 čo je dostačujúce a viac ti netreba. Stačilo by aj 25 cm tehla/porobeton + 15 cm PPS => R=5,5

Daj link, aký chceš porobeton

Lebo ty aj tak budeš musieť vykurovať, skôr by som sa zameral na vykurovanie, koľko ťa bude stáť zariadenie, inštalácie do domu, koľko ťa bude stáť 1 kWh tepla,...
Potom sa zameraj na R, či dáš 25 napr. tehla +20 PPS, alebo dáš len 15 PPS. Lebo čím menšie R tým väčšie úniky tepla a tým viac musíš kúriť.
V tvojom prípade, by som sa zameral na toto pomer ceny tepla ku pomeru R.
R by som sa držal okolo 6, max. 7, min. 5. Samozrejme, ak máš dobrú polohu pozemku, čiže nie je na otvorenom kopci a máš obytné miesnosti na JV, tak môže byť R aj menší.

Takže ty sa na pasívny moc nepozeraj, ak nie ti technický typ, čo si to vie naštudovať a pochopiť čo je dobré, čo je blbosť, čo je odrb, ...
Composite
05.09.10,08:06
cena je v linku 38,5-40 €/m2
teba ale tá stena 21 €/m2 bude stáť 25 múr + 20 polystyrén?
samozrejme lepidlo, hmoždenky, ... sieťka, omietka,... toto všetko tam musíš počítať. Nie len tehlu.

Samozrejme pri vysokom R a dokonalej vzduchotenosti, polohe domu,... slnečné kolektory,... nemusíš mať tak vysoké R, alebo ak budeš mať vysoké cenovo výhodné R, tak nepotrebuješ také drahé vykurovacie a účinné zariadenie, nebudeš tak veľa kúriť.

napr. bude búdka s R10 a búdka s R5 (všekto rovnaké), tak v R10 ti bude stači ohrievač o výkone 500W, ale v R5 už budeš potrebovať 1000W, to je len taký príklad. Ale napr. R10 +500W môže byť nakoneic drahšie ako R5+1000W, na toto všetko treba myslieť.
alltracboy
05.09.10,09:21
no ja neviem..zatial sa o pasivnom dome hovori vacsinou iba v suvislosti so zimou. Ale co v lete? chladit vzduch je drahsie ako ho vykurovat. pri pasivnom dome sa proste nezaobides bez drahej vzduchotechniky ktora tiez ziada udrzbu. Ja viem ze kazdy salie z pasivneho domu, ale niesme na severnom pole a obycajny nizkoenergeticky dom bude podla mna urcite lepsi na byvanie. Taky mur mozno nema take super tepelne odpory ako vata, ale ma svoju hustotu, ktora ovela viac pohlcuje vonkajsi hluk. Kazdy nech si stavia co chce a na co ma prachy, ja si myslim ze pasivny dom je somarina s pochybnou navratnostou investicie. Nehovoriac o tom ze teraz chcem co najrychlesie a najlacnejsie dostavat nech mozem byvat a vobec ma netrapi ci zaplatim za kurenie o 500 eur rocne viac alebo menej.
Composite
05.09.10,09:30
alltracboy:
to isté je v lete, do sa neprehrieva, pasívne domy majú zemný register a 2 metre pod zemou je teplota cca. 15°C aj v zime aj v lete, čiže na začiatku vykúriš dom, resp. dobre je EPD spustiť v lete.
V dome máš 21-22°C, ten s zmieša a vznikne 18°C, čiže dohorievaš len 3°C.
http://www.izoland.sk/nizkoenergeticke-a-pasivne-domy/vetranie-s-rekuperaciou.html linkov je o tom veľa
Drahá vzduchotehcnika? 3 tis. € je veľa? No taký kotol stojí viac, prípojka na plyn, či kotol na drevo, či tepelné čerpadlo, rekuperácia je proti ním lacná.
Vata má väčšiu hustotu a lepšie tepelno - zvukové vlastnosti ako múr+PPS, to je odmerané a zistené.
Pasívny dom ťa stojí o 10-15% viac ako obyčajný, o 5-10% ako nízkoenergertický a na vykurovaní sa ti to vráti za 5 rokov a potom už si lacnejší ako obyčajný.

O 500€/ ročne viac? Rozdiel medzi obyčajným domom R4 a pasívny domom R10 + (čiže všetky tie veci čo k tomu treba) je na ročnej spotrebe rozdiel 3 tis. € a nie 500€.
čiže ja dám do domu nie 60 tis. €, ale dám 70 tis. €, ale za 4 roky som už voči tebe v pluse.

Musím naozaj najsť tie náklady čo majú ľudia v pasívnych domoch, škoda, že som si neodložil tie linky, lebo som sa k tomu dostal náhodou.
Laco-monter
05.09.10,09:41
a budete mat kanalizacne rury pomaly vonku. ja by som pod 25 nesiel ani za nic.. ved ked sa robi voda, plyn kanalizacia a elektrina, tak ta stena sa rozryje krizom krazom. tak potom nech to podrzi EPS :D priecky davam 150 kvly hluku.. skoda ze nemali na sklade tie s vyssou hustotou.

A prečo nie ?

Ak rozryješ múr , tak rozvody zamastíš cementovou maltou, čo dostatočne vystuží ten múr, nehovorím o lepení keramických obkladov, čo zlepšuje pevnosť muru o 100 %.

