mosky
13.06.10,21:46
Poradte ako zátepliť , izby mám 295 cm vysoké môžem dať zvnútra na plafón polístirén ???,mám znižiť strop ? alebo...
220870
14.06.10,04:36
Polystyrén nieje vhodný do interiéru.Obsahuje zdraviu škodlivé látky .Pri prípadnom vzniku požiaru uvolňuje jedovaté látky.Na strop sklenú vatu a sadrokarton.
day
14.06.10,06:06
polystyren zdraviu skodlivy? nie som odbornik, ale moje informacie hovoria o opaku, pripadne o nespravnej interpretacii

http://www.epssr.sk/index.php?id=6
http://zateplovanie.blogspot.com/2009/03/je-polystyren-nebezpecny.html
http://spw.blog.sme.sk/c/187049/Aj-vy-byvate-v-toxicky-zateplenom-dome-To-nepozerate-spravy.html

P.S.: ked je skodlivy tak nechcem polystyren ani na exterierove zateplovanie
220870
14.06.10,06:58
Skúste mu trochu privoňať!Polystyrén sám osebe nieje škodilvý.Škodlivé sú stabilizátory horenia a starnutia ktoré sa d obsahuje.Ak chcete veriť výrobcom a predajcom tak je to váš problém.
day
14.06.10,08:21
urcite sa nechcem hadat ci je skodlivy alebo nie, v niektorej teme je toho popisaneho, konkretne

http://www.ostavbe.sk/zateplovanie-ano-ci-nie-t145-15.html#p1162

otazka je ako a z coho zateplovat? problemy: SDK z Ciny, ako tomu predist? Azbest? ako deti sme sa s nim hrali, atd.

chcem len INFO, preco je nebezpecny? :confused:
ked je nebezpecny tak ho nepouzijem nikde
Hop377
14.06.10,09:35
Asi bude nebezpecny, ked sa z polystyrenu vyrabaju okrem ineho aj prepravky na stravu a napoje.
220870
14.06.10,10:00
V severských krajinách(Dánsko ,Švédsko) sú tie stabilizátory koré sa u nás pridávaju do polystyrénu zakázané.
Stránka v Nemčine ktorá sa zaoberá chybami v zatepľovaní.http://translate.google.sk/translate?hl=sk&langpair=de|sk&u=http://www.konrad-fischer-info.de/2131bau.htm&prev=/translate_s%3Fhl%3Dsk%26q%3Dpo%25C5%25A1kodenia%2B polystyr%25C3%25A9nov%25C3%25BDch%2Bfas%25C3%25A1d %26sl%3Dsk%26tl%3Dde
Mne to môže byť jedno čo si do bytu dáte.Možno sa nikomu nič nestane a možno to bude len tá posledná kvapka ktorá bude slúžiť ako spúšťač choroby.Ak máte deti tak aspoň na tie myslite neničte im zdravie.
ciners
14.06.10,10:44
Asi bude nebezpecny, ked sa z polystyrenu vyrabaju okrem ineho aj prepravky na stravu a napoje.

Aj PVC je skodlivy a mame z neho aj pribory. 220870 vravi o horeni, neviem, ci by ste chceli dychat horiaci pribor z plastu, ak ked sa nim je.
220870
14.06.10,14:42
Nieje PVC ako PVC a nieje polystyrén ako polystyrén.Bavíme sa o tom fasádnom šuvixe čo vyrábajú takmer všetci slovenský výrobcovia.Styrodur je niečo iné a podobne.
day
14.06.10,14:59
Nieje PVC ako PVC a nieje polystyrén ako polystyrén.Bavíme sa o tom fasádnom šuvixe čo vyrábajú takmer všetci slovenský výrobcovia.Styrodur je niečo iné a podobne.

