VieraPopluharova
11.06.10,08:21
Zdravím vsetkých poraďákov,

keďže som založila tému onkologické ochorenia a trosku sa mi to tam zvrhlo na kritiku zdravotníctva a co vsetko má byt a nemá byt v prevetívnych prehliadkach, tak dávam v tejto téme priestor vsetkým , ktorí sa chcú k tejto téme vyjadriť, tu sú na mieste kritiky zdravotníctva, co by malo byť a co nie, ale v teme onkologické ochorenia nie.
Nech sa páči diskutovať.:):D:)
Xanti
11.06.10,06:47
Myslím, že je to potrebná téma.
A tiež aj nejaké zhodnotenie čo všetko by, tá ktorá preventívna prehliadka mala obsahovať.

V predošlej téme som čítala tento príspevok http://www.porada.sk/1421504-post100.html a naozaj ja mám asi šťastie, mne dr. robí kompletné preventívky. Tak hádam to ostane aj ďalej tak.
buchač
11.06.10,12:01
Preventívna prehliadka ...obsah ????

No v podstate je to jedno , nedá sa posudzovať preventívna prehliadka napríklad pracovníka v službách s pracovníkom silových zložiek , baníkom , hutníkom atď ...

ALE

tie základné vyšetrenia by tam asi mali byť :

- odber krvi
- odber moču
- odmeranie tlaku
- EKG
- RTG
- interné oddelenie

Tieto by sa mali vykonávať od určitého fyzického veku každého jedinca .

Pokiaľ viem , tak veľké / poniektoré / podniky neúčasť na takejto prehliadke doslova postihujú ...
VieraPopluharova
19.06.10,06:56
Posuvam
hubatá
19.06.10,07:24
Posuvam

Preventívne prehliadky vykonávané zadarmo by mali mať priamu súvislosť s vykonávanou prácou, teda ak pracovník pracuje napr.
- pri počítači, tak 2 x do roka očné vyšetrenie,
- učiteľ - EKG, psychologické (predpokladám že v zborovni každý deň),
- hasič, policajt - 2 x do roka kompletné preventívne, naviac zadarmo cca 1 x mesačne posilovňu, telocvičňu, plaváreň
- baník - okrem 1/4 ročných kompletných preventívnych vyšetrení, nárok na svojho závodného lekára ktorý iniciatívne sám od seba robí kontroly pracovných podmienok a s tým súvisiace rozbory krvi, moču, prachu v pľúcach a pod.
VieraPopluharova
19.06.10,07:43
Dakujem Ti za príspevok,

bola by som rada, ale keby sa podelili s nami aj tí ktorím, napr. lekár nechce v rámci preventívky urobit to co mu prináleží, ale hlavne dakujem, ze si tak pekne rozpisala co by malo prinalezat k jednotlivým profesiam.
Laco-monter
19.06.10,08:12
Napr. moj lekar mi chcel robiť preventívnu prehliadku asi 3 dni a posielať ma kade-tade a prihrávať bodíky sebe aj svojim kolegom.

Išiel som k inému lekárovi a ten mi urobil preventívku za 10 min.

/moč, krv, tlak /

A vydal mi o mojom zdr.stave potvrdenie , ja som zaplatil za tento úkon nejakých 7 eur a bolo všetko O.K.

Ja som mal potvrdenie a lekár svojich 7 € cash a každy bol spokojný.:)
Xanti
19.06.10,08:18
Napr. moj lekar mi chcel robiť preventívnu prehliadku asi 3 dni a posielať ma kade-tade a prihrávať bodíky sebe aj svojim kolegom. Nejde o prihrávanie bodíkov, ale o PREVENTIVNU prehliadku, ktorá môže odhaliť závažné ochorenie, a to sa v krvi ukázať nemusí, ani moči a ani tlak na toto nepoukáže ak je nejaký problém.

Išiel som k inému lekárovi a ten mi urobil preventívku za 10 min.

/moč, krv, tlak / a si spokojný s touto preventívnou prehliadkou? Ja by som nebola, nakoľko to je asi len také v prirovnaní ... pozriem či je dosť oleja v motore a benzínu a idem kade lahšie.

A vydal mi o mojom zdr.stave potvrdenie , ja som zaplatil za tento úkon nejakých 7 eur a bolo všetko O.K.

Ja som mal potvrdenie a lekár svojich 7 € cash a každy bol spokojný.:) no ak si spokojný tak je dobre, nech Ti tá spokojnosť vydrží čo najdlhšie.
v texte.
marjankaj
19.06.10,08:46
Napr. moj lekar mi chcel robiť preventívnu prehliadku asi 3 dni a posielať ma kade-tade a prihrávať bodíky sebe aj svojim kolegom.

Išiel som k inému lekárovi a ten mi urobil preventívku za 10 min.

/moč, krv, tlak /

A vydal mi o mojom zdr.stave potvrdenie , ja som zaplatil za tento úkon nejakých 7 eur a bolo všetko O.K.

Ja som mal potvrdenie a lekár svojich 7 € cash a každy bol spokojný.:)

Keď sa nechceš nič dozvedieť, tak načo chodíš na preventívne prehliadky. Veď tých 7 € môžeš poslať aj na účet.:confused::---

A nechceš aby ti aj dom postavil Fero s Dežom iba za týždeň? Veď načo budeš platiť aj ďalších a dlhšie čakať sa ti tiež nechce.:eek::---
BXLmiami
19.06.10,09:50
Myslím,že Laco práve spojil preventívnu prehliadku a pracovnu preventívnu prehliadku.Obsah a častosť preventívnych prehliadok,na čo máte v rámci preventívy nárok je presne napísaný na stránke poistovní.Tam veľmi nie je o čom diskutovať.
lujza.j
19.06.10,13:29
mňa minulý rok šokoval môj "gyndáš", že cytologické vyšetrenie sa už nerobí každý rok, že ak je cytologia 3 roky ok, tak sa nerobí každý rok, kukala som jak:eek:, ale zbytočne to zase asi schválila naša "150členná parlamentná elita". tak som sa ho opýtala že čo to stojí, že ja si to "kešnem" a on mi nato, že dobre teda že keď som taká aktívna:eek::eek::eek: tak mi ju budúci-teda tento rok urobí.chystám sa tam v najbližšej dobe, som zvedavá čo zas zahlási. hlavne že z každej strany počujeme, že treba chodiť pravidelne "gyndášovi" , aby sa rakovina krčka maternice ak sa vyskytne:(:( bola úspešne liečiteľná. v tomto prípade pravá ruka nevie čo robí ľavá:D
VieraPopluharova
19.06.10,20:11
mňa minulý rok šokoval môj "gyndáš", že cytologické vyšetrenie sa už nerobí každý rok, že ak je cytologia 3 roky ok, tak sa nerobí každý rok, kukala som jak:eek:, ale zbytočne to zase asi schválila naša "150členná parlamentná elita". tak som sa ho opýtala že čo to stojí, že ja si to "kešnem" a on mi nato, že dobre teda že keď som taká aktívna:eek::eek::eek: tak mi ju budúci-teda tento rok urobí.chystám sa tam v najbližšej dobe, som zvedavá čo zas zahlási. hlavne že z každej strany počujeme, že treba chodiť pravidelne "gyndášovi" , aby sa rakovina krčka maternice ak sa vyskytne:(:( bola úspešne liečiteľná. v tomto prípade pravá ruka nevie čo robí ľavá:D


Ahojcek,

dakujem za prispevok, plne s nim súhlasím, dokonca Ta chválim za Tvoju aktivitu, ze si to "kešneš" , zaujimalo by ma potom co od Teba zapytal.Na zaklade Tvojho príspevku si urobím prieskum, ktorá poistovna ako podporuje tieto preventívne prehliadky.Este raz vdaka.
A drzím palce:)
lujza.j
19.06.10,20:34
Ahojcek,

dakujem za prispevok, plne s nim súhlasím, dokonca Ta chválim za Tvoju aktivitu, ze si to "kešneš" , zaujimalo by ma potom co od Teba zapytal.Na zaklade Tvojho príspevku si urobím prieskum, ktorá poistovna ako podporuje tieto preventívne prehliadky.Este raz vdaka.
A drzím palce:)
moja poisťovňa bola Spoločná, ale zlúčila sa so všeobecnou, potom dám vedieť ak čo to stálo:);)
hubatá
20.06.10,09:28
Minule som čakala na chodbe v zdravotnom stredisku a z dverí do dverí obchádzal nejaký okravatovaný manager lekárov a ponúkal im svoje produkty. Myslíte si že zadarmo? A nerobí sa toto aj v lekárňach? Kupujeme my vôbec lieky také aké máme dostať na svoju diagnózu? Čo ak nám ako laikom dajú nejakú neškodnú náhražku za drahý liek ktorý nám síce nepoškodí ale ani ..... nepomôže.
VieraPopluharova
20.06.10,11:54
Tak na toto Ti môžem povedať len jedno, že všetkým chorým, nám neostáva len veriť , že dostávame čo potrebujeme.Vieš všetky svoje firmy na výrobu liekov, alebo generík majú svojich managerov, ktorí maju za úlohu prezentovat Ten ich liek.No a je na zvážení lekára "možno" viac si myslím, že na zdravotnej poisťovni, ktorá dá avízo lekárom čo majú viac ponúkať či generiká, alebo originály, no a za originál lieky, práve doplácame najvyššie peniaze. Tvrdia, ze generiká sú tak isto účinné, netvrdím, že nie, nie som farmaceut, ale na svojej koži mam odskušané, že raz zaberie to a raz postacia i generiká.Myslím, ze tzv. placebo by si na naozaj chorých ludoch bez ich vedomia lekár neskúsil predpísať a skúšať.Na to sú štúdie, kde sú pacienti upozornení, že môžu dosať i placebo .
buchač
20.06.10,12:56
Preventívne prehliadky vykonávané zadarmo by mali mať priamu súvislosť s vykonávanou prácou, teda ak pracovník pracuje napr.
- pri počítači, tak 2 x do roka očné vyšetrenie,
- učiteľ - EKG, psychologické (predpokladám že v zborovni každý deň),
- hasič, policajt - 2 x do roka kompletné preventívne, naviac zadarmo cca 1 x mesačne posilovňu, telocvičňu, plaváreň
- baník - okrem 1/4 ročných kompletných preventívnych vyšetrení, nárok na svojho závodného lekára ktorý iniciatívne sám od seba robí kontroly pracovných podmienok a s tým súvisiace rozbory krvi, moču, prachu v pľúcach a pod.
mimotemy
he ...nie že zadarmo ...;)