Nie je tak doležitá hrubka steny ako celková statika domu, rozpony , umiestnenie priečok ,pilierov a p.
Composite
05.09.10,11:08
http://mojdom.zoznam.sk/cl/10031/265002/Novembrova-cesta-za-pasivnymi-domami
"Zároveň sa jeho tepelná strata i v najtuhších mrazoch musí pohybovať len okolo 10 W na 1 m2 (pri bežnom dome s plochou 150 m2 to znamená približne 1500 W!), čo je nutnou podmienkou na efektívne vykurovanie vzduchom. Ak má na vykúrenie celého domu postačiť výkon varnej kanvice či žehličky, je zrejmé, že to vyžaduje od architekta špičkové know-how."

http://www.asb.sk/tzb/energie/ekologicky-pasivny-rodinny-dom-v-stupave-1901.html
ročne spotrebovaná el. energia na vykurovanie a OPV vrátene vetrenia je 2 303 kWh/rok, čo je pri cene asi 10 centov za 1 kWh, 230€ za rok.

alltracboy:
No steny treba rozriť s rozumom, tu je ďalšia výhoda pri drevenej konštrukcie, potrubie, káble,... dáš do izolácie, jednoducho a ľahko
alltracboy
05.09.10,11:38
3tis eur neplatim ani teraz vo velkom starom dome ktory nieje absolutne zatepleny, cez okna fuci studeny vzduch a cez strop ide 80% tepla. rekuperacia mozno stoji 3tis ale ten register tiez nebude za korunu, vsetko vyzaduje udrzbu. Navyse ked budem mat 30ytong s 15 vatou nic mi nebrani dat si tiez rekuperaciu, solar a mozno aj ten register. Pasivny dom moze mat energeticky vyhody neviem ake.. stale je to drevenna buda v ktorej mas pri silnom vetre pocit ze ti to odfukne, a hlavne sa predpoklada ze bude stale vzduchotesne uzatvoreny. a neverim , ze je drahsi len o 10-15%. Navyse ked vypnu prud tak sa tam upecies, lebo klima na plyn nepojde, rekuperacia bude mat tiez svoju ziivotnost. Ja viem ze pekne vyzera v tabulkach grafoch vonkajsia teplota -12 stupnov, ale take mrazy su tu mozno 7 noci v roku. cize aj ta navratnost bude hned inak vyzerat
Jarka Č.
05.09.10,12:58
Dobrý deň, prešla som si Vašu diskusiu, keďže boli odtiaľto odkazy na môj blog (http://pasivnydom.blog.cz/).
Myslím, že nie je smrteľne nutné dostať sa za každú cenu s mernou potrebou tepla na vykurovanie (MPT) pod 15 kWh/(m2a). Takisto nikde nie je napísané, že človek musí ísť do drevostavby - každý nech si spraví podľa svojej chuti, "náklonnosti" k materiálu, podľa toho, na čo sa cíti - narážam na zručnosť, prípadne "výskyt" majstrov. Avšak musí tomu celkom iste predchádzať racionálna úvaha a výpočty. V tomto sa zatiaľ na projektantov spoliehať nedá. Internet poskytuje kopu informácií - scestných, ale i cenných. Po čase človek dokáže odlíšiť jedno od druhého.

Niekto tu písal, že projektanti neprojektujú dobre zateplené domy a už vôbec nie EPD. No, je to preto, že ich to nikto neučí a ak sa o túto problematiku na VŠ obtrú, tak sú to info z AT a D s tým, že ide o drahé a zložité stavby, plné všelijakých hi-tech, vyžadujúcich dotácie. Nie preto, že by NEDy a EPDy neboli životaschopné a vhodné aj pre ľudí s priemerným platom. A potom sa títo mladí odborníci vo svojej praxi uspokoja s tým, čo sa naučili a k čomu ich vedú vo firmách - proste si osvoja to "zabehané", normové. Ak by trochu uvažovali a optimalizovali a hľadeli na svoje výtvory pod zorným uhlom budúceho užívateľa domu, to by ich napadli veci!
Aj bez dotácií, ktoré všetko krivia a sú nespravodlivé, sa dá pomerne ľahko postaviť dom, ktorý má MPT napr. 25. Žiaľ, tí projektanti, ktorí sa NED výstavbe venujú, si účtujú vyššie ceny. Nemajú problém vypýtať si za projekt 100-150.000 Sk.

Viem, o čom hovorím, s manželom sme tým prešli. S naším poschodovým pasívcom by sme sa mali pri svojpomoci zmestiť do 2 miliónov Sk, trošku vyšší rozpočet sme mali napr. v ytongovej verzii (podľa normy), ale tam sme chceli plyn+prípojka+krb+komín. V našom prípade teraz nepotrebujeme alternatívne kúrenie, keďže naň nie sme odkázaní. Tepelná (teplotná) stabilita je ďalšou výhodou dobre zateplených domov.
Ešte to nemáme hotové, avšak už teraz viem, že to, čo robí dom pasívnym alebo "lepším" NEDom, patrí na stavbe k tým najlacnejším veciam. Je pravda, že niekde musíme peňazí pridať, ale zas niekde ich môžeme potom ubrať, takže sa to investične vyrovnáva. Náklady na kúrenie by mali byť ročne okolo 6000 Sk v elektrine, D2.

Často sa podieľam na návrhu "lepších NEDov", čiže domov s MPT 20-30 kWh/(m2a). Niektorí volia kúrenie elektrinou, niektorí chcú radšej plyn, niektorí teplovodnú pecičku. V drvivej väčšine ide o domy murované. Tu treba vyzdvihnúť fakt, že na úsporách a na zimnom či letnom komforte sa podieľa aj tepelná kapacita domu, jeho materiálov. Z tohto dôvodu sme volili aj my v drevostavbe vnútorné priečky tehlové a podlahu betónovú.

