alltracboy
14.06.10,16:54
no kedze teda murujem sam, hram sa teraz s prvym radom z ytongu. dosli majstri, zalozili rohy, dnes som natiahol spagat po troch dnoch ze idem robit prvy rad, a zistil som, ze dva tie rohy su povolene z toho maltoveho lozka. To asi problem nieje, zameram znovu dlzky a neskor to prilepim na riedke ytong lepidlo. Skor by ma zaujimalo do akej miery sa s tym treba hrat. Snazim sa to robit tak aby nebola odchylka vyskova ci akakolvek vacsia ako 1mm. zatial to zabera dost casu a je dost tazke to aj robit nemam moc vodorovne zaklad a vacsina tehal ide na cca 3cm vysoke maltove lozko a je to ako na huspenine.
220870
14.06.10,15:42
Čo najpresnejšie.Ak to bude krivé tak miniete viac lepidla na vyrovnanie a viac sa narobíte pri zoškrabávaní hrbolcov.Ytong je v takomto prípade lepšia alternatíva ako brúsené tehly.
alltracboy
14.06.10,17:16
snazim sa to robit co najpresnejsie.. len by ma zaujimalo ako sa to robi v reale.. ja sa s tym hrajem.. cca 10 minut na tehlu. Ten prvy rad je tazky.. snad to potom bude lepsie. Este ma hnevaju tie odlepujuce sa tvarnice.
220870
14.06.10,18:11
milimeter nieje miera.Treba vždy po uložení zrovnať tvárnice podľa vodováhy čím dlhšia tým lepšia.
Ferdosondo
14.06.10,19:04
Na prvom rade si treba dať záležať. Čím presnejšie prvý rad urobíš, tým ľahšie sa Ti budú robiť ďalšie. 1mm skok medzi dvomi tehlami nie je tak veľa, ale zas dá sa to spraviť presne. Chce to trochu praxe.
alltracboy
14.06.10,19:22
sak ta prax.. niektore tvarnice som presvihol s vyskou tak som ju dal dolu, upravil maltu a zasa.. a zasa..az kym to nebolo dobre, ale na tej vysokem malte je to tazke trafit, lebo ked doklepnem axialnu os tak to padne aj radialne..a mozem robit odznovu. a este aj najst kompromis medzi spagatom a vodovahou v zarovnani s predchadzajucimi tvarnicami. najhorsie je , ze predosla tvarnica vacsinou je nachylna na pohyb. Tak to robim na preskacku vzdy cca dve za sebou. Myslim, ze to bude dobre, len tie povolene tehly ma seru. Este ma hneva, ze mam spotrebu cca 40l malty na 3 tvarnice, lebo zaklad akoby klesal o 2cm

nevie niekto poradit kde v BA sa daju kupit tie lyzice na ytong? celkovo je dost problem kupit to naradie na ytong. V hornbachu maju uholnik na rezanie, inde zasa pilu za dobru cenu, v prespore zasa hoblik.. ale lyzicu som nasiel iba v raci na nete.. zajtra pojdem pozriet. Aj su dost velke cenove rozdieli v naradi. Najlacnejsia pila s 34 vidiovymi zubami stoji 10eur, a pilana s kazdym druhym 30-40 eur..
220870
14.06.10,19:38
lyžice mi visia v garáži odvtedy čo som ich kúpil asi tam skôr zhrdzavejú ako sa zoderú.Píla nieje ako píla.Lepšia je tá s každým druhým zubom.Moc zubov v zábere = musíte vyvinúť vyšší tlak na pílu (použiť viac sily,viac sa narobíte)Hoblík na škrábanie len od výrobné družstvo českých invalidov.Tie z Baumaxu sa rýchlo zoderú alebo z nich povypadávajú zuby.
alltracboy
15.06.10,04:18
no keby ste nepisali v takych hadankach :D Preco visia v garazi? su zle? Kde sa da kupit hoblik od invalidov? Pila s kazdym vidiovym zubom bude ale rezat presnejsie. mam dilemu, rozdiel nieje velky medzi tymi pilami.
day
15.06.10,06:04
:) skus zavolat majstrom z ytongu, mozno za "odplatu" zalozia prvy rad a budes mat po starostiach, prvy rad je (ze vraj) alfa omega hrubej stavby, zaklad presnosti a odburanie naslednych starosti, drzim palce
alltracboy
15.06.10,06:15
ono problem je v tom ze za par supiek niekto nepride a prizemie -10 radov by mi spravili za 1000eur. mam rohy, mam vodovahu, spagat, cas a chut tak myslim , ze to zmaknem aj bez majtrov. Myslim, ze ti dalsie rady niesu o nic menej problemove ako ten prvy, lebo na tych 5mm sa da tiez dost uhnut. V najhorsom to omietka zachrani.. ini ozrani muruju a domy stoja.
TomasHC
15.06.10,06:52
:) skus zavolat majstrom z ytongu, mozno za "odplatu" zalozia prvy rad a budes mat po starostiach, prvy rad je (ze vraj) alfa omega hrubej stavby, zaklad presnosti a odburanie naslednych starosti, drzim palce