Oni , chlapci , to majú doslova povinné , tú telocvičňu hlavne...a raz do roka aj preskúšanie ...kto nevyhovie , smola - love dole ...;)
IVEB
20.06.10,15:01
My sme v práci práve absolvovali preventívnu prehliadku ku vzťahu k práci / Pracovná zdravotná služba - na ktorú mám svoj názor/ a bola vybavená za 10 minút.Toto podľa mňa je len naháňanie peňazí do vrecák PZS a nič iné. Ak by sme mali hovoriť o rizikách pri vzťahu k práci nás účtovníkov ,tak určite očné vyšetrenie by nemalo byť vybavené za 5 minút a to tak , že všetky vyšetrenia spraví zdravotná sestra a lekár Vám strčí lístok do ruky , že je všetko OK. Podotýkam , že týždeň pred touto prehliadkou som bola na kompletnom očnom vyšetrení u lekára , ktorého som si priplatila / boleli ma oči a hlava/ a samozrejme vo vzťahu k mojej práci , celý deň za počítačom mi predpísal okuliare na čítanie a za počítač. A tento rýchly lekár ani nepostrehol , že mi niečo je a ani sa neunúval opýtať akú prácu vykonávam.O čom sú potom tie preventívne prehliadky vo vzťahu k práci ? Ak už má zamestnávateľ niečo také platiť , tak by malo z toho vzniknúť aj nejaké odporúčanie do budúcna / častejšie prehliadky očí a pod./ A napríklad také bolesti chrbtice/ krčnej/ nie je tiež dôsledok toho , že celý deň sedíme za počítačom a nikoho nenapadne nás vyšetriť a zároveň aj dať nejaké odporúčanie v rámci prevencie na rehabilitácie , masáže a pod. Na toto ja nepotrebujem preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci. Ak pôjdem za svojím všeobecným lekárom , pošle ma v rámci prevencie na také vyšetrenie , o ktorých sa mi ani nesníva a nestojí ma to ani halier naviac.Iba čas, a ten si musím nájsť , pretože ide o moje zdravie aj keby to malo trvať 3 dni. A k tej cytologie , tiež ma hnevá , že všade je plno rečí okolo toho , že treba chodiť pravidelne na preventívne prehliadky , ale ak máte cytologiu 2x po sebe bez nálezu , poisťovňa Vám ju preplatí len raz za 3 roky. Ja chodím pravidelne raz ročne, vždy platím cca 1 EURo a ak chcem častejšie pripláca sa cca 10EUR. Je to veľa , málo ? Za zdravie mi to stojí.
VieraPopluharova
20.06.10,15:11
IVEB,
dakujem za prispevok, ktorý je viac ako podnetný,samozrejme je rozdiel medzi prehliadkami v suvislosti s PZS a preventivkami,ale doterajsie prispevky nasvedcuju tomu, ze je to v praxi inak ako sa robi reklama.
Teraz ak toto cita "buchac" urcite si myslí svoje:D:D:D,asi v zmysle dievca zobud sa , kde to zijes a co by si vlastne u nas chcela zadarmo:D:D;):Dvsak? Ale je to pravda a ak Vam to nevadi robim si taky maly prieskum, zatial sama pre seba, mozno neskôr z toho bude nieco uzitocnejsie.:)
BXLmiami
20.06.10,15:14
My sme v práci práve absolvovali preventívnu prehliadku ku vzťahu k práci / Pracovná zdravotná služba - na ktorú mám svoj názor/ a bola vybavená za 10 minút.Toto podľa mňa je len naháňanie peňazí do vrecák PZS a nič iné. Ak by sme mali hovoriť o rizikách pri vzťahu k práci nás účtovníkov ,tak určite očné vyšetrenie by nemalo byť vybavené za 5 minút a to tak , že všetky vyšetrenia spraví zdravotná sestra a lekár Vám strčí lístok do ruky , že je všetko OK. Podotýkam , že týždeň pred touto prehliadkou som bola na kompletnom očnom vyšetrení u lekára , ktorého som si priplatila / boleli ma oči a hlava/ a samozrejme vo vzťahu k mojej práci , celý deň za počítačom mi predpísal okuliare na čítanie a za počítač. A tento rýchly lekár ani nepostrehol , že mi niečo je a ani sa neunúval opýtať akú prácu vykonávam.O čom sú potom tie preventívne prehliadky vo vzťahu k práci ? Ak už má zamestnávateľ niečo také platiť , tak by malo z toho vzniknúť aj nejaké odporúčanie do budúcna / častejšie prehliadky očí a pod./ A napríklad také bolesti chrbtice/ krčnej/ nie je tiež dôsledok toho , že celý deň sedíme za počítačom a nikoho nenapadne nás vyšetriť a zároveň aj dať nejaké odporúčanie v rámci prevencie na rehabilitácie , masáže a pod. Na toto ja nepotrebujem preventívnu prehliadku vo vzťahu k práci. Ak pôjdem za svojím všeobecným lekárom , pošle ma v rámci prevencie na také vyšetrenie , o ktorých sa mi ani nesníva a nestojí ma to ani halier naviac.Iba čas, a ten si musím nájsť , pretože ide o moje zdravie aj keby to malo trvať 3 dni. A k tej cytologie , tiež ma hnevá , že všade je plno rečí okolo toho , že treba chodiť pravidelne na preventívne prehliadky , ale ak máte cytologiu 2x po sebe bez nálezu , poisťovňa Vám ju preplatí len raz za 3 roky. Ja chodím pravidelne raz ročne, vždy platím cca 1 EURo a ak chcem častejšie pripláca sa cca 10EUR. Je to veľa , málo ? Za zdravie mi to stojí.
Ten rychly lekár tam musí byť lebo zákon.Pracovné zdrav.služby su celkom dobrý tunel pre poslancov a ich príbuzných.
lujza.j
20.06.10,16:54
mimotemy
he ...nie že zadarmo ...;)

Oni , chlapci , to majú doslova povinné , tú telocvičňu hlavne...a raz do roka aj preskúšanie ...kto nevyhovie , smola - love dole ...;)
mimotemyOni, chlapci? a na dievčatá si zabudol?:D:D:---;)
lujza.j
20.06.10,17:03
ja by som do preventívnej prehliadky zaradila aj RTG chrbtice, len neviem aký interval, by bol vhodný. je to z vlastnej skúsenosti, keď mi pri inej príležitosti robili RTG krčnej chrbtice a hrudnej chrbtice, tak bolo zistené že mám skoliozu, opotrebované stavce na chrbtici:mad: a na krčnej chrbtici narušené medzistavcové platničky /5,6 stavec/ môj praktický lekár povedal, že sa to neudialo ani za rok ani za dva:(:( a ja si fakt nepamätám kedy mi bol RTG chrbtice robený:confused:
VieraPopluharova
20.06.10,20:17
ja by som do preventívnej prehliadky zaradila aj RTG chrbtice, len neviem aký interval, by bol vhodný. je to z vlastnej skúsenosti, keď mi pri inej príležitosti robili RTG krčnej chrbtice a hrudnej chrbtice, tak bolo zistené že mám skoliozu, opotrebované stavce na chrbtici:mad: a na krčnej chrbtici narušené medzistavcové platničky /5,6 stavec/ môj praktický lekár povedal, že sa to neudialo ani za rok ani za dva:(:( a ja si fakt nepamätám kedy mi bol RTG chrbtice robený:confused:

Tento návrh považujem za velmi podnetný, nakolko naozaj nielen na uctovníčky, ale celkovo naozaj pracujucich za počítačom je dost a tu sa najviac vyskytuju problemy s ochorením krcnej,krizovej chrbtice a očí.
Velmi pekne dakujem, za podnet.

PS: nedotahujte sa s "buchacom" ako male deti :):---:),lebo Vas budem hresit , no,no,no:D:D:D
Rozalka
20.06.10,20:39
Nedávno som sa aj ja bola u obvodnej na preventívnej prehliadke. Zobrala mi krv a asi by to aj bol koniec, ale som sa domáhala na sono DB (mala som v minulosti problémy).
Žiadne EKG, RTG pľúc, moč, .... či si to zle pamätám?

Ešte šťastie, že na gyndu netreba výmenný lístok.

Na margo chrbtice:
môj masér mi pri prvej návšteve povedal, ako sedím a kde mám monitor - on cítil, kde mám nedostatky, ani lekárom nemusí byť.
buchač
21.06.10,07:16
PS: nedotahujte sa s "buchacom" ako male deti :):---:),lebo Vas budem hresit , no,no,no:D:D:D
mimotemymimotemymimotemy

....pokojne , v kľude ...:rolleyes:;)

Kto sa s ohňom zahráva , popáli sa ....:---:D
Laco-monter
21.06.10,07:28
ja by som do preventívnej prehliadky zaradila aj RTG chrbtice, len neviem aký interval, by bol vhodný. je to z vlastnej skúsenosti, keď mi pri inej príležitosti robili RTG krčnej chrbtice a hrudnej chrbtice, tak bolo zistené že mám skoliozu, opotrebované stavce na chrbtici:mad: a na krčnej chrbtici narušené medzistavcové platničky /5,6 stavec/ môj praktický lekár povedal, že sa to neudialo ani za rok ani za dva:(:( a ja si fakt nepamätám kedy mi bol RTG chrbtice robený:confused:

Inými slovami povedané :

"Mládí v p.deli, a dúchod v nedohĺadne." :D:D:D
VieraPopluharova
21.06.10,08:04
Inými slovami povedané :

"Mládí v p.deli, a dúchod v nedohĺadne." :D:D:D
Dala som Ti zábavné, aj ked s tebou plne súhlasím.:):D:)
ilona
21.06.10,09:48
Musím sa s Vami podeliť o skúsenosť s mojou preventívnou prehliadkou. Dnes som išla k lekárovi,lebo som mala mať výsledky krvi,čo potrebuje neurologička,tak aby som nemusela ísť 2x hovorím mu,že keď su tie výsledky krvi, potrebovala by som aj preventívku.Spýtal sa ma čo robím,ja že účtovníčku a on- tak načo Vám je preventívka,nemáte žiadne rizikové zamestnanie.Hovorím mu, že preventívne prehliadky by mali mať všetci zamestnanci,takže dal razítko,že som schopná práce,trochu dal komentár k výsledku krvi a ešte dodal,aby som zaplatila u sestričky.Trvalo to všetko asi 5-8 minút,neodmeral mi ani tlak a zaplatila som 16,60 €.Máme zamestnancov čo doniesli doklad za preventívku od 6,- do 16,60,-€.Dokonca máme aj takého lekára,ktorý za preventívne prehliadky nevyberá poplatky, lebo hovorí,že mu to prepláca poisťovňa.Je to fakt hrozné.
lujza.j
21.06.10,16:01
Inými slovami povedané :

"Mládí v p.deli, a dúchod v nedohĺadne." :D:D:D
mimotemy kto povedal, že mládi v p.deli:D:---;)
buchač
21.06.10,18:00
Inými slovami povedané :

"Mládí v p.deli, a dúchod v nedohĺadne." :D:D:D


mimotemy kto povedal, že mládi v p.deli:D:---;)

mimotemy
A kto tu tvrdí niečo aj o tom dôchodku ???;):rolleyes::---:D:---:D:D:D

Proste ...mladý , zachovalý dôchodca ...čistý čávo ...;)
VieraPopluharova
21.06.10,20:52
mimotemy
A kto tu tvrdí niečo aj o tom dôchodku ???;):rolleyes::---:D:---:D:D:D

Proste ...mladý , zachovalý dôchodca ...čistý čávo ...;)
mimotemy
Pocuvajte Vy uz traja, robite mi z vaznej temy sou :):mad::),nevadí Vám to?
A co tak pekna, zachovala, mlada dôchodkyna:D:---:---:D tá by Vám nestacila?;)
VieraPopluharova
23.06.10,13:17
Takze moja nova skusenost k tejto teme, bola som vcera na jednom vysetreni a kedze som dlho cakala mala som moznost sledovat co sa deje v cakarni, konkretne :
Ultrazvuk a MMG.
Nuz nemozeme chciet castejsie prehliadky mi obycajne zeny, ak nemame samozrejme nejaku RA /rodinna anamneza/, a pracovníci na MMG nestíhaju z jedného dvôvodu, a to ze :
denne je objednaných na tomto pracovisku cca 20 zien nuz a dalsich 20 pride po známosti, takze nam obycajnym smrtelníčkam neostáva nic iné len sa spolahnut na take termíny ake dostaneme , niekde sa v Bratislave sa caka aj polroka co v niektorych pripadoch môze byt rozhodujuci cas pre zenu ci sa pride vcas na ochorenie, alebo nie.
lujza.j
23.06.10,18:34
Takze moja nova skusenost k tejto teme, bola som vcera na jednom vysetreni a kedze som dlho cakala mala som moznost sledovat co sa deje v cakarni, konkretne :
Ultrazvuk a MMG.
Nuz nemozeme chciet castejsie prehliadky mi obycajne zeny, ak nemame samozrejme nejaku RA /rodinna anamneza/, a pracovníci na MMG nestíhaju z jedného dvôvodu, a to ze :
denne je objednaných na tomto pracovisku cca 20 zien nuz a dalsich 20 pride po známosti, takze nam obycajnym smrtelníčkam neostáva nic iné len sa spolahnut na take termíny ake dostaneme , niekde sa v Bratislave sa caka aj polroka co v niektorych pripadoch môze byt rozhodujuci cas pre zenu ci sa pride vcas na ochorenie, alebo nie.
Vierka, ja som toto vyšetrenie absolvovala minulý rok v BA, vo februári mi dal gyndáš lístok, že nech sa idem obj.prišla som do zdr. pracoviska kde to vykonávajú, pani na mňa za okienkom vyštekla, že mám nárok až po 40-tke, ale ešte bol február a ja som mala "len"39, 40 až v septembri:eek::eek: potom si to uvedomila a vyštekla na mňa nejaký dátum v októbri 2009:eek::eek: no proste toto je na hlavu, tých pár mesiacov by im asi niečo spravilo:confused: to, že od februára do októbra mi mohol narásť nádor ako "futbalová lopta" nevadí, ale ešte som nemala 40r. a potom, že včasná diagnostika je dôležitá.MMG som nemala v poriadku, musela som isť na sono, samozrejme kým som mala termín tak som mala infarktové stavy, ale im to tam je jedno, robia to ako na páse.nakoniec sono dopadlo ok. bola som tam niekedy v decembri, hovorím si, žed už som tu tak sa obj. o rok teda som myslela že 2010, omyl sestrička mi zahlásila, že to by ma musela obj. na rok 2011 a nato nemá kalendár:eek::eek:
BXLmiami
24.06.10,06:47
Správny postup pri takejto situácii z Tvojej strany bol zvrtnuť sa a dať žiadost na Tvoju zdravotnu poistovnu,aby písomne sa zaviazali,že Tvoje vyšetrenie uhradia aj pred Tvojou štyridsiatkou.Vtedy pracovisko nemá problém.
VieraPopluharova
24.06.10,07:23
Správny postup pri takejto situácii z Tvojej strany bol zvrtnuť sa a dať žiadost na Tvoju zdravotnu poistovnu,aby písomne sa zaviazali,že Tvoje vyšetrenie uhradia aj pred Tvojou štyridsiatkou.Vtedy pracovisko nemá problém.

