yoyo74
19.06.10,19:10
Dobrý deň,
chcem sa poradiť ohľadom prúdových chráničov a povinnosti ich zapojenia v elektroinštalácii v rodinnom dome.
Od kedy vznikla elektrikárom povinnosť zapojiť prúdové chrániče a na ktoré okruhy ? Ide len o vonkajší zásuvkový okruh a kúpelňu / vodareň alebo všetky zásuvkové okruhy ?
Ktorá norma / vyhláška to rieši ?

ďakujem pekne za každú radu.
yoyo74
19.06.10,17:13
Prečital som si nasledovné:
Téma:
Nie je potreba inštalovať prúdové chrániče, príp. len pre kúpelňu a pod. Sú to zbytočne vyhodené peniaze.

Odpoveď: Toto tvrdenie je dosť zásadným spôsobom mylné. Pokiaľ neplatila STN 33 2000-4-41 z roku 2007, bolo to naozaj tak. Postačili prúdové chrániče na zásuvkové obvody vo vonkajšom prostredí a vo vlhkých priestoroch ako kúpelňa, práčovňa a pod. Nová norma platná od roku 2007 zavádza povinnosť použiť prúdové chrániče pre všetky zásuvky používané laikmi.

Je to tak ? Čo znamená v tomto prípade laik ? Bežný človek bez "vyhlášky" ???
milláčikk
19.06.10,18:09
Prečital som si nasledovné:
Téma:
Nie je potreba inštalovať prúdové chrániče, príp. len pre kúpelňu a pod. Sú to zbytočne vyhodené peniaze.

Odpoveď: Toto tvrdenie je dosť zásadným spôsobom mylné. Pokiaľ neplatila STN 33 2000-4-41 z roku 2007, bolo to naozaj tak. Postačili prúdové chrániče na zásuvkové obvody vo vonkajšom prostredí a vo vlhkých priestoroch ako kúpelňa, práčovňa a pod. Nová norma platná od roku 2007 zavádza povinnosť použiť prúdové chrániče pre všetky zásuvky používané laikmi.

Je to tak ? Čo znamená v tomto prípade laik ? Bežný človek bez "vyhlášky" ???

Mňa sa to netýka.
Ja mám 718 / § 23 a žena je "poučená".

PS
Ani mne sa nechce študovať, kto je "laik".
profesional
19.06.10,18:38
Prakticky na kazdy zasuvkovy okruh v rodinnom dome musis mat pouzitu prudovu chranicku.
canbo
19.06.10,19:15
STN 332000 4_41 článok 412.5 prúdový chránič je doplnková ochrana.,
STN 332000 4-47 článok 471.2.3 , odporúča ako jedno z riešení pri samočinnom odpojení ako základnej ochrane. Skúste použiť iné " lacnejšie" opatrenie a zvýšiť zakladanú ochranu.
Odporúčam nezapájať Chladiaci okruh pre kuchyňu (chladničky) na PCH.
Ináč nie je dôvod brániť sa PCH sú rýchlejšie a zabezpečia bezpečnosť elektrického zariadenia.
milláčikk
19.06.10,19:38
Prakticky na kazdy zasuvkovy okruh v rodinnom dome musis mat pouzitu prudovu chranicku.

Keď ho tak propaguješ vysvetli, kedy a na čo je potrebný :D:D:D:D.
milláčikk
19.06.10,19:42
STN 332000 4_41 článok 412.5 prúdový chránič je doplnková ochrana.,
STN 332000 4-47 článok 471.2.3 , odporúča ako jedno z riešení pri samočinnom odpojení ako základnej ochrane. Skúste použiť iné " lacnejšie" opatrenie a zvýšiť zakladanú ochranu.
Odporúčam nezapájať Chladiaci okruh pre kuchyňu (chladničky) na PCH.
Ináč nie je dôvod brániť sa PCH sú rýchlejšie a zabezpečia bezpečnosť elektrického zariadenia.

Bohate stačí "ochranné pospojovanie" (lebo "Príroda NIE JE BLBá a nerobí viac, ako musí:D:D:D ") = cca 100 - 150 metrov obyčajného vodiča.
yoyo74
19.06.10,19:49
:)) pekna diskusia je z toho
spytam sa priamo:

NA RD som mal reviziu elektroinstalacie 03/2008, co muselo byt pod prudovym chranicom - stacila vodaren, kupelna, vonakjsie zasuvky na fasade ?

diky vopred
canbo
19.06.10,19:51
Ale ako ho vykonať keď ochranný vodič pripojiť do zásuvky a splniť iné normy " prierez ochranného vodiča... blabla musí byť min 10mm2"
a nové zásuvky majú problém s 2,5mm2.

Hovoríme o ochrane zvýšenej pre zásuvku .
yoyo74
19.06.10,19:52
Spravne tomu rozumiem ze je to iba odporucana doplnkova ochrana ?
Co platilo v roku 2008, vie mi niekto presne povedat co malo byt v RD pod prudovym chranicom, opakujem sa :))) ja nemam nic, tusim iba vodaren ....
rozum
19.06.10,20:14
Prúdový chránič je výborná vec keď si uvedomíš že pri zasiahnutí prúdom sa ti nič nestane chráni život.To len tak laicky:).No v nemecku ich majú všade miesto ističov.Prúdové chrániče sú s ističom čiže sú kombináciou ističa a prúdového chrániča a bez ističa.Montujú sa aj k umývačkám riadu a sprchovacím kútom.Dúfam že som nič nepoplietla :);).
yoyo74
19.06.10,20:25
ano, viem ze prudove chranice su super :) pomahaju chranit a vypinaju uz pri rozdiele v mA - roch. Ok, existuju v prevedeniach samostatne, spolu s isticom. Aspon sme si trosku teorie dali :) ALE -> > >
- > Od kedy vznikla povinnost ich pouzivat, od akeho roku a kde vsade ?

dakujem
yoyo74
19.06.10,20:28
Bohate stačí "ochranné pospojovanie" (lebo "Príroda NIE JE BLBá a nerobí viac, ako musí:D:D:D ") = cca 100 - 150 metrov obyčajného vodiča.

Ochranne pospojovanie je v sulade s vyhlaskou, resp. co je to za pojem ???
Alebo je to pojem uz pre tych elektrikarov co sa nicoho neboja ? :)
canbo
19.06.10,20:34
Spravne tomu rozumiem ze je to iba odporucana doplnkova ochrana ?
Co platilo v roku 2008, vie mi niekto presne povedat co malo byt v RD pod prudovym chranicom, opakujem sa :))) ja nemam nic, tusim iba vodaren ....

I tak še dá . STN 332000-4-41..- 4-47 platia 2000 /2001 roku, 332000-7...2002- 2008.
Zhrnuté : Všetky zásuvky vonku, alebo zásuvky na ktoré sa pripojí spotrebič pohyblivým prívodom vonku, všetky zásuvky do 20A , ktoré používajú iné ako znalé ,alebo poučené osoby, v priestoroch vonku aj svietidla pri chodníkoch, bazény , sauny , karavany, .......
milláčikk
19.06.10,20:40
Ale ako ho vykonať keď ochranný vodič pripojiť do zásuvky a splniť iné normy " prierez ochranného vodiča... blabla musí byť min 10mm2"
a nové zásuvky majú problém s 2,5mm2.

Hovoríme o ochrane zvýšenej pre zásuvku .

To si odkiaľ vytiahol takú "perličku" 10 mm2??
A čoho?
Medi ?
Lebo hliník môžeš zaťažiť 1A/mm2 trvalo (krátkodobo znesie klíďo 2-4 A).
hlavný istič býva 25 A
Meď skoro 2x toľko (o jeden rád vyššie)

Neviem. Ja som do klasickej acedurky narval (vodič sploštil a šikmo zastrihol:D:D:D) 16 hliník :).

PS
Ochranné pospojovanie sa nevedie v zásuvke - tam máš fázu / nulák / zemnenie.
rozum
19.06.10,20:42
ano, viem ze prudove chranice su super :) pomahaju chranit a vypinaju uz pri rozdiele v mA - roch. Ok, existuju v prevedeniach samostatne, spolu s isticom. Aspon sme si trosku teorie dali :) ALE -> > >
- > Od kedy vznikla povinnost ich pouzivat, od akeho roku a kde vsade ?

dakujem

No je to najnovšia norma myslím:) a dokonca sa pripravuje niečo že sa budú dávať všade miesto ističou neviem čo je na tom pravdy.;).Ak napríkad potrebuješ revíziu a ak tam nie je, tak revízny technik ti ju ani nevystaví :rolleyes:.
canbo
19.06.10,20:43
Ochranne pospojovanie je v sulade s vyhlaskou, resp. co je to za pojem ???
Alebo je to pojem uz pre tych elektrikarov co sa nicoho neboja ? :)

Je to jedno z opatrení pre zvýšenie základnej ochrany . Nalistovať revíznu správu ako uvádzate z r.2008 na nájsť svorku HOP na ktorú sa pripája po-spojovacími vodičmi npr.: bojler, sprchovací kút, umývačka riadu, ale aj potrubie kúrenie a vody aj plastové, ..... a znova sme pri projekte.
canbo
19.06.10,20:54
To si odkiaľ vytiahol takú "perličku" 10 mm2??
A čoho?
Medi ?
Lebo hliník môžeš zaťažiť 1A/mm2 trvalo (krátkodobo znesie klíďo 2-4 A).
hlavný istič býva 25 A
Meď skoro 2x toľko (o jeden rád vyššie)

Neviem. Ja som do klasickej acedurky narval (vodič sploštil a šikmo zastrihol:D:D:D) 16 hliník :).

PS
Ochranné pospojovanie sa nevedie v zásuvke - tam máš fázu / nulák / zemnenie.
STN 332000- 4-442 čl.9.2.2.3 a pre prierezy je odporúčané dodržať čl. 9.2.2.2
pre Cu je 16mm, Al- 35, Fe-50mm . Zásuvku pripojiť na po-spojovací vodič znamená pripojiť " kolik" zvláštnym vodičom,iné je pripojiť zariadenie k po-spojovaniu.
milláčikk
19.06.10,20:59
Prúdový chránič je výborná vec keď si uvedomíš že pri zasiahnutí prúdom sa ti nič nestane chráni život.To len tak laicky:).No v nemecku ich majú všade miesto ističov.Prúdové chrániče sú s ističom čiže sú kombináciou ističa a prúdového chrániča a bez ističa.Montujú sa aj k umývačkám riadu a sprchovacím kútom.Dúfam že som nič nepoplietla :);).

