Generalissimus
11.06.10,13:20
Dobrý deň,

Môže sa stvrdnutý kvalitný kameňo-betón ktorý bol zo starého menšieho základu (asi 10r starý) pridávať do nových základov pod RD namiesto kameňa?
Jeden vraví že hej, jeden že to potrhá...

Ďakujem veľmi pekne za reakcie.
alltracboy
11.06.10,11:56
potrhat nepotrha, ale napisem ti co mi vravel jeden clovek co stavia pekne domy. Sme sa bavili o sadani stavby a povedal, ze ak je zaklad v dobrej hlbke (az po strk) a nehadzu sa do nich betony a kamene, nemaju dovod sadnut ani o 1mm
ciners
11.06.10,14:34
potrhat nepotrha, ale napisem ti co mi vravel jeden clovek co stavia pekne domy. Sme sa bavili o sadani stavby a povedal, ze ak je zaklad v dobrej hlbke (az po strk) a nehadzu sa do nich betony a kamene, nemaju dovod sadnut ani o 1mm

Toto ber cisto v ramci humoru. Ta jeho teoria by znamelnala absolutne nedeformovatelny polpriestor v podobe zeme a to neexistuje. Ale co do obrazneho vykreslenia kvality je to ok.
220870
11.06.10,16:50
Nemal by sa tam dávať starý betón.Dajte ho pod plot pod šopu ale dom je niekoľko milónova SKK investícia .Ušetríte pár evri ,ale môžete pokaziť za niekoľko tisíc.
dracul
11.06.10,20:31
do zakladu nedavat ziadne kamene a ani ziadny iny material/stary beton, a pod./. zoslabuje to betom prave vtychto miestach, pretoze novy beton tieto materially len obali a ked sa tam dostane napr voda tak v zime ma beton prave tendenciu sa oddelit od tohto materialu a zmiernit tak napatie pri rozpinani.
ak by sa vam aj nieco podobne podarilo tak sa vyhnite aspon rohom stavby a nadmerne zatazenym miestam.
Ferdosondo
12.06.10,04:44
potrhat nepotrha, ale napisem ti co mi vravel jeden clovek co stavia pekne domy. Sme sa bavili o sadani stavby a povedal, ze ak je zaklad v dobrej hlbke (az po strk) a nehadzu sa do nich betony a kamene, nemaju dovod sadnut ani o 1mm
Dodnes som si myslel, že domy sa stavajú podľa projektu. A oddnes budem vedieť, že na to je človek, ktorý ich pekne stavia:D. Zaujímalo by ma ako ten človek, čo pekne stavia vie, že nesadnú ani o 1mm.
horkoláčik
13.06.10,05:09
Dodnes som si myslel, že domy sa stavajú podľa projektu. A oddnes budem vedieť, že na to je človek, ktorý ich pekne stavia:D. Zaujímalo by ma ako ten človek, čo pekne stavia vie, že nesadnú ani o 1mm.

Šak sa pozrie a vidí :D:D:D:D:D (čo tam po nejakom geodetickom meraní rok po ukončení stavby:--- ).
alltracboy
13.06.10,06:16
Dodnes som si myslel, že domy sa stavajú podľa projektu. A oddnes budem vedieť, že na to je človek, ktorý ich pekne stavia:D. Zaujímalo by ma ako ten človek, čo pekne stavia vie, že nesadnú ani o 1mm.
zrejme to bolo obrazne povedane, ale dotycny stavia domy 20 rokov a bola to viacmenej odpoved na otazku ci tie brusene tehly neprasknu ak sadne zaklad. Netvrdim ze neprehanal, kazdy robos prehana a robi zo svojej prace nadludske dielo-vo vacsine pripadov to bohuzial stoji za prd. Jak typek co sa mi chavil ako oni krasne vyspaduju okenny otvor pod parapet betonom, ze tam staci len silikon... dik za tepelny most. Po tom co som zazil by som povedal ze nikto nestavia podla projektu. Kazda stavebna firma si to viac menej robi podla seba a svojho know how.
Laco-monter
13.06.10,07:06
do zakladu nedavat ziadne kamene a ani ziadny iny material/stary beton, a pod./. zoslabuje to betom prave vtychto miestach, pretoze novy beton tieto materially len obali a ked sa tam dostane napr voda tak v zime ma beton prave tendenciu sa oddelit od tohto materialu a zmiernit tak napatie pri rozpinani.
ak by sa vam aj nieco podobne podarilo tak sa vyhnite aspon rohom stavby a nadmerne zatazenym miestam.