Nuz hej, suhlasim, i ked mam k tomu jednu poznamku, kym by sa dostavila na pobocku svojej zdravotnej poistovne a kym dostala od nich suhlas, mozno by sa tej 40 aj v skutocnosti dockala, pri ochote niektorych poistovní, myslím ze lekar bezdôvodne ak je to pred 40-kou pacientku na vysetrenie neposle a toto by mali mat poistovne s diagnostickými pracoviskami nejako ostrene, i ked nevylucujem, ze tiez by sa to nezneuzivalo, ale dnes vidite i ovela mladsie pacientky ako idu na MMG v doprovode zdr.personalu a tu je dôvod rozmyslat nad tym, ci tam ide odôvodnene, ci ma uznane od poistovne , ze jej to preplatia, alebo ci ide po tzv. znamosti. Ja by som si typla : po znam.
ErinErin
24.06.10,07:42
Rozumiem tomu tak, že ak žena nemá nijaké problémy - má najskôr nárok na pravidelné sono prsníkov, neskôr od určitého veku na MMG. Ak si však povedzme nahmatá nejaký útvar, je to úplne iná situácia - samozrejme lekár je povinný okamžite diagnostikovať problém. Tu sa spájajú dve nesúvisiace témy - prevencia a konkrétna diagnostika a liečba. Spomínané čakacie doby sú zase tretia téma - o praxi, keď odborné pracovisko nestíha.
VieraPopluharova
24.06.10,07:48
Rozumiem tomu tak, že ak žena nemá nijaké problémy - má najskôr nárok na pravidelné sono prsníkov, neskôr od určitého veku na MMG. Ak si však povedzme nahmatá nejaký útvar, je to úplne iná situácia - samozrejme lekár je povinný okamžite diagnostikovať problém. Tu sa spájajú dve nesúvisiace témy - prevencia a konkrétna diagnostika a liečba. Spomínané čakacie doby sú zase tretia téma - o praxi, keď odborné pracovisko nestíha.


Ano, mas pravdu, mozno sme sa nechali uniest a pri teme preventivne prehliadky sme zabocili i trosku do iných tém, ale tie témy tak úzko navzájom súviasia, ze sa niekedy nedá dodržať len konkrétna, tá ktorá bola zadaná.
Ale tu sú konkrétne na , ktoré máme zatial nárok bezplatne:

Vo všeobecnosti platí, že ľahostajnosť a ignorovanie preventívnych prehliadok sú dôvodom vysokej úmrtnosti na onkologické a srdcovo-cievne ochorenia. Na vysokej úmrtnosti sa podieľajú aj neurologické a metabolické ochorenia vrátane diabetes mellitus.
Každoročne pribúda niekoľko desiatok tisíc nových pacientov s problémami srdca, ciev, vysokého krvného tlaku, vysokej hladiny cholesterolu, cukru a mnohými onkologickými problémami, ktorým možno predísť včasným diagnostikovaním v rámci preventívnej prehliadky.
Preventívne prehliadky sú bezplatné Preventívnej prehliadke by sa mal podrobiť každý občan, bez ohľadu na zdravotné problémy. Lekár nemá povinnosť predvolávať pacienta na prevenciu. Termín preventívnej prehliadky si treba vopred dohodnúť s lekárom.
U VŠEOBECNÉHO LEKÁRA
1x za dva roky - poistenci vo veku od 15 rokov
1x ročne - evidovaní darcovia krvi a zdravotne postihnutí
Priebeh prehliadky: vyšetrenie by malo trvať dlhšie ako 30 minút. Lekár začne prehliadku pohovorom, v ktorom sa sústredí na riziká vyplývajúce z rodinnej anamnézy, pracovnej záťaže a životného štýlu, skontroluje stav očkovania (napr. tetanus a pod.), nasleduje komplexné vyšetrenie celého tela od hlavy po päty, a to pohľadom, pohmatom, poklopom, posluchom, skontroluje pulz a tlak krvi V rámci prevencie je aj prehliadka zameraná na kardiovaskulárne choroby. V prípade potreby sú súčasťou prehliadky aj odbery na hematologické a biochemické vyšetrenia, v 17. a 40. roku veku aj vyšetrenie cholesterolu, triacylglycerolov a hladiny cukru v krvi. Pacientom nad 50 rokov alebo s pozitívnou rodinnou anamnézou karcinómu hrubého čreva a konečníka sa vyšetruje aj prítomnosť krvi v stolici
U GYNEKOLÓGA
1x ročne - ženy nad 20 rokov (od 18 rokov alebo od prvého tehotenstva)
1x mesačne - v tehotenstve (pri rizikovom alebo patologickom priebehu tehotenstva - podľa potreby)
1x za dva roky - nárok na ultrasonografické vyšetrenie prsníkov
1x za dva roky - od 40 rokov veku nárok na mamografické vyšetrenie
Priebeh prehliadky: vyšetrenie by malo trvať dlhšie ako 20 minút. Lekár začne prehliadku rozhovorom, nasleduje komplexné gynekologické vyšetrenie pohľadom, pohmatom a pomocou zrkadiel - inšpekcia a palpácia prsníkov, inšpekcia genitálií, vyšetrenie konečníka, komplexné gynekologické vyšetrenie pomocou kolposkopu, odber výteru na cytologické vyšetrenie a podľa potreby sú súčasťou prehliadky aj odbery na hematologické a biochemické vyšetrenia.
U UROLÓGA
1x za tri roky - muži od 50 rokov. Ide o novinku v programe prevencie hradenej z verejného zdravotného poistenia.
U STOMATOLÓGA (ZUBÁRA)
1x polročne - do 18 rokov veku
1x ročne - nad 18 rokov veku
2x v tehotenstve - raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva
Prehliadka zahŕňa: vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby súčasne odstráni: povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.
VieraPopluharova
24.06.10,08:00
Prikladám konkrétne podmienky ohladne preventívnych prehliadok u Všeobecnej zdravotnej poisťovni
Preventívne prehliadky
Na základe verejného zdravotného poistenia sa plne uhrádzajú preventívne prehliadky, a to:

-deväť preventívnych prehliadok poistenca verejného zdravotného poistenia do jedného roku veku u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria, z toho najmenej tri preventívne prehliadky do troch mesiacov veku
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca vo veku 18 mesiacov u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca od troch rokov veku do 18 rokov veku raz za dva roky u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
- jedna preventívna prehliadka poistenca od 18 rokov veku raz za dva roky u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecná starostlivosť o deti a dorast
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca do 18 rokov veku dva razy v kalendárnom roku u zubného lekára
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca od 18 rokov veku raz za rok u zubného lekára
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
- dve preventívne prehliadky tehotnej poistenkyne u zubného lekára
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenkyne od 18 rokov veku alebo od prvého tehotenstva raz za rok u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka tehotnej poistenkyne raz za mesiac a jedna preventívna prehliadka šesť týždňov po pôrode u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gynekológia a pôrodníctvo
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca vo veku od 50 rokov veku raz za tri roky u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore urológia
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca, ktorý je evidovaným darcom krvi, darcom orgánov alebo tkanív, raz za rok u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecná starostlivosť o deti a dorast
podrobný obsah prehliadky podľa zákona
-jedna preventívna prehliadka poistenca od 19 do 20 rokov veku s vykonaním dychového testu na Helicobacter pylori u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore gastroenterológia, detská gastroenterológia alebo u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo
podľa zákona uhrádzame preventívnu prehliadku konečníka a hrubého čreva u poistencov vo veku nad 50 rokov jedenkrát za 10 rokov a u poistencov so zvýšeným rizikom ochorenia na rakovinu hrubého čreva a konečníka
-jedenkrát za 5 rokov. Preventívnu prehliadku vykonáva gastroenterológ alebo lekár s certifikátom v certifikovanej pracovnej činnosti – diagnostická a intervenčná kolonoskopia.
BXLmiami
24.06.10,08:03
Nuz hej, suhlasim, i ked mam k tomu jednu poznamku, kym by sa dostavila na pobocku svojej zdravotnej poistovne a kym dostala od nich suhlas, mozno by sa tej 40 aj v skutocnosti dockala, pri ochote niektorych poistovní, myslím ze lekar bezdôvodne ak je to pred 40-kou pacientku na vysetrenie neposle a toto by mali mat poistovne s diagnostickými pracoviskami nejako ostrene, i ked nevylucujem, ze tiez by sa to nezneuzivalo, ale dnes vidite i ovela mladsie pacientky ako idu na MMG v doprovode zdr.personalu a tu je dôvod rozmyslat nad tym, ci tam ide odôvodnene, ci ma uznane od poistovne , ze jej to preplatia, alebo ci ide po tzv. znamosti. Ja by som si typla : po znam.
Poistovna má lehoty ako každý iný urad,musíš požiadať písomne a písomná odpoved musí byť do istého času.Pokiaľ ustne,oni to odškriepia a zdravotníckemu zariadeniu nezaplatia,čiže darmo budeš tvrdiť,že Ti sľubili preplatiť,potrebuju to na papieri.Je tu právny aspekt-tomu pacientovi to síce nepomôže,ale ak Ti odmietnu vyšetrenie a dôjde následkom toho k rozbehnutiu napr.CA,su právne zodpovední.A tak väčšinou sa boja dať na papier že nie a nechávaju,aby sa ľudia vyzurili na zdravotníckych zariadeniach.
VieraPopluharova
24.06.10,08:04
Dôvera+Apollo po zlúčení

Pre poistencov vo veku 0 – 18 rokov
Poistenec do 12 mesiacov veku - 9 preventívnych prehliadok u lekára v špecializačnom odbore pediatria, z toho najmenej 3 preventívne prehliadky do 3 mesiacov veku

Poistenec vo veku 15 mesiacov - 1 preventívna prehliadka u lekára so špecializáciou v špecializačnom odbore pediatria

Poistenec od 3 rokov do 18 rokov – 1 preventívna prehliadka za dva roky u lekára so špecializáciou v odbore pediatria

Obsah preventívnej prehliadky
Komplexné pediatrické vyšetrenie zahŕňajúce aj poradenstvo rodičom a očkovanie dieťaťa. V prípade pravidelného povinného očkovania je možné ho vykonať aj mimo preventívnej prehliadky.