A to bude nejaké špecialitka :D:D:D .

Že som také zvedavé = vysvetli.
milláčikk
19.06.10,21:05
Ochranne pospojovanie je v sulade s vyhlaskou, resp. co je to za pojem ???
Alebo je to pojem uz pre tych elektrikarov co sa nicoho neboja ? :)

Tí mali napr. :
- v zásuvke dve koncovky so zvonkovým drôtom
- ťahané pod kobercom
- na druhom konci drôtiky namotané na vidlice zástrčky televízora
- omotané izolepou.
A išlo to asi 20 rokov :D:D:D.
canbo
19.06.10,21:07
A to bude nejaké špecialitka :D:D:D .

Že som také zvedavé = vysvetli.

Kompaktný istič s prúdovým chráničom : v jednej krabici sú dve súčiastky , istič vypína pri preťažení a pri skrate a pudový chránič pri porušení jeho prúdovej smyčky.
milláčikk
19.06.10,21:32
Prúdový chránič je výborná vec keď si uvedomíš že pri zasiahnutí prúdom sa ti nič nestane chráni život.To len tak laicky:).No v nemecku ich majú všade miesto ističov.Prúdové chrániče sú s ističom čiže sú kombináciou ističa a prúdového chrániča a bez ističa.Montujú sa aj k umývačkám riadu a sprchovacím kútom.Dúfam že som nič nepoplietla :);).


Kompaktný istič s prúdovým chráničom : v jednej krabici sú dve súčiastky , istič vypína pri preťažení a pri skrate a pudový chránič pri porušení jeho prúdovej smyčky.

Ja som sa pýtal rozuma na ten - BEZ ističa :).

Si si dvakrát istý ????????:D
canbo
20.06.10,06:13
Výrobcov je veľa a spôsobov využitia princípu príklad:
http://www.legrand.sk/sk/sk/liblocal/katalogy/katalog_prirucka_ochrany_PCH.pdf

www.schrack.sk/uploads/.../PRUDOVY_CHRANIC_FID-B_01.pdf -

Príručky vysvetlia princíp funkcie a spôsob použitia .
Laco-monter
20.06.10,06:27
Tí mali napr. :
- v zásuvke dve koncovky so zvonkovým drôtom
- ťahané pod kobercom
- na druhom konci drôtiky namotané na vidlice zástrčky televízora
- omotané izolepou.
A išlo to asi 20 rokov :D:D:D.

Nesuhlasim s takýmito "riešeniami" , no je pravdou , že sú ešte domy kde je poťahaná tzv. dvoj-vodičová sústava a to ako na svetlo,tak aj na zásuvky.

Dokonca som videl zásuvku kliďo-piďo potiahnutú zo svetelného obvodu :eek:

a nikoho to netrápi . :rolleyes:

Ide o to,že prudové chrániče , piaty ochranný vodič je tak trochu modny výstrelok bez ktorého sa elektro-inštalácia v pohode zaobíde.

Klasická rozvodná sústava TN-C (3xP + PEN) by mala byť štandardom a plne vyhovuje všetkým požiadavkam používateĺov v rodinných domoch.

Sústava TN-S (3xP+PE+N) je zbytočne predimenzovaný a hlavne predražený módny výstrelok.
canbo
20.06.10,06:50
Nesuhlasim s takýmito "riešeniami" , no je pravdou , že sú ešte domy kde je poťahaná tzv. dvoj-vodičová sústava a to ako na svetlo,tak aj na zásuvky.

Dokonca som videl zásuvku kliďo-piďo potiahnutú zo svetelného obvodu :eek:

a nikoho to netrápi . :rolleyes:

Ide o to,že prudové chrániče , piaty ochranný vodič je tak trochu modny výstrelok bez ktorého sa elektro-inštalácia v pohode zaobíde.

Klasická rozvodná sústava TN-C (3xP + PEN) by mala byť štandardom a plne vyhovuje všetkým požiadavkam používateĺov v rodinných domoch.

Sústava TN-S (3xP+PE+N) je zbytočne predimenzovaný a hlavne predražený módny výstrelok.
Aký módny výstrelok . Je to prvok zvyšujúci bezpečnosť nielen proti úrazu elek. prúdom ,ale aj proti požiaru. Aká je hodnota života cca. 100€.
A pochopiť príncíp sústavy TN-C /TN-C-S/ TN-S a navrhnúť racionálne riešenie a pritom dodržať normy. Aj to sa dá.
Laco-monter
20.06.10,07:04
Domy v ktorých sú namontované prúdové chraniče sú v % vyjadrení ani nie 1 promile , možno niekoľko promile v celej rozvodnej sústave.
To znamená, že podĺa uvažovania niektorých by mali byť domy v ktorých nie sú zabudované prúdové chrániče dávno v ruinach po požiari a ich obyvatelia na cintorínoch po smrti úrazom el.prúdom.
Trošku pritiahnuté za vlasy , však ?
Doteraz žili ĺudia bez prúdových chráničov , naživali v symbioze s elektrinou , používali ju a ak niekoho usmrtila elektrina, tak preto,že dotyčný HRUBO porušil bezpečnosť.
A aj naďalej budú žiť ľudia bez prúdových chráničov,
taký zákon aby všade komplet boli namontované prud.chrániče a 5 vodičová sústava NEPRIJMÚ
aj keď z hĺadiska biznisu by to firmám podnikajúcim v projekcii a realizacii el.inštalácii neskutočne pomohlo.
milláčikk
20.06.10,09:09
Domy v ktorých sú namontované prúdové chraniče sú v % vyjadrení ani nie 1 promile , možno niekoľko promile v celej rozvodnej sústave.
To znamená, že podĺa uvažovania niektorých by mali byť domy v ktorých nie sú zabudované prúdové chrániče dávno v ruinach po požiari a ich obyvatelia na cintorínoch po smrti úrazom el.prúdom.
Trošku pritiahnuté za vlasy , však ?
Doteraz žili ĺudia bez prúdových chráničov , naživali v symbioze s elektrinou , používali ju a ak niekoho usmrtila elektrina, tak preto,že dotyčný HRUBO porušil bezpečnosť.
A aj naďalej budú žiť ľudia bez prúdových chráničov,
taký zákon aby všade komplet boli namontované prud.chrániče a 5 vodičová sústava NEPRIJMÚ
aj keď z hĺadiska biznisu by to firmám podnikajúcim v projekcii a realizacii el.inštalácii neskutočne pomohlo.

Taká istá "módna vlna" ako že v obchodoch aby boli rožky balené :D
milláčikk
20.06.10,09:15
Výrobcov je veľa a spôsobov využitia princípu príklad:
http://www.legrand.sk/sk/sk/liblocal/katalogy/katalog_prirucka_ochrany_PCH.pdf

www.schrack.sk/uploads/.../PRUDOVY_CHRANIC_FID-B_01.pdf (http://www.schrack.sk/uploads/.../PRUDOVY_CHRANIC_FID-B_01.pdf) -

Príručky vysvetlia princíp funkcie a spôsob použitia .

Ja to NEPOTREBUJEM čítať.Ja som chcel príklad z praxe :
Prúdový chránič ťa určite ochráni, keď súčasne :
- bude dostatočne, ale slabo prerážať na kostru
- tá nebude mať dosť dobrý ochranný vodič
- ty sa tejto kostry chytíš
- a budeš dostatočne vodivo spojený so zemou - (preto sa začína kúpeľkami !!!!).

Takže 4 dosť nepravdepodobné skutočnosti MUSIA BYŤ NARAZ = módny výstrelok.
milláčikk
20.06.10,09:19
Nesuhlasim s takýmito "riešeniami" , no je pravdou , že sú ešte domy kde je poťahaná tzv. dvoj-vodičová sústava a to ako na svetlo,tak aj na zásuvky.

Dokonca som videl zásuvku kliďo-piďo potiahnutú zo svetelného obvodu :eek:

a nikoho to netrápi . :rolleyes:

Ide o to,že prudové chrániče , piaty ochranný vodič je tak trochu modny výstrelok bez ktorého sa elektro-inštalácia v pohode zaobíde.

Klasická rozvodná sústava TN-C (3xP + PEN) by mala byť štandardom a plne vyhovuje všetkým požiadavkam používateĺov v rodinných domoch.

Sústava TN-S (3xP+PE+N) je zbytočne predimenzovaný a hlavne predražený módny výstrelok.

No a čo ?
Kedysi sa vyrábali špeciálne objímky na visiace lampy - zlodejky:) = nad žiarovkou bola zásuvka:D (pod tienidlom).

A ja mám opačne - zo zásuvky v byte potiahnuté svetlo do komory na medziposchodí:).
milláčikk
20.06.10,09:25
Výrobcov je veľa a spôsobov využitia princípu príklad:
http://www.legrand.sk/sk/sk/liblocal/katalogy/katalog_prirucka_ochrany_PCH.pdf

www.schrack.sk/uploads/.../PRUDOVY_CHRANIC_FID-B_01.pdf (http://www.schrack.sk/uploads/.../PRUDOVY_CHRANIC_FID-B_01.pdf) -

Príručky vysvetlia princíp funkcie a spôsob použitia .

A sú tam prúdové chrániče beu ističa ?
Lebo tie ma zaujímajú :D.
mexico
20.06.10,13:28
ano, kazdy vyrobca vyraba prudove chranice jak solo, tak aj kombinovane (tie sa oznacuju ako kombinovany charnic, alebo chranic s nadprudovou ochranou a pod.)
milláčikk
20.06.10,13:46
ano, kazdy vyrobca vyraba prudove chranice jak solo, tak aj kombinovane (tie sa oznacuju ako kombinovany charnic, alebo chranic s nadprudovou ochranou a pod.)