Veľmi dobrú poznámku tu mal niekto o letnom prehrievaní dobre zateplených domov. Správne, na to treba myslieť už pri návrhu. Chladenie je drahé, rovnako inštalácia tieniacich "blbostičiek" stojí desaťtisíce korún.

Slovo pasívny je u domov tejto kategórie podstatné: postaviť tieto domy tak, aby už tým, ako sú navrhnuté (skladby konštrukcií, orientácia na svet. strany, jednoduchosť...) mali malé nároky na vykurovanie, ale i komfort a tepelnú stabilitu v lete. Aby tých aktívnych zásahov, systémov, ktoré pýtajú "jesť", bolo minimum. Radšej priplatiť 50.000 Sk na pasívne prvky ako na aktívne úsporné prvky (TČ a pod.). Žiaľ, často sa stretávam s ľuďmi, ktorí chcú TČ "len za 300.000 Sk" a k nemu si vyberajú dom...

K cenám obvodových stien pridávam malú pomôcku - prerobte si ju však, lebo ceny sa odvtedy zmenili: http://www.pasivnidomy.cz/forum/download/file.php?id=43

Ešte poznámka k tesnosti domov: staršie murované domy majú vďaka omietke (teraz neberiem do úvahy okná, ale po ich výmene za nové je vzduchotesnosť na špičkovej úrovni) oveľa vyššiu vzduchotesnosť ako montované drevostavby, takže netreba sa báť, že sa zadusíte, alebo že bývate v nepriepustnom igelite... Problémom začínajú byť kupodivu murované novostavby, zrejme vďaka pero-drážke - dosť ťahá cez el. krabice...

S pozdravom
Jarka :)
bjuty smis
05.09.10,13:26
Composite :
Rozdiel medzi obyčajným domom R4 a pasívny domom R10 + (čiže všetky tie veci čo k tomu treba) je na ročnej spotrebe rozdiel 3 tis. € a nie 500€.

Môžeš to konkretizovať ? aký rozdiel 3000,-?
Jarka Č.
05.09.10,14:36
Composite :
Rozdiel medzi obyčajným domom R4 a pasívny domom R10 + (čiže všetky tie veci čo k tomu treba) je na ročnej spotrebe rozdiel 3 tis. € a nie 500€.

Môžeš to konkretizovať ? aký rozdiel 3000,-?

Dobrý deň.
Ak sa môžem primiešať...
Rozdiel na kúrenie je tých 500 až 1000 € ročne. 3000 určite nie.
Podľa toho, čo s čím porovnávame. Zvyčajne ak má dom vyššiu spotrebu, kúri sa plynom + drevom, alebo el. + drevom, aby sa nahnala nejaká úspora lacným zdrojom. Aj investícia do kúrenia je vyššia.
V prípade EPD je investícia do kúrenia nízka alebo rovnaká ako v "klasike", kúrenie môže byť súčasťou vetrania... ale ročná platba je nízka.

Napr. my v EPD prekúrime 1 800 kWh. Nemáme problém kúriť drahou elektrinou, nezruinuje nás to.
Keby sme mali dom podľa normy s MPT okolo 85, prekúrili by sme 10 000 kWh. Tu už by sme šli do lacnejšieho zdroja, čo sa prevádzky týka, bol by žiaduci väčší výkon, zrejme aj alternatíva kvôli výpadku.
alltracboy
05.09.10,15:25
ja mam taky pocit ze composite az moc pozera na tu vasu stranku ked tvrdi ze NED stoji o 10-15% viac. Vy na tom robite vsetko svojpomocne.. o com sa vacsine moze len snivat. keby to robila firma tak by ta cena vyzerala inak. osobne si myslim ze do dvoch milionov to nepostavite do finalnej podoby ako NED, ale drzim palce.
220870
05.09.10,16:01
Do dvoch mil SK sa dá horko ťažko postaviť "obyčajný RD".
Jarka Č.
05.09.10,16:15
ja mam taky pocit ze composite az moc pozera na tu vasu stranku ked tvrdi ze NED stoji o 10-15% viac. Vy na tom robite vsetko svojpomocne.. o com sa vacsine moze len snivat. keby to robila firma tak by ta cena vyzerala inak. osobne si myslim ze do dvoch milionov to nepostavite do finalnej podoby ako NED, ale drzim palce.

Samozrejme, ak človek porovnáva, musí porovnávať klasiku svojpomocne a NED/EPD svojpomocne. Pri firmách nesmie vysloviť, že chce NED alebo nedajbože EPD - už keď to počujú, si prihadzujú... Žiaľ. Stavebník proste musí aspoň trochu vedieť, o čom to je, predostrieť viacerým firmám či remeselníkom svoje požiadavky, velice kriticky prejsť vypracovaný položkový rozpočet a vyhádať si cenu. Napísala som to strašne zjednodušene, ale takto nejak to je. Už som viackrát vo fórach písala, že náš dom podľa normy by cez firmu stál cca 3 mega (taká stredná cena na kľúč), v prevedení EPD by stál 4 mega... Za čo ten 1 milión navyše, neviem.