Poistenec do 18 rokov – 1 preventívna prehliadka za 6 mesiacov u zubného lekára
Obsah preventívnej prehliadky

podrobná prehliadka chrupu
mäkkých tkanív ústnej dutiny
paradontu
kontrola medzičeľustných vzťahov a vzájomného postavenia zubov
dentálnej hygieny a hygienických návykov
určenie indexov KPE a CPITN
Pre poistencov nad 18 rokov
Poistenec od 18 rokov – 1 preventívna prehliadka za 2 roky u všeobecného lekára

Poistenec, ktorý je evidovaným darcom krvi – 1 preventívna prehliadka za rok u lekára so špecializáciou v odbore všeobecné lekárstvo
Obsah preventívnej prehliadky:
Základná preventívna prehliadka:

komplexné vyšetrenie všetkých orgánových systémov
vyšetrenie tlaku krvi a pulzu
kontrola hmotnosti
kontrola stavu očkovania (napr. tetanus)
určené laboratórne vyšetrenia
poradenstvo a zápis do dokumentácie
Poistenci, ktorí dovŕšili 40 rokov a viac majú rozšírenú preventívnu prehliadku o:
základná preventívna prehliadka
EKG vyšetrenie
Poistenci starší ako 50 rokov a poistenci s pozitívnou rodinnou anamnézou „karcinóm hrubého čreva alebo konečníka“ majú rozšírenú preventívnu prehliadku o:
základná preventívna prehliadka
vyšetrenie prítomnosti krvi v stolici
EKG vyšetrenie
Poistenec od 18 rokov - 1 preventívna prehliadka za rok u zubného lekára

Tehotná poistenka – 2 preventívne prehliadky za rok u zubného lekára

Obsah preventívnej prehliadky

podrobná prehliadka chrupu
paradontu
mäkkých tkanív ústnej dutiny
kontrola medzičeľustných vzťahov a vzájomného postavenia zubov
zubných náhrad
dentálnej hygieny a hygienických návykov
určenie indexov KPE a CPITN
Tehotná poistenka - 1 preventívna prehliadka za mesiac a jedna preventívna prehliadka šesť týždňov po pôrode u lekára so špecializáciou v odbore gynekológia a pôrodníctvo

Obsah preventívnej prehliadky

základné fyzikálne vyšetrenie: výška, hmotnosť, krvný tlak, celkové fyzikálne vyšetrenie, vyšetrenie brucha a panvy: stanovenie veľkosti maternice, vyšetrenie kostenej panvy na symetriu a primeranosť, vyšetrenie krčka maternice a od 6. týždňa vyšetrenie oziev plodu
anamnéza: termín ostatnej menštruácie, možný termín koncepcie, anamnéza predchádzajúcich chorôb, počet a priebeh predchádzajúcich tehotenstiev, užívanie liekov, fajčenie, požívanie alkoholu
ultrazvukové sledovanie tehotenstva vrátane biometrie a posúdenie vývoja orgánov vrátane obrazovej dokumentácie – najviac tri razy počas fyziologického tehotenstva
určené laboratórne vyšetrenia moču, krvi, krvnej skupiny a RH-faktora
vyhodnotenie nálezov so zreteľom na riziká tehotenstva
určené špeciálne vyšetrenia podľa potreby vzhľadom na zdravotný stav tehotnej ženy alebo plodu
poradenstvo, vystavenie materského preukazu a zápis do dokumentácie
Poistenka od 18 rokov veku alebo od prvého tehotenstva – 1 preventívna prehliadka za rok u lekára so špecializáciou v odbore gynekológia a pôrodníctvo

Obsah preventívnej prehliadky
Základná preventívna prehliadka (zameraná na včasnú diagnostiku onkologického ochorenia ženy):
základné gynekologické vyšetrenie vrátane palpačného vyšetrenia prsníkov
ultrasonografické vyšetrenie malej panvy intravaginálne alebo transrektálne
ultrasonografické vyšetrenie oboch prsníkov vrátane regionálnych lymfatických uzlín raz za 2 roky
vyšetrenie mikrobiálneho obrazu pošvového
vaginoskopia, kolposkopia
cytológia krčka maternice
poradenstvo a zápis do dokumentácie
Poistenky od 30 rokov veku majú rozšírenú preventívnu gynekologickú prehliadku:
vyšetrenie základných patologických súčastí moču
vyšetrenie močového sedimentu
odber krvi na určené laboratórne vyšetrenia
odber biologického materiálu na mikroskopické vyšetrenie
natívnu mamografiu oboch prsníkov raz za 2 roky od 40. roku veku, v prípade pozitívnej rodinnej diagnózy raz za rok, v prípade patologického nálezu podľa potreby
Poistenec vo veku od 50 rokov veku – 1 preventívna prehliadka za tri roky u lekára so špecializáciou v odbore urológia

Obsah preventívnej prehliadky

sedimentácia erytrocytov a odber krvi na určené laboratórne vyšetrenia
palpačné vyšetrenie semenníkov a prostaty per rectum
vyšetrenie moču a močového sedimentu
ultrazvukové vyšetrenie prostaty
ultrasonografické vyšetrenie malej panvy
fyzikálne vyšetrenie
Preventívne prehliadky nariadené orgánmi na ochranu zdravia na predchádzanie prenosným ochoreniam.

Na základe verejného zdravotného poistenia sa čiastočne uhrádza 1 preventívna prehliadka poistenca aktívneho v organizovanom športe do 18 rokov veku raz za rok v špecializačnom odbore telovýchovné lekárstvo. Poistenec v takom prípade uhradí poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, u ktorého absolvoval preventívnu prehliadku, plnú úhradu za poskytnuté zdravotné výkony. Na základe potvrdenia o úhrade mu zdravotná poisťovňa následne preplatí zodpovedajúcu výšku úhrady na základe verejného zdravotného poistenia.

Obsah preventívnej prehliadky

komplexné fyzikálne vyšetrenie všetkých orgánových systémov
vyšetrenie pulzu, tlaku krvi
základné antropometrické vyšetrenia (výška, hmotnosť, percento podielu tuku)
EKG vyšetrenie v pokoji najmenej s 12 zvodmi, ako aj počas definovanej a reprodukovateľnej záťaži najmenej s 3 zvodmi
spirografické vyšetrenie vrátane grafickej registrácie a dokumentácie
poradenstvo a zápis do dokumentácie
BXLmiami
24.06.10,08:05
Ešte jedna vec-na onkologii som videla nápis-nezávidte tým,čo idú prví ,možno to nabuduce budete vy a nebude sa Vám to páčiť.Ono totižto tie najťažšie stavy /aj ked tak často nevyzeraju/maju prednosť.
VieraPopluharova
24.06.10,08:09
Ešte jedna vec-na onkologii som videla nápis-nezávidte tým,čo idú prví ,možno to nabuduce budete vy a nebude sa Vám to páčiť.Ono totižto tie najťažšie stavy /aj ked tak často nevyzeraju/maju prednosť.

Máš pravdu, ja som onkologicky pacient od roku 2002, tiež tak nevyzeram a mam odvtedy 8 operácii za sebou a dalsia ma čaká /to len na okraj, lebo na toto je téma onkologické ochorenia/
VieraPopluharova
24.06.10,08:24
Zdravotná poiťovňa UNION

Preventívna prehliadka u všeobecného lekára
Ako prebieha preventívna prehliadka u všeobecného lekára?

I. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vás lekár spýta na váš zdravotný stav od poslednej návštevy. Skúste si spomenúť na termín poslednej návštevy a zdravotné problémy, ktoré ste odvtedy mali. Pravdepodobne sa vás spýta aj na výskyt vážnych ochorení u vašich pokrvných príbuzných. Pokúste sa spomenúť si, či sa u vás v rodine vyskytli nejaké vážne ochorenia (vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovinové ochorenia, alergie, srdcové problémy, duševné problémy a pod.). Všetky tieto informácie sú pre vášho lekára veľmi dôležité, preto si ich pokojne vopred premyslite.

II. Lekár vám vyšetrí moč aj krv. Moč je najlepšie priniesť si so sebou, a to podľa inštrukcií lekára. Samozrejme, vždy je tu možnosť odberu moču u lekára. Pred vyšetrením neraňajkujte kvôli lepšiemu vyhodnoteniu odobranej krvi. Odporúča sa dostatočne piť, avšak len nesladené a neochutené vody. Odber krvi v ambulancii lekára vykonáva vždy osoba na to kvalifikovaná, sestry majú za sebou prax v nemocnici a v odoberaní krvi sú skúsené. Ak máte aj napriek tomu strach alebo viete, že vám pri odbere krvi býva zle, máme pre vás niekoľko trikov, ako to zmierniť:

• Ak máte z odberu stres, skúste bránicové dýchanie – najjednoduchší a najrýchlejší mechanizmus na zníženie stresu:

1. Položte si jednu ruku na brucho.
2. Hlboko sa nadýchnite nosom tak, aby ste videli a cítili, že sa vám dvíha brucho a nie hrudník. V duchu počítajte do osem.
3. Zadržte dych a v duchu počítajte do osem.
4. Vydýchnite a znovu pomaly počítajte do osem.
5. Takéto dýchanie zopakujte približne 10 – 15 x.

• Ak zvyknete odpadnúť, použite opakované napnutie všetkých svalov, čím si mierne zvýšite krvný tlak, a tak zabránite odpadnutiu. Ktorúkoľvek techniku si samozrejme nacvičte ešte doma.

Dôležité: Ak ste boli v tomto kalendárnom roku na preventívnej prehliadke u iného špecialistu (dámy u gynekológa, páni u urológa), prineste si so sebou na túto prehliadku závery z vyšetrení krvi a moču.

III. Lekár vás môže požiadať, aby ste sa vyzliekli a popozerá vám kožu na celom tele. Potom vám fonendoskopom popočúva dýchanie a srdce.

IV. Lekár vás taktiež odváži a zmeria vám pulz a tlak. Tlak sa meria v sede, najčastejšie na ľavej ruke, kvôli porovnaniu následne aj na pravej. Opakované meranie tlaku by sa malo uskutočniť vždy za približne rovnakých podmienok (ovplyvnených časom, kávou, cigaretou, stresom). Ak vám bude nameraná vyššia hodnota, lekár si vás pozve na opakované meranie v tom istom čase, aby si overil správnosť zistenia.

V. Ak máte 19 – 20 rokov, lekár vás vyšetrí na Helicobacter pylori dychovým testom, ktorý je považovaný za hlavnú príčinu zápalu žalúdočnej sliznice.

VI. Ak ste muž, lekár vás požiada o súhlas s vyšetrením prostaty.

VII. Ak máte viac ako 40 rokov, urobí vám váš lekár (alebo lekár, ktorého vám odporučí) EKG vyšetrenie. Je to neinvazívne vyšetrenie, ktoré trvá asi 5 minút a vy ho absolvujete poležiačky. Sestra vám založí 12 elektród, z toho 4 na končatiny a ďalších 9 rozmiestni na hrudníku v oblasti srdca. Počas merania je okamžite monitorovaná činnosť srdca a meranie sa zapisuje na papier. Po ukončení ho lekár ihneď vyhodnotí.

VIII. Ak máte viac ako 50 rokov, alebo niekto z vašich pokrvných príbuzných mal (má) rakovinové ochorenie tráviaceho traktu, lekár vás poučí o potrebe vyšetriť vám stolicu na skryté krvácanie. Vyšetrenie sa robí pomocou TOKS testu, ktorý vám lekár dá domov. Na príbalovom letáku si pozorne prečítajte, aký typ testu máte a vykonajte ho podľa priloženého návodu. Niektoré testy na trhu reagujú špecificky len na „ľudské” železo a nevyžadujú diétu na potraviny a látky obsahujúce železo. Mnohé iné testy však túto diétu vyžadujú. Pri týchto testoch dbajte na vylúčenie potravín a liekov, ktoré obsahujú železo – multivitamínové preparáty s doplňujúcim obsahom železa, mäso a potraviny obsahujúce zelené listové farbivo (listová zelenina). Po odbere prineste test do ambulancie. Lekár ho môže vyhodnotiť priamo v ambulancii. Ide o veľmi rýchly test, ktorý môže odhaliť vážne ochorenie v začiatočnom štádiu, keď je šanca na vyliečenie až 95 %.


Ako sa dozviete výsledky z preventívnej prehliadky?
Záleží od dohody priamo s lekárom. Niektorí vám výsledky oznámia telefonicky, iní poštou alebo osobne. Preto je dobré sa vopred dohodnúť na spôsobe, ktorý bude aj vám vyhovovať. Preventívne prehliadky slúžia v prvom rade vášmu zdraviu. Veríme, že každý lekár sa snaží vykonávať svoju prácu maximálne zodpovedne a určite ocení, ak mu aj vy budete počas preventívnej prehliadky nápomocní.


Preventívna prehliadka u urológa
Hovorí sa, že muži sú v najlepšom veku po 50-ke. Ak ste sa už aj vy stali členmi tohto klubu, potom sú nasledujúce informácie určené práve vám. Muži od 50. roku života by mali raz za tri roky chodiť na preventívnu prehliadku k urológovi, ktorú im hradí ich zdravotná poisťovňa. Preto vám ponúkame základné informácie o preventívnej pre hliadke u urológa.