A ešte by si mi prezradil, ako sa volá to, čo v takom solo prúdovom chrániči rozopne prúdový obvod. (lebo dúfam, že ten obvod rozopne:) a tým potencionálne teba chráni - mňa nemusí:D)
canbo
20.06.10,14:35
Najskôr 3- vodičová respektíve 5- vodičová sústava je postupne zavádzaná od začiatkov rozvodov elektriky. Výnimky z ČSN 341010 zr.1965 a ČSN 343100 z r.1967 postupne skončili v r. 1994 .Sústava TN-S najprv bola zavádzaná pre výbušné prostredie, potom pre mokré , horúce ..... a skončilo to v obytných budovách. Tak ťahať tromi/piatimi vodičmi je povinné viac ako 15 rokov.Tak isto sa zavádzal prúdový chránič najprv tam kde sa nedali splniť podmienky dovoleného dotykového napätia, vypínacích časov, pre zvýšenie bezpečnosti laikov.
Rozdiel medzi klasickou ochranou poistkou (aj ističom) a prúdovým chráničom je jednoduchý: Pre vypnutie poistky 20A s pomalou spúšťou (značka slimáčika na boku poistky ) je potrebný vybavovací prúd 6 až 10 násobok čo je 120 až 200A a musí to stihnúť v čase podľa starých noriem do 5 sekúnd, podľa nových 0,4sekundy. Ak je tam ničo "zatutlané" tak čas sa predlžuje a "zváračka je hotová " . A hlavne u tepelných spotrebičov( bojler, žehlička,práčka, umývačka riadu, el. šporák, rúra na pečenie) môže nastať problém pri dotyku časti špirály voči kostre . Kostra sa dostane pod "čiastkové" dovolené dotykové napätie čo je menej ako 50V a pri dotyku človeka prechádza telom unikajúci prúd, a poistka nemá dôvod vypnúť.A najhorší je dotyk na dva takéto spotrebiče napojené z dvoch poistiek, každá z inéj fázy.

Prúdový chránič vypína nezávisle na veľkosti ističa a jeho poruchového prúdu , ale stačí hodnota rozdielového prúdu chrániča (30mA = 0,03A ) v čase 0,01sekundy. Pri prúdovom chrániči závady tepelných spotrebičov( ako uvádzam pri poistke.) sú vypnuté po poruche ihneď.

Je zrejmé, že žiadna z ochrán neživých častí nie je dokonalá a že každá má svoje nedostatky. Vždy bude záležať na vhodnej voľbe ochrany neživých častí v závislosti na druhu použitej siete. Dôležité je zohľadniť aj ku konštrukcii zariadenia, ktoré je v danej sieti prevádzkované.
Pre milláčikk: Áno sú tam aj chrániče bez ističa aj s obrázkom čo je vnútri a ako to funguje , a vypínacie kontakty sú aj v jednom či druhom .
Laco-monter
20.06.10,14:42
Teda takto ,

suhlasim z canbo ,

ak niekto robí novú elektriku v novom dome, nech urobí elektroinštaláciu poriadne a namontuje aj prúdové chrániče ,
nemám námietok,

no všade pchať prúdové chrániče, bez ohľadu na stav elektroinštalácie nepovažujem za mudry a spravny krok.
milláčikk
20.06.10,15:21
A ešte by si mi prezradil, ako sa volá to, čo v takom solo prúdovom chrániči rozopne prúdový obvod. (lebo dúfam, že ten obvod rozopne:) a tým potencionálne teba chráni - mňa nemusí:D)



Pre vypnutie poistky 20A s pomalou spúšťou (značka slimáčika na boku poistky ) je potrebný vybavovací prúd 6 až 10 násobok čo je 120 až 200A a musí to stihnúť v čase podľa starých noriem do 5 sekúnd, podľa nových 0,4sekundy. Ak je tam ničo "zatutlané" tak čas sa predlžuje a "zváračka je hotová " . A hlavne u tepelných spotrebičov( bojler, žehlička,práčka, umývačka riadu, el. šporák, rúra na pečenie) môže nastať problém pri dotyku časti špirály voči kostre . Kostra sa dostane pod "čiastkové" dovolené dotykové napätie čo je menej ako 50V a pri dotyku človeka prechádza telom unikajúci prúd, a poistka nemá dôvod vypnúť.A najhorší je dotyk na dva takéto spotrebiče napojené z dvoch poistiek, každá z inéj fázy.

Prúdový chránič vypína nezávisle na veľkosti ističa a jeho poruchového prúdu , ale stačí hodnota rozdielového prúdu chrániča (30mA = 0,03A ) v čase 0,01sekundy. Pri prúdovom chrániči závady tepelných spotrebičov( ako uvádzam pri poistke.) sú vypnuté po poruche ihneď.

Áno sú tam aj chrániče bez ističa aj s obrázkom čo je vnútri a ako to funguje , a vypínacie kontakty sú aj v jednom či druhom .

Bez tých by to akosik nešlo:).

Ty si nejaký silný pesimista (to už teda musí byť EXTRA inštalácia a "spotrebiče - a ešte ich musíš mať aj vedľa seba :D:D:D).

No keby mi to bol niekto povedal - tak nedávam do desiatkovej skrinky 25 A = platím za elektrinu menej:--- !!!!!!!!!!!!!!!!!
(veď podľa tohoto taká 20 A poistka musí 30 A:D znášať trvale)
Stavím sa, že si si to odmeral klasickým ampérmetrom :).

Do suchej ruky:) to zoberiem hocikedy:D .
canbo
20.06.10,15:41
Poistky: pre správnu funkciu zariadenia sa sú predpísané časy na vypnutie poistky . Stačí pozrieť katalóg s charakteristikami poistiek.
Poistka má predpísaný čas na vypnutie pri skrate, ale zároveň predpísaný čas kedy nesmie pri preťažení vypnúť. Tak npr poistka PHN 100A pri preťažení 10% (110A)nesmie vypnúť skôr ako po 15 minútach a musí vypnúť do 1/2hodiny.

Základy elektrotechniky 1. ročník odbornej školy: pri skrate sa napätie blíži k nule a prúd stúpa k vypínacím hodnotám.

Dimenzovanie a istenie je "veda".

Presné informácie k jednotlivým typom, druhom sa dajú vyčítať s vypínacích charakteristík ktoré sú v katalógu
milláčikk
20.06.10,16:04
Poistka má predpísaný čas na vypnutie pri skrate, ale zároveň predpísaný čas kedy nesmie pri preťažení vypnúť. Tak npr poistka PHN 100A pri preťažení 10% (110A)nesmie vypnúť skôr ako po 15 minútach a musí vypnúť do 1/2hodiny.






Pre vypnutie poistky 20A s pomalou spúšťou (značka slimáčika na boku poistky ) je potrebný vybavovací prúd 6 až 10 násobok čo je 120 až 200A a musí to stihnúť v čase podľa starých noriem do 5 sekúnd,



Takže 20 A poistka :
- 22 A cca 1800 sekúnd
- 160 A 5 sekúnd ???
rozum
20.06.10,16:59
A to bude nejaké špecialitka :D:D:D .

Že som také zvedavé = vysvetli.

Nie som špecialistka len ich predávam:).
canbo
20.06.10,17:01
Je to mimo témy ale posledná odpoveď k poistkám:Vypínacia charakteristika poistky

je závislosť "n" násobku menovitého prúdu od času vypnutia: n . In = f (t).
Podľa času vypnutia (rýchlosti reakcie na nadprúd) sa poistky delia na:
pomalé S (slow),normálne T (time),rýchle F (fast) , a ďalšie delenia podľa výrobcov pre konkrétne použitie , druhuá ,tvaru...
A majú svoje charakteristiky napr. v katalógu výrobcov poistiek:

www.legrand.sk/prof/prof/liblocal/...katalog/.../valcove%20poistky.pdf

Vypočítavajú sa z grafu Pre poistky valcové s charakteristikou gG ( 2,5xN) a skoro platí - 22 A cca 1800 sekúnd ( 100s /25A, 0,1s/viac ako 100A)
petmar
20.06.10,18:43
Kto ľúbi svoju manželku, namontuje prúdový chránič pred kuchynské obvody.
V nových inštaláciách sa bez PCH nezaobíeme. Veď sa nemusí dávať do každého obvodu, može sa združiť obvodov viac. Alebo aj jediný PCH pre celý rozvádzač, i tak še da (v domoch nedoporučujem), potom však pri poruche sa hľadá trocha dlhšie jej miesto.
milláčikk
20.06.10,20:14
Kto ľúbi svoju manželku, namontuje prúdový chránič pred kuchynské obvody.
V nových inštaláciách sa bez PCH nezaobíeme. Veď sa nemusí dávať do každého obvodu, može sa združiť obvodov viac. Alebo aj jediný PCH pre celý rozvádzač, i tak še da (v domoch nedoporučujem), potom však pri poruche sa hľadá trocha dlhšie jej miesto.

Vzdávam sa :).

Montujte si ich koľko chcete.
yoyo74
21.06.10,23:04
No neviem, myslim ze jeden centralny PCH by nepresiel ani reviziou. Aj ked su vseljake revizie, vidim to u seba na RD.
Kazdopadne podla mna u bezného rodinného domu by mal byt chránič na všetkych zásuvkach do 32A istenia, okrem plynového kotla. Svetelny okruh iba v kupelni (pokial nie je napajany bezpecnym zdrojom mimo kupelnu).
V drevodomoch predpokladam je to prisnejsie kvoli poziaru, asi vsetko cez prudove chranice (nemusi byt vsetko cez 30 mA predpokladam, iba vyssie uvedene)
Zasuvky pri ktorych odpojeni by mohla byt sposobena velka skoda nejdu cez PCH.
Ako centralny chranic moze sluzit predpokladam len vyssi chranic asi nad 300 mA. (?)
linner
22.06.10,04:25
STN 332000 4_41 článok 412.5 prúdový chránič je doplnková ochrana., STN 332000 4-47 článok 471.2.3 , odporúča ako jedno z riešení pri samočinnom odpojení ako základnej ochrane. Skúste použiť iné " lacnejšie" opatrenie a zvýšiť zakladanú ochranu.
Odporúčam nezapájať Chladiaci okruh pre kuchyňu (chladničky) na PCH.
Ináč nie je dôvod brániť sa PCH sú rýchlejšie a zabezpečia bezpečnosť elektrického zariadenia.
Kvôli čomu sa neodporúča zapájať zásuvku chladničky na prúdový chránič?
canbo
22.06.10,15:06
Kvôli čomu sa neodporúča zapájať zásuvku chladničky na prúdový chránič?
Bolo to myslené ako spoločné pripojenie na centrály chránič.
Ak je celý dom pripojený na jeden PCH a nastane porucha . tak vypne cely dom aj s chladničkou. Preto je dobré riešenie rozdeliť na niekoľko samostatných chráničov a chladiaci okruh istiť samostatne. Nie že chladnička nemá byť istená chráničom.
Olomolo
23.06.10,11:44
vcera mi prudovy chranic zachranil zivot, navrtal som kabel cez stenu, priamo uprostred, polovica vrtaka zmizla, iskry, plamienok, ale prudak sa zopol, nastastie vcas.
rozum
23.06.10,20:08
vcera mi prudovy chranic zachranil zivot, navrtal som kabel cez stenu, priamo uprostred, polovica vrtaka zmizla, iskry, plamienok, ale prudak sa zopol, nastastie vcas.