to su konkretne skusenosti alebo osobne pocity?
220870
14.06.10,15:30
konkrétne skúsenosti.
day
15.06.10,06:14
220870 urcite vies o com pises, hovoris, z Tvojich clankov to je kazdemu jasne, ale ako, predpokladam ze mas stavebnu firmu, predist moznym problemom, nie len pri EPS. tak ako Ty hovoris, ze rosny bod je o nicom,tak dalsi pisu, ze treba dat na to pozor :confused: uz si len vybrat
(nam nie - stavbarom je potom tazko :))
ciners
15.06.10,07:09
Pri EPS sa vytvara plesen zvonka pri reakcii s pelom. Pracuju na tomto probleme na MTF v TT. Je to holy fakt, teraz sa skuma preco naco zaco. Na polystyren by som sa v uplne prvom rade pytal chemikov cez materialy, nie stavarov. Nebudem sa dohadovat, ci je rosny bod o nicom. Vsetky tieto veci, co sa podcenia sa casom ukazu. A netreba zabudat, ze sa hodnoti riziko vzniku plesni, nie to ci plesen vznikne alebo nie, to tazko presne povadat.
SALUS
15.06.10,07:21
Nepochopila som či ide iba o zateplenie stropu resp. zníženie svetlej výšky kôli zmenšeniu kubatúry vyhrievaného priestoru, alebo o celkové zateplenie.
Strop by som znížila SDK podhľadom na závesoch na svetlú výšku 2600mm so zateplením minerálnou vlnou. Steny zvonka polystyrénovými doskami, alebo zvnútra obvododové steny tepelnoizolačnou omietkou.
SALUS
15.06.10,07:28
Nepochopila som či ide iba o zateplenie stropu resp. zníženie svetlej výšky kôli zmenšeniu kubatúry vyhrievaného priestoru, alebo o celkové zateplenie.
Strop by som znížila SDK podhľadom na závesoch na svetlú výšku 2600mm so zateplením minerálnou vlnou. Steny zvonka polystyrénovými doskami, alebo zvnútra obvododové steny tepelnoizolačnou omietkou.
TomasHC
15.06.10,10:22
Nepochopila som či ide iba o zateplenie stropu resp. zníženie svetlej výšky kôli zmenšeniu kubatúry vyhrievaného priestoru, alebo o celkové zateplenie.
Strop by som znížila SDK podhľadom na závesoch na svetlú výšku 2600mm so zateplením minerálnou vlnou. Steny zvonka polystyrénovými doskami, alebo zvnútra obvododové steny tepelnoizolačnou omietkou.

Az na tu "tepelnoizolačnu omietku" celkom dobry prispevok!
marleau
06.07.10,19:02
Žasnem nad tým,ako rýchlo odporučíte materiál na zateplenie,pritom nikde nie je uvedený PODROBNEJŠÍ popis toho,čo sa ide zatepľovať,v akom je to stave a kopec ďalších,podľa mňa veľmi doležitých informácií.Jediné,čo tu viem s určitosťou poradiť,je VEĽKÉ NIE polystyrénu do interiéru.A poprosím kvázi stavbárov s vyučným listom kuchár,zmrzlinár,tajomník KSČ a kopec iných,aby nefušovali do roboty stavbárom - odborníkom.Tí majú dosť čo odvracať od stavbárov - lajdákov.Potom to tak na stavbách vyzerá,všetci všetko vedia a pleseň je aj tak na stene.Každý nech sa špecializuje na jedno a nech je v tom aspoň dobrý ako si má myslieť,že vyniká vo všetkom a aj tak trt vie.A ešte niečo:čím viac sa špekuluje tým je to horšie,treba namiesto špekulovania ROZMÝŠĽAŤ !!! http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif
ciners
06.07.10,19:14
Žasnem nad tým,ako rýchlo odporučíte materiál na zateplenie,pritom nikde nie je uvedený PODROBNEJŠÍ popis toho,čo sa ide zatepľovať,v akom je to stave a kopec ďalších,podľa mňa veľmi doležitých informácií.Jediné,čo tu viem s určitosťou poradiť,je VEĽKÉ NIE polystyrénu do interiéru.A poprosím kvázi stavbárov s vyučným listom kuchár,zmrzlinár,tajomník KSČ a kopec iných,aby nefušovali do roboty stavbárom - odborníkom.Tí majú dosť čo odvracať od stavbárov - lajdákov.Potom to tak na stavbách vyzerá,všetci všetko vedia a pleseň je aj tak na stene.Každý nech sa špecializuje na jedno a nech je v tom aspoň dobrý ako si má myslieť,že vyniká vo všetkom a aj tak trt vie.A ešte niečo:čím viac sa špekuluje tým je to horšie,treba namiesto špekulovania ROZMÝŠĽAŤ !!! http://www.porada.sk/images/icons/icon8.gif