Odporúča sa, aby ste preventívnu urologickú prehliadku absolvovali od svojich 50. narodenín každé tri roky.



Ako prebieha preventívna prehliadka?
I. S najväčšou pravdepodobnosťou sa vás lekár spýta na váš zdravotný stav od poslednej návštevy. Otázky sa budú týkať aj vášho sexuálneho života a výskytu problémov pri močení. Lekár sa vás taktiež opýta na výskyt vážnych ochorení u vašich pokrvných príbuzných, v tomto prípade hlavne na výskyt rakoviny prostaty, zväčšenie prostaty, rakoviny semenníkov, močového mechúra a pod. Skúste si spomenúť, kedy ste boli naposledy u svojho lekára a či ste mali zdravotné problémy, ktoré súvisia s močovými orgán mi (časté močenie, bolesti pri močení, močenie po kvapkách), alebo s pohlavnými orgánmi (sexuálny život a s ním súvisiace problémy). Skúste porozmýšľať, či sa u vás v rodine vyskytli nejaké vážne ochorenia (vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovinové ochorenia, alergie a pod.). Všetky tieto informácie sú pre vášho lekára veľmi dôležité.

II. Lekár vám vyšetrí moč aj krv. Moč je najlepšie priniesť so sebou, a to podľa inštrukcií lekára. Samozrejme, vždy je tu možnosť odberu moču u lekára. Pred vyšetrením neraňajkujte kvôli lepšiemu vyhodnoteniu odobranej krvi. Odporúča sa dostatočne piť, avšak len nesladené a neochutené vody. Odber krvi v ambulancii lekára vykonáva vždy osoba na to kvalifikovaná, sestry majú za sebou prax v nemocnici a v odoberaní krvi sú skúsené. Ak máte aj napriek tomu strach, alebo viete, že vám pri odbere krvi býva zle, máme pre vás niekoľko trikov, ako to zmierniť:

• Ak máte z odberu stres, skúste bránicové dýchanie – najjednoduchší a najrýchlejší mechanizmus na zníženie stresu:

1. Položte si jednu ruku na brucho.
2. Hlboko sa nadýchnite nosom tak, aby ste videli a cítili, že sa vám dvíha brucho a nie hrudník. V duchu počítajte do osem.
3. Zadržte dych a v duchu počítajte do osem.
4. Vydýchnite a znovu pomaly počítajte do osem.

Ak zvyknete odpadnúť, použite opakované napnutie všetkých svalov, čím si mierne zvýšite krvný tlak a tak zabránite odpadnutiu. Ktorúkoľvek techniku si samozrejme nacvičte ešte doma.

Dôležité: Ak ste boli v tomto kalendárnom roku na preventívnej pre hliadke u svojho všeobecného lekára, prineste si so sebou na túto prehliadku závery z vyšetrení krvi a moču.

III. Lekár vás požiada, aby ste sa vyzliekli od pása smerom nadol a vyšetrí vám pohmatom cez brušnú stenu orgány močového ústrojenstva. Takisto vám vyšetrí semenníky a penis. Vyžiada si dovolenie vyšetriť vám prostatu pohmatom cez konečník. Skúsený lekár vykonáva takéto vyšetrenia rutinne a veľmi ohľaduplne. V období medzi preventívnymi prehliadkami by ste si mali doma robiť samovyšetrenie semenníkov. Ak mal (má) váš pokrvný príbuzný rakovinu semenníkov, žijete v stresových podmienkach, máte nadváhu, fajčíte alebo nadmerne užívate alkoholické nápoje, samovyšetrenie semenníkov by sa pre vás malo stať rutinou.

IV. Váš urológ vám môže urobiť aj ultrazvukové vyšetrenie prostaty alebo vás môže odporučiť na pracovisko, kde vám vyšetrenie urobia. Toto vyšetrenie sa vykonáva v polohe ležmo na chrbte, pohybom sondy po vašej koži.

Návod na samovyšetrenie semenníkov:
1. Samovyšetrenie semenníkov vykonávajte pravidelne každý mesiac.
2. Vyzlečte sa od pása nadol a postavte sa pred zrkadlo. Pozrite si dôkladne tvar mieška (veľmi často býva prirodzene jeden väčší ako druhý), farbu kože. Všimnite si, či koža nie je niekde zmenená.
3. Rukami jemne uchopte semenníky a dôkladne ich prehmatajte. Všímajte si, či majú rovnakú veľkosť, rovnaký tvar, či majú hladký povrch, či tam nenahmatáte nejaké hrčky.
4. Potom semenníkmi jemne pohybujte a sledujte, či sa v miešku voľne pohybujú.

Kontaktujte svojho lekára hneď, ako zistíte:

pri prehmatávaní nejaké hrbolčeky, zhrubnutia, uzlíčky, hrčky v semenníku alebo priľahlých slabinách,
že jeden semenník je zrazu väčší,
že na koži mieška sú viditeľné zmeny.
Upozornenie: Pre vyšetrenie je veľmi dôležité, aby ste mali plný močový mechúr.

V rámci verejného zdravotného poistenia sa uhrádza urologická preventívna prehliadka poistencom od 50. roku veku raz za tri roky.

Union zdravotná poisťovňa uhrádza preventívne vyšetrenia na zistenie rakoviny u muža nad rozsah platných predpisov už od 40. roku raz za dva roky.*

Preventívna prehliadka u gynekológa
Možno ste včera oslávili 18. narodeniny a na preventívnu gynekologickú prehliadku sa chystáte po prvý raz. A možno ju už absolvujete pravidelne každý rok. Či ste alebo nie ste poistená v Union zdravotnej poisťovni, veríme, že využijete rady a informácie, ktoré tu uvádzame.

Odporúča sa, aby ste preventívnu gynekologickú prehliadku absolvovali od svojich 18. narodenín (alebo prvého pôrodu) každý rok.

Ako prebieha preventívna prehliadka u gynekológa?
I. S najväčšou pravdepodobnosťou vám lekár položí otázky, ktoré sa týkajú vášho zdravotného stavu za obdobie, odkedy ste absolvovali poslednú návštevu. Jedna z prvých otázok býva zameraná na pravidelnosť a priebeh menštruácie. Je dobré, ak si vediete menštruačný kalendár a na preventívnu prehliadku si ho zoberiete so sebou. Lekár sa vás zrejme opýta aj na výskyt vážnych ochorení u vašich pokrvných príbuzných, v tomto prípade hlavne na výskyt rakoviny prsníka a ženských pohlavných orgánov (maternica, vaječníky), ale spomeňte aj iné vážne ochorenia, ktoré sa vo vašej rodine vyskytli (vysoký krvný tlak, cukrovka, rakovinové ochorenia, alergie a pod.). Všetky tieto informácie sú pre vášho lekára veľmi dôležité.

II. Ak užívate hormonálnu antikoncepciu a máte 18 rokov a viac, alebo ak ju neužívate a máte 30 rokov a viac, ak je potrebné, váš gynekológ vám zoberie krv a moč na vyšetrenie. Zvyčajne sa odbery dohodnú na ráno asledujúceho alebo iného dňa.

Dôležité: Ak ste boli v tomto kalendárnom roku na preventívnej prehliadke u svojho všeobecného lekára, prineste so sebou na túto prehliadku závery z vyšetrenia krvi a moču.

III. Lekár vás požiada, aby ste sa vyzliekli od pása smerom nahor a vyšetrí vám prsníky. V období medzi preventívnymi prehliadkami by ste si mali samovyšetrenie prsníkov robiť doma. Ak mala (má) vaša pokrvná príbuzná rakovinu prsníka, žijete v stresových podmienkach, máte nadváhu, fajčíte alebo nadmerne užívate alkoholické nápoje, samovyšetrenie prsníka by sa pre vás malo stať rutinou.

IV. Teraz vás lekár požiada, aby ste sa vyzliekli od pása smerom nadol, aby vás mohol vyšetriť pohmatom cez brušnú stenu. Počas vyšetrenia sa vás bude pýtať na prípadné bolesti, výtok, pálenie, svrbenie alebo krvácanie. Aj keď sa vám niektoré veci môžu zdať nedôležité, je lepšie nechať posúdiť dôležitosť akéhokoľvek detailu lekárovi. Prístrojom, ktorý môže zväčšovať, vám vyšetrí pošvu a krčok maternice. Urobí odber na mikrobiologické vyšetrenie a tiež ster na cytologické vyšetrenie krčka maternice, prípadne vám navrhne aj vyšetrenie orgánov podbruška ultrazvukom.

V. Váš gynekológ vás raz za dva roky odporučí na vyšetrenie prsníkov a priľahlých lymfatických uzlín ultrazvukom.

VI. Ak máte 40 rokov a viac, váš lekár vás raz za rok alebo dva roky pošle na mamografické vyšetrenie prsníkov.

Návod na samovyšetrenie prsníkov:
1. Samovyšetrenie prsníkov vykonávajte pravidelne každý mesiac, najlepšie hneď po skončení menštruácie.
2. Vyzlečte sa od pása nahor a postavte sa pred zrkadlo. Pozrite si dôkladne tvar prsníkov (veľmi často býva prirodzene jeden väčší ako druhý), farbu kože, dvorca a bradavky. Všímajte si, či koža nie je na niektorých miestach akoby nadvihnutá,
vtiahnutá, drsná a či bradavka nie je vtiahnutá do prsníka. Jemne zatlačte na bradavku a pozrite, či z nej niečo nevyteká.
3. Zodvihnite ruky. V zrkadle sledujte, či sa obidva prsníky pohybujú nahor rovnako.
4. Prehmatajte si pravý prsník, a to tak, že si jednu ruku vsuniete pod prsník, čím ho trošku nadvihnete. Druhou rukou ho potom prehmatajte celý, až k podpazušiu. Prehmatajte aj podpazušie, sledujte, či sa tam neobjavili hrčky, ktoré tam neboli. To isté urobte aj s ľavým prsníkom. Ak ste štíhla, môžete si v podpazuší nahmatať maličké pohyblivé guličky, lymfatické uzliny. Majú hladký povrch a voľne sa pohybujú. Ak by sa zmenil ich povrch, alebo by sa stali nepohyblivé, mali by ste to konzultovať s lekárom.
5. S vyšetrením pokračujte ľahnutím si na chrbát. Pod pravú časť chrbta si vsuňte podložku – nie príliš tvrdú, ani mäkkú. Zodvihnite pravú ruku a položte ju za hlavu. Ľavou rukou si prehmatajte celý prsník. Potom si podložku presuňte pod ľavú stranu chrbta a zodvihnite ľavú ruku. Pravou rukou následne prehmatajte celý ľavý prsník.

Kontaktujte svojho lekára hneď, ako zistíte:

pri prehmatávaní nejaké hrbolčeky, zhrubnutia či uzlíčky v prsníku alebo v podpazuší, prípadne zmeny na lymfatických uzlinách v podpazuší,
že je zrazu jeden prsník väčší alebo naopak menší než zvyčajne,
že pri zatlačení na prsník vám vyteká z bradavky hnedastá alebo krvavo sfarbená tekutina,
zmenu farby alebo hladkosti kože prsníka, dvorca či bradavky,
vtiahnutie kože alebo bradavky dovnútra prsníka.

V rámci verejného zdravotného poistenia má žena v rámci preventívnej gynekologickej prehliadky nárok na cytologické vyšetrenie krčka maternice od veku 23 rokov. Prvé dva odbery sa vykonávajú v ročnom intervale, v prípade negatívnych výsledkov týchto dvoch
odberov následne každé tri roky.

Union zdravotná poisťovňa rozšírila vekovú hranicu cytologického vyšetrenia už pre ženy od 18. roku veku.*

Ako sa dozviete výsledky z preventívnej prehliadky?
Záleží od dohody priamo s lekárom. Niektorí vám výsledky oznámia telefonicky, iní poštou alebo osobne. Preto je dobré vopred sa dohodnúť na spôsobe, ktorý bude aj vám vyhovovať. Preventívne prehliadky slúžia v prvom rade vášmu zdraviu. Veríme, že každý lekár sa snaží vykonávať svoju prácu maximálne zodpovedne a určite ocení, ak mu aj vy budete počas preventívnej pre hliadky nápomocná.

.