A pre toto je prúdový chránič :).Však len keď si spomenieme na rozvodky aké boli no strašné.Doba pokročila.
lubko6394
24.06.10,06:39
vcera mi prudovy chranic zachranil zivot, navrtal som kabel cez stenu, priamo uprostred, polovica vrtaka zmizla, iskry, plamienok, ale prudak sa zopol, nastastie vcas.

Preto som si pofotil všeky steny s elektrikou ešte pred omietnutím, aby som vedel kde nemám vrtať. Inak v tomto prípade by ta zachránil aj istič.
focus3ccd
24.06.10,07:39
Prudovy chranic mozem len doporucit. Treba dat tri, na kazdu fazu jeden hned na vstupe na velkost privodneho prudu, ale bez nadprudovej ochrany s rozdielovym prudom 30mA. Tak je chranena chalupa prosti nebezp.dotyk.napatiu a zaroven pri urcitych pripadoch proti poziaru. Ak je niekomu vela dat 150Eciek za tri chranice, ktore mozu zachranit zivot, alebo poziar od elektriky pri cenach novostavieb, tak je to pekny pako. Aj keby to norma neprikazovala na zasuvky, aj tak by som si ich domov dal.....
focus3ccd
24.06.10,07:41
No neviem, myslim ze jeden centralny PCH by nepresiel ani reviziou. Aj ked su vseljake revizie, vidim to u seba na RD.
Kazdopadne podla mna u bezného rodinného domu by mal byt chránič na všetkych zásuvkach do 32A istenia, okrem plynového kotla. Svetelny okruh iba v kupelni (pokial nie je napajany bezpecnym zdrojom mimo kupelnu).
V drevodomoch predpokladam je to prisnejsie kvoli poziaru, asi vsetko cez prudove chranice (nemusi byt vsetko cez 30 mA predpokladam, iba vyssie uvedene)
Zasuvky pri ktorych odpojeni by mohla byt sposobena velka skoda nejdu cez PCH.
Ako centralny chranic moze sluzit predpokladam len vyssi chranic asi nad 300 mA. (?)
Centralny je dovoleny. No problem. Su chranice cez trafa aj na 2000A. Len ako bolo vyssie spominane,potom hladat poruchu.... :confused:
canbo
24.06.10,13:21
Pre lubko6394 nemá pravdu :
"Inak v tomto prípade by ta zachránil aj istič.",pri navŕtaní na pracovný vodič / fázu/ sa pracovné napätie dostane na vrták a kovovú hlavičku a ak je mokrá omietka tak aj na omietku , a istič nemá dôvod vypnúť, lebo nenastal skrat ani preťaženie a to aj pri dotyku ruka na kovovú časť vŕtačky.
No pri navŕtaní pracovného vodiča pripojeného na PCH ,vypína ihneď či pri dotyku ruky, alebo cez mokrú omietku. Ochranná funkcia ističa a PCH je rozdielna.
canbo
24.06.10,13:37
Prudovy chranic mozem len doporucit. Treba dat tri, na kazdu fazu jeden hned na vstupe na velkost privodneho prudu, ale bez nadprudovej ochrany s rozdielovym prudom 30mA. Tak je chranena chalupa prosti nebezp.dotyk.napatiu a zaroven pri urcitych pripadoch proti poziaru. Ak je niekomu vela dat 150Eciek za tri chranice, ktore mozu zachranit zivot, alebo poziar od elektriky pri cenach novostavieb, tak je to pekny pako. Aj keby to norma neprikazovala na zasuvky, aj tak by som si ich domov dal.....

PCH sa môže zapojiť až za bod rozdelenia sústavy TN-C ( distribučná sieť) a tento sa niekedy neprevádza hneď v rozvádzači merania ale až v ističovéj skrini v dome .
A upozornenie na : Musí platiť Súčet A- mperov na ističoch zapojených pod prúdovým chráničom sa rovná ampérom na prúdovom chrániči.
/ Hlavný istič pre meranie = 25A, ale PCH môže / musí byť aj 63A, aby platilo .../
PCH má napísané dve hodnoty : 1. aký rozdielový prúd vypína v xmA( 30mA)
2. vypínací prúd v A ( 25A)
lubko6394
25.06.10,06:08
Pre lubko6394 nemá pravdu :
"Inak v tomto prípade by ta zachránil aj istič.",pri navŕtaní na pracovný vodič / fázu/ sa pracovné napätie dostane na vrták a kovovú hlavičku a ak je mokrá omietka tak aj na omietku , a istič nemá dôvod vypnúť, lebo nenastal skrat ani preťaženie a to aj pri dotyku ruka na kovovú časť vŕtačky.
No pri navŕtaní pracovného vodiča pripojeného na PCH ,vypína ihneď či pri dotyku ruky, alebo cez mokrú omietku. Ochranná funkcia ističa a PCH je rozdielna.

Ale myslím že áno. Aj mne sa to stalo. Tá iskra je spojenie fázy a nuláku, a je jedno či toho prevrtaného alebo vrtačkového = skrat a istič vypne aj keby bol 64A. PCH by ho ochránil len vtedy ak by navrtal len fázu a krytovanie vrtačky by nebolo ukostrené.
tina01
25.06.10,08:14
vcera mi prudovy chranic zachranil zivot, navrtal som kabel cez stenu, priamo uprostred, polovica vrtaka zmizla, iskry, plamienok, ale prudak sa zopol, nastastie vcas.
Môjmu dieťaťu tiež zachránil prúdový chránič život, preto ho odporúčam.
canbo
25.06.10,20:25
Ale myslím že áno. Aj mne sa to stalo. Tá iskra je spojenie fázy a nuláku, a je jedno či toho prevrtaného alebo vrtačkového = skrat a istič vypne aj keby bol 64A. PCH by ho ochránil len vtedy ak by navrtal len fázu a krytovanie vrtačky by nebolo ukostrené.
Niet vŕtačky od 1987 roku , ktorá má kovovú časť spojenú s kostrou.Všetky sú s dvojitou izoláciou, ale pri navŕtaní na pracovný vodič - čierny/ modrý , PCH vypína pri dotyku ruky/ vlhká omietka/ na kovovú časť. Istič nemá dôvod!
focus3ccd
21.07.10,08:12
PCH sa môže zapojiť až za bod rozdelenia sústavy TN-C ( distribučná sieť) a tento sa niekedy neprevádza hneď v rozvádzači merania ale až v ističovéj skrini v dome .
A upozornenie na : Musí platiť Súčet A- mperov na ističoch zapojených pod prúdovým chráničom sa rovná ampérom na prúdovom chrániči.
/ Hlavný istič pre meranie = 25A, ale PCH môže / musí byť aj 63A, aby platilo .../
PCH má napísané dve hodnoty : 1. aký rozdielový prúd vypína v xmA( 30mA)
2. vypínací prúd v A ( 25A)

Ked chcem nasadit chranic, tak si rozdelim sustavu kde chcem. Aky problem? Je to sustava TN-C-S.

K bodu 2. POZOR - 25A nie je vypinaci prud , je to menovity. Ak mam chranic naprikl. v pripade 25A je to len pracovny prud a ak by bol vyssi a nepouzil by som istic, alebo chranic s nadprudovou ochranou tak moze zhoret.....

Pri tychto zalezitostiach to treba nechat na odbornika.... Nehovoriac o projekte, ktory uz v poslednom case ani nikto nechce... Co je na zaplakanie. "Aj zle zapojene tri drotiky mozu narobit pekny pruuser..."
tienik
21.07.10,09:36
Takze k prudovym chranicom:

1) v standardnej instalacii domu musi byt chranic na kazdej zasuvke okrem zasuviek pre specialne pouzite (norma nedefinuje ake pouzite to konkretne je - podla mna spotrebic ohrozeny nahodnym vypnutim, chladnicka a mraznicka a pod.)
2) menovity prud chranica musi byt minimalne rovny, alebo VYSSI ako menovity prud PREDRADENEHO istiaceho prvku
3) Norma sa da splnit aj jednym chranicom na cely dom, ale je to sialenstvo, realne treba aspon 3 ks.
4) cena chranica je voci cene stavby uplna malickost, stoji za to skusat, ci sa nieco stane alebo nie?
5) pozor aj na to, ze vasinou vychadza prudovy chranic aj na osvetlenie v kupelni (instalacne zony) vonkajsie osvetlenie ani nehovorim

Ak by bol zaujem, napisem sem potom konkretne prerozdelenie obvodov na spolocne chranice tak aby clovek pri slusnej cene dodrzal normy a aby aj konfort eletroinstalacie bol na patricnej urovni. Mam to odladene tak, za na 90% to pouzijete na hocijaky dom klasickej velkosti (nie 4poschodovu vilu)
tibor.
21.07.10,14:02
1) v standardnej instalacii domu musi byt chranic na kazdej zasuvke okrem zasuviek pre specialne pouzite Osobne si nemyslim ze je to stastne riesenie. je to skor zbytocnost.. ja by som dal chranic do kuchyne, kupelne a na vonkajsie zasuvky ci svetla.

Povinnost mat istic vsade by sa dala obist pouceni vsetkych osob manipulujucich s elektrikou aspon na paraqgraf 20 vyhlasky 508 ( povodne 718 a 51)
tienik
21.07.10,15:57
Hlúpy obchodnícky trik na "ženy z domácnosti" :D:D:D.