Toto je príspevok ktorého autor PREMÝŠĽA ,

nikto vyslovne nezakazuje dávať do základov kamene, ale stále by to malo byť tak, že základy by mali byť betónove aspoń na 70 %.

Dom nie je priehrada a váha celeho domu sa rozklada do podložia cez nosné mury, takže no problem s kameňmi v základoch.

Doraz pri robení základov, treba dať na ich ODVODNENIE, pretože voda pod základmi je prvotnou príčinou všetkých problémov zo sadaním stavby a pukaním múrov.
alltracboy
13.06.10,07:31
ako chces odvodnit zaklady ak raz za par rokov stupne hladina spodnej vody celoplosne? Tiez nepochopim tie vystavby v Monarskej aleji, kde je spodna voda tak vysoko, ze na jar ked zakopnes motykou, tak mas spodnu vodu. Shrekovo ako vysite... kupte si dom v bazine za tazke miliony pri surskom pralese a o spodnu vodu a roje komarov mate postarane.
ciners
13.06.10,10:32
Zo spodnou vodou sa pri navrhu da pocitat. To nie je problem. Problem je skor ten, ked sa s tzm nepocita. Vyslovene za zlo povazujem katalogove domy v uzemiach, kde su presadave zeminy, zaplavove uzemia a podobne. Tam su nakreslene nejake vseobecne, vyslovene skolske zaklady, ktore su v "pohodovych" uzemiach ok,ale inde nie su.
Co sa tyka tych kamenov v zakladoch, ja som zasadne proti. Vselijaka ta sut, co sa da do zakladov nasiakne vodou, premrza to a robi to casom len sarapatu. Kolkokrat idem na obhliadky starych murovanych budov, ktore maju cisto betonove zaklady a nemaju ani po 30 rokoch ani puklinku. Obycajne 1m hlboke, 55cm siroke zaklady a nemaju tolke roky problem. Len tym ludom vtedy to asi stalo zato, aby to bolo ok.
day
13.06.10,12:15
nie, nepridavat (je viacej tem na nete, aj s vysvetlenim :))
Generalissimus
13.06.10,20:05
OK dakujem, tiez sa mi to nezdalo vhodne, radsej to hodim pod pristupovu cestu.

Kamene davat planujem, ten rozbity zaklad o ktorom sa bavime mal v sebe asi 50% kamena take kusky 25x25cm a DH-cko so zbijackou to rozbijalo 3 hodiny 4x8m a poviem Vam pekne nadaval ze to je ako bunker...
alltracboy
16.06.10,09:47
ja som daval do zakladov beton, spravil som ich plytsie, mam tam spodnu vodu a nevolal som statika.. dom mi asi padne na hlavu.
ciners
16.06.10,18:40
ja som daval do zakladov beton, spravil som ich plytsie, mam tam spodnu vodu a nevolal som statika.. dom mi asi padne na hlavu.

nepadne :)
petmich
17.06.10,10:35
Co sa tyka tych kamenov v zakladoch, ja som zasadne proti. Vselijaka ta sut, co sa da do zakladov nasiakne vodou, premrza to a robi to casom len sarapatu. Kolkokrat idem na obhliadky starych murovanych budov, ktore maju cisto betonove zaklady a nemaju ani po 30 rokoch ani puklinku. Obycajne 1m hlboke, 55cm siroke zaklady a nemaju tolke roky problem. Len tym ludom vtedy to asi stalo zato, aby to bolo ok.

