holub3569
18.06.10,18:08
Ahojte,
prosím poraďte mi čo odo mňa chcú:

V marci som žiadal o úver zo ŠFRB a po 85.dňoch som sa dočkal 1.telefonátu od pani z kancelárie a povedala že nemam kompletnú dokumentáciu: jedná sa o finančné prostriedky alebo kúpený materiál ktoré musím preukázať a to 20% z cenovej kalkulácie na dom a to robí okolo 28000eur.Spýtal som sa či to nemôže byť doložené kúpnou zmluvou čo som kúpil rozostavanú stavbu aj s pozemkom (na MÚ mi pracovník tak povedal)čo činí až cca 80000eur. Veď keby som mal 28000eur tak nežiadam predsa o úver 35000eur a rozdiel by som si zobral z banky.
Vie mi niekto poradiť či sa to za posledných 2,5mesiaca nejako zmenilo? A musím to doložiť do pondelka a osobne, inak mi to vrátia a som v prd...
Díky moc
Majky11
18.06.10,20:26
Nič sa pravdepodobne nezmenilo a ak som správne pochopil tvoje "vzbrklé" vyjadrenie problému, ide o to, že pri poskytovaní úveru so ŠFRB je potrebné preukázať 20 % z požadovanej sumy úveru, a teda to od Teba chcú...

1) Je potrebné aby si preukázal 20 % zo sumy ktorú máš v rozpočte na budúci dom. - predpokladám, že rozpočet máš...

2) Je divné, že Ti na úrade nevedia poradiť, veď na to tam je Tá žena, či chlap, aby poradila záujemcovi a príp. vysvetlil-a veci, ktorým nerozumie. No nieje úradník, ako úradník... Ja som mal v tomto šťastie, lebo som natrafil na úradníčku, o ktorej poviem, iba jedno : Ak by sa takto správali k ľuďom všetci úradníci, tak by vybavovanie na úradoch bola po pive druhá naj aktivita...

Pre dokreslenie situácie : Pani na úrade mi prekontrolovala kompletne žiadosť pred odoslaním do Bratislavy a všetko bolo OK. A popri vybavovaní som bol za ňou asi 20x a vždy s úsmevom na tvári riešila a vysvetľovala moje otázky...

Takže šup na úrad a pekne sa opýtať, aj keď ja to tipujem na preukázanie 20 % zo sumy uvedenej v rozpočte / cenovej kalkulácii/ . T.j. výpis z banky, na ktorom bude 20 % už spomínanej sumy.

Veľa šťastia


Majky 11
holub3569
19.06.10,19:00
díky za odpoved,
myslim ze chlapik na MÚ sa tomu dobre rozumie lebo ma dobre dusil.
Ide o to či mozem tých 20% dokladovať aj kupnou zmluvou čo som kupoval tú rozostavanu stavbu? Lebo takto sme to urobili na navrh chlapika z MU.
Dík
pepa78
19.06.10,19:19
Keď som chcel pred nejakou dobou kupovať rozostavaný dom, tak chlapík na ŠFRB mi povedal, ´že peniaze použité na kúpu pozemku+rozostavanej stavby sa dajú použiť ako doklad vlastných prostriedkov. Inak ak máš rozpočet a chceš stavať / dostavovať / svojpomocne tak sa dá výška rozpočtu znížiť o 30 percent a z tejto zníženej sumy potrebuješ dokladovať svojich 20 percent...
holub3569
19.06.10,20:19
díky,
takže ak som to povedzme kupil za 35000eur a rozpočet je 130000eur a robim to svojpomocne , ako to je?
130000-30% = 126000 a 20% zo 126000 = 25200eur. Takže by som mal byt este nejakých 10000eur nad limit.Je tak?
Dík
holub3569
22.06.10,03:17
ďakujem vsetkym čo reagovali na tuto zalezitost,
včera po nahaňaní sa,dlhých telefonatoch a vybavovaniach po uradoch mi odklepli úver zo ŠFRB a pre upresnenie čo som to vôbecpotreboval uvádzam:
Musel som urobiť so stavebným dozorom Potvrdenie dostavanosti rozostavanej stavby na rodinný dom. Je to vraj podľa metodiky, kde to nepríjemná pani na ŠFRB vyčítala.Krútil nad tým hlavou aj pán na MÚ. Vpodstate som tam dal len tie veci ktoré už boli urobené od základov až po položenie keramického stropu. Myslím že to to isté ako rozpočet rozpočet rozostavanosti. A stále si myslím že som to mohol vykryť aj kúpnou zmluvou.
Tak a ide sa na to.