Podľa čoho musí ?

nuz taketo konstatovanie mozes napisat na vyber vane z modrocervenymi bodkami namiesto zelenej :-)

Ostanym zaujemcom odporucim nastudovanie suboru noriem STN 33 2000, konkretne z dorazom na normu STN 33 200-4-41 kotra pojednava o ochrane pred urazom elektrickym prudom. Tam sa dozviete presne kde chranic byt musi, kde nemusi. Uvidite ze nie je mozne spravit osoby poucene zo vsetkych (napr 2rocne dieta je problem) atd.

Elektrika trosku zabija, takze sa oplati pristupovat k nej z respektom. Bodaj by Ti cely zivot bol ten chranic zbytocny.....
tienik
21.07.10,18:33
Pre moderatora: Reagoval som na prispevok od ester AK, ale ja ten prispevok uz nevidim. Bez neho je tato odpoved dost nejasna, tak ak ten prispevok bol odstraneny zamerne poprosim o info aby som tuto odpoved pre kontinuitu temy zmazal. Dakujem


Skus si najskor precitat tu normu a potom mozeme debatovat k veci, toto je ako v skolke, nieco si o elektrike pocul a uz si zjavne najvacsi odbornik.

ale mozem byt konkretny:

1) norma ziadne "stuple do zasuvky" nepozna - tym padom to ziadny rozumny clovek dalej nemoze brat ako vyriesene "zastuplovanim"
2) nikdy a nikde som nenapisal ze prudovy chranic je povinny VSADE. Napisal som ze na zasuvkove obvody v rodinnom dome, okrem specialnych - za tym si stojim, tak je to aj v norme
3) par ran od elektriky som uz nechchtiac schytal a ubezpecujem Ta ze po tych skusenostiach urobim vsetko preto, aby to moje dieta nikdy nezazilo - minimalne doma.

Vobec netusim preco tak tvrdosinne obhajujes to, co je zjavne proti vsetkym platnym normam. Uvedom si, ze ku kolaudacii potrebujes nutne reviziu elektrickej instalacie. Pokial ju budes mat podla svojich svojskych zasad, ziadny revizny technik co ma rad cisty register trestov sa pod to nepodpise.
V principe mi je divne, ze ludia riesia kachlicky, obklady, nabytok v radoch 1000€ a potom idu setrit na veci co nestoji ani 100€ a dost prudko zvysuje sancu na prezitie po zasahu elektrickym prudom.
tienik
21.07.10,18:47
Osobne si nemyslim ze je to stastne riesenie. je to skor zbytocnost.. ja by som dal chranic do kuchyne, kupelne a na vonkajsie zasuvky ci svetla.

po technickej stranke suhlasim, dokonca aj ten vyber miestnosti by sedel, ja by som snad pridal este detske izby. Ale norma je norma, tam je to definovane tak ako som pisal, takze aj ja ich davam viac ako by som teoreticky chcel


Povinnost mat istic vsade by sa dala obist pouceni vsetkych osob manipulujucich s elektrikou aspon na paraqgraf 20 vyhlasky 508 ( povodne 718 a 51)

toto sa nie celkom da, ak mas doma deti, alebo dojde navsteva a tak. Ale priznam sa, ked vysla ta nova norma, bola to aj moja myslienka :-) potom som tu normu proste vzal na vedomie a robim to podla nej (teda kreslim)
focus3ccd
22.07.10,09:05
Ludia su stale nepoucitelny... A potom horia instalacie... :)
Jeden chranic na vstupe tiez nie je zbytocnost. Dava sa 4P s rozdielovym prudom 300mA proti poziaru. 30mA sa potom osadia v zmysle normy.

Tod vsjo.
Projekty sa casto podcenuju a potom nemame roboty :)

A luidia bastlia a bastlia..... Az kym sa nepoucia.
focus3ccd
22.07.10,09:09
Ak by bol zaujem, napisem sem potom konkretne prerozdelenie obvodov na spolocne chranice tak aby clovek pri slusnej cene dodrzal normy a aby aj konfort eletroinstalacie bol na patricnej urovni. Mam to odladene tak, za na 90% to pouzijete na hocijaky dom klasickej velkosti (nie 4poschodovu vilu)
A zadarmo?

Inzinierske prace idu dole vodou. Chlap podavac zarobi 50Eciek za den a za dobry projekt na domcek ludia nechcu dat 100Eciek. Je to smutne.... mimotemy
tienik
22.07.10,13:21
A zadarmo?

Inzinierske prace idu dole vodou. Chlap podavac zarobi 50Eciek za den a za dobry projekt na domcek ludia nechcu dat 100Eciek. Je to smutne.... mimotemy


No zadarmo ako zadarmo :-)
Povedal som ze napisem, nie ze nakreslim pre konkretny dom. Jedna sa vlastne o myslienku - navrh ako by to mohlo byt, v zmysle naplne toho fora - poradit si navzajom. Pravda je taka, ze za svojou pracou si pri realnej zakazke stojim a necham si ju patricne zaplatit, nie som nastastie v pozicii, ze by som musel brat co pride. Ale mozno je to az na neuverenie, su veci co sem tam robim zadarmo, len pre dobry pocit - clovek sem tam potrebuje mat pocit, ze mu nejde len o peniaze :-)

PS: Ja osobne riesievam projekty na dom ako globalnu zalezitost elektroinstalacia + regulacia kurenia (pripadne aj kurenie ak je elektricke) + zabezpecenie objektu aj so vzajomnou spolupracou tychto podsystemov. Takze projekt za 100€ nikomu urcite nenakreslim
bagger
23.02.12,16:34
Takze k prudovym chranicom:


Ak by bol zaujem, napisem sem potom konkretne prerozdelenie obvodov na spolocne chranice tak aby clovek pri slusnej cene dodrzal normy a aby aj konfort eletroinstalacie bol na patricnej urovni. Mam to odladene tak, za na 90% to pouzijete na hocijaky dom klasickej velkosti (nie 4poschodovu vilu)


Je zaujem. Sem s tym :)
alltracboy
23.02.12,19:40
ja som aj chce viac prudovych chranicov ale prave revizak mi povedal ze to nieje treba.. ze aj on ma iba jeden na cely dom. Druha vec preco mam iba jeden je ta ze nemam uz priestor v skrini. Bud dorobim este jednu skrinu iba na chranice, alebo dam prudovy iba na kupelnu a vybrane zasuvky, alebo vyhodim prepatovu ochranu. Uz teraz mam prudovy chranic zaroven ako hlavny spinac. Ono s povie ze co je to v porovnani s cenou domu..ale to si mozes povedat absolutne pri vsetkom. Potom sa ta zanedbatelna cena rapidne nabaluje, lebo clovek by nemal setrit ani na znacke fasady, farby, okien, podlahy, zabudovanej baterie, WC.... ak by som nedaval vsade o trochu viac tak uz mam k dobru aspon 10tis eur.
Martin1310
24.02.12,00:49
Ja mám tiež jeden trojfázový chránič na všetko,miesta mám síce dosť ale používam trojfázové motory a bál som sa aby mi pri vypnutí jednej fázy chráničom motor nezhorel.Nemám s tým žiadny problém ešte ho ani raz nevyhodilo a keby aj ja si viem nájsť chybu sám.

Zaujímala by ma ale jedna vec,mám hlavný istič 25A a PCH zo stejným menovitým prudom,podla toho čo tu čítam to asi splna normu ale aj tak by ma zaujímalo akým spôsobom by sa prejavilo jeho pretaženie,opálili by sa len kontakty alebo by mohol chvatnúť aj plamenom?....To dúfam nie,lebo ak áno to radšej kúpim silnejší.
tienik
24.02.12,15:15
ja som aj chce viac prudovych chranicov ale prave revizak mi povedal ze to nieje treba.. ze aj on ma iba jeden na cely dom. Druha vec preco mam iba jeden je ta ze nemam uz priestor v skrini. Bud dorobim este jednu skrinu iba na chranice, alebo dam prudovy iba na kupelnu a vybrane zasuvky, alebo vyhodim prepatovu ochranu. Uz teraz mam prudovy chranic zaroven ako hlavny spinac. Ono s povie ze co je to v porovnani s cenou domu..ale to si mozes povedat absolutne pri vsetkom. Potom sa ta zanedbatelna cena rapidne nabaluje, lebo clovek by nemal setrit ani na znacke fasady, farby, okien, podlahy, zabudovanej baterie, WC.... ak by som nedaval vsade o trochu viac tak uz mam k dobru aspon 10tis eur.


vymen revizaka - taketo nieco nemoze clovek normyznajuci nikomu poradit, nie to este mat u seba doma.
tienik
24.02.12,15:18
Ja mám tiež jeden trojfázový chránič na všetko,miesta mám síce dosť ale používam trojfázové motory a bál som sa aby mi pri vypnutí jednej fázy chráničom motor nezhorel.Nemám s tým žiadny problém ešte ho ani raz nevyhodilo a keby aj ja si viem nájsť chybu sám.

Zaujímala by ma ale jedna vec,mám hlavný istič 25A a PCH zo stejným menovitým prudom,podla toho čo tu čítam to asi splna normu ale aj tak by ma zaujímalo akým spôsobom by sa prejavilo jeho pretaženie,opálili by sa len kontakty alebo by mohol chvatnúť aj plamenom?....To dúfam nie,lebo ak áno to radšej kúpim silnejší.

ako som tu uz vela krat pisal, nie je to dobre riesienie - pretoze nie je zarucena bezpecnost pouzivania instalacie (moznost vypadku osvetlenia celeho objektu naraz je dost vazny "precin")
Kazdopadne, to ze ma chranic napisana na sebe 25A znamena, ze smie byt zatazeny trvalym prudom max. 25A - to jest musi byt predisteny isticom max 25A - co splnas.