Do 2 mega sa zmestíme, aj ľudia okolo nás sa zmestili s domami podobnej veľkosti. V podstate teraz už robíme také veci, aké sú vo všetkých domoch. To podstatné už je dávno tam - uzavretá hrubá stavba so všetkými tep. izoláciami vyšla na 1 milión. Takúto sumu majú aj ostatní stavebníci za uzavretú hrubú stavbu. Vetranie so ZR a kúrenie s TUV vyjde na 100.000 Sk - to ešte nie je kompletné, chýba bojler, vzt. jednotka a "drobnosti" okolo toho.
Tie dokončovačky, ktoré sú pred nami, závisia od nárokov, či chcem kúpeľku za 100.000 a kuchyňu za 200.000, alebo sa uspokojím s cenami o 3/4 nižšími. Tam už je to fakt rôzne - bez ohľadu na energetickú kategóriu.
Pa!
Hop377
05.09.10,16:53
Dobrý deň.
Ak sa môžem primiešať...
Rozdiel na kúrenie je tých 500 až 1000 € ročne. 3000 určite nie.
Podľa toho, čo s čím porovnávame. Zvyčajne ak má dom vyššiu spotrebu, kúri sa plynom + drevom, alebo el. + drevom, aby sa nahnala nejaká úspora lacným zdrojom. Aj investícia do kúrenia je vyššia.
V prípade EPD je investícia do kúrenia nízka alebo rovnaká ako v "klasike", kúrenie môže byť súčasťou vetrania... ale ročná platba je nízka.



Mate to dobre zratane tie uspory? Mam obycajnu Itongovu novostavbu a za minuly rok som mal spotrebu plyny tesne pod 1000€, teda podla vasich poctov ak by som EPD budem energiu vyrabat? Alebo sa niekde vludila chybicka?
ciners
05.09.10,17:55
Toto najviac milujem, niekto ide do Rakuska postavit par domkov a uz sa mame vsetci poskladat. Tu sa riesi obycajny dom, ktory chce stavat day. Ja ten jeho projekt poznam. Ide o normalny RD, nie ziadny pasivny dom.
Najviac milujem, ked si niekto precita o problematike a uz mudruje. Robime so stavebnymi fyzikmi tieto zateplovaky a vzdy sa realne usetri podstatne viac, ako sa vypocita. Tak nebudem vrazat do izolacii kopu penazi, ktore nemam, ked uz to podla normy je setrive a postacujuce pre klasicky RD. Dost som sa venoval tomu, aky je tepelny odpor, ktory sa este oplati. Nad R=cca3 je uz prirastok setrenia dost maly, co sa tyka stien. Napocital som takych analyz kopu, aby som vedel ludom dat relevantnu odpoved. Lahke je vypravat o comsi, co si niekto precita na nete, no tazke je riesit konkretne veci. Ja som si tie konkretne veci poriesil, x-krat prepocital, tak asi tolko. Som za setrenie, aj nizkoenergeticke domy, no pasivny dom si pri slovenskych platoch a podmienkach moze postavit bud bohac alebo idiot.
ciners
05.09.10,18:00
Mate to dobre zratane tie uspory? Mam obycajnu Itongovu novostavbu a za minuly rok som mal spotrebu plyny tesne pod 1000€, teda podla vasich poctov ak by som EPD budem energiu vyrabat? Alebo sa niekde vludila chybicka?

My mame obycajny kvadrovy dvojposchodak, stropy miako, ziadne izolacie a kurenie stoji cca 1000€ rocne. Neviem, kde chcu tych 300€ setrit. Ako som pisal, realita je ina ako vypocet.
A je ina preto, lebo ludia pocitaju zo stratami, ale nezapocitaju zisky. To bol zmysel mojho pripevku, ze R=7 nie je vsetko, treba sa naucit robit zo ziskami.
Jarka Č.
05.09.10,18:37
Mate to dobre zratane tie uspory? Mam obycajnu Itongovu novostavbu a za minuly rok som mal spotrebu plyny tesne pod 1000€, teda podla vasich poctov ak by som EPD budem energiu vyrabat? Alebo sa niekde vludila chybicka?

Schválne som dala také veľké rozpätie, závisí to od veľkosti domu, od ceny za 1 kWh. Podľa toho, čo s čím porovnávame... Chcela som hlavne spacifikovať uvedené tvrdenie, že úspora je 3 000 €. U RD bežnej veľkosti to nie je možné.
Nie, nebudete vyrábať... :) Neviem nič bližšie o Vašom dome, ale dá sa povedať, že o tých cca 700 € by sa dalo ísť nadol. Samozrejme, dostávať sa u hotovej novostavby na úroveň MPT okolo 20 je ekonomický nezmysel. Ja hovorím o tom, ako je možné domy navrhnúť a ako sa uberať.
Jarka Č.
05.09.10,18:41
My mame obycajny kvadrovy dvojposchodak, stropy miako, ziadne izolacie a kurenie stoji cca 1000€ rocne. Neviem, kde chcu tych 300€ setrit. Ako som pisal, realita je ina ako vypocet.
A je ina preto, lebo ludia pocitaju zo stratami, ale nezapocitaju zisky. To bol zmysel mojho pripevku, ze R=7 nie je vsetko, treba sa naucit robit zo ziskami.

Áno, samozrejme, treba počítať so ziskami zo slnka, osôb a spotrebičov.
ciners
05.09.10,18:44
Pani Jarka, mam jednu publikaciu od pani, co stavala prvy NED na Slovensku, nie ste to vy? :)
Jarka Č.
05.09.10,18:48
Pani Jarka, mam jednu publikaciu od pani, co stavala prvy NED na Slovensku, nie ste to vy? :)

Určite nie.
Jarka Č.
05.09.10,18:59
Ahojte,

kto staval RD, bungalov z 20ky tehly, porobetonu? Ma niekto skusenosti s podobnou stavbou?

Ale aby som odpovedala aj k veci...
Jeden môj priateľ postavil svojpomocne 3-podlažný NED (MPT okolo 20) z tehly, ale použil pevnejšiu CV alebo CDm, nepamätám si presne. Myslím, že to bolo ale jó prácne. Odkaz na jeho stránku je na mojom blogu, ten so spinkou. Dom má 240 m2 a prekúri 800 m3 plynu (nízka účinnosť spaľovania a nedisciplinovaní nájomníci :D).

Na bungalov kompaktného tvaru bude stačiť bohate aj tehla typu therm (dierovaná) hr. 25 cm alebo aj Ytong 25. Samozrejme, treba aby všetko prepočítal statik. Toto nie sú veci, kde sa riadime radami nejakej Jarky.

Ešte doplním: Na tzb-info je jeden pán, ktorý postavil bungalov z ytongu 25. Urobil aj chyby, ktorých je lepšie sa vyvarovať... Napr. vysoká vlhkosť, lebo nevyschnutý ytong priťapil EPSkom... Ďalším faktom je, že skladba ytong + EPS nie je najšťastnejšia z hľadiska zvukovej izolácie. Ak ste pri lese, dá sa to.
Ak má niekto obavu z "drevených" majstrov, môže na miesta, kde sa bude sekať odpad a voda, použiť tvárnicu hr. 30 cm.
day
05.09.10,19:28
najskor musim povedat, som velmi rad, ze Jarka je konecne na porade, dobrych rad nie je nikdy dost.

na problem sa samozrejme treba pozerat komplexnejsie, nie len na hrubku stien, ale podlahy, strop, zaklady, okna, ostenia, ... (spomente si na film Na samote u lesa - laty, forsne,... :) )

kazdy si musi latku nastavit sam, rozhodnut sa podla financii, moznosti, ...

Jarka, blog som presiel skoro cely, gratulujem, velmi pekne, manzela a deti poznam, len Teba som nenasiel ;)
Jarka Č.
05.09.10,19:39
na problem sa samozrejme treba pozerat komplexnejsie, nie len na hrubku stien, ale podlahy, strop, zaklady, okna, ostenia, ... (spomente si na film Na samote u lesa - laty, forsne,... :) )
kazdy si musi latku nastavit sam, rozhodnut sa podla financii, moznosti, ...


Áno, súhlasím. Nedá sa všetko vyčerpať v pár príspevkoch. Myslím, že to podstatné už bolo v rôznych diskusiách na nete 100-krát rozoberané... Treba to len hľadať. Teraz je ešte viac info a hlavne praktických, z našich čs. končín, než bolo pred 3-4 rokmi, keď som tápala ja...
alltracboy
06.09.10,04:05
jarka mna len stale hryzie jedna otazka.. preco ste na strop davali mineralnu vlnu a na to sklenu vatu? preco dva druhy materialov?
misoporada
06.09.10,06:19
a budete mat kanalizacne rury pomaly vonku. ja by som pod 25 nesiel ani za nic.. ved ked sa robi voda, plyn kanalizacia a elektrina, tak ta stena sa rozryje krizom krazom. tak potom nech to podrzi EPS :D priecky davam 150 kvly hluku.. skoda ze nemali na sklade tie s vyssou hustotou.


Bude to bungalow (s lahkou strechou), takze vacsina rur by mala byt v podlahe, resp. v stenach len minimum. K tomu co som napisal - plna tehla 20 + 15/20 EPS. Neviete mi povedat, preco sa dnes nevyrabaju vacsie plne tehly aspon 30x20x20 (kvoli lepsej akumulacii ako pri dierovanej tehle), kedze otazka tepelneho odporu sa dnes bezne riesi sirsim EPS? Mozno pojde o komplikovanejsie opracovanie takej tehly pri vystavbe, ale predsa akumulacia by mala byt podstatne vyssia..
Jarka Č.
06.09.10,13:37
Bude to bungalow (s lahkou strechou), takze vacsina rur by mala byt v podlahe, resp. v stenach len minimum. K tomu co som napisal - plna tehla 20 + 15/20 EPS. Neviete mi povedat, preco sa dnes nevyrabaju vacsie plne tehly aspon 30x20x20 (kvoli lepsej akumulacii ako pri dierovanej tehle), kedze otazka tepelneho odporu sa dnes bezne riesi sirsim EPS? Mozno pojde o komplikovanejsie opracovanie takej tehly pri vystavbe, ale predsa akumulacia by mala byt podstatne vyssia..

Myslím, že s tými tehlami to bude preto tak, lebo nie je dopyt. Ako tak pozerám po stavbách, väčšina ľudí stavia z hrubých thermov bez alebo s tenkým zateplením, a nie 25+20.

Pozerali ste aj ceny vápennopieskových tehál? Sú o moc drahšie než plná tehla? Majú formát ako ytong alebo thermy. Ale tá hmotnosť a prácnosť...

Možno takým kompromisným riešením by mohli byť tehly CV alebo CDm.
:confused:
Jarka Č.
06.09.10,13:42
jarka mna len stale hryzie jedna otazka.. preco ste na strop davali mineralnu vlnu a na to sklenu vatu? preco dva druhy materialov?

Nobasil MPE sme mali nakúpený na celý dom. Potom ma ešte napadla šialená myšlienka, čo by to spravilo, keby sme na strop dali nie 40, ale 60 cm izolácie. Návratnosť mi vyšla tuším 18 rokov, tak reku, dajme ešte. :D
A tu sme sa riadili už len cenou za jednotku tepelného odporu. Najlacnejšia vyšla tá konkrétna sklená vlna. Žiadne ďalšie nároky sme na ňu nemali. Jej výhodu vidím aj v tom, že je ľahučká a nezaťažuje tie 2 vrstvy pod ňou, aj sa s ňou podstatne ľahšie robilo. Takže tak.
Composite
06.09.10,15:24
3tis eur neplatim ani teraz vo velkom starom dome ktory nieje absolutne zatepleny, cez okna fuci studeny vzduch a cez strop ide 80% tepla. rekuperacia mozno stoji 3tis ale ten register tiez nebude za korunu, vsetko vyzaduje udrzbu. Navyse ked budem mat 30ytong s 15 vatou nic mi nebrani dat si tiez rekuperaciu, solar a mozno aj ten register. Pasivny dom moze mat energeticky vyhody neviem ake.. stale je to drevenna buda v ktorej mas pri silnom vetre pocit ze ti to odfukne, a hlavne sa predpoklada ze bude stale vzduchotesne uzatvoreny. a neverim , ze je drahsi len o 10-15%. Navyse ked vypnu prud tak sa tam upecies, lebo klima na plyn nepojde, rekuperacia bude mat tiez svoju ziivotnost. Ja viem ze pekne vyzera v tabulkach grafoch vonkajsia teplota -12 stupnov, ale take mrazy su tu mozno 7 noci v roku. cize aj ta navratnost bude hned inak vyzerat

Nj, ale investoval si do kotla, ZR nie je drahý to je to najlacnejšie, záleží od rur. repueráciu do takého domu ako si ty vravel by si nechcel, by si platil nehorázne peniaze.
Silnom vetre :-DDD, ty už nepíš ty by si ani drevený pasívny dom od obyčajné murované nerozpoznal, pasívny dom môže byť aj murovaný, ale je to drahšie a múry sú skoro 2 krát hrubšie.
7 nocí v roku :-DDD kde bývaš na juhu madarska? Ja bývam pri žiline a takých dní je tu skoro 30 a nocí ani nehovorím.
čím menší rozdiel teplot vonku, tým menšia spotreba energie, tým menší rozdiel teplôt vzduchov


...
ťažké sa s niektorými baviť, ty máš toho naštudované isto viac ako ja, ale proste nieekdy je to zbytočné, lebo nietko si myslím, že obyčajný dom je rovnaký ako pasívny :-D

jarka určite je, obyčajný dom na plyn je spotreba plynu za 3 tis. €+drevo, za pasívny dáš na kúrenie 300€, takže rozdiel je cez 3 tis. €. Samozrejme u nových je to menej, samozrejme podľa výkonosti a efektívnosti kotla,... ale prípojka na plyn stojí pekní peniaze, efektívny kotol ani nehovorím,...
U NED na pelety je to 1000€,...


Composite :
Rozdiel medzi obyčajným domom R4 a pasívny domom R10 + (čiže všetky tie veci čo k tomu treba) je na ročnej spotrebe rozdiel 3 tis. € a nie 500€.

Môžeš to konkretizovať ? aký rozdiel 3000,-?

pri ročnej platbe za teplo, alltracboy vypisuje niekedy ako majster sveta.
Napr. máme starý dom na plyn a spotreba je cez 3 tis. € za plyn to nepočítam drevo z vlastných lesov. už len zatepleným domu 15 cm PPS by znížilo spotrebu na polovicu. Ale podľa alltracboy-ja je to jedno či obyčajný dom, alebo pasívny.
Samozrejme, ak máš kotol na pelety, tak neplatíš tak veľa za spotrebu, ale zas kotol na pelety niečo stojí, rozvody niečo stoja, prípadne autoamtický podávač niečo stojí, 1 ton lepiet nie je tak drahá, jeden písal, že v ND minie asi 5-6 ton peliet, 1 tona peliet ho stojí 200€, to je ročne dá okolo 1100€.
Típek čo má pasívny dom dá do 300€ na kúrenie. Pritom repukerácia+ZR ho vyšla na 5 tis. € (dá sa ja lacnejšie) + svojpomocná montáž.


ja mam taky pocit ze composite az moc pozera na tu vasu stranku ked tvrdi ze NED stoji o 10-15% viac. Vy na tom robite vsetko svojpomocne.. o com sa vacsine moze len snivat. keby to robila firma tak by ta cena vyzerala inak. osobne si myslim ze do dvoch milionov to nepostavite do finalnej podoby ako NED, ale drzim palce.

oni stavajú EPD a nie NED! ďalej oni nemajú jediný blog! ďalej pozerám svojpomocné stavby a nie úžernícke firmy, kde nie je zaručený výsledok!
Tiež murované stavby EPD.
Nikdy som nepísal o stavbe cez firmu, ale svojpomocne, ale ty si si nepozrel ani jeden link, čo som dal, inak by si to vedel, ani jeden nebol firemný, ak ano bolo to preto, lebo tam mali prezentáciu.


Do dvoch mil SK sa dá horko ťažko postaviť "obyčajný RD".

NED za 66 tis. € komplet, aj vnútro, mastencová pec+kotol na pelety, podlahové vodné vykurovanie, slnečný panel, postavený cez party živnostníkov. Dom má 2 poschodia, 150 m2 obytnej zony. Ročná spotreba je 20-25 kW/m2/rok. Porotherm 30+20 EPS.
Je rozdiel či dom stavajú majetný, alebo menej majetný ľudia.

Toto najviac milujem, niekto ide do Rakuska postavit par domkov a uz sa mame vsetci poskladat. Tu sa riesi obycajny dom, ktory chce stavat day. Ja ten jeho projekt poznam. Ide o normalny RD, nie ziadny pasivny dom.
Najviac milujem, ked si niekto precita o problematike a uz mudruje. Robime so stavebnymi fyzikmi tieto zateplovaky a vzdy sa realne usetri podstatne viac, ako sa vypocita. Tak nebudem vrazat do izolacii kopu penazi, ktore nemam, ked uz to podla normy je setrive a postacujuce pre klasicky RD. Dost som sa venoval tomu, aky je tepelny odpor, ktory sa este oplati. Nad R=cca3 je uz prirastok setrenia dost maly, co sa tyka stien. Napocital som takych analyz kopu, aby som vedel ludom dat relevantnu odpoved. Lahke je vypravat o comsi, co si niekto precita na nete, no tazke je riesit konkretne veci. Ja som si tie konkretne veci poriesil, x-krat prepocital, tak asi tolko. Som za setrenie, aj nizkoenergeticke domy, no pasivny dom si pri slovenskych platoch a podmienkach moze postavit bud bohac alebo idiot.

píšem o domoch na severe SR! a nie v rakúsku, tak nevytrhávaj z kontextu.
Na juhu rakúska stačí dohre vzduchu priamo vo výmeníku, ale na severe rakúska to už nestačí, na severe SR treba aj iný ohrev budovy.

Tak potom je Jarka aj idiot aj boháč, ale držím jej place, aj ďalším ľudom


My mame obycajny kvadrovy dvojposchodak, stropy miako, ziadne izolacie a kurenie stoji cca 1000€ rocne. Neviem, kde chcu tych 300€ setrit. Ako som pisal, realita je ina ako vypocet.
A je ina preto, lebo ludia pocitaju zo stratami, ale nezapocitaju zisky. To bol zmysel mojho pripevku, ze R=7 nie je vsetko, treba sa naucit robit zo ziskami.

k čomu ti budú zisky, ked budeš mať na prd odpor, vzduchotesnosť, tepelné mosty,... aj to som rozpísal, ale samozrejme ani to si poriadne nečítal.

AKo som písal, R4 budeš mať celú strechu slnečný panel, na R8 ti stačí menej, lebo budeš mať menší úbytok tepla z domu, to je fyzika a to neodrbeš.


A najradšej mám, keď mi niekto vkladá do úst to čo som nepovedal, vytrháva z kontextu, nečíta to čo píšem a linkujem, alebo len tak prebehne očkom a potom píše o tom, o čom som písal aj ja.

PS: rozmery domov o ktorých píšem sú s obytnou plochou cca, 160 m2, na severe SR, takže tam s obyčajným domom a kúrením na drevo moc dlho nevydržíte
misoporada
08.09.10,05:32
Myslím, že s tými tehlami to bude preto tak, lebo nie je dopyt. Ako tak pozerám po stavbách, väčšina ľudí stavia z hrubých thermov bez alebo s tenkým zateplením, a nie 25+20.

Pozerali ste aj ceny vápennopieskových tehál? Sú o moc drahšie než plná tehla? Majú formát ako ytong alebo thermy. Ale tá hmotnosť a prácnosť...

Možno takým kompromisným riešením by mohli byť tehly CV alebo CDm.
:confused:


ano, mate pravdu, nie je po nich dopyt.. asi s tym treba rozbehnut biznis :-)

Pozeral som vapennopieskove tehly, a ako pisete, su podstatne drahsie..takze to vypadava z hodnotenia moznosti.

Jedine mi vychadza to co odporucate - Priečne dierovaná tehla PDT - 3.5 CDm.
Vdaka za pomoc.
ciners
08.09.10,05:37
Ked uz CDm-ku, tak pozor na cenu murarskych prac. Pri tehlach maleho formatu to moze byt slusna palka.
misoporada
08.09.10,13:35
Ked uz CDm-ku, tak pozor na cenu murarskych prac. Pri tehlach maleho formatu to moze byt slusna palka.

Pri cca 18-20 hrubke DCmky, ktoru som nasiel by malo ist do 1m2 cca 15-17 tehal, co hadam nie je tak vela..
Jarka Č.
08.09.10,15:46
Ono to je vlastne taký začarovaný kruh, že? Sami výrobcovia tehál to spôsobili svojím marketingom.
Ak to idete stavať svojpomocne a máte k tomu vzťah, nebudete pozerať na prácnosť s CDm-kou, pred očami budete mať zrejme ten výsledok. Môj priateľ z toho sám postavil 3-podlažný. Aj tak sa dá. :-)
misoporada
09.09.10,05:41
Presne tak.. :-)

Inac riesili ste nejako pripadny tepelny most komina? Hlavne teda, ked sa nekuri. Vraj je teplota na vystupe komina cca 60 stupnov, co predpokladam, nie je vhodne pre EPS..mozno sklenna vata??
Jarka Č.
09.09.10,20:30
Presne tak.. :-)

Inac riesili ste nejako pripadny tepelny most komina? Hlavne teda, ked sa nekuri. Vraj je teplota na vystupe komina cca 60 stupnov, co predpokladam, nie je vhodne pre EPS..mozno sklenna vata??