Co som sa ja nacital,aky som som blbec, ze nie som za polystyren. teraz si s chutou precitam, ako budu nadavat niekomu inemu :D
220870
06.07.10,19:25
Rosný bod ma už nudí,bolo by na čase vymyslieť novú ujovinu.Mám pred sebou položenú fľašu BUDWEISER-u cca 7°C celá fľaša je na povrchu urosená PARÁDA! len my furt nejde do hlavy prečo to nieje urosené aj z vnútra fľaše :(a hlavne niekde v strede toho skla?:confused::mad::mad::mad::mee::eek:
ciners
06.07.10,19:37
Zarosena je zvonka preto, lebo zvonka je vyssia teplota vzduchu a nizka povrchova teplota tvojej plechovky. Vtedy vzduch vonku na styku s plechovkou kondenzuje. Vnutri plechovky je nizka teplota a teplota povrchu plechovky zvnutra je vyssia oproti teplote v plechovke. Para kondenzuje, ked jej teplotu znizis, cize opacne zvnutra plechovky to nie je mozne, lebo tam jej teplotu zvysujes.
To tak v ramci humoru, ja mam v pohari pepsi, no to pivo ticho zavidim :D
Kvaka
06.07.10,19:45
Rosný bod ma už nudí,bolo by na čase vymyslieť novú ujovinu.Mám pred sebou položenú fľašu BUDWEISER-u cca 7°C celá fľaša je na povrchu urosená PARÁDA! len my furt nejde do hlavy prečo to nieje urosené aj z vnútra fľaše :(a hlavne niekde v strede toho skla?:confused::mad::mad::mad::mee::eek:
No trochu sa zamiešam, zlé, alebo veľmi dobré prirovnanie na rosný bod. Sklo vodnú paru neprepúšťa, nemôže byť zarosenie vnútri, ani v strede skla, difúzny odpor nepustí. Rosný bod existuje, podrobnosti k prepúšťaniu vodných pár a dýchaniu stavieb tuto:
http://www.polyform.sk/files/Dosky_z_pen_pol.pdf
ciners
06.07.10,19:51
Problem nie je existencia rosneho bodu.Ale to, ze si ludia mylia rosny bod, co je teplotny bod a zonu kondenzacie, co je priestorova oblast. Potom miesto posuvania zony kondenzacie sachuju s tym,ako v stene posuvaju rosny bod :)
220870
06.07.10,20:00
Presne na to som "narážal".Prečo nemôže vodná para vodné molekuly kondenzovať a zamrznúť vo vnútri skla,prípadne ho poškodiť.Pretože na to by musela existovať určitá koncentrácia vodných molekúl.V skle nech je jedna trilióntina percenta.Polystyrén má nasiakavosť do 5%.Môže tam vodná para skondenzovať a zamrznúť?.Môže .Ale nemôže nič poškodiť !pretože jej koncentrácia je veľmi nízka.Lopatistickejšie to už neviem vysvetliť.
Kvaka
06.07.10,20:13
Problem nie je existencia rosneho bodu.Ale to, ze si ludia mylia rosny bod, co je teplotny bod a zonu kondenzacie, co je priestorova oblast. Potom miesto posuvania zony kondenzacie sachuju s tym,ako v stene posuvaju rosny bod :)
Máte pravdu, ale jedno súvisí s druhým. Rosný bod je teplota vnútorného povrchu stavebnej konštrukcie, pri ktorej vzniká kondenzácia vodnej pary.
Kondenzačná zóna je vymedzená časť hrúbky stavebnej konštrukcie, v ktorej nastáva kondenzácia vodnej pary difundujúcej cez stavebnú konštrukciu. Ku kondenzácii vedie pokles teploty pod teplotu rosného bodu. Ak nechcem, aby mi voda kondenzovala na nejakom mieste, posúvam rosný bod, obrazne povedané.
ciners
06.07.10,20:17
Máte pravdu, ale jedno súvisí s druhým. Rosný bod je teplota vnútorného povrchu stavebnej konštrukcie, pri ktorej vzniká kondenzácia vodnej pary.
Kondenzačná zóna je vymedzená časť hrúbky stavebnej konštrukcie, v ktorej nastáva kondenzácia vodnej pary difundujúcej cez stavebnú konštrukciu. Ku kondenzácii vedie pokles teploty pod teplotu rosného bodu. Ak nechcem, aby mi voda kondenzovala na nejakom mieste, posúvam rosný bod, obrazne povedané.

Neda sa to tak presne tvrdit,lebo kondenzacia nezavisi len od teploty, ale aj od koncentracie vodnej pary v danom objeme. O tom zase hovori difuzna skladba konstrukcie. Ale to je jedno, myslim, ze sa chapeme.