Takze horet to nebude, ale ani dobre to nie je.
tienik
24.02.12,15:25
Je zaujem. Sem s tym :)

OK, moja osvedcena kombinacia pre RD:

4x svetelne obvody vybavene chranicoisticom 10A/B - 30mA
2x zasuvkove skupiny 1 a 2 Chranic 3f 25A - 30mA

Zasuvkova skupina 1, za chranicom:

6x istic 1+N 16A/B jednomodulovy

Zasuvkova skupina 2, za chranicom:

6x istic 1+N 16A/B jednomodulovy


1x chladnicka istic 10A/B


to je zaklad, dalej sa pridava garaz ak je, atd....
Kazdopadne, pod tuto konfiguraciu idem malokedy

Svetelne obvody riesim tak, aby na kazdom podlazi boli aspon 2 - takze po vypadku uplna tma nebude, da sa cosi zapnut.
Zasuvkove skupiny davam striedavo, to znamena, ze za kazdy chranicom su rozne zmiesane obvody z oboch poschodi - takze ak vypadne jeden, tak iste najneskor v druhej izbe najdem funkcnu zasuvku.
alltracboy
24.02.12,15:43
na jednej strane tienik pises ze je to v pohode a na druhej ze to nieje dobre. Jednak si to odporuje, druhak je to hlupost, lebo ten chranic ma urcite este dost rezervy aj na vyssi prud. Asi si narazal na zivotnost kontaktov, ktore by mal viac amperovy chranic asi vyssiu, ale zasa nieje to vypinac a za druhe 25A mu tade asi casto tiect nebude. Ked som sa bavil s kolegom ohladne toho pospojovania a podobnych veci.. on to oznacil za "preposratost", ale aj napriek tomu som natiahol k bateriam, pracke, plynu a zlabu 6mm med ktoru hodim na PEN. Je to aj podla mna k nepodstatne, ale clovek nikdy nevie.
tienik
24.02.12,17:36
na jednej strane tienik pises ze je to v pohode a na druhej ze to nieje dobre. Jednak si to odporuje, druhak je to hlupost, lebo ten chranic ma urcite este dost rezervy aj na vyssi prud. Asi si narazal na zivotnost kontaktov, ktore by mal viac amperovy chranic asi vyssiu, ale zasa nieje to vypinac a za druhe 25A mu tade asi casto tiect nebude. Ked som sa bavil s kolegom ohladne toho pospojovania a podobnych veci.. on to oznacil za "preposratost", ale aj napriek tomu som natiahol k bateriam, pracke, plynu a zlabu 6mm med ktoru hodim na PEN. Je to aj podla mna k nepodstatne, ale clovek nikdy nevie.

asi si nerozumieme, pisal som ze predistenie chranica urceneho na 25A 25A 3F isticom je v pohode - tak to vyhovuje predpisom. To som myslel ako ciste tu dvojicu istic - chranic, bez ohladu na jeho pouzitie.
Druha vec je to, ze pouzitie centralneho chranica je blbost - to som uz pisal vela krat.
Takze podla man si neodporujem.
Hupost to ale urcite nie je, ak vyrobca udava vydrz chranica 25A, tak tam smie ist max. 25A a bodka. Nechapem preco by som sa mal hrat na geroja ze mi cez 25A chranic ide 40A, ked to je jednak proti prepisom a na druha vec je ze madzi 25A a 40A chranicom je tak maly rozdiel v cene ze niet co riesit. Hlupost a to maximalana je spoliehat sa nato, ze v dnesnej dobe ma nejaky vyrobok dake rezervy :-)
KOlegu pozdrav a nech sa rozhodne, bud je elektrikar, pozna normy a dodrzuje ich, alebo je suflikant ktory si oznacenie elektrikar nezasluzi. Mam rad takychto majstrov sveta, pre ktorych je vsetko blbost, az do okamihu ked sa nieco nestane a este nedajboh su za to oni zodpovedny...to je potom slziciek....

Ja mam zenu, deti, celkom pekny zivot, nebudem riskovat, budem dalej dodrziavat normy - mna ta praca zivi.

A ako vidim, ani Tebe to nie je jedno
pivko
24.02.12,17:48
ja som aj chce viac prudovych chranicov ale prave revizak mi povedal ze to nieje treba.. ze aj on ma iba jeden na cely dom. Druha vec preco mam iba jeden je ta ze nemam uz priestor v skrini. Bud dorobim este jednu skrinu iba na chranice, alebo dam prudovy iba na kupelnu a vybrane zasuvky, alebo vyhodim prepatovu ochranu. Uz teraz mam prudovy chranic zaroven ako hlavny spinac. Ono s povie ze co je to v porovnani s cenou domu..ale to si mozes povedat absolutne pri vsetkom. Potom sa ta zanedbatelna cena rapidne nabaluje, lebo clovek by nemal setrit ani na znacke fasady, farby, okien, podlahy, zabudovanej baterie, WC.... ak by som nedaval vsade o trochu viac tak uz mam k dobru aspon 10tis eur.
Jeden je úplná blbosť, skratuje ti mixér a vyhodí ti celý dom.
Martin1310
24.02.12,18:44
Ja konkrétne nespochybnujem že chránič na každom obvode je lepšie riešenie ale mám isté dôvody prečo to tak nespraviť a je ich viac,naproti tomu vidím len jednu nevýhodu a to že vypne celí dom.Toto síce môže byť zlé pre človeka ktorí si v prípade skutočnej poruchy na rozvodoch neporadí a nevie si sprovozniť ostatné obvody alebo ked má chránič na ulici.Mne keby mixér vyhodil chránič tak to mám k nemu osem krokov ved dom zase neni celé sídlisko.
Ked ten mixér naozaj natvrdo skratuje tak to aj tak vyhodí celí dom.
alltracboy
24.02.12,20:28
no ano na jeden prudovy chranic treba mat tip top zapojenu elektriku aby to bolo bez problemov. a ako som uz pisal prax ukaze, prerobit si to viem vzdy. mne to samozrejme nieje tiez jedno, lebo teraz ma to stoji 20 eur a viem ze to mam pripravene. Asi som tiez preposraty :D chapem ze normy prikazuju, ale normami sa chrania ludia co to pisu.. je to ako so vsetkym.. ked by nieco mohlo hrozit tak to radsej daju do normy. Ci taky stav realne nastane sa asi neozvieme. Kolegu by som rozhodne neskatuloval, on by tie normy mohol kludne pisat. On je vazne klasa na elektroniku aj silnoprud aka sa len tak nevidi. Sak preto aj pracuje u nas :D . taky clovek ma vlastne nazory ktore vie odovodnit a ja ich mozno nespravne interpretujem lebo do toho tak nevidim.

k tomu chranicu.. pisal si " akze horet to nebude, ale ani dobre to nie je." a to si pisal ohladne 25A chranica a 25A istica, preto som napisal ze si odporujes.
tienik
24.02.12,20:56
no ano na jeden prudovy chranic treba mat tip top zapojenu elektriku aby to bolo bez problemov. a ako som uz pisal prax ukaze, prerobit si to viem vzdy. mne to samozrejme nieje tiez jedno, lebo teraz ma to stoji 20 eur a viem ze to mam pripravene. Asi som tiez preposraty :D chapem ze normy prikazuju, ale normami sa chrania ludia co to pisu.. je to ako so vsetkym.. ked by nieco mohlo hrozit tak to radsej daju do normy. Ci taky stav realne nastane sa asi neozvieme. Kolegu by som rozhodne neskatuloval, on by tie normy mohol kludne pisat. On je vazne klasa na elektroniku aj silnoprud aka sa len tak nevidi. Sak preto aj pracuje u nas :D . taky clovek ma vlastne nazory ktore vie odovodnit a ja ich mozno nespravne interpretujem lebo do toho tak nevidim.

k tomu chranicu.. pisal si " akze horet to nebude, ale ani dobre to nie je." a to si pisal ohladne 25A chranica a 25A istica, preto som napisal ze si odporujes.


OK, zamotal som sa, veta "horet to nebude, ale ani dobre to nie je" zahrnala oba pohlady

horet to nebude - po stranke dimenzovania elektrickych obvodov je to OK, chranic je vhodne predisteny

dobre to nebude - po stranke navrhu instalacie nie je zohladnena poziadavka bezpecnosti a selektivnosti ochrany - v tomto pripade chranica s ohladom na lokalizaci poruchy a zachovanie funkcnosti.

Ja nespochybnujem technicku zdatnost Tvojho kolegu, ale ani on, ani ja si nemozeme robit v ramci elektriky co chceme. Aj ja by som si vedel mnoho veci zariadit inac, ale nie je nato legalny priestor - proste ak sa chcem hrat na "elektrikarskom ihrisku" musim dodrziavat normy. Tak ako maju predpisy soferi, lekari, plynari, ...male ich aj my a mame len jedinu moznost - dodrzat ich.
Takze nemusime riesit ci to staci, alebo nestaci, popripade ci sme predposraty. Je legislativne dane co splnanat musime, tak to splnat budeme, ina cesta nie je.
Pokial sa Tvoj kolega vazne vyzna a je v odbore doma, iste vie ze je mozne sa k normam vyjadrovat a zasielat podnety na zmeny. Je to ale vec dost tazka , nakolko cim dalej tym viac su normy platne celoeuropsky - takze odozva je dlha. To ale nikoho neopravnuje nedodrzat ich.
tienik
24.02.12,21:01
Ja konkrétne nespochybnujem že chránič na každom obvode je lepšie riešenie ale mám isté dôvody prečo to tak nespraviť a je ich viac,naproti tomu vidím len jednu nevýhodu a to že vypne celí dom.Toto síce môže byť zlé pre človeka ktorí si v prípade skutočnej poruchy na rozvodoch neporadí a nevie si sprovozniť ostatné obvody alebo ked má chránič na ulici.Mne keby mixér vyhodil chránič tak to mám k nemu osem krokov ved dom zase neni celé sídlisko.
Ked ten mixér naozaj natvrdo skratuje tak to aj tak vyhodí celí dom.

osobne nepoznam jediny prinos sentralneho chranica okrem pochybneho usetrenia par € v ramci investicie.
Zato nevyhod viem menovat mraky.
Problem je v tom, ze ten mixer ti zhodi aj svetla a to uz je bezpecnostne riziko ktore sa dalo predvidat a rozumne eliminovat - to jest chyba projektu co to neriesil.

