petosc
15.06.10,20:37
Caute, chcem sa spýtať, koľko cca penazí vychádza kompletná elektrika/material, inštalácia.....všetko čo k tomu patrí/ do nového rodinného domu. Viem je to všetko individuálne ale aspon nejaké približné sumy okolo ktorých by som sa mal pohybovať. Jedna sa o dvojpodlažný dom úžit. plocha 170m2. dík za rady, skúsenosti.
Laco-monter
15.06.10,18:41
Zaleží, či si káble poťaháš sám /ušetriš veľa / alebo bude celu montáž robiť firma "sakomprásk".

Samozrejme musíš mať revíznu správu , bez nej Ťa rozvodný závod nepripojí do siete.
petosc
15.06.10,18:46
Zaleží, či si káble poťaháš sám /ušetriš veľa / alebo bude celu montáž robiť firma "sakomprásk".

Samozrejme musíš mať revíznu správu , bez nej Ťa rozvodný závod nepripojí do siete.
pravdepodobne to bude celé robiť firma, nemám s tým žiadne skusenosti, čo by som si také vedel urobiť sám, na čo nepotrebujem odbornú spôsobilosť?
Laco-monter
15.06.10,19:00
Najprv sa poraď s projektantom aký bude projekt a potom možeš zasekať drážky pre káble, krabičky a pod.

Ale keď to bude robiť firma , tak nech robia prácu za ktorú si nechajú kráĺovsky zaplatiť.

Veľa odborníkov argumentuje, že bezpečnosť a podobne hovadiny, že ti može zhorieť dom ak budeš sám zapájať inštaláciu a podobne hovadiny.

Ak pochopíš PRINCÍP ako ťahať el.inštaláciu po jednotlivých vetvách, čo je zásuvkový a svetelný obvod , tak jednak ušetríš veľa peňazí a budeš mať dobrý pocit, že si sa niečo naučil,resp.získal ďalšiu odbornosť.
sibanka
16.06.10,05:50
Ahoj

Tak ja mám podkrovný dom, užitková plocha 160 m2. Komplet práca (aj so všetkými výkopmi, naťahanie káblov v dome a aj vonku, ťahanie aj do garáže, aj k bráne, domovník a aj s tým, že po maľovaní dojde a nasadí všetky krabičky, dokonca všetky svietidlá) bola 1000 Eur, revízna správa 250 Eur. Materiál zatiaľ nás vyšiel okolo 1100 Eur (všetky káble + krabičky, zatial bez svietidiel). Staviame blízko Bratislavy, takže si vieš odhadnúť ceny aké su tu vysoké.
mexico
16.06.10,05:52
ale na druhej strane ucit sa elektroinstalaciu na stavbe vlastnmeho domu ..no neviem neviem
minimalne co by si mohol spravit (pokial mas dobre spraveny projekt) si vysekat drazky, natahat kable a osadit krabicky, instalaciu vypinacov a zasuviek by som nechal na nejakeho elektrikara (nemusi to byt firma, ta berie nekrestanske peniaze, podla mna urcite najdes nejakeho sikovneho elektrikara zivnostnika co ti to spravi
ja som elektrikar, ale tieto prace som nechal stavbarom co mi rekonstruovali dom - dal som im nakres a oni tahali kable, ja som si akurat pozapajal istice a zasuvky
TomasHC
16.06.10,06:14
Samozrejme musíš mať revíznu správu , bez nej Ťa rozvodný závod nepripojí do siete.

Do siete pripajaju ovela skor, ako je hotova vnutorna instalacia. Bez revizie akurat tak neskolauduje...
TomasHC
16.06.10,06:18
Ahoj

Tak ja mám podkrovný dom, užitková plocha 160 m2. Komplet práca (aj so všetkými výkopmi, naťahanie káblov v dome a aj vonku, ťahanie aj do garáže, aj k bráne, domovník a aj s tým, že po maľovaní dojde a nasadí všetky krabičky, dokonca všetky svietidlá) bola 1000 Eur, revízna správa 250 Eur. Materiál zatiaľ nás vyšiel okolo 1100 Eur (všetky káble + krabičky, zatial bez svietidiel). Staviame blízko Bratislavy, takže si vieš odhadnúť ceny aké su tu vysoké.

