dasoft
17.06.10,21:20
Ahojte,
máme takú dilemu, betón nad suterénom (a z 1/3 nad zemou, lebo dom je podpivniceny len z 2/3) nemam celkom presne zasalovany, uhlopriecka mi robi 8cm rozdiel, tie zadne dva uhly su trochu krivsie. Poradte, mozem zalozit prvy rad tehly 44heluz family brusenej tak, ze bude 5cm pretrcat do vzduchu von z budovy? Nebude to mat nejaky staticky problem napr. na vencovku, na ktorej je zvnutra nalepeny polystyren? Alebo nebude potom problem zaizolovat tych 5 cm od spodku? Pripadne nebude to problem ked bude pretrcat nad nepodpivnicenym usekom? Suteren bol z Heluz STI 44 a 1NP ideme stavat z Heluz Family 44 aby sme uz nemuseli zateplovat mury, neviem ci by sme tymto "neublizili" napr. aj tepelnemu odporu tehly? Prikladam foto...
Totiz nechceme si ukrojit z uz tak dost maleho priestoru vnutri...
Vopred vdaka za dobre rady.
ciners
17.06.10,19:24
Mury bezne precnievaju, aby vznikol sokel. Nemal by to byt problem.
dasoft
17.06.10,19:30
Super, a treba tych 5 cm potom nejako specialne zaizolovat? (napr. aby do deravej tehly neprenikal studeny vzduch..?)
A druha otazka, kolko cm moze tehla do stran pretrcat aby to nerobilo staticky problem na vencovku, ktora je oslabena este tym polystyrenom...?
ciners
17.06.10,20:12
Uz viac ako tych 5 cm by som nedaval. Tehlu, ktora bude trcat omietnete, tam nema kde fukat.
220870
18.06.10,03:44
Pre 250 tehly je 5 cm moc.
dasoft
18.06.10,04:29
Nie 250, tehla je 44ka. Len som sa este trochu obaval zo static. hladiska ci nebude robit problem polystyren pri vencovke a styrizol zase pri nepodpivnicenej casti z druhej strany cca 5cm (teda spolu 5+5 = 10cm) styrizol je sice pevnejsi ako polystyren ale aj tak je slaby, nieje nosny...
vladoziak
18.06.10,04:33
presadenie tehly je do 1/6 jej sirky,t.j. 44 tehla sa moze presadit o 7 cm
zdroj napr.http://www.stavebnictvi3000.cz/clanky/nove-reseni-tepelne-izolace-soklu/
chandler
18.06.10,07:22
5cm pri 44cm tehle este moze byt. a viac ako 7cm urcite nie. to je vsetko spravne vyssie napisane. ale pozor tym sa mysli tehla na tehlu alebo tehla na beton. ak tam mas niekde izolaciu tak ta sa tam nepocita - ak spravne rozumiem tomu co pises ze 5+5=10cm to uz by bolo vela.
dasoft
18.06.10,11:19
Aha tak potom ju mozem vysunut max. o 2 cm ak tomu dobre rozumiem...
Oliwa
18.06.10,12:23
Mury bezne precnievaju, aby vznikol sokel. Nemal by to byt problem.
Náš dom takto "prečnieva" tiež /my sme ho tak kúpili/ a nič sa nedeje. Celý je podpivničený a vo výške, kde končia pivnice, prečnievalo zopár cm. Teraz neviem presne koľko to bolo /možno cca 3-5 cm/, lebo fasáda je zateplená 8 cm vrstvou, čím sa ten odskok zvýraznil /sokel sa chystáme zatepliť tento rok, aby odtiaľ nešiel chlad/ - ale rozdiel ponecháme a nevadí nám to. :)
chandler
18.06.10,13:31
Aha tak potom ju mozem vysunut max. o 2 cm ak tomu dobre rozumiem...
presne tak
dasoft
21.06.10,05:29
Dakujem este raz vsetkym za rady.
No takze aby sme vyrovnali uhly v zadu to miestami precnieva povolenych cca 2cm a v predu tych povolenych 4-5cm. Uhly mi sedia, uhlopriecka sedi s presnostou na 4mm ale to je myslim v pohode, zadna stena je o 1mm kratsia ale to je tiez v pohode. Prikladam obr. ako sme to napokon odsadili. Ta krajna rohova tehla na 190620101493.jpg sa potom vymenila aby sedela uplne presne, teraz som s osadenim vcelku spokojny. Mal som pozicany nivelak, takze cezen vidim ze predna stena nad garazovou branou je presna rovna, zadna v strede prehnuta podla slabsie nasponovanej snorky v strede o 5mm a jedna bocna tiez tak trochu. Druha bocna sedi na mm presne. Len nie som spokojny s kvalitou tehly (pridam o tom novu temu na diskusiu...)
Takze este raz - vsetkym srdecna vdaka.
Oliwa
21.06.10,18:42
Dakujem este raz vsetkym za rady.
No takze aby sme vyrovnali uhly v zadu to miestami precnieva povolenych cca 2cm a v predu tych povolenych 4-5cm. Uhly mi sedia, uhlopriecka sedi s presnostou na 4mm ale to je myslim v pohode, zadna stena je o 1mm kratsia ale to je tiez v pohode. Prikladam obr. ako sme to napokon odsadili. Ta krajna rohova tehla na 190620101493.jpg sa potom vymenila aby sedela uplne presne, teraz som s osadenim vcelku spokojny. Mal som pozicany nivelak, takze cezen vidim ze predna stena nad garazovou branou je presna rovna, zadna v strede prehnuta podla slabsie nasponovanej snorky v strede o 5mm a jedna bocna tiez tak trochu. Druha bocna sedi na mm presne. Len nie som spokojny s kvalitou tehly (pridam o tom novu temu na diskusiu...)
Takze este raz - vsetkym srdecna vdaka.
Niet za čo. Keď to bude aktuálne, môžeš poslať všetkým pozvanie na kolaudáciu. :D:D:D