Očkovanie proti rakovine krčka maternice*
Union zdravotná poisťovňa ponúka možnosť zaočkovania a čiastočnej úhrady vo výške 40 % pre každú z 3 dávok (spolu približne 138 EUR/4 157,39 SKK) všetkým poistenkám – dievčatám, ktoré sa narodili v rokoch 1995 až 1998 a dovŕšili 12. rok veku (t. j. pre poistenky, ktoré v roku 2010 už mali 12. narodeniny a ešte nedovŕšili 16. rok) a ktorých rodičia majú platný poistný vzťah v Union zdravotnej poisťovni.*


* Výhoda platí do 31.12.2010.

Preventívna prehliadka u stomatológa
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:



u detí a mladistvých do 18 rokov života dva krát ročne
u dospelých jedenkrát ročne u stomatológa (zubára)
dvakrát u žien počas tehotenstva - raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva

Preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.
VieraPopluharova
24.06.10,08:26
Takze dievcence a chlapci tu som Vám naskytla prehlad na co kto v ktorej poisťovni máte zo zákona nárok, pozor sú výnimky i na skoršie vyšetrenia z hľadiska rodinnej anamnézy.
ErinErin
24.06.10,08:30
Naše zdravotníctvo asi nenechá ľahostajného nikoho, kto musel využiť jeho služby. :) S tými preventívnymi prehliadkami mi to pripadá ako taký začarovaný kruh: Na jednej strane finančná náročnosť kvalitnej starostlivosti (prístroje, lieky, odmena pracovníkov), na druhej nízke toky (neochota poisťovní - nespokojnosť zdravotníkov). Akoby snaha spojiť kapitalizmus (zdravotníctvo si musí na seba zarobiť) so socializmom (všetko všetkým zadarmo). Na konci tohto všetkého je pacient, ktorý má pri predstave na návštevu lekára husiu kožu. Ale človek sa nesmie vzdávať - inak sa nič nezmení. Možno to nebude prevratná zmena, ale aspoň malý krôčik.

Mám dojem, že mnoho ľudí nevie o spomínaných preventívnych prehliadkach vôbec. Mnohí, čo majú aké-také povedomie, "nemajú čas". Možno by bola vhodná propagácia - podobne ako v ČR boli reklamné spoty v TV o rizikách nehôd na cestách. U nás sa síce spomína riziko rakoviny krčka maternice, ale to len vďaka firmám so záujmom predať vakcíny.

Na druhej strane, z vlastnej skúsenosti na americkom diskusnom fóre (kvôli vlastným zdrav. problémom) Američania pristupovali k svojmu zdraviu uvedomelejšie a aktívnejšie: boli si vedomí, že sú to oni, kto si platia svoje zdravotné poistky a tie sa snažili využiť. (Nepoznám detaily systému poistenia, ale zdrav. poistenie tam nie je povinné. Nepoistený človek si však všetko hradí sám! Čo sa môže napr. u onkologický och. vypomstiť.) Možno je to rozdielom mentality. U nás mi pripadá, že mnohí majú pocit, že v nemocnici sa o mňa musia postarať. Američania mali prístup, že ja sa musím postarať (minimálne poistkou), aby ma v nemocnici ošetrili. Ešte lepšie sa postarám, ak nemocnicu ani potrebovať nebudem. Z filmov poznáme obraz úspešných ľudí - lekárov, právnikov či vyšetrovateľov zo CSI :) ako si idú zabehať. Možno preto sa aj americký prezidenti nechajú nafilmovať, ako behajú s ochrankármi? :) Jednoducho dáva najavo, že nie je taký hlúpy, aby nedbal o svoje zdravie - a aby nechodil na prevntívne prehliadky - hlavne keď sú zadarmo!
VieraPopluharova
24.06.10,10:02
Naše zdravotníctvo asi nenechá ľahostajného nikoho, kto musel využiť jeho služby. :) S tými preventívnymi prehliadkami mi to pripadá ako taký začarovaný kruh: Na jednej strane finančná náročnosť kvalitnej starostlivosti (prístroje, lieky, odmena pracovníkov), na druhej nízke toky (neochota poisťovní - nespokojnosť zdravotníkov). Akoby snaha spojiť kapitalizmus (zdravotníctvo si musí na seba zarobiť) so socializmom (všetko všetkým zadarmo). Na konci tohto všetkého je pacient, ktorý má pri predstave na návštevu lekára husiu kožu. Ale človek sa nesmie vzdávať - inak sa nič nezmení. Možno to nebude prevratná zmena, ale aspoň malý krôčik.

Mám dojem, že mnoho ľudí nevie o spomínaných preventívnych prehliadkach vôbec. Mnohí, čo majú aké-také povedomie, "nemajú čas". Možno by bola vhodná propagácia - podobne ako v ČR boli reklamné spoty v TV o rizikách nehôd na cestách. U nás sa síce spomína riziko rakoviny krčka maternice, ale to len vďaka firmám so záujmom predať vakcíny.

Na druhej strane, z vlastnej skúsenosti na americkom diskusnom fóre (kvôli vlastným zdrav. problémom) Američania pristupovali k svojmu zdraviu uvedomelejšie a aktívnejšie: boli si vedomí, že sú to oni, kto si platia svoje zdravotné poistky a tie sa snažili využiť. (Nepoznám detaily systému poistenia, ale zdrav. poistenie tam nie je povinné. Nepoistený človek si však všetko hradí sám! Čo sa môže napr. u onkologický och. vypomstiť.) Možno je to rozdielom mentality. U nás mi pripadá, že mnohí majú pocit, že v nemocnici sa o mňa musia postarať. Američania mali prístup, že ja sa musím postarať (minimálne poistkou), aby ma v nemocnici ošetrili. Ešte lepšie sa postarám, ak nemocnicu ani potrebovať nebudem. Z filmov poznáme obraz úspešných ľudí - lekárov, právnikov či vyšetrovateľov zo CSI :) ako si idú zabehať. Možno preto sa aj americký prezidenti nechajú nafilmovať, ako behajú s ochrankármi? :) Jednoducho dáva najavo, že nie je taký hlúpy, aby nedbal o svoje zdravie - a aby nechodil na prevntívne prehliadky - hlavne keď sú zadarmo!

Ďakujem pekne za príspevok a nemôžem inak, ako len s tebou plne súhlasiť, my sme totiž zvyknutý ešte na socialistické myslenie, že všetko musíme dostať, no takéto zmýšlanie pri prevencii je viac ako scestné, nakoľko pokiaľ sa budem starať dopredu o svoj zdravotný stav v zmysle bezplatných zdravotných prehliadok, je šanca nielen predísť vážnym ochoreniam, ale i poznať svoj zdravotný stav a niečo pre neho urobiť.
Lenže tu sa natíska druhá otázka týchto preventívnych prehliadok, ako píšu sem dievcence:
bohuzial teoria je iná a prax iná, myslím tým co vsetko propagujú zdravotné poisťovne na čo máme nárok, ale nie všetci lekári to pacientovi v ramci preventívnej prehliadky urobia, bezna prax je : spyta sa Vás ako sa mate, ci mate problemy, odmeria tlak, max. urobí klasický bežny krvny obraz atym cela preventívna prehliadka skoncila, co ja osobne povazujem za nedostacujuce.
Ja som toho osobny priklad: otec - 8 x operovaný na hrube crevo /opakovana polypoza,carcinom/ , za 4 roky nám nikto ziadny lekár neodporucil , alebo nás neposlal na prehliadku k specialistovi az sa vyskytol tento problem i u mna a to uz v rozsiahlom stadiu, keby si lekar splnil povinnost po mojom oznámení co je otcovi, mohla som tomuto predísť.
ErinErin
24.06.10,19:20
Ďakujem pekne za príspevok a nemôžem inak, ako len s tebou plne súhlasiť, my sme totiž zvyknutý ešte na socialistické myslenie, že všetko musíme dostať, no takéto zmýšlanie pri prevencii je viac ako scestné, nakoľko pokiaľ sa budem starať dopredu o svoj zdravotný stav v zmysle bezplatných zdravotných prehliadok, je šanca nielen predísť vážnym ochoreniam, ale i poznať svoj zdravotný stav a niečo pre neho urobiť.
Lenže tu sa natíska druhá otázka týchto preventívnych prehliadok, ako píšu sem dievcence:
bohuzial teoria je iná a prax iná, myslím tým co vsetko propagujú zdravotné poisťovne na čo máme nárok, ale nie všetci lekári to pacientovi v ramci preventívnej prehliadky urobia, bezna prax je : spyta sa Vás ako sa mate, ci mate problemy, odmeria tlak, max. urobí klasický bežny krvny obraz atym cela preventívna prehliadka skoncila, co ja osobne povazujem za nedostacujuce.
Ja som toho osobny priklad: otec - 8 x operovaný na hrube crevo /opakovana polypoza,carcinom/ , za 4 roky nám nikto ziadny lekár neodporucil , alebo nás neposlal na prehliadku k specialistovi az sa vyskytol tento problem i u mna a to uz v rozsiahlom stadiu, keby si lekar splnil povinnost po mojom oznámení co je otcovi, mohla som tomuto predísť.

Je mi ľúto, že u vás v rodine sa nepredišlo rakovine, keď to bolo také jasné a jednoduché. Zhodou okolností aj moja babička mala karcinóm hrubého čreva. Pár rokov trpela bolesťami a striedavo hnačkami a zápchami. Pozerali na ňu ako na starú simulantku. Rodina všelijako povybavovala vyšetrenia - babička hltala kontrasty a podobne, ale nič neobjavili. Nakoniec stačil chirurgovi pohmat, aby určil správnu diagnózu. A v poslednom štádiu bola starostlivosť viac-menej na rodine, na zdravotníctvo sme sa veľmi spoliehať nemohli.

Naše zdravotníctvo poznáme, je to začarovaný kruh. Neviem si predstaviť, kde začať so zmenou. Keď si predstavím, že správny lekár by mal pacienta motivovať k starostlivosti o zdravie - napr. vysvetlením problému, info o prevent. prehliadkach. A pritom musí pacient motivovať lekára (do vačku), aby sa na neho vôbec pozrel. Možno keď budú pacienti informovanejší a budú trvať na svojich právach, niečo sa pohne. Na druhej strane je veľmi ťažké takto sebavedome "bojovať" s lekárom, keď má človek zdravotný problém. A ešte ťažšie je to, keď má niekto blízky pred sebou posledné dni. A tých problémov je žiaľ v zdravotníctve viac... Snáď táto téma o preventívnych prehliadkach ľudí upozorní na ich práva! Hmmm?
58vlasta
25.06.10,12:49
Preventívne prehliadky? Pred pár rokmi som bola v septembri na preventívnej prehliadke u obvodnej lekárky. Tešila som sa po nej svojmu zdraviu. O dva mesiace na to som doslova ušla hrobárovi z lopaty, následky budú celý život...
BXLmiami
26.06.10,10:12
To je ale medicína.Ked teraz o 12,11 prispievam zdravá do Porady neznamená,že budem zdravá aj o pol hodinu.Dokonca neviem ani to,či o tú polhodinu budem živá.
Zdenka175
26.06.10,11:06
Preventívna prehliadka u stomatológa
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:

u detí a mladistvých do 18 rokov života dva krát ročne
u dospelých jedenkrát ročne u stomatológa (zubára)
dvakrát u žien počas tehotenstva - raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva

Preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:




No mňa zubár znova objednal a za odstránenie zub. kameňa som cvakala do 30 eur a to bolo ešte pred rokom.:mad::mad:
Rozalka
26.06.10,11:51
Preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI. [B]V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:

No mňa zubár znova objednal a za odstránenie zub. kameňa som cvakala do 30 eur a to bolo ešte pred rokom.:mad::mad:

Zdenka, píše sa: V prípade potreby odstráni ... zubný kameň.
Ak má poistenec absolvované .... odstránenie zubného kazu hradí ZP.