Mam 166m2, a 1070 EUR ma vyslo vsetko vratane svetiel, administrativneho poplatku ZSE, rozvadzaca, kablov, zasuviek a vypinacov a aj revizie. Vsetko som robil sam s buducim svokrom. Tu sa da ozaj vela usetrit, ale treba mat aspon ake-take zrucnosti...
petosc
16.06.10,06:18
Ahoj

Tak ja mám podkrovný dom, užitková plocha 160 m2. Komplet práca (aj so všetkými výkopmi, naťahanie káblov v dome a aj vonku, ťahanie aj do garáže, aj k bráne, domovník a aj s tým, že po maľovaní dojde a nasadí všetky krabičky, dokonca všetky svietidlá) bola 1000 Eur, revízna správa 250 Eur. Materiál zatiaľ nás vyšiel okolo 1100 Eur (všetky káble + krabičky, zatial bez svietidiel). Staviame blízko Bratislavy, takže si vieš odhadnúť ceny aké su tu vysoké.
No ja som tiež z blízkosti BA, takže je v pohode ked mi povedal, že to bude cca 2000€, jasné že záleží aj od toho aká zástrčky a podobné veci si vyberiem, sú aj lecnejšie a sú aj drahšie. Ale dakujem za cca cenu
petosc
16.06.10,06:20
ale na druhej strane ucit sa elektroinstalaciu na stavbe vlastnmeho domu ..no neviem neviem
minimalne co by si mohol spravit (pokial mas dobre spraveny projekt) si vysekat drazky, natahat kable a osadit krabicky, instalaciu vypinacov a zasuviek by som nechal na nejakeho elektrikara (nemusi to byt firma, ta berie nekrestanske peniaze, podla mna urcite najdes nejakeho sikovneho elektrikara zivnostnika co ti to spravi
ja som elektrikar, ale tieto prace som nechal stavbarom co mi rekonstruovali dom - dal som im nakres a oni tahali kable, ja som si akurat pozapajal istice a zasuvky
Určite sa nechcem hnat do roboty ktorú neviem robiť, takže ja to asi komplet nechám na elektrikára. Neni to firma ale viem že je to odborníl a je nedaleký sused, takže ked sa niečo v bud. aj pokazí neni problém a dojde
Palusko.sk
16.06.10,08:23
Akurat som dorobil elektroinstalaciu, blizko BA, s garazou a pivnicou asi 300m. Velmi vela rozvodov, nesetril som zastrckami a mam aj rozvody do zahrady. Bez zastrciek(tie az po omietke) to stalo material plus praca plus revizna asi 3300e ale len material na rozvadzac ma stal asi 700 - je tam kopa isticov, prudovych chranicov a prepetova ochrana. Treba oslovit viacero firiem, aj 10, niektore to iste chceli robit za 5500!!! Btw energetici ta bez reviznej spravy NEPRIPOJA.
petosc
16.06.10,09:16
Akurat som dorobil elektroinstalaciu, blizko BA, s garazou a pivnicou asi 300m. Velmi vela rozvodov, nesetril som zastrckami a mam aj rozvody do zahrady. Bez zastrciek(tie az po omietke) to stalo material plus praca plus revizna asi 3300e ale len material na rozvadzac ma stal asi 700 - je tam kopa isticov, prudovych chranicov a prepetova ochrana. Treba oslovit viacero firiem, aj 10, niektore to iste chceli robit za 5500!!! Btw energetici ta bez reviznej spravy NEPRIPOJA.
3300€ hmm , to je dosť, ja mám zatial rozpočet cca 2000-2500€, a tiež nechcem šetriť zastrčkami, radšej viac ako menej a potom to riešiť nejakými rozdvojkami a celí život lutovať, prečo som ich nedal viac
petervi
16.06.10,10:14
Ja som kupil vrtacku s kladivom za 270 Eur(ta sa zide stale) a najlacnejsiu drazkovacku Einhell do 100 eur.Asi 250 m drazok a 120 otvorov na krabice som zmakol v pohode za dva dni (Porotherm profi 40).
petosc
16.06.10,12:17
Ja som kupil vrtacku s kladivom za 270 Eur(ta sa zide stale) a najlacnejsiu drazkovacku Einhell do 100 eur.Asi 250 m drazok a 120 otvorov na krabice som zmakol v pohode za dva dni (Porotherm profi 40).
no, ako som povedal , nie som na takéto veci, takže to nechám na odborníka, som len chcel vedieť koľko cca vychádza komplet elektrika do domu.
Palusko.sk
16.06.10,13:32
3300€ hmm , to je dosť, ja mám zatial rozpočet cca 2000-2500€, a tiež nechcem šetriť zastrčkami, radšej viac ako menej a potom to riešiť nejakými rozdvojkami a celí život lutovať, prečo som ich nedal viac