Majstri z Ytongu ti zalozia len rohy, nie prvy rad ;)
day
15.06.10,08:18
a v ramci dobrych vztahov by potiahli aj prvy rad :---
alltracboy
15.06.10,10:18
kontroloval som tie rohy po majtroch z ytongu a ked som sa divil ze mi tie moje nejak nesedia poriadne tak zistim, ze jedna tehla co zakladali nieje na sirku uplne v rovine ale je bublinka trochu bokom
TomasHC
15.06.10,10:31
Dost to prezivas, asi nemas nic ine na praci ;) Ako pisali vyssie, milimeter nie je miera - par mm kludne urobis aj klebrom. A ked to nechces takto fusovat, tak potom to dorovnaj "hoblikom" na Ytong do roviny... Takto by si to staval rok a co z toho?
220870
15.06.10,16:50
kontroloval som tie rohy po majtroch z ytongu a ked som sa divil ze mi tie moje nejak nesedia poriadne tak zistim, ze jedna tehla co zakladali nieje na sirku uplne v rovine ale je bublinka trochu bokom
Nieje náhodou chyba v bublinke?
220870
15.06.10,16:56
no keby ste nepisali v takych hadankach :D Preco visia v garazi? su zle? Kde sa da kupit hoblik od invalidov? Pila s kazdym vidiovym zubom bude ale rezat presnejsie. mam dilemu, rozdiel nieje velky medzi tymi pilami.
Visia tam preto že majú malé zuby 4mm.A to je vzhľadom na nepresnosť ytongu málo.Hoblík od inv sa dá kúpiť v stavebninách,je bezkonkurenčne najkvalitnejší.Nieje pravda že píla s menej zubami bude píliť horšie alebo lepšie.To závisí od toho kto tu pílu bude ťahať "pilčíka":D
alltracboy
15.06.10,18:03
mne ten ytong pride dost presny.. skor co sa tyka pevnosti je to taky sajz.. dost je to otlcene. Pilu som kupil tu viaczubovu, uvidim ako to pojde. V obchode povedali ze viac vydrzi. Ano videl som tu naberacku ma male zubky.. tiez mi poradili klasike zubate hladidlo 8x8mm. Este uvidim.. mne by malo stacit aj tych 4 mm lebo sa to snazim robit presne.. hram sa s jednou tehlou aj 15 min.. je to chore.. ale ten prvy rad chcem mat co najlepsie.
220870
15.06.10,18:08
Viac vydrží.To je široký pojem .Tá moja postavila asi 10-12 domov,veľkých aj malých, bajočkom ešte 50 ďalších určite.Platí to o každej práci.najskôr ju treba vedieť urobiť poriadne až potom rýchlo.
alltracboy
16.06.10,06:22
mne staci na jeden dom :D cenovy rozdiel bol minimalny a za 10 eur nieje co riesit, napisem ked budem rezat. Dnes rano som zalozil 3 tehly, uz sa mi robilo trochu lepsie. Robil som trochu hustejsiu maltu. Serie ma spotreba malty. Zisla by sa mi ta vyrovanavacia sada na maltu ako pri brusenych tehlach.
radek666
16.06.10,11:19
mne staci na jeden dom :D cenovy rozdiel bol minimalny a za 10 eur nieje co riesit, napisem ked budem rezat. Dnes rano som zalozil 3 tehly, uz sa mi robilo trochu lepsie. Robil som trochu hustejsiu maltu. Serie ma spotreba malty. Zisla by sa mi ta vyrovanavacia sada na maltu ako pri brusenych tehlach.

