mrtnco
17.06.10,12:52
Zdravím Vás

Uvažujem o čiastočnom zateplení domu, t.j maximálne polovicu domu by som zateplil (sererná a západná strana) a druhú by som nehal "voľne dýchať"!

Má niekto z Vás s týmto nejaké skúsenosti? Ak áno - prispejte! Zaujímalo by ma prípadne aj aká technológia, resp. zateplovací materiál je vhodný na tento druh zateplenia RD!

Vopred ďakujem za príspevky
ciners
17.06.10,12:58
Takato tema tu uz bola. Nenasiel sa nikto, kto by to odporucal.
vratnik
17.06.10,13:05
Jedine tak, ze sa vam neda technicky / financne zrealizovat cele zateplenie. Ciastocne zateplit mozete v podstate kazdym druhom zateplenia. Ak mate k tomu financne dovody, tak mozete zateplit bez finalnej omietky - len provizorne vykonate farebny penetracny nater na zastierkovane zateplenie. Z druhej strany ulice ani nevidiet, ze dom je nema omietky. Alebo zateplit len severnu stenu a dalsie steny dalsim rokom.
TomasHC
17.06.10,13:35
Ako sa potom riesi nadpojenie? Ide o to, ze EPS na fasade po par mesiacoch zasne degradovat, ak nie je zaklebrovany...
day
17.06.10,13:40
ked ide o financie, zateplit zvolene strany a na 1x urobit na cely dom omietky, aby dom nebol viac farebny. ale ako pise ciners neodporuca sa tento postup (samozrejme zalezi kto ma ake moznosti)
vratnik
17.06.10,13:47
Ako sa potom riesi nadpojenie? Ide o to, ze EPS na fasade po par mesiacoch zasne degradovat, ak nie je zaklebrovany...
Nadpojenie? Nechaju sa na rohoch steny zuby z dosiek zateplenia a tie sa mozu nastierkovat tenkou vrstvou lepidla, alebo sa zozltnuty polystyren odbrusi. Najlepsie je zateplit naraz a ak uz, tak s omietkami pockat.
mrtnco
17.06.10,14:09
Vdaka za reakciu!
Aby som vsak moju situaciu trosku upresnil. Nejde mi o ciastocne zateplenie kvoli financiam, ale akosi sa neviem stotoznit s mysliekou, ze by som mal cely dom oplasteny. Chcem aby dom v jednej casti prirodzene dychal. O zatepleni uvazujem hlavne na spominanej S/Z strane, kedze zrovna obidve steny resp. obvodove mury tvoria cast miestnosti, ktore su citelne najchladnejsie. Dom je inak celkom dobre vyrieseny z hladiska tepelnych strat - plastove okna, znizene a zateplene stropy, takze v globale tepelna pohoda je vcelku fajn. Az na tie spominane miestnosti. Samozrejme fasadu nezateplenych casti domu by som riesil zaroven s tym zateplenim.

Co ma najviac v pripade tohoto polovicateho zateplenia zaujima, je ci to nema nejaky mozny nehativny vplyv na celu stavbu, ked polovica domu je oplastena a druha nie.
durisovad
17.06.10,14:28
Aj my sme chceli takto riesit chladnejsie miestnosti v dome, chceli sme dat zateplit severnu stenu domu. Zateplovaci povedali, ze by sa vytvarali tzv. tepelne mosty, keby nebol zatepleny cely dom, ale odbornik - inzinier stavitel povedal, ze by sa ziadne tepelne mosty nevytvarali. Este sme sa nerozhodli, takze prakticku radu dat neviem.
mrtnco
17.06.10,14:42
Tak v tomto pripade by mal nazor odbornika (pokial je naozaj objektivny) u mna vacsiu vahu, ako rada zateplovakov. Je jasne, ze pokial ide o stavitelov, alebo predajcov stavebneho materialu - ti budu a priori tlacit a presviedcat ludi, ze zateplenie domu je to najlepsie a najdolezitejsie co musi kazdy majitel urobit (aj ked samozrejme nepopieram vyznam zateplovania). Je to vsak pomerne novy fenomen u nas a hlavne sa pouzivaju na to materialy (prevazne umele a chemicke) kt. nie su este rokmi osvedcene, preto som v tomto pripade trosku zdrzanlivy a nerad by som zateploval cely dom pokial mam relativne dobru tepelnu pohodu!
ciners
17.06.10,14:45
Bolo by dobre poznat celkovy popis obvodoveho plastu vasho domu, aby sa dalo povedat, co a ako dalej. Skuste popisattakto
steny-material-hrubka
stropy-material-hrubka
vence-ci maju nejaku izolaciu, takisto aj preklady
velkost domu, ci chcete aj komplet novu fasadu( asi ano), a kopu veci, vsetko co vas napadne popiste
220870
17.06.10,17:19
Môj názor .Zatepliť polovicu je ako keby ste si kúpli jednu topánku.Pokiaľ nemáte problém s financiami neni o čom.
chandler
18.06.10,08:29
moj nazor je taky ze zateplenie severnej strany je ucinne (z financneho hladiska). ale neviem o tom ze by sa robili nejake specialne vyskumy na ciastocne zateplenie domu.
samozrejme je logicke a vzdy lepsie zateplit cely dom.

