Mirror7
08.06.10,09:38
Dobrý deň

Zaujímala by ma nasledovná vec:

S priatelkou by sme chceli hypotéku pre mladých nakolko nás už stále nebavia prenájmy a každoročné stahovanie (vačšinou kvoli predaju bytu)
hlavne ak platíme za jednoizbový okolo 440 € a myslím, že rozumnejšie by bolo si radšej už platiť priamo hypotéku. Sme však obaja študenti vysokej školy, teraz pojdeme na ing štúdium. Keď je to hypotéka pre mladých, majú na nu nárok aj študenti ak nie sú zamestnaní na hlav. pracových pomer ?
Ja aj moja priatelka sme zamestnaní na dohodu.
Čo sa týka môjho príjmu tak z dohody mám min. 430 € + poberám štipendium vo výške 150 € + 130 € (rodičia nakolko sú rozvedení a majú voči mne vyživovaciu povinnosť,kedže som študent).
Čiže každý mesiac mám určite aspoň 710 €. Možem preukázať, že prenájom platíme dlhodobo z výpisov v banke? Mám teda právo na hypotéku pre mladých? Ako je to čo sa týka ručenia, musím mať súrne niekoho na ručenie, či možem ručiť čisto bytom, ktorý by som vzal na hypotéku.
Chcel by som hypotéku na 25 rokov, poprosím Vás o radu, ktorú banku by ste mi na moju situáciu poradili ? Rozmýšlal som na TB,CSOB po prípade SLSP (ale ako som čítal posty o TB, tak ma akosi prešla chut aj ked som jej klientom...)

Za skorú odpoved Vám vopred dakujem :-)
Xanti
08.06.10,07:42
Žiadna banka Ti nedá úver nakoľko nemáš stabilný príjem, čo sa týka dohody alebo výživného alebo sociálneho štipka tak to nezarátajú za príjem.

Bohužial podľa mňa nárok na hypo nemáš. Ak by Ti dali tak možno nejakú americkú, ale to by ti pokrylo možno 50% z hodnoty nehnuteľnosti. A za čo kúpiš zvyšok?
Mirror7
08.06.10,07:52
Xanti a čo ak by som hypotéku pre mladých založil druhou nehnutelnosť a rovnakej resp. vyššej hodnote ? Potom už by to bolo akceptovatelné ?

PS: Dakujem, že si napísala
andiablo
08.06.10,07:53
Dobrý deň

Zaujímala by ma nasledovná vec:

S priatelkou by sme chceli hypotéku pre mladých nakolko nás už stále nebavia prenájmy a každoročné stahovanie (vačšinou kvoli predaju bytu)
hlavne ak platíme za jednoizbový okolo 440 € a myslím, že rozumnejšie by bolo si radšej už platiť priamo hypotéku. Sme však obaja študenti vysokej školy, teraz pojdeme na ing štúdium. Keď je to hypotéka pre mladých, majú na nu nárok aj študenti ak nie sú zamestnaní na hlav. pracových pomer ?
Ja aj moja priatelka sme zamestnaní na dohodu.
Čo sa týka môjho príjmu tak z dohody mám min. 430 € + poberám štipendium vo výške 150 € + 130 € (rodičia nakolko sú rozvedení a majú voči mne vyživovaciu povinnosť,kedže som študent).
Čiže každý mesiac mám určite aspoň 710 €. Možem preukázať, že prenájom platíme dlhodobo z výpisov v banke? Mám teda právo na hypotéku pre mladých? Ako je to čo sa týka ručenia, musím mať súrne niekoho na ručenie, či možem ručiť čisto bytom, ktorý by som vzal na hypotéku.
Chcel by som hypotéku na 25 rokov, poprosím Vás o radu, ktorú banku by ste mi na moju situáciu poradili ? Rozmýšlal som na TB,CSOB po prípade SLSP (ale ako som čítal posty o TB, tak ma akosi prešla chut aj ked som jej klientom...)

Za skorú odpoved Vám vopred dakujem :-)
Hypotéku ti neschvália. Pravidlá banky. Na hypotéku nieje len podstatný príjem ale musíš mať pracovnú zmluvu na DOBU NEURČITÚ. Inak ti hypotéku neschvália.
Mirror7
08.06.10,07:59
andiablo, takže stačí pracovná zmluva na dobu neurčitú, lebo tú by som si vedel vybaviť, len či to nie je ošetrení tak, či z nej musím dosahovať nejaký minimálny príjem ?
day
08.06.10,09:32
zmluvu potrebujes na dobu neurcitu, ked si vybavis zmluvu, je to mozne overenie na socialke (aby si sa do niecoho zbytocne nenamocil), skus to cez nehnutelnost, zalozit (ked bude mat vyssiu hodnotu ako hypoteka je to OK) hypoteku zoberie mama (pripadne niekto iny), zamestnas sa a hypoteku prevedies na seba
andreaS
08.06.10,09:38
zmluvu potrebujes na dobu neurcitu, ked si vybavis zmluvu, je to mozne overenie na socialke (aby si sa do niecoho zbytocne nenamocil), skus to cez nehnutelnost, zalozit (ked bude mat vyssiu hodnotu ako hypoteka je to OK) hypoteku zoberie mama (pripadne niekto iny), zamestnas sa a hypoteku prevedies na seba