na tej tretej fotke si vážil čo??? :confused:
alltracboy
16.06.10,11:24
to je prilozene z boku muru
220870
16.06.10,13:01
na tej tretej fotke si vážil čo??? :confused:
rovnobežnosť radu múru.
alltracboy
16.06.10,13:30
len neviem ci mam dat viac na spagat, alebo na prilozenu vodovahu. Snazim sa najst vzdy nejaky kompromis.
andiablo
16.06.10,15:48
na tej tretej fotke si vážil čo??? :confused:
vážil dobre ale fotil zlú bublinu
220870
16.06.10,15:49
Do "špagátu" potom jemne doklepnúť do vodováhy.
day
16.06.10,16:16
ked budes mat prvy rad, daj na sem neake udaje = potrebny cas, spotreba materialu, foto, atd.

dakujem

p.s.: si presnejsi ako chirurg :D
Ferdosondo
16.06.10,18:50
Musí to sedieť aj so špagátom a aj vo vodováhe. Ale hlavný je špagát. Nerovinnosť vo vodováhe vyrovnáš aj v ďalšom rade, ale prináša to potom zdržiavanie s vyrovnávaním a následne aj brúsenie hoblíkom na Ytong. Špagát musíš mať našpanovaný, lebo pri 10metrovom múre vietor urobí aj 1cm priehyb.
alltracboy
17.06.10,06:49
pruser, muroval som az som prisiel k spoju a zistil som, ze je tam 5mm rozdiel. jeden roh mi ytongaci osadili dost krivo(bublinka sa skoro dotyka ciarky). Planujem to cele vylamat naniest ytong lepidlo a nejak to dorovnat. najhorsie je , ze tomu uz neverim. Tym rohom. Podla laviciek ktore boli robene na zaciatku stavby je tam vyskovy rozdiel medzi rohmi 1cm. Este moze byt problem vo vodovahe, kupim asi este jednu extol premium.. alebo si poziciam digitalnu vodovahu.
vratnik
17.06.10,07:45
Vodovaha ma tiez svoju presnost, cim dlhsi usek tym mensia presnost. Dlhsie useky treba zamerat hadicovou vodovoahou, alebo laserovym zameriavacom.
220870
17.06.10,16:22
pruser, muroval som az som prisiel k spoju a zistil som, ze je tam 5mm rozdiel. jeden roh mi ytongaci osadili dost krivo(bublinka sa skoro dotyka ciarky). Planujem to cele vylamat naniest ytong lepidlo a nejak to dorovnat. najhorsie je , ze tomu uz neverim. Tym rohom. Podla laviciek ktore boli robene na zaciatku stavby je tam vyskovy rozdiel medzi rohmi 1cm. Este moze byt problem vo vodovahe, kupim asi este jednu extol premium.. alebo si poziciam digitalnu vodovahu.
Skôr odporúčam zavolať niekoh čo sa tomu rozumie nech to posúdi a navrhne riešenie.
iriska
17.06.10,16:45
Jednoduchým spôsobom ako si pomôcť pri zakladaní prvého radu sú malé drevené klinky (murárske), ktorými každú tehlu položenú do malty podklinkuješ do správnej polohy a potom ti už neujde.