Ver tomu ze ak sa Ti niekde za centralnym chranicom spoji PE a N (vlhkost napriklad) tak ak nemas pouzite 1+N istice zazijes tolko zabavy ze na to budes este dlho spominat.
alltracboy
24.02.12,21:17
to sa ale moze stat aj pri x chranicoch. Vyhodu viac chranicov nepopieram len som privital moznost dat iba jeden z dovodou co som spomenul. osobne by som dal chranic akurat na kupelnu a na dvor. A to vlastne mozem kludne spravit, lebo na dvor aj tak musi ist trojfazovy kvoly 380 a 16Aistic z chranicom mam na povale. Rozdelenim chranicov mozno nebude vyhadzovat pri tebou popisanej poruche cely dom, ale ked bude vypadavat hociaka cast tak by vecsina ludi tiez asi smiechu nezdrzala.
tienik
24.02.12,21:31
to sa ale moze stat aj pri x chranicoch. Vyhodu viac chranicov nepopieram len som privital moznost dat iba jeden z dovodou co som spomenul. osobne by som dal chranic akurat na kupelnu a na dvor. A to vlastne mozem kludne spravit, lebo na dvor aj tak musi ist trojfazovy kvoly 380 a 16Aistic z chranicom mam na povale. Rozdelenim chranicov mozno nebude vyhadzovat pri tebou popisanej poruche cely dom, ale ked bude vypadavat hociaka cast tak by vecsina ludi tiez asi smiechu nezdrzala.


pozri, musis ist na to takto:

a) das si dohromady vsetko co musi sit cez chanic podla normy (vsetky zasuvky, svetlo kupelna, exterier.....)
b) zamyslis sa a rozhodnes sa co by nemuselo ist cez chranic ale bolo by vhodne aby to slo (tam mozes dumat nad zmyslom toho pocinu)

bod a) splnic centralnym chranicom, ale prichadzas do problemu co robit ked vypadne. Proste bude vsade "tma a ticho" ak mas chranicov viac, tak je predpoklad ze vzdy aspon cast instalcie ide a vies si dako docasne pomoct. Napriklad svetlo nejde, ale nocna lampa sa da zapnut a pod.
Samozrejme, moze sa stat aj porucha ze vypadne vsetko, instalacia RD sa nerobi 100% zalohovana. Ale pravdepodobnost je velmi mala.
mendo933
25.02.12,06:34
Ja som tiez toho nazoru ze jeden chranic na cely dom je max. blbost. Budem v garazi nieco vrtat , kosit travu, rezat drevo- vypadne mi cely dom, musim utekat dnu nahodit. Takto mi vypadne len v garazi . Tak isto mam zvlast chranic na podkrovie, tam je aj kupelna- nemusim behat hore dole schodmi ked nieco vypadne. Cize na rozvodnicu je jeden. Dole v hlavnej rozvodnici mam 1x 3f. a 3x 1faz. Takto ked mi zacne neico blbnut viem pricinu skôr inicializovat a ako zufalo hladat kde je chyba a pritom mi zhasol cely dom. Môze byt elektrika akokolvek spickovo zapojena, raz zacas môze nieco blbnut. Co sa tyka ceny az taky extra polozka to nebola. Prepetovka B+C,D vysla viac
alltracboy
25.02.12,06:48
ved sem piste kolko krat za rok vam vypne prudovy chranic. To by ma zaujimalo. Prepatovka je tiez taka naplast na preposratost, ja ju mam tiez, ale iba preto ze ju mam zadarmo. pokial dostanes priamu slehu bleskom do domu tak ti nepomoze nic. Su rozne typy akoze ochrany pred bleskom, ale ako sami vidime stale sa to meni, lebo nikto nevie poriadne ako sa blesk sprava. A spoliehat sa na to ze ti to nieco zachrani ked pride prepatie po vedeni... no ani prepetovka nevypina pri 240V a hlavne za cas co zijem som nezazil ze by prepatie nieco poskodilo v mojom okoly a to uz bolo dost burok. Toto je len moj nazor, tiez sa snazim mat elektriku tak ako by mala byt, ale su veci o ktorych by som polemizoval. Stavim sa ze tiez nie vsetci mame v aute maximalny pocet airbagov ktore su uz za priplatok.
pesta01
25.02.12,14:22
chranic je super vec je to pre vasu a pre bezpecnost deti akykolvek skrat alebo dotyk elektrokabla alebo zasuvky vas chrani pred zabitim alebo vyhorenim
ja to mam a som spokojny a aj odskusane!!
pesta01
25.02.12,14:29
chranic je super vec nieje to zla investicia a nestoji to az tak vela penazi berte v uvahu ze je to pre bezpecnost vas aj vasich deti
kazdy skrat alebo dotyk s prudom vam zaisti ze hlavny prudovy istic vypne uz aj pri dotyku!!! s kablom rukou takte vas to nezabije len slabo kopne je to dobra vec ja to mam a je to tak osobne to mam odskusane
verte je to koli vasej bezpecnosti vela domov zhorelo vela deti sa zabilo ked strcilo palec alebo nieco do zasuvky rozhodnutie je na vas
asi len tolko
alltracboy
25.02.12,15:32
vidno ze sa vyznas :D asi sme nemali dostatocne male palce ked sme este vsetci tu. Vies o tom ze su aj stavy ked prudovy chranic nevypne? ja som sa par krat kablu dotkol a voala.. zijem. Asi som sa slabo drzal druhou radiatoru.
tienik
25.02.12,16:46
vidno ze sa vyznas :D asi sme nemali dostatocne male palce ked sme este vsetci tu. Vies o tom ze su aj stavy ked prudovy chranic nevypne? ja som sa par krat kablu dotkol a voala.. zijem. Asi som sa slabo drzal druhou radiatoru.

z prvou castou suhlasim veta "strcit prsty do zasuvky" patri medzi velke sprostosti sirene po tomto svete. Skor je nebezpecne to, ze deti najdu nejaku kovovu tycku - kludne napriklad z auticka a strcia ju tam, potom ma chranic co robit.
Aj ked ja na rodinny dom uz zasadne montujem len kvalitne zasuvky z clonkami - nie je to vela € naviac a zas je to nejake to +.

To ze Ta nezlozilo doteraz, neznamena ze ta este nezlozi. POznam bohuzial pripady z nasej branze ked dlhorocneho elektrikara zotalo jak hrusku - ani si nepipol. Takze na stastie by som sa nespoliehal, ani na vypestovanu odolnost :-)
tienik
25.02.12,16:56
ved sem piste kolko krat za rok vam vypne prudovy chranic. To by ma zaujimalo. Prepatovka je tiez taka naplast na preposratost, ja ju mam tiez, ale iba preto ze ju mam zadarmo. pokial dostanes priamu slehu bleskom do domu tak ti nepomoze nic. Su rozne typy akoze ochrany pred bleskom, ale ako sami vidime stale sa to meni, lebo nikto nevie poriadne ako sa blesk sprava. A spoliehat sa na to ze ti to nieco zachrani ked pride prepatie po vedeni... no ani prepetovka nevypina pri 240V a hlavne za cas co zijem som nezazil ze by prepatie nieco poskodilo v mojom okoly a to uz bolo dost burok. Toto je len moj nazor, tiez sa snazim mat elektriku tak ako by mala byt, ale su veci o ktorych by som polemizoval. Stavim sa ze tiez nie vsetci mame v aute maximalny pocet airbagov ktore su uz za priplatok.

pocuvaj, ty si nejak nedas pokoj :-)
Tak zmenim otazku, kolkokrat Ti za rok buchnu airbagy? To je v podstate to iste, da boh ze ich v zivote nebudes potrebovat. Ak aj mne doma nikdy nebude posobit chranic, tak usporiadam oslavu na pocest takej "zbytocnej" investicie - fakt budem rad ze to bolo nanic.

Prepetovka, zas oznacujes tvojim zjavne oblubenym pojmom to co velmi nepoznas. Takze opat sa vratime k norme. Cuduj sa svete, prepetova ochrana je po zavedeni novej STN EN povinna, takze zas - naco meditovat? Mat ju musis.

To ze si ju nevidel v "akcii" opat nic neznamena. Ja som uz toho cosi videl, aj prepetovku co zachranila, aj taku co bola zle zapojena a zhorela...
Opat je to o pravdepodobnosti, eliminuje sa riziko.
Odporucam Ti prislusnu STN EN kupit a nastudovat (je to subor 4 noriem) a tak isto aj povodnu STN o bleskozvodoch. Potom z prekvapenim zistis ze sa nic nezmenilo, ale povodne poziadavky sa sprisnili - nakolko pozorovania ukazali ze povodne opatrenia su nedostatocne.


O airbagy sa mozeme kludne stavit, ale chranic a prepetovka je dnes cosi ako bezpecnostny pas v aute. Tak isto ako auto bez pasov nie je schopne bezpecnej prevadzky na cestach a nedostane TP, tak isto aj instalacia bez chranica a prepetovky nedostane reviziu a nebude oznacena za schopnu bezpecnej prevadzky.