zvyraznene neni vobec jednoduche... momentalne tento problem riesime a vysledok je taky, ze musime brat novy uver na vyplatenie toho stareho... a aj ked to budu skoro dva roky, tak novy uver bude v rovnakej vyske ako bol povodny... lebo za tu dobu sme sice splatili x-tisic ale z urokov... istina sa velmi nepohla :(

na toto si daj potom pozor ak by si to chcel riesit uverom na niekoho ineho... a ak by ti to aj nebodaj dali na papier, o mesiac to uz nemusi byt pravda lebo zmenia podmienky...

a este podmienka preukazania zamestnania je az po skonceni skusobnej doby... a aj keby sa na zmluvu uviedlo "bez skusobnej doby" tak ani to neakceptuju (aspon my to aktualne riesime, a cakali sme po skusobnej dobe az)...
Xanti
08.06.10,09:44
andiablo, takže stačí pracovná zmluva na dobu neurčitú, lebo tú by som si vedel vybaviť, len či to nie je ošetrení tak, či z nej musím dosahovať nejaký minimálny príjem ?
No od výšky príjmu záleží výška hypotéky. Skús si na jednotlivých stránkach bánk prezrieť hypo kalkulačky alebo aj tu http://www.totalmoney.sk/hypoteky/ .
Banky určujú tvoju bonitu, a to aj dlžkou zamestnania, zvyčajne chcú príjem za posledné tri mesiace, takže ani skôr nemôžeš požiadať o hypo. Preverujú si ťa na úverovom registry či niekde nemáš dlžoby, preverujú si ťa u zamestnávateľa či tam pracuješ, preverujú si či si naozaj zamestnaný, či zamestnávateľ platí odvody do SP, či si tam prihlásený.

Proste je to dosť zložitý proces, a navyše banka chce záruky. A niekomu bez trvalého zdroja príjmu ten úver nedajú.
Mirror7
08.06.10,10:01
Prešiel som si dneska hypotéky u TB,CSOB,SLSP a ich "kalkulacky".
Asi najrozumnejšie riešenie mi prišlo ručenie nehnutelnosťou.
Ešte eventuálne nejaké čestné prehlásenie o tom, že som schopný splácať hypotéku a výpis o tom, že nemám nijaké podlžnosti voči nikomu daň,soc a pod.
Čo si myslíte vy ???
andreaS
08.06.10,10:14
banky sa ti na tvoje cestne prehlasenie akurat tak....

bohuzial u nas v SR su velmi tvrdo nastavene podmienky... a napr. uver zamietnu aj cloveku, kt. sa dostal neopravnene do debetu na beznom ucte a dlzi hoci 0,7 eura 3 dni... (nie moja skusenost, ale konrketneho cloveka v mojom okoli)
Xanti
08.06.10,10:19
Prešiel som si dneska hypotéky u TB,CSOB,SLSP a ich "kalkulacky".
Asi najrozumnejšie riešenie mi prišlo ručenie nehnutelnosťou.
Ešte eventuálne nejaké čestné prehlásenie o tom, že som schopný splácať hypotéku a výpis o tom, že nemám nijaké podlžnosti voči nikomu daň,soc a pod.
Čo si myslíte vy ???
Pri každej hypotéke ručíš nehnuteľnosťou, okrem iného. A musíš dosahovať príjmy, stabilné príjmy.

Si vezmi, založíš dve nehnuteľnosti aby si mohol kúpiť jednu, a čo ak sa Ti niečo stane? Ešte aj tvoji rodičia prídu o strechu nad hlavou.

A čo sa týka toho prehlásenia, chod priamo do banky a opýtaj sa. Ale môj názor, žiadna banka ti peniaze na kúpu nehnuteľnosti nedá.
Mirror7
08.06.10,10:30
Xanti ja mám stabilné príjmy, inak by som do toho nešiel.
Niekde bývať musím, ale je rozdiel pre mňa dávať každý mesiac 440 €
na prenájom, alebo do svojho bývania.
Moji rodičia s tým nemajú nič spoločné...
Piatok pojdem vybavovať tú hypotéku.
Dakujem Vám všetkým za ochotu poradiť.
andreaS
08.06.10,10:33
no ja ti plne rozumiem... a rovnako by som ani ja neziadala o uver, pokial by som si nebola ista, ze ho budeme vladat platit... nemam v plane postavit dom a raz-dva on prist...

vsak sam uvidis co budu v banke pozadovat...

a ak vybavis, tak daj kontakt na toho kto ti schvalil hypo :D budeme ho potrebovat :D
Xanti
08.06.10,10:45
Mirror
to nie je o tom, že by som ti nedopriala, alebo niečo také. Len proste pár mojich známych má hypotéky, a viem akou torturou museli prejsť.
Ak im v jednej banke X slúbili hypo v dostatočnej výške v inej Y banke bolo o 200 000 sk menej slúbené. Vybavili si hypo v banke X a tá bola vo výške nakoniec takej istej ako v banke Y by boli dostali a za lepších podmienok.