Takže ten zubný kameň nehradí ZP.
VieraPopluharova
26.06.10,12:02
Preventívna prehliadka u stomatológa
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:

u detí a mladistvých do 18 rokov života dva krát ročne
u dospelých jedenkrát ročne u stomatológa (zubára)
dvakrát u žien počas tehotenstva - raz na začiatku a raz pred koncom tehotenstva

Preventívna prehliadka zahŕňa vyšetrenie stavu chrupu, slizníc, mäkkých tkanív čeľustí a ústnej dutiny, kontrolu zubných náhrad, kontrolu zubnej hygieny, hygienických návykov, určenie indexov KPE a PBI. V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.
Preventívna prehliadka u zubára napomáha k zachovaniu zdravých zubov, zabraňuje zdravotným problémom. Preventívnu zubnú prehliadku vykonáva lekár so špecializáciou v odbore stomatológia:




No mňa zubár znova objednal a za odstránenie zub. kameňa som cvakala do 30 eur a to bolo ešte pred rokom.:mad::mad:

Zdenka,
prave preto som to tam dala, nakolko zubari uz nevedia co pytat, myslim, ze trosku zneuzivaju nasu nevedomost, naco mame pravo, co uhradza poistovna a co nie, i ked zasa ked si najdes dobreho zubara, s ktorym si spokojna tak asi tazko mu budem hovorit , ze mam na to osetrenie narok zadarmo, asi nabuduce by ma uz nezobral a tak budu dalej zarabat, cest vynimkam :D
VieraPopluharova
26.06.10,12:07
Zdenka, píše sa: V prípade potreby odstráni ... zubný kameň.
Ak má poistenec absolvované .... odstránenie zubného kazu hradí ZP.

Takže ten zubný kameň nehradí ZP.

Rozalka,

prave o to ide, aby sme sa starali o seba a chodili na preventivky,lenze ak mam preventivky urobene podla zakona tak ten zubny kamen jeho odstranenie by malo byt zadarmo, ja osobne chodim na prevetivky k stomatologovi pravidelne a i tak musim platit:):D:)
a dakujem za prispevok.
Zdenka175
26.06.10,15:41
V prípade potreby stomatológ súčasne odstráni povlak, zubný kameň, ošetrí zubný kaz. Ak má poistenec absolvované preventívne prehliadky, odstránenie zubného kazu mu hradí zdravotná poisťovňa.



Rozalka, ja som pochopila , že aj kameň je zadarmo. :DNo na prehliadky chodím pravidelne a za každý kaz platím 6 a viac eur. :eek:Aj s 2r. drobcom som bola už.:D
lujza.j
26.06.10,17:15
Rozalka,

prave o to ide, aby sme sa starali o seba a chodili na preventivky,lenze ak mam preventivky urobene podla zakona tak ten zubny kamen jeho odstranenie by malo byt zadarmo, ja osobne chodim na prevetivky k stomatologovi pravidelne a i tak musim platit:):D:)
a dakujem za prispevok.
ja som ešte za odstránenie zubného kameňa neplatila, na prehliadky chodím pravidelne, ale ked som mala kaz tak to si teda nepamätám či som niečo platila, ta posledné 4 roky som mala jeden kaz:confused:mimotemymala som aj problémy s krvácajúcimi ďasnami, ale odkedy som doma zaviedla pastu elmex-červená a kefra curaprox, mi do konca zubárka povedala, že mám zdravé ďasná ja som kukala ako:eek: a že môžem kľudne používať medzizubné kefky, aby sa mi menej tvoril zubný kameň;)
Rozalka
26.06.10,17:51
Je nejaký rozdiel medzi súkromným zubárom a neštátnym zubárom?
ErinErin
26.06.10,18:25
Je nejaký rozdiel medzi súkromným zubárom a neštátnym zubárom?

Všetci lekári, ktorí majú svoje ambulancie, sú vlastne "podnikatelia". Rozdiel je len v tom, že niektorí majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami - výkon alebo jeho časť hradí poisťovňa, u nezmluvného lekára si všetko hradí pacient sám.
Rozalka
26.06.10,18:31
Možno v tom je rozdiel u Zdenkinho (platí aj za odstránenie kameňa) a Lujzinho.J zubára, ktorá to má zdarma.
Katy a R
26.06.10,19:15
Možno v tom je rozdiel u Zdenkinho (platí aj za odstránenie kameňa) a Lujzinho.J zubára, ktorá to má zdarma.
...môj zubár má zmluvu s poisťovňou ... a aj tak platím za odstránenie kameňa ... má tam dentálnu hygieničku - tak vlastne jej ;)
Ale predtým som mala zubárku, ktorej som neplatila, ale ani roky mi žiadny kameä neodstránila (aj napriek preventívnym prehliadkam).. a to plombovanie :mee: .. a tiež to nebolo zadarmo:mad:
platím síce teraz dosť (aj kartu som bola nútená už použiť:D) ... ale starostlivosť sa nedá porovnať.
Zdenka175
27.06.10,09:10
Všetci lekári, ktorí majú svoje ambulancie, sú vlastne "podnikatelia". Rozdiel je len v tom, že niektorí majú zmluvy so zdravotnými poisťovňami - výkon alebo jeho časť hradí poisťovňa, u nezmluvného lekára si všetko hradí pacient sám.
No náš je súkromník, má zmluvy aj s poisťovňami. Zamestnáva ešte jednu zubárku a svoju ženu ako dentálnu hygieničku. Má nové prístroje, aj RNG a má preto má vysoké ceny.:)
ErinErin
27.06.10,20:53
No náš je súkromník, má zmluvy aj s poisťovňami. Zamestnáva ešte jednu zubárku a svoju ženu ako dentálnu hygieničku. Má nové prístroje, aj RNG a má preto má vysoké ceny.:)

Ceny v zdravotníctve by mali byť regulované - napr. u liekov sú stanovené maximálne ceny aj maximálne prirážky, ktoré si môže distribútor a lekáreň účtovať. Na výkony lekárov a zdravotníkov by mal platiť liečebný poriadok - napr. za vyšetrenie je určitý počet bodov. Za každý bod je určitá suma, ktorú poisťovňa prepláca. Takže u všetkých zmluvných lekárov by sa logicky malo platiť rovnako.
U zubárov môže byť rozdiel v použitom materiály. Alebo napr. pri odstraňovaní kameňa by mohol byť rozdiel, či sa prevedie mechanicky alebo napr. ultrazvukom, čo by sa ako nadštandard mohlo odraziť v cene. ?

Ináč konkrétne čo sa týka ošetrenia kazov, mám dojem, že poisťovňa prepláca tak 3 Eurá (100SKK), čo zodpovedá amalgánu, ale iný materiál - bielu plombu si pacient doplatí a keďže stojí aj 10-násobne viac, tak tie 3 Eurá od poisťovne ani nie je vidno... Alebo sa mýlim?
BXLmiami
28.06.10,08:19
Síce si to skvele vymyslel,ale ešte vymysli,ako regulovať výdavkovú stránku lekárov.Alebo máš pocit že nájomné je všade rovnaké?Platy su rovnaké?Leasingy u lekárov su rovnaké?Ak do toho štát zasiahne,nastane aj u zubárov stav ako u ostatných ambulancií a síce že o nový prístroj takmer nezakopneš.Nezarobí si na seba.
ErinErin
28.06.10,08:56
Síce si to skvele vymyslel,ale ešte vymysli,ako regulovať výdavkovú stránku lekárov.Alebo máš pocit že nájomné je všade rovnaké?Platy su rovnaké?Leasingy u lekárov su rovnaké?Ak do toho štát zasiahne,nastane aj u zubárov stav ako u ostatných ambulancií a síce že o nový prístroj takmer nezakopneš.Nezarobí si na seba.

Tým výrazom "by mal platiť" bolo myslené, že tieto zákonné normy sú prijaté a mali by platiť. (Ak sa neobchádzajú či neporušujú.) Zdravotníctvo by sa tým malo riadiť. U liekov sa to volá "kategorizácia" - na požiadanie môže pacient nahliadnuť v lekárni alebo si sám stiahnuť z internetu či zakúpiť v tlačenej podobe. (Mení sa každé 3 mesiace.) Lieky v lekárni sa môžu líšiť cenou o nejáké "drobné", ak sa mení výrobná cena, za ktorú distribútor nakupuje - napr. zo zahraničia pohybom kurzu, zmenou technológie či obalu.

Ambulantní lekári majú príjem z kapitácie - na každú "hlavu" pacienta dostávajú od poisťovne mesačnú platbu za to, že pacienta evidujú, aj keď namá problémy a nenavštívi ich. (Cena sa líši podľa odbornosti lekára - rôzne špecializácie potrebujú rôzne náročné vybavenie, priestory atď.) Návšteva, rozhovor, napr. aj rada, vyšetrenie, má rôznu bodovú hodnotu. O tom sa dohadujú lekárska komora a zástupcovia rôznych špecializácií s ministerstvom, že na aký výkon sa im zdá, že je málo bodov.

Iná vec sú exkluzívne centrá, kde sa môžete objednať cez operátora a podobne. Zvykne sa tam platiť poplatok na rok - 30, 50, 100 Euro, či viac. Nie je to však za zdravotnú starostlivosť (tú väčšinou hradí poisťovňa ako u iných lekárov), ale za to všetko okolo - napr. operátorky či recepčné, čo objednávajú na presný termín.

Nemal by byť problém zistiť, čo si Váš lekár účtoval od poisťovne. Poisťovňa Vám to na požiadanie na pobočke vytlačí - keď boli ešte koruny, účtovali mi to za 20Skk. Všeobecná zdravotná poisťovňa mala (a asi aj má) produkt bez poplatkov, kde Vám dajú heslo na internetové spojenie na špeciálnu bezpečnostnú grid kartu, aby ste sa dostali k svojim aktuálnym informáciám, za čo konkrétne za vás platí poisťovňa - návštevy lekárov (detajly ako rada, konkrétne vyšetrenie) či preplatenie časti sumy lieku v lekárni. To, čo človek platí v ambulancii, by si mal vedieť skontrolovať podľa vystaveného dokladu k platbe. A takisto by mal byť dostupný cenník poplatkov.
BXLmiami
28.06.10,09:57
:) Najviac ocenujem vetu,ako sa lekárska komora,lekári a kto ešte?dohoduju o cenách:).Vyzerá to asi takto...cena materiálu na testy je síce 16,52,ale je kríza a tak Vám dáme 3,74.Nepáči sa Vám?Nevadí,mozeme zrušiť zmluvu.
Alebo..je fajn,že ste tých pacientov vzali,bolo to opodstatnené,ale to čo ste spravili nad limit Vám nezaplatíme.Ved ani Vy nezaplatíte v obchode to,čo ste si neobjenali,aj ked to potrebujete.Ak toto niekto nazýva dohodou,tak to je zaujímavé.
ErinErin
28.06.10,11:03
:) Najviac ocenujem vetu,ako sa lekárska komora,lekári a kto ešte?dohoduju o cenách:).Vyzerá to asi takto...cena materiálu na testy je síce 16,52,ale je kríza a tak Vám dáme 3,74.Nepáči sa Vám?Nevadí,mozeme zrušiť zmluvu.
Alebo..je fajn,že ste tých pacientov vzali,bolo to opodstatnené,ale to čo ste spravili nad limit Vám nezaplatíme.Ved ani Vy nezaplatíte v obchode to,čo ste si neobjenali,aj ked to potrebujete.Ak toto niekto nazýva dohodou,tak to je zaujímavé.

:) Však píšem, že sa dohadujú a nie dohodujú! :):):)
V skoršom príspevku v tejto téme píšem, že celé zdravotníctvo je začarovaný kruh. Snaha spojiť kapitalizmus - zdravotníctvo si musí na seba zarobiť - so socializmom - všetko všetkým zadarmo. Výsledok poznáme. Pacient niekde na konci. Kde začať zmenu? Keby to niekto vedel, už má Nobelovu cenu. To zatiaľ nemám... :)
ErinErin
28.06.10,13:48
:) Najviac ocenujem vetu,ako sa lekárska komora,lekári a kto ešte?dohoduju o cenách:).Vyzerá to asi takto...cena materiálu na testy je síce 16,52,ale je kríza a tak Vám dáme 3,74.Nepáči sa Vám?Nevadí,mozeme zrušiť zmluvu.
Alebo..je fajn,že ste tých pacientov vzali,bolo to opodstatnené,ale to čo ste spravili nad limit Vám nezaplatíme.Ved ani Vy nezaplatíte v obchode to,čo ste si neobjenali,aj ked to potrebujete.Ak toto niekto nazýva dohodou,tak to je zaujímavé.