podľa natiahnutej šnúrky medzi rohmi kladieš ostatné tehly

p.s. si si istý, že radšej nezavoláš tých (ožratých) murárov? - ale tie rohy sú možno fakt zle založené
alltracboy
17.06.10,17:16
mozno nakoniec zavolam aj nejakych murarov.. napise niekto ako sa muruje.. sak ja som ani nevedel ze ten spagat sa dava na vrchnu hranu tvarnice. Mal som ho iba z boku aby tehly neutekali. A ked ho dam na rah tak sa vahou aj tak prehne takze nejak extra presne to nebude. Este tu mam foto ze su tam nejake drievka.. to je co? http://www.pozrisem.sk/foto/stavba/187.JPG
Ferdosondo
17.06.10,17:24
pruser, muroval som az som prisiel k spoju a zistil som, ze je tam 5mm rozdiel. jeden roh mi ytongaci osadili dost krivo(bublinka sa skoro dotyka ciarky). Planujem to cele vylamat naniest ytong lepidlo a nejak to dorovnat. najhorsie je , ze tomu uz neverim. Tym rohom. Podla laviciek ktore boli robene na zaciatku stavby je tam vyskovy rozdiel medzi rohmi 1cm. Este moze byt problem vo vodovahe, kupim asi este jednu extol premium.. alebo si poziciam digitalnu vodovahu.
Dobrá je aj vodováha Horizont s čiernymi koncami. Používam ju už štyri roky. Počas nich absolvovala nespočet pádov a stále ukazuje dobre. Vodováhu ľahko skontroluješ tak, že ju položíš jedným smerom potom ju obrátiš o 180st. Musí ukazovať rovnako.Tých 5mm si mohol ľahko nazbierať nepresnosťami po jednom milimetri. Pokiaľ mám skúsenosti, tak Ytongáci zakladajú rohy výškovo presne. Požičaj si nivelák a skontroluj výškové uloženie. Predpokladám však, že chyba bude asi v Tvojej neskúsenosti.
220870
17.06.10,17:36
mozno nakoniec zavolam aj nejakych murarov.. napise niekto ako sa muruje.. sak ja som ani nevedel ze ten spagat sa dava na vrchnu hranu tvarnice. Mal som ho iba z boku aby tehly neutekali. A ked ho dam na rah tak sa vahou aj tak prehne takze nejak extra presne to nebude. Este tu mam foto ze su tam nejake drievka.. to je co? http://www.pozrisem.sk/foto/stavba/187.JPG
To sú takzvané koníky.:cool:
Janyke
17.06.10,18:48
Tu je celkom pekne video na prvy rad tehal...snad ti to pomoze aj ked pouzivas Ytong.
http://www.youtube.com/watch?v=EmF1BUHB_XU
Ferdosondo
17.06.10,19:00
To sú takzvané koníky.:cool:
Minule som prišiel na to, prečo sa to drievko s klincom volá koník. Jeden na stavbe stupil na pohodený koník a poskakoval presne ako koník.:D
alltracboy
17.06.10,19:30
ano je mozne ze som to ja posral.. ale tiez si nemyslim , ze by sa s tym nejaky murar tak hral.. mozno len vie ake odchylky si moze dovolit :D ako sa spravy ten konik, ako sa pouziva a....... ano keby som mal vyrovnacaciu sadu bolo by to fajn..
220870
18.06.10,03:50
Vyrovnávacia sada je veľké huhu,spôsob ako ohúriť stavebníkov,aký sme mi frajeri čo máme.Vyrovnávaciu sadu som nikdy nepoužíval a predsa som postavil aj (založil) x domov z Ytongu.

Koník
,technologický postup, návod na výrobu.