Kopa vybavovačiek, a to boli zamestnaný všetci známy. Nemali dohody mali trvalé pracovné pomery. Aj szčo majú obrovské problémy dostať hypo, ak neplatia dane v dostatočnej výške.
Mirror7
08.06.10,11:05
Skúsim to cez známosti...
Pred chvilkou som písal jednému poradcovi v TB, aby som si s ním dohodol stretnutie. Uvídme ako to dopadne... A to chcem vybaviť dokonca mesiaca...
Príde mi to sice troska ako cesta ako sveta za 80 dní,ale čo človek nespraví preto, aby bol štastný a spokojný :-)
0123misa
08.06.10,12:25
ahoj, no z vlastnej skusenosti ti mozem poradit tolko, ze napr vo VUB (ja prac v rak.) mi povedala pracovnicka ze aj napriek tomu ze uver nikomu takemu nedavaju , ale ak by mi chodil pravidelne príjem na ucet v banke ze potom sa mozem pokusit poziadat on,,, v SLSP bol mlady viac ochotný, no tam by som musela ist cez vynimku,,,,banky najviac registruju ci ti chodi pravidelne kazdy mesiac nejaka mzda na ucet, to vies, ked vidia peniaze su schpne spravit cokolvek,,,ale aj tak to nebude len tak,,,,ta zmluva by mala tiez byt,,,,a najlepsie suma co ti chodi na ucet tak spolu, nie 430-150-130, najlepsie 710, no to dosiahnes asi tazko,,,,treba sa ist popytat,,,,no ja odporucam SLSP,predsa je to najvecsia najistejsia banka, sa mi zda ze aj najviac povoli, ale na druhej strane si vybera za to nekrestanske peniaze,,,,ale co uz , viem ake je to chciet sa osamostatnit. tak vela stastia.....
P.S. alebo este Volksbank....
CodeLee
08.06.10,20:04
Ked budes chcet pozicat napr. 70.000 euro, mesacna splatka je zhruba 320 euro (5.5% p.a.). V byte platis mesacnu platbu okolo 100-200 euro. Cize zo 710 euro ti zostalo 190-290 euro na zivobytie (zhruba to co teraz).

Moja rada je zabudnut na hypoteku a radsej si najst lepsie zamestnanie (tiez som pocas VS pracoval a nebanujem). Najhorsie je hladat zamestnanie ako cerstvy absolvent bez praxe.

Ked sa predsa len rozhodnes pre hypoteku tak TB neodporucam. Som fakt zvedavy ako pochodis v inych bankach, drzim palce ...
day
09.06.10,12:31
podla mojich informacii (nie osobna skusenost) by s prevodom hypoteky nemal byt ziadny problem, samozrejme bonita, ..., podmienky musia byt splnene.

(andrea, sused asi nehovori pravdu, za jednu nezaplatenu splatku v banke nerobia problemy - > osobna skusenost)
cusmic
09.06.10,12:51
ja mam hypoteku pre mladych, ale ked som o nu ziadal mal som trvaly pracovny pomer na dobu neurcitu.

moja rada: 1. vykasli sa na podnajom za 440E za 1izbak. kde byvate? na hrade? ja som teraz v 4izbaku za 530E komplet, ked sa chce da sa najst
za 500E vies najst 3izbak, supnes tam studentku za 170E a este si v pluse ;-)

2. hypoteka je brutus zataz, s tvojim prijmom by si isiel na doraz, kamo a to pridu take situacie ze chces ist v lete na dofcu (500E), 2svadby rocne kamosom (2x50E), nejake opravy v byte/na aute.... no budes to mat o drzku.

nechcel by si radsej este nejaky rocik vyckat (ceny trosku este klesnu, dorobia sa nove projekty s lepsimi dispoziciami), a skusit to o rok?

vela stastia pri vybere bytu, siel by som do neprerobeneho. Novostavby su brutal drahe este stale a nekvalitne, prerobene bytu su prerobene zle. urcite si ich urobis lepsie a lacnejsie ;-)

daj vediet ako pokracujes ;-)
Mirror7
10.07.10,20:18
Díky Cusmic a všetkým za rady.

Bývam v Bratislave a tu nie zrovna lacný prenájom.
Za 530 € máš 4izbák v blave ? Na hypotéku, alebo nie ?
Celkom si mi vnukol zaujímavú myšlienku.
Momentálne sme sa prestahovali a platíme prenájom 450 € v krásnom jednoizbovom byte, ale aj tak si
to vieš predstaviť... Posli mi v správe na teba kontakt, rád by som s tebou o týchto veciach ešte pokecal. Diky moc :-)