No mal som tam natahanych vyse 1300m kabelu a v cene je aj bleskozvod. Z tej ceny stal material cca 2000e, robili to zhruba tyzden. A vravim toto je najnizsia bezkonkurencna cena aku som zohnal, boli aj skoro dvojnasobne ponuky kde si typci pytali len za osadenie rozvadzaca 600e, co je praca tak na 4-8 hodin. Inak som s tymi majstrami maximalne spokojny, spravili vsetko co som chcel, nemudrovali a pekna robota.
canbo
16.06.10,17:12
Ťažká otázka . Vychádza sa s elektro-projektu bez ktorého nieje možné vydať revíznu správu a kolaudačné rozhodnutie.Pripojenie RD na elektriku pozostáva : 1. Prípojka s rozvádzačom merania, pripojovací poplatok rozvodným závodom, revízna správa na prípojku 2.prepoj k RD v zemi a zhotovenie strojeného zemniča pre prípojku a ak nebol zhotovený základový zemnič aj pre dom poprípade aj pre bleskozvod. 3. Ističová skriňa jej náplň a jej revízna správa s protokolom o zhode 4. sekanie a osadenie káblov a krabíc, s vývodmi pre osvetlenie pri chodníkoch a pre elektrickú bránu, vchodový vrátnik/zvonček , pre záhradu osvetlenie , postrek trávnika... a zároveň osadenie káblov pre zabezpečovacie zariadenie a požiarnu signalizáciu , vnútorné rozvody televízia a internet, telefón... 5. Potom po omietkach: pospájanie káblov a zapojenie vypínačov a zásuviek, pripojenie pospájanie , zapojenie pevne pripojených spotrebičov, ošetrenie nepripojených vývodov, revízna správa na celú inštaláciu.
Cena vychádza z rozsahu a druhu použitého materiálu . Npr.: vypínač stojí od 2 až do 50 €, to isté platí o ističoch , svietidlách.
av68
17.06.10,17:33
Pochopiť PRINCIP ešte neznamená mať prax ,čo sa može vrátiť v budúcnosti -určite.
tools
19.06.10,12:48
Dobrý deň idem pomeniť ističe v RD bol by to problém nahradiť ističe typu B za C.
av68
19.06.10,16:17
Dobrý deň idem pomeniť ističe v RD bol by to problém nahradiť ističe typu B za C.
Istič char.C pomalšie reagujuje pri prúdovom náraze/rozbehu/a sú o niečo drahšie.
canbo
19.06.10,18:23
Zmenou charakteristiky ističa z B na C sa predĺži čas na vypnutie pri preťažení ( skontrolovať prierez vodičov pre príslušný okruh) a zároveň sa poruší selektivita istenia .
canbo
19.06.10,18:39
Určite sa nechcem hnat do roboty ktorú neviem robiť, takže ja to asi komplet nechám na elektrikára. Neni to firma ale viem že je to odborníl a je nedaleký sused, takže ked sa niečo v bud. aj pokazí neni problém a dojde

Aj tu je problém - zabezpečí vám revíznu správu. Rada nadajte sa nahovoriť
" ja zoženiem materiál ja to zariadim " , naťahá tam staré úloženky a ...
Potom bude najlacnejší variant ktorí bol na začiatku najdrahší.
Začnite od projektu - vyhotoví vám ho aj z rozpočtom a cenami materiálu a práce.
Suseda by som použil na koniec zapojiť svietidlá , povešať lustre...
av68
19.06.10,19:11
3000-4000