Proste nepolemizujme nad vecami co su natvrdo dane. Tak isto sa mozem stavit ze ak mas vodicak prijal si bez frflania zasadu ze jazdime vpravo, tak musis prijat aj poziadavky nasej legislativy na to ako ma vypadat a co ma obsahovat instalacia. Ak to nesplnis, nemas reviziu, to je len Tvoj problem, preto chlieb nezlacnie.
pesta01
25.02.12,17:42
ako vidno tak vam poviem takto kazdy slovak sa snazi usetrit na vsetko ja som postavil dom a dal som si najdrahsi chranic dovod? nieje to polsky ani cinsky vyrobok je nas a testovany vela krat stal vyse 100 eur nesetril som mal som na to dovod to ako s oknami alebo inymi vecami za cely cas stavby bol vela krat vypnuty z dovodu nejakej chyby ktoru som zavinil pri manipulacii s elekrtrinou a je stale plne funkny a preco? lebo aj ak by sa nieco stalo vyrobca na to dava zaruku 24 mesiacov a kde by ste nahanali poliaka alebo cinana koli reklamacii??? dajte si otazku su chranice aj za 20eur ja osobne by som si ich nedal to je moj nazor a kazdy ma svoj mne to za tie peniaze stalo lebo aj najmensi dotyk alebo prerazanie na nejakom mieste alebo zle ukostrenom obvode hned odpoji hlavny privod
pesta01
25.02.12,18:01
a taka mensia rada ja som to dal na cely obvod aj na ovetlenie viete neveril som ani ja ake to je ale fakt moj nazor je ze aj revizny technik vam neuroby reviziu ked to nemate
alltracboy
25.02.12,18:27
pocuvaj, ty si nejak nedas pokoj :-)
Tak zmenim otazku, kolkokrat Ti za rok buchnu airbagy? To je v podstate to iste, da boh ze ich v zivote nebudes potrebovat. Ak aj mne doma nikdy nebude posobit chranic, tak usporiadam oslavu na pocest takej "zbytocnej" investicie - fakt budem rad ze to bolo nanic.

ale ty si to zasa prekrutil.. ja som chcel aby niekto napisal kolko krat mu za rok vypne chranic a nie to ze ti "zachrani zivot" ked si stary dedo s chorym srdcom alebo chytis obluk akurat cez obe ruky, alebo nohu (normalny zdravy clovek slahu prudom predsa prezije a ked uz niekto umrie tak to uz musi fakt chytit fazu plnou dlanou a este k tomu odstane krc a nemoze sa pustit). Ale k zaciatku.. ja som sa pytal kolko krat.. ved napis.. ale nepisal som to z hladiska toho ze ci ho dat alebo nedat, ale ci dat jeden centralny alebo vela a rozdelit ich. Lebo ak ti vyhodi prudovy chranic raz za dva roky, tak to kludne mozem mat aj jeden co mi v poruche odpoji cely dom. Aspon bude motivacia hladat poruchu. Mne je fuk co je v normach..ja len pisem, ze na dvoch domoch v ktorych zijem 33 rokov a ani v domoch mojich znamich prepatovke neboli a zrejme ani niesu a nikto sa nestazoval ze mu odisiel nejaky spotrebic z dovodu prepatia. Normy su normy.. aj by sme sa mali zdravo stravovat, aj by sme mali mat energeticke certifikaty na domy.. teda musime, ved treba za nieco platil.

A zasa zdoraznim ze obe tie veci mam namontovane, len som vysvetlil ako som to myslel.. a dohodil dalsie ironicke zvasty :D (podla mna pravdive)
Aj v projekte mam prudovy chranic.. na zasuvkach v kupelni. IBA.. a nieje tam prepatovka, to bude si nejaka novinka v zakone kedze projekt ma dva roky.
canbo
25.02.12,18:39
ale ty si to zasa prekrutil.. ja som chcel aby niekto napisal kolko krat mu za rok vypne chranic a nie to ze ti "zachrani zivot" ked si stary dedo s chorym srdcom alebo chytis obluk akurat cez obe ruky, alebo nohu (normalny zdravy clovek slahu prudom predsa prezije a ked uz niekto umrie tak to uz musi fakt chytit fazu plnou dlanou a este k tomu odstane krc a nemoze sa pustit). Ale k zaciatku.. ja som sa pytal kolko krat.. ved napis.. ale nepisal som to z hladiska toho ze ci ho dat alebo nedat, ale ci dat jeden centralny alebo vela a rozdelit ich. Lebo ak ti vyhodi prudovy chranic raz za dva roky, tak to kludne mozem mat aj jeden co mi v poruche odpoji cely dom. Aspon bude motivacia hladat poruchu. Mne je fuk co je v normach..ja len pisem, ze na dvoch domoch v ktorych zijem 33 rokov a ani v domoch mojich znamich prepatovke neboli a zrejme ani niesu a nikto sa nestazoval ze mu odisiel nejaky spotrebic z dovodu prepatia. Normy su normy.. aj by sme sa mali zdravo stravovat, aj by sme mali mat energeticke certifikaty na domy.. teda musime, ved treba za nieco platil.

A zasa zdoraznim ze obe tie veci mam namontovane, len som vysvetlil ako som to myslel.. a dohodil dalsie ironicke zvasty :D (podla mna pravdive)
Aj v projekte mam prudovy chranic.. na zasuvkach v kupelni. IBA.. a nieje tam prepatovka, to bude si nejaka novinka v zakone kedze projekt ma dva roky.
,minimálne raz ročne. Dodržanie noriem a predpisy výrobcu ,musí sa chránič vyskúšať jeden krát za rok.
pesta01
25.02.12,18:49
ja som musel dat chranic a tiez som si daval otazku naco platit za nic ale nieje to len nic ma to svoje + a velke dobre elektrika vas moze slahnut a nic nic sa nedeje len krc ale majte slabsie sdce a sup mozte ist voniat kitky od spodu ja pozeram na svoje deti co v dnesnej dobe su neskutocne vynaliezave podla mna ten zakon o tom ze to musi byt je dobry ako sa hovory kolko ludi tolko chuti
alltracboy
25.02.12,18:58
,minimálne raz ročne. Dodržanie noriem a predpisy výrobcu ,musí sa chránič vyskúšať jeden krát za rok. no kedze zasa neviem na co bola tato odpoved zamerana, tak iba na napisem ze na chranici je pisane "testovat casto". Ale ja nepotrebujem vedeit kolko krat vypne v priebehu testu, ale kolko krat vypne pre poruchu. ze niekto pichne nieco do zasuvky, alebo ide struhat kabel, alebo rozbieha 5kW cirkular, alôebo len tak .. z neznamej priciny
pesta01
25.02.12,19:20
no neviem aky chranic mate ale ja to vobec nemam pisane ze casto treba skusat ja mam len kontrolovat reviznym min.raz za rok a ani 5 kw ho nevihodi ja hovorym ze ise o to aky je citlivy to riesi aj cena predsa 25A je na cirkular dost silny ale ak by mal zle kostrenie alebo by bol vlhky motor tak by vas mohol slahnut a zabit o tom to je
tienik
25.02.12,19:36
ale ty si to zasa prekrutil.. ja som chcel aby niekto napisal kolko krat mu za rok vypne chranic a nie to ze ti "zachrani zivot" ked si stary dedo s chorym srdcom alebo chytis obluk akurat cez obe ruky, alebo nohu (normalny zdravy clovek slahu prudom predsa prezije a ked uz niekto umrie tak to uz musi fakt chytit fazu plnou dlanou a este k tomu odstane krc a nemoze sa pustit). Ale k zaciatku.. ja som sa pytal kolko krat.. ved napis.. ale nepisal som to z hladiska toho ze ci ho dat alebo nedat, ale ci dat jeden centralny alebo vela a rozdelit ich. Lebo ak ti vyhodi prudovy chranic raz za dva roky, tak to kludne mozem mat aj jeden co mi v poruche odpoji cely dom. Aspon bude motivacia hladat poruchu. Mne je fuk co je v normach..ja len pisem, ze na dvoch domoch v ktorych zijem 33 rokov a ani v domoch mojich znamich prepatovke neboli a zrejme ani niesu a nikto sa nestazoval ze mu odisiel nejaky spotrebic z dovodu prepatia. Normy su normy.. aj by sme sa mali zdravo stravovat, aj by sme mali mat energeticke certifikaty na domy.. teda musime, ved treba za nieco platil.

A zasa zdoraznim ze obe tie veci mam namontovane, len som vysvetlil ako som to myslel.. a dohodil dalsie ironicke zvasty :D (podla mna pravdive)
Aj v projekte mam prudovy chranic.. na zasuvkach v kupelni. IBA.. a nieje tam prepatovka, to bude si nejaka novinka v zakone kedze projekt ma dva roky.


pozri, nejdem sa hadat, napisal som Ti ake veci su povinne, ake veci je dobre si vsimat, atd...

prepetovky su povinne od 1.1.2010 ale pozor, platia normy v case revizie, takze tvoj projekt uz nie je dobry - ak som spravne pochopil, reviziu este nemas. Rok kreslenia projektu nikoho nezaujma.

A ostatne urob ako myslis.
alltracboy
25.02.12,19:36
tam vobec nejde o vykon, ale o prudovu spicku pri rozbehu. Moze ho vyhadzovat ak su zle utiahnute kable. Co na tom revizak skontoroluje? Stlaci tlacidlo ktore ho vyhodi? to mozes robit aj sam.
Hop377
25.02.12,21:08
V pripade chranica nejde o ziadne prepetove spicky, to by vobec nesplnal svoju fumkciu, chranic meria rozdiel prudov medzi fazovym, nulovym vodicom a ohrannym vodicom, ak je tento rozdiel vacsi ako je hodnota uvedana na chranici napr. 30mA tak vypina.
tienik
25.02.12,23:02
ale pozor, naozaj su chranice ktore bezne reaguju aj na nesumernost siete pri starte vacsieho stroja. Vacsinou su to tie zazraky z marketov. Neviem ako to robia, ale kazdopadne je to nah...o - tak to fungovat nema.
peterkos2
26.02.12,07:51
tam vobec nejde o vykon, ale o prudovu spicku pri rozbehu. Moze ho vyhadzovat ak su zle utiahnute kable. Co na tom revizak skontoroluje? Stlaci tlacidlo ktore ho vyhodi? to mozes robit aj sam.
Revizák predsa musí mať prístroj,ktorým "vybaví" alebo "nevybaví" prúdový chránič.
tienik
26.02.12,12:29
Zaujímavé, že ešte pred 20 rokmi bolo:D

ale uz nieje, ja osobne zijem v roku 2012, takze sa budem riadit podla dnes platnych predpisov.
tienik
26.02.12,12:31
čsn bezpečnostné normy oddávna neboli stavané proti náhodnej udalosti, ale proti
- potenciálnym samovrahom
- nedisciplinovaným blbým laikom.

posun si kalendar
od CSN sme uz mali STN a aj STN EN
a dnesne normy STN EN sa stavane v prvom rade z pohladu ochrany zivota, vsetko ostatne je az za tym.
tienik
26.02.12,12:34
Kto tomu nerozumie = zbytočne platí

neviem so je na tom nerozumne ked niekto investuje do vlastnej bezpecnosti. Naviac ked je to len par € naviac.
Tak ci tak uz musi mat chranic na svetla v kupelni, tak doplnit aj ostatne okruhy nieje az tak problem - ak sa clovek nad tym zamysli.

Taky co "rozumeli a usetrili" zbytocne plnia cintoriny, tak naco to podporovