pe3k_LM
07.06.10,23:56
dobry, chcem vas poprosit slecny a damy, chcem pre priatelku urobit prekvapko a na veceru nachystat nejaky ten salatik - ladovy salat, cherry paradajky, mozarella a cerealnu bagetku k tomu. bol by som rad, keby ste mi poradili, aku zalievku k tomu, ak vobec treba. viem ze sa tam dava olivovy olej. tak ak mozte daco poradit- ci uz koreniny, zalievku... pekne dakujem ;)
JarkaL
07.06.10,22:14
ubka
07.06.10,22:48
Na listové šaláty používam vždy zálievku, ktorou polievam šalát tesne pred použitím, rsp. polieva si každý sám.
Voda, lyžička soli, lyžica cukru, lyžička octu porprípade podľa chuti-sladkokyslý nálev.
k cherrry paradajkám vždy nakrájam mladú cibuľku aj s cíbikami, málo posolím, lyžička cukru-premiešam, po chvíli pridám ocot.
Do miešaných šalátov-cibuľa, paradajky, paprika pridám na záver majonézu s obsahom E-vit.
Fazuľkový šalát. varená fazuľa, cibuľka -sladkokyslý nálev, pol hodinu postáť, potom zlejem a primiešam alebo horčicu + kečup a strúčik cesnaku-postrúhať.
Druhá možnosť, majolku Helmans. Tento šalát je chutný aj ako predjedlo práve s bagetkou.
Uhorkový šalát-spôsom tzaciky-postrúhať uhorky aj so šupkou-na strúhadle ako jablká, pridať trošku soli, jodurt a sekaný kôpor. treba odstáť aspoň pol hodinu.
arizona
08.06.10,05:37
dobry, chcem vas poprosit slecny a damy, chcem pre priatelku urobit prekvapko a na veceru nachystat nejaky ten salatik - ladovy salat, cherry paradajky, mozarella a cerealnu bagetku k tomu. bol by som rad, keby ste mi poradili, aku zalievku k tomu, ak vobec treba. viem ze sa tam dava olivovy olej. tak ak mozte daco poradit- ci uz koreniny, zalievku... pekne dakujem ;)
K mozzarele a rajčinkám nemusíš dávať zálievku. Stačí pokvapkať oliv.olejom, vegeta, soľ, posypať bazalkou. Môžeš to pekne rozložiť na šalátový list :-)))

Ak bude tá večera urobená s láskou, určite priateľke bude chutiť :)
Nezabudni na nejakú sviečku, kvetinku, pekné servítky ,či inú výzdobu...nám babám sa takéto milé čačky páčia ;):---
Katarina
11.06.10,11:22
Trochu soli a mletého korenia, 2 lyžice olivového oleja 1 lyžica citronovej šťavy, alebo balzamového octu podľa Jamie Olivera. A skutočne dobrý výsledok je zaručený.
Zdenka 0705
11.06.10,11:29
Trochu soli a mletého korenia, 2 lyžice olivového oleja 1 lyžica citronovej šťavy, alebo balzamového octu podľa Jamie Olivera. A skutočne dobrý výsledok je zaručený.
a niekedy pridám ešte malú lyžičku medu
alabut
13.06.10,08:11
K ladovemu salatu a cherry ziadnu zalievku. Syr do misky nakrajat, oblozit olivami, najlepsie ciernymi a zaliat olivovym olejom. Na pitie nesladeny zeleny caj :-)
lujza.j
13.06.10,18:11
pre mňa jednoznačne domáci olivový olej:);)
JaDo
20.06.10,19:40
Ja používam takmer na každý miešaný šalát všeobecne uznávanú zálievku 2 : 1 .
A to 2 diely za studena lisovaného oleja (najčastejšie olivový) a jeden diel kyslého podielu (najčastejšie citrónovej šťavy alebo jablčného octu).
Aj keď som na TV Paprika nedávno počúvala J.O., ktorý tvrdil, že pomer má byť 3 : 1.
Podľa chuti sa môže do zálievky pridať 1 strúčik rozotreného cesnaku.
Samozrejme je treba šalát pred pridaním zálievky osoliť.

Ja často primiešavam do šalátu sušený cesnak medvedí a za hrsť niečoho predklíčeného (najčastejšie fazuľu Mungo, ktorú dám asi 4dni pred prípravou šalátu namáčať a klíčiť).