v pripadoch ak su tepelne mosty na severnej strane domu a tvori sa tam plesne v rohoch a kutoch, tak urcite ma zmysel zateplit len tu problematicku stranu.
ciners
18.06.10,08:37
Ja na tom ciastocnom zatepleni nechapem jednu vec. Tu fasadu, co je na tom asi to najdrahsie, tu clovek asi urobi celu. Teda aspon predpokladam, ze ludia nechcu polku domu staru fasadu a polku novu. No a dat pod tu novu fasadu polystyren, co je z toho celeho asi to najlacnesie, v tom nevidim zmysel. Mozno sa mylim, nie som rozpoctar, iba co som pozeral, tak tie povrchove upravy sa mi zdaju podstatne drahsie ako samotny polystyren.
chandler
18.06.10,08:52
no to je jasne, ze z takeho hladiska je uplna blbost zateplit len cast a na zvysku robit lesenie a fasadu atd.

ja som to skor myslel tak ze zateplis len jednu stranu a zvysok nechas tak, omietku spravis len na tom zatepleni tak aby sa podobala na zvysok - jednoducho nudzove riesenie.
day
18.06.10,09:15
... mozem nahodit EPS a omietat napr o rok, dva?
to mi nepride OK alebo ... ?
TomasHC
18.06.10,11:01
... mozem nahodit EPS a omietat napr o rok, dva?
to mi nepride OK alebo ... ?

Ked das na EPS kleber a sietku a napenetrujes to, tak mozes robit fasadu aj neskor.
milláčikk
18.06.10,11:12
Vdaka za reakciu!
Aby som vsak moju situaciu trosku upresnil. Nejde mi o ciastocne zateplenie kvoli financiam, ale akosi sa neviem stotoznit s mysliekou, ze by som mal cely dom oplasteny. Chcem aby dom v jednej casti prirodzene dychal. O zatepleni uvazujem hlavne na spominanej S/Z strane, kedze zrovna obidve steny resp. obvodove mury tvoria cast miestnosti, ktore su citelne najchladnejsie. Dom je inak celkom dobre vyrieseny z hladiska tepelnych strat - plastove okna, znizene a zateplene stropy, takze v globale tepelna pohoda je vcelku fajn. Az na tie spominane miestnosti. Samozrejme fasadu nezateplenych casti domu by som riesil zaroven s tym zateplenim.

Co ma najviac v pripade tohoto polovicateho zateplenia zaujima, je ci to nema nejaky mozny nehativny vplyv na celu stavbu, ked polovica domu je oplastena a druha nie.

Čiastočné zateplenie by som robil iba v prípade, ak ti vyhovujú tepelné straty budovy a na tej severnej máš tepelné mosty = vlhko - pleseň.

PS
Predstav si, že v zime vyjdeš na dvor nahý a aby si nezmrzol dáš si kožušinu IBA na chrbát = chrbát ti neprechladne, ale ZMRZNEŠ aj tak:D.
andiablo
19.06.10,07:43
No môj názor z vlastnej skúsenosti zatepliť bud celý dom alebo nič. Svokor zateplil len dve strany S a V. V miestach kde sa stretáva zateplená a nezateplená stena vznikajú tepelné mosty. Vidno to hlavne v zime ako vznikajú mokré miesta. Tak toto je rada zo života tak s tým počítaj, že sa ti to stane.:)