Pibijete jeden klinec 80mm do dosky o rozmeroch 20 x7 x 2,5 cm.Zhruba 5 cm od vrchu cez celú dosku.
Ferdosondo
18.06.10,04:03
Koník založíš klincom na rohovú tehlu. Cez klinec prevlečieš špagátu a klinec zaťažíš ďalšou tehlou. Toto zopakuješ aj na druhej strane. Koniec špagátu zakotvíš cez klinec do spodku tehly. Špagát zostane našpanovaný. Podľa neho sa dá orientačne držať aj výšky. Smerom k stredu bude samozrejme mierne prehnutý. Závisí to od našpanovania.
Neviem či to podľa tohto návodu pochopíš. Ak nie, tak nájdi nejakého murára nech Ti to ukáže.
alltracboy
18.06.10,04:25
no som klinec zapichol do ytongu z kratsej strany a cez hranu si ho dam kde chcem. Konik ma asi zmysel pri palenych tehlach nie? na tej foto je na ytongu tak preto sa pytam. Cize vyska sa podla spagatu nerobi, len smer tehal? LEbo mne bolo povedane aj tu pisane, ze spagat sa ma dat na hornu hranu a potom podla toho murovat aj vysku. Skusal som to, ale vysku to dobre ukazovalo len ak som cast spagatu vyhodil na hotovy rad tak potom mi ukazalo kde zacalo to klesanie -Co som posral ja.
alltracboy
18.06.10,04:42
moze sa dat na 3cm stvdnutej malty par mm novej malty?
Ferdosondo
18.06.10,04:54
Koník sa používa aj pri Ytongu. Nie je v tom rozdiel. Koník sa nezapichuje do tehly, ale kladie sa na vrchnú hranu a zaťaží sa proti pohybu ďalšou tvárnicou. Je to jednoduchá, ale veľmi účinná pomôcka. Alltracboy daj si pauzu. Nájdi v okolí nejakého murára, nech Ti to ukáže. Potom to hravo zvládneš, ak si trochu zručný.
Malta na maltu môže ísť, ak je to 5mm tak áno, ak je to menej ako tri mm tak už radšej lepidlo. Bude to ale prplačka. Ja by som to skôr vyhodil a urobil odznova.
fedo78
18.06.10,05:32
Najlepšie by pre teba asi bolo zájsť na nejakú stavbu a dve hodinky sledovať majstrov ako to robia. Čudoval by si sa aké je to jednoduché, len treba vysledovať, na čo si dať pozor. Tie dve strávené hodiny ti potom ušetria jeden až dva dni roboty.
alltracboy
18.06.10,05:54
ja viem kde som to posral. normalny murar by spravil jeden rad v priebeku dajme tomu hodiny, ja som to robil kazdy den nieco, cize uz tam nebol priestor na pripadne korekcie.
220870
18.06.10,16:09
moze sa dat na 3cm stvdnutej malty par mm novej malty?
NIE.Na takú malú vrstvu môžete použiť lepidlo na Ytong.
alltracboy
18.06.10,16:26
vyrovnal som to ytong lepidlom, ale potom mi rodina povedala ze sa mam na to vykaslat, takze to dam vystavat ludom z ytongu za 28eur za kubik. nema mi kto pomahat.
Majky11
18.06.10,20:47
veľmi to prežívaš, ja som mal murárov, ktorý stále hovorili, že veniec to vyrovná, a teraz viem prečo. Musel som to vyrovnať vencom ja, a radšej ani nebudem písať, koľko cm ušli výškovo na 10 metroch.

Ale jedno viem určite... dom sa mi preto nezrúti.

Ľúto mi je len tých peňazí, čo som im zaplatil.

Nikdy viac nebude na mojom dome nikto robiť nič, okrem mňa. Múry boli prvou a poslednou robotou, ktorú niekto robil na stavbe môjho domu, a dokonca za nemalé peniaze.

Nikdy viac.

P.S.: Ak by som teraz muroval sám, hlavný dôraz by som dal na zvislosť a rovnobežnosť múrov, pred ich rovinnosťou. To sa dá vyrovnať vencom.

Ad 2 - Na mm to nevymuruješ aj keby si sa po... A pravdepodobne nikto. Ešte nevymysleli vodováhu , ktorá je 100 % presná. Ak áno, tak prosím pošlite link.