Napadlo ma ohľadom tých opodstatnených pacientov nad limit: V zákone (o zdravotnej starostlivosti?) sa uvádza, že v prípade ohrozenia života alebo rizika vážneho poškodenia zdravia je pacienta povinné vy-(o-)šetriť najbližšie zdravotnícke zariadenie. V správach sa nejaká nemocnica rozčuľovala, že im poisťovňa nechcela preplatiť výkon (dokonca operáciu?) vážneho pacienta. Údajne by mali preplatiť, aj keď so zdravotníckym zariadením nemajú zmluvu. Nuž ale keď nemocnica, ktorá zamestnáva aj právnikov, s tým má problém, tak pre ambulantného lekára by to bol boj s veternými mlynmi. ? Jedine, že by sa spojili v právnom procese a žalovali spolu. ?

:):DKeďže témou sú preventívne prehliadky, napadlo ma také sci-fi riešenie v štýle magického realizmu, ako vyriešiť prevenciu i nedostatok financií v zdravotníctve: Fajčiarom by bolo vhodné zaviesť daň z cigariet - čiže v cene krabičky by bola daň v hodnote dvojnásobku ceny cigariet. (To aby bolo na chemoterapiu a opiáty.) Ďalším tipom je daň z obezity. :):):)
marjankaj
28.06.10,14:17
Síce si to skvele vymyslel,ale ešte vymysli,ako regulovať výdavkovú stránku lekárov.Alebo máš pocit že nájomné je všade rovnaké?Platy su rovnaké?Leasingy u lekárov su rovnaké?Ak do toho štát zasiahne,nastane aj u zubárov stav ako u ostatných ambulancií a síce že o nový prístroj takmer nezakopneš.Nezarobí si na seba.

Ako to že nie? Veď od 1.7.2010 musia mať všetci zubári nový sterilizátor na nástroje.:eek:
marjankaj
28.06.10,14:24
Napadlo ma ohľadom tých opodstatnených pacientov nad limit: V zákone (o zdravotnej starostlivosti?) sa uvádza, že v prípade ohrozenia života alebo rizika vážneho poškodenia zdravia je pacienta povinné vy-(o-)šetriť najbližšie zdravotnícke zariadenie. V správach sa nejaká nemocnica rozčuľovala, že im poisťovňa nechcela preplatiť výkon (dokonca operáciu?) vážneho pacienta. Údajne by mali preplatiť, aj keď so zdravotníckym zariadením nemajú zmluvu. Nuž ale keď nemocnica, ktorá zamestnáva aj právnikov, s tým má problém, tak pre ambulantného lekára by to bol boj s veternými mlynmi. ? Jedine, že by sa spojili v právnom procese a žalovali spolu. ?

:):DKeďže témou sú preventívne prehliadky, napadlo ma také sci-fi riešenie v štýle magického realizmu, ako vyriešiť prevenciu i nedostatok financií v zdravotníctve: Fajčiarom by bolo vhodné zaviesť daň z cigariet - čiže v cene krabičky by bola daň v hodnote dvojnásobku ceny cigariet. (To aby bolo na chemoterapiu a opiáty.) Ďalším tipom je daň z obezity. :):):)

A tak isto aj hasičom. Veď koľkí sa už nadýchali škodlivých splodín. Kto má na nich doplácať. :eek:
Alebo napríklad v Ružomberku pri fabrike tiež nie je vzduch najzdravší. A podobne aj i iných mestách.
Stačí iba hľadať a hneď sa peniaze nájdu.:rolleyes:
ErinErin
28.06.10,16:03
A tak isto aj hasičom. Veď koľkí sa už nadýchali škodlivých splodín. Kto má na nich doplácať. :eek:
Alebo napríklad v Ružomberku pri fabrike tiež nie je vzduch najzdravší. A podobne aj i iných mestách.
Stačí iba hľadať a hneď sa peniaze nájdu.:rolleyes:

:) Dobrý nápad - rovnako ako u fajčiarov by mal platiť ten, kto podpaľuje a vypúšťa škodliviny - čiže mastná pokuta usvedčenému podpaľačovi, či tomu kto napr. zanedbaním spôsobil požiar. Fabrika by mala prispieť obci do fondu pre zdravie obyvateľov - napr. na pobyt v Tatrách pre deti.
lujza.j
14.07.10,16:37
dnes som bola na preventívke v "gyndáša" mala som tam byt už vo februári, ale dajako sa mi to natiahlo až na dnes:) kedže minulý rok mi zahlásil, že cytologia sa už nerobí každý rok ale každé 3 či 5 rokov / ked sú predošlé 3 Ok/ už si presne ani nepamätám koľko rokov povedal lebo som bola taká nasra..:mad::mad::mad: tak som teda na neho vybehla s tým, že sme sa minulý rok dohodli, že mi cytologiu spraví tento rok, samozrejme že toto mi povedal na moje naliehanie a usúdenie že som aktívna:eek:, že koľko stojí to vyšetrenie že ja si to "kešnem" rátala som, že bude konflikt, že sa bude vyhovárať na poisťovnu a pod., ale nestalo sa tak, cytologia vykonaná výsledky o 2týždne, nie o mesiac ako kedysi:);) na dverách čakárne som si pozrela, že čo to stojí ak som dobre videla tak do 11e, takže nie je o čom, ak budúci rok odmietne tak si to "kešnem" pre kľud na duši aj keby to stálo viac:)
andyt
28.04.11,07:03
Dobrý deň prajem, chcem sa spýtať, či je možné dať do nákladov poplatky ak pošleme zamestancov do sukromneho zdravotného centra na prehliadku. Či je nejaký limit, ktorý može isť do nakladov.
Dakujem velmi pekne za odpoveď.
luck
22.06.11,12:02
to je odkial že pri počítači 2 x doroka očne vyšetrenie? Totalny blud!!!
Ingrid Ondruskova
15.06.12,10:19
moja kolegyňa má manžela, ktorý je niekoľko mesiacov onkopacient.... a tak vznikla v robote celkom plodná debata o preventívnych prehliadkach, popísalo sa tu toho hodne, ale asi
najväčším postrachom je asi tá rakovina....a tu ma prekvapil jeden údaj, či informácia, a ja
sa chystám na prev.prehliadku, chcem si dať zobrať krv, či v nej nemám zvýšenú hladinu
onkomarkerov? a jedna známa mi povedala, že to nie je také jednoduché....nerozumiem, veď
je toľko potencionálnych orgánov, kde tá pliaga môže sídliť, tak malo by sa ísť na to v prvom kole cez krv a chémiu?? nie vari? a že ešte existuje jeden parameter nejaký
westrogén? ak je zvýšený, je predpoklad, že "niečo" v tele máme....len sa mi to nedá
vygoogliť...asi sa to tak nepíše...akú máte vy osobnú skúsenosť na preventívke, že
cez krv vyšetria všetko??....pre pokojný spánok....
VieraPopluharova
15.06.12,12:23
moja kolegyňa má manžela, ktorý je niekoľko mesiacov onkopacient.... a tak vznikla v robote celkom plodná debata o preventívnych prehliadkach, popísalo sa tu toho hodne, ale asi
najväčším postrachom je asi tá rakovina....a tu ma prekvapil jeden údaj, či informácia, a ja
sa chystám na prev.prehliadku, chcem si dať zobrať krv, či v nej nemám zvýšenú hladinu
onkomarkerov? a jedna známa mi povedala, že to nie je také jednoduché....nerozumiem, veď
je toľko potencionálnych orgánov, kde tá pliaga môže sídliť, tak malo by sa ísť na to v prvom kole cez krv a chémiu?? nie vari? a že ešte existuje jeden parameter nejaký
westrogén? ak je zvýšený, je predpoklad, že "niečo" v tele máme....len sa mi to nedá
vygoogliť...asi sa to tak nepíše...akú máte vy osobnú skúsenosť na preventívke, že
cez krv vyšetria všetko??....pre pokojný spánok....

Pekný deň,

áno onkomarkery by mali ukázať či sa v tele niečo deje, ale bohužial existuje viacero onkomarkerov, ktoré patria jednotlivým orgánom, no pri preventívnej prehliadke ak sa aj robia tak sa robia všeobecné pod názvom CEA, tie vôbec nemusia byť zvýšené a zasa naopak môžu byť zvýšené aj keď ide len o nejaký infekt.
Ak by však boli prudko zvýšené Leukocyty, málo červených krviniek, vysoké CEA a tzv. sedimentácia, to je to čo Ste hľadala tak by sa dalo už uvažovať o podozrení na onkologické ochorenie, no u každého jednotlivca je to rôzne, ja osobne som mala krv úplne v poriadku pred 1. operáciou, preventívna prehliadka je veľmi dobrá, ak máte dobrého obvodného lekára, že Vám už spomínané krvné testy urobí kompletné,ale zároveň sa pýta i na iné problémy či nemáte, ktoré Vy subjektívne pociťujete, napr. mal by sa robiť i preventívne test na okultné krvácanie - podozrenie na rakovinu konečníka a hrubého čreva, zasa pri preventívnej gynekologickej prehliadke je dobré ak Vám gynekológ pravidelne sleduje prsníky, prípadne pošle na sono, alebo mamografiu, odporúča sa samo vyšetrenie a samozrejme ak urobí i sono maternice, stery a pod., preto by sa preventívne prehliadky mali robiť. Jednoznačne, že odoberú Vám krv a tým to končí a zistí sa všetko, tak to pri rakovine nefunguje.
A je ešte potvrdená vec, že rakovina v počiatočných štádiach absolútne nerobí žiadne problémy a ani nebolí, až sa niekde stane prekážkou tak vtedy Vás začne bolieť prislušné miesto a to sa už potom robia cielené vyšetrenia.
Neviem či som Vašu otázku zodpovedala aspoň trošku zrozumiteľne a či Vám táto odpoveď stačí, ak nie, tak už sa treba pri každom jednotlivcovi treba pýtať na konkrétne veci.
kitkas
21.08.12,21:16
Tak to nebolo vobec v pohode, ani by som ho za to nechvalil, preventivka je zdarma. Jej obsah je presne vymedzeny legislativou MZ SR podla veku. Na Z00.0 co je preventivka si nemoze nikto prihravat bodiky, lebo mu to poistovna jednoducho nepreplati, aj ked to urobi. Ak mas nad 40, vyplyva narok na EKG, vseobecny ked ho nema, musi ta poslat. Nad 50 rokov urologia, musi poslat, takze ziadne bodiky ale povinnost. Naviac podla vysledku krvi posiela na vysetrenia, ktore vyplyvaju z vysledkov. Ty lutujes, ze Ta posielaju, druhi, ze vykonaju malo. Ale to je dane. Doktor ma skor problem, ze treba vysetrit ovela viac, ale poistovna to neschvaluje, len minimum. Napr. pod 40 rokov nepreplati tuky v krvi, pecenove testy tiez tam nepatria. Preto sa vystavuju na odber viacere listky, nielen na dg prevencia ale aj na dg choroba, aby malo vysetrenie naozaj preventivny vyznam. Co ten slovensky pacient vlastne chce?
kitkas
21.08.12,21:21
RTG uz vylucili z prevencii, k ostatnemu som sa vyjadrila skor. Nad 50 rokov este test na krvacanie v stolici a 2 roky alebo prevent. kolonoskopia a 10 rokov. Ak je pozitivna rodinna anamneza aj skor
kitkas
21.08.12,21:39
Pokial viem ak tam zubny kamen je, ma odstranenie hradit ZP. Ale stomatologovia si zamestnavaju dentalnych hygienikov a ti kesuju jedna radost. Rovnako osetrenie kazu by malo byt hradene ZP, teda standardnymi materialmi, ale tie zial asi ziadny stomatolog nepouziva, takze sa plati vzdy. Ja dostanem temer vzdy amalgam, ale namiesali ho strojom, takze zase platim. Zaujimave, ze za biely fotokompozit mi najnovsie nauctovali rovnako ako za ten amalgam. Pri zubaroch a pravnikoch ale kazdy drzi usta nepyskuje a plati horibilne sumy. Uz sme tak vychovani? U ostatnych lekarov sa pacienti stazuju ako besni, aj ked maju dat co len euro za vypisanie kilometroveho papiera pre komercnu poistovnu
DanielaSL
08.10.12,18:14
Tak ja som dnes bola tiež na preventívke na gynde ...no a som zhrozená....hádam za pár minút som bola vybavená... Ani sa ma nič nepýtal...vyšetril za pár sekúnd, strčili mi lístky na mamografiu a ultrazvuk do ruky a bolo. Prekvapilo ma, že cytológiu mi nerobil...až tu som sa teraz dočítala, že prečo...Nečudujem sa, že zdravotne sme na SK tak ako sme....