Neviem čo je to za budovy, ktoré chodíš obhliadať, ale ja poznám x rodinných domov, ktoré majú okolo 30 rokov a viac, ale ani jeden nemá základy bez kameňa min. v pomere 50/50 (vtedy to muselo byť asi povinné) a o hĺbke základov 1 m môžu len snívať, kopalo sa ručne, tak na výšku lopaty (myslím bez rúčky). Čo sa týka kvality betónu, ktorý sa vtedy zarábal zásadne v domácich podmienkach, tak cementu sa dávalo asi len kôli farbe. Môj ujo, starý murár mi rozprával, že keď u jedného chlapa betónovali hornú deku, tak stále mu vravel, aby do toho betónu dal aj trocha cementu, lebo mu to sliepky vyhrabú (hrúbka platne bežných 8cm). A ten dom má teraz niečo cez 30 rokov a stále stojí. Všeobecne sa mi zdá, že podľa dnešných statických prepočtov a výpočtov tie domy zpred tridsiatich rokov už pred dvadsiatimi mali spadnúť.;)
ciners
17.06.10,11:54
Ja som nepisal o domoch ale o budovach vseobecne, to znamena, ze budovy maju aj viac ako jedno podlazie a stari majstri si tak dali zalezat, clovek ma problem obuchat omietku. krovy nadherne so vsetkymi prvkami, ziadne keci, ze to ci ono tam netreba. fakt pred starymi murarmi a tesarmi klobuk dole. To nie su ziadne staticke prepocty, to bol ich rozum a hlavne vola cosi spravit dobre.
ciners
17.06.10,11:57
ja poznám x rodinných domov, ktoré majú okolo 30 rokov a viac, ale ani jeden nemá základy bez kameňa min. v pomere 50/50 (vtedy to muselo byť asi povinné) a o hĺbke základov 1 m môžu len snívať, kopalo sa ručne, tak na výšku lopaty (myslím bez rúčky).

Za posledne 2 tyzdne som bol obhliadnut 2 domy, ktore mali ten isty problem. Nemali ryny a podmylo zaklad. Pukliny a strach, co sa stane. Ty poznas x kvalitnych domov, ja poznam x nekvalitnych, pretoze kukat sa na kvalitne ma nikto nevola, naco by to aj robil :D
day
17.06.10,12:37
u nas chlap postavil dom, hruba zakryta stavba a padla, od vtedy mal problemy, psychicky ho to zlomilo, neviem kde bola chyba, ale to by som nechcel zazit mimotemy

tym chcem povedat, ze radsej by som setril na inom mieste, zaklad je zaklad
petmich
18.06.10,05:07
Za posledne 2 tyzdne som bol obhliadnut 2 domy, ktore mali ten isty problem. Nemali ryny a podmylo zaklad. Pukliny a strach, co sa stane. Ty poznas x kvalitnych domov, ja poznam x nekvalitnych, pretoze kukat sa na kvalitne ma nikto nevola, naco by to aj robil :D
Ja som písal ohľadom pridávania kameňa do základov, že určite vďaka tomu dom nespadne. To ale neznamená, že som zástancom takéhoto postupu. Ja som do svojich základov kameň nedával (no možno zo päť zo šesť, ale len maličkých;))
chandler
18.06.10,07:09
Za posledne 2 tyzdne som bol obhliadnut 2 domy, ktore mali ten isty problem. Nemali ryny a podmylo zaklad. Pukliny a strach, co sa stane. Ty poznas x kvalitnych domov, ja poznam x nekvalitnych, pretoze kukat sa na kvalitne ma nikto nevola, naco by to aj robil :D

presne tak :)
fetya
13.07.10,07:01
Pri betonovani deky ma vynam pocizat vybracnu latu na vyrovnanie betonu, alebo su to len vyhodene peniaze, rucne sa to da lahko zvladnut?