Nemáme komín.
Určite vlna. Ide o nehorľavosť.
day
09.09.10,20:36
Jarka uz byvate? smerujem k tomu, vy ste naozaj vsadili na jednu kartu, nemas obavy, ze budete potrebovat dokurit?
Jarka Č.
09.09.10,21:09
Jarka uz byvate? smerujem k tomu, vy ste naozaj vsadili na jednu kartu, nemas obavy, ze budete potrebovat dokurit?
Nebývame. Mám to všetko prepočítané. Pasívne domy nie sú domy bez kúrenia. Na to dokúrenie budeme potrebovať zhruba 1800 kWh ročne. Max. výkon v mraze je 1,8 kW. (medzi tými 2 číslami nie je žiadny vzťah, ide len o zhodu cifier)
Aj svokra hovorí, že zmrzneme. :)
220870
10.09.10,03:27
Presne tak.. :-)

Inac riesili ste nejako pripadny tepelny most komina? Hlavne teda, ked sa nekuri. Vraj je teplota na vystupe komina cca 60 stupnov, co predpokladam, nie je vhodne pre EPS..mozno sklenna vata??
Polystyrén sa bežne cez leto vyhreje na fasádach domov na 60°C.
Jarka Č.
10.09.10,15:14
Polystyrén sa bežne cez leto vyhreje na fasádach domov na 60°C.

To áno, aj viac.
Nepoznám teda presne "komínové normy", ale čo viem, tak napr. ak vedie komín pod strechou, musí sa použiť vlna, lebo nablízku je horľavé drevo (krov), ktoré má statickú funkciu. Načo to v tomto bode "šidiť"...
Jarka Č.
10.09.10,15:21
Presne tak.. :-)

Inac riesili ste nejako pripadny tepelny most komina? Hlavne teda, ked sa nekuri. Vraj je teplota na vystupe komina cca 60 stupnov, co predpokladam, nie je vhodne pre EPS..mozno sklenna vata??


Ešte mi napadli 2 veci...

Komín nemožno tepelne izolovať až do neba - potrebuje aj chladnúť, aby mal ťah.

Keď sa nekúri, tepelné mosty nehrajú žiadnu rolu. Vlastne až vo vykurovacom období, kedy uteká platené teplo. Našťastie to nie je v prípade dreva veľká položka. A možno ešte tesne pred vykurovacím obdobím, čo spôsobí, že kvôli chýbajúcemu teplu utečenému cez tento tepelný most, sa musí začať o pol dňa skôr kúriť. :-) To je len taká ješitná úvaha.
220870
10.09.10,15:23
Vatu ,alebo certis, alebo azbest ,alebo sadrokarton Rigips RF.
spider.hst
11.09.10,12:23
Obodova stena 250 mm a menj v ziadnom pripade.
ciners
11.09.10,12:31
Obodova stena 250 mm a menj v ziadnom pripade.

dovod?
Harris
11.09.10,13:19
Obodova stena 250 mm a menj v ziadnom pripade.

Fakt myslíš,že sa to dá takto jednoducho napísať? Ved to sa líši od prípadu k prípadu. O aký material sa jedná? Tehla, porobeton, nebodaj beton? Koľko podlaží to bude niesť? Bungalov, tj jednu strechu, alebo aj nejaké žb deky? Aké sú vnútorné rozostupy nosných stien, tj aké zaťažovacie šírky pripadajú na bežný meter obvodovky? A inak taká sranda, prečo má každý strach o obvodovky, ked pri určitých pôdorysoch sú vnútorné nosné steny zaťažené častokrát viac z dôvodu väčšiej zaťažovacej plochy.

Ak si nemal na mysli statiku, tak nič.
ciners
11.09.10,13:38
Preco stavebnym majstrom a predajcom vadi 250-ka obvodova stena a statikom nevadi? Lebo ti prvo menovani maju z kubatury muriva zisk a ti druhi nic.
To si treba vzdy pripomenut, ked vas budu presviedcat, ze 250ka nemoze byt.
220870
11.09.10,15:26
Celkom nesúhlasím čím menšia hrúbka tým viac bubákov stojí ,plus komplikovanosť stavby prístup terén vzdialenosť od mesta atd atd na všetko pamätajú smerné ceny a oceňovanie v stavebníctve .Amatér nemá šancu oklamať stavebnú firmu ,jediná možnosť je ,že sa nenechá oklamať o veľmi veľa.....
day
24.04.11,20:08
ahojte,

citam vela stavitelov ma skusenosti so stavbou 250 Ytong, ale ma niekto skusenosti so stavbou 250 tehla? myslim nosne obvodobe mury.

dakujem
220870
24.04.11,21:20
Tehla má vyššiu pevnosť a nosnosť ako ytong.Ale neoplatí sa to na 250 múr sa nedajú primurovť na veniec vencovky.Musíte šalovať veniec a tým sa 250 múr predraží.
Jarka Č.
24.04.11,21:37
ahojte,

citam vela stavitelov ma skusenosti so stavbou 250 Ytong, ale ma niekto skusenosti so stavbou 250 tehla? myslim nosne obvodobe mury.

dakujem

Áno, napr. http://amper.ped.muni.cz/~svobodak/projekty.html (http://amper.ped.muni.cz/%7Esvobodak/projekty.html)
Ale je to tehla CDm, ktorá je násobne pevnejšia než term a aj ytong.