Majky 11
Ferdosondo
19.06.10,03:00
vyrovnal som to ytong lepidlom, ale potom mi rodina povedala ze sa mam na to vykaslat, takze to dam vystavat ludom z ytongu za 28eur za kubik. nema mi kto pomahat.
28Eur je dobrá cena. Ytongáci to zmáknu za jeden max. dva dni. Škoda, že sa Ti to nepodarilo zvládnuť. Držal som palce:). Prvý rad je najťažší, ďalšie sú už hračka ak je prvý urobený dobre.
Rodine sa ľahko radí, že sa máš na to vykašľať. To vie povedať hocikto. Platiť za to asi nebudú. Aj keď v tomto prípade je to zrejme správne riešenie. Ako založiť koníky, to už nevedeli povedať, všakže. Staviaš Ty, musíš dať na seba a ľudí ktorí tomu rozumejú.
Postavil som dom sám a tiež som mal okolo seba mudrlantov typu: "To si nevieš niekoho zavolať?"
alltracboy
19.06.10,05:30
ja mam aj problem s nervom v chrbte, este pred mesiacom som sa nevedel bez bolesti ani ohnut :D mozno by ma zasa seklo. Uz mi to murovanie aj celkom islo, aj som nakupil naradie. Snad to ytongaci spravia pekne. ja sa potom vyburim na prieckach a mozno garazi. Keby som mal aspon 2 ludi na pomoc co by miesali maltu a nosili kvadre, tak by som si trufol robit to sam. Takto mam tyzden na to aby som si pripravil veci na veniec. Potom to za den vymuruju a mozem robit veniec. Dufam, ze to bude dobre vymurovane, alebo kazdy ma tak strasi murarmi, ze mam z toho nocne mory :D
vratnik
19.06.10,18:26
ja mam aj problem s nervom v chrbte, este pred mesiacom som sa nevedel bez bolesti ani ohnut :D mozno by ma zasa seklo. Uz mi to murovanie aj celkom islo, aj som nakupil naradie. Snad to ytongaci spravia pekne. ja sa potom vyburim na prieckach a mozno garazi. Keby som mal aspon 2 ludi na pomoc co by miesali maltu a nosili kvadre, tak by som si trufol robit to sam. Takto mam tyzden na to aby som si pripravil veci na veniec. Potom to za den vymuruju a mozem robit veniec. Dufam, ze to bude dobre vymurovane, alebo kazdy ma tak strasi murarmi, ze mam z toho nocne mory :D
Ja mam na vyskocenu platnicku a muroval som z tehly a omietal som sam. Aj maltu som si casto sam namiesal. Kolkokrat dobehnut vecer z roboty, namiesat, vybehnut hore schodami s doma plnymi kyblami, dovolenky a vikendy vzdy makacky a tiez mi hovorili - ty sa mas ved ste na to traja, ale robil som vacsinou len sam. Salovanie pomerne komplikovaneho venca som sam zvladol za 2 dni. Mal som ale dopredu pripravene naviazane strmienka, salovacie dielce, nakupene klincem, drot a potom som to s pomocou vytiahol a rychlo dal dokopy. Zaver: da sa svojpomocone aj o jednej osobe, ale treba doslednu predpripravu a organizaciu prace, poriadne nastu technolog. postupy, diskusie, literaturu, noe ale aj tak sa clovek riadne nadria, cely svoj volny cas obetuje stavbe a celkovo to trva dlhsie.
TomasHC
20.06.10,14:23
Drzim palce! Obvodove a nosne mury mi murovali "majstri", priecky som robil po poobediach ja. Na to prve som nemal cas ani ludi, takze sa to viac "oplatilo" dat vymurovat. Bola to sice partia Pat & Mat, ale mali dobreho majstra, nivelak a slajfvahu, tak to dopadlo celkom fajn ;)
dasoft
21.06.10,05:17
alltracboy, držím všetky palce aj ja. Som v podobnej, resp. rovnakej situácii ako ty až na to, že staviam z tehly. Tiež nemám peňazí na murárov a obávam sa ako by to dofušovali, mám ale tú výhodu, že svokor (teraz na dôchodku) bol kedysi murárom a vie pekne natiahnuť rad do šnúrky. Naučil to aj mňa, ako aj pomôcku s koníkmi, potrebu našponovania šnúrky, prekladanie a pod... Velmi dobre informacie zistujem aj tu z porady...
Staval som aj sám nejaký ten rad v pivnici, ale teraz keď sme založili 1NP, obdivujem svokra, ako to vedel tak presne založiť (podľa niveláku sa na prednej stene pomýlil na vysku v strede steny tak o 1 mm, na zadnej cca o 5 mm v strede - prehyb snurky - na dlzku 9,5m). Zalozenie = cca 1 den. 8,6 x 9,5 m, Heluz Family 44.
Bohuzial ked pridem z roboty o 17tej, moc uz toho na stavbe nestiham - staviame 14 km od sucastneho bydliska, takze robime iba po veceroch a po sobotach (a kde sa da pomaha mi manzelka a ked sa da 2-3x do mesiaca aj svokor).
Alltracboy, vzhladom na tvoju pevnu volu ti drzim palce a prajem aby sa ti to podarilo co najlepsie. Urcite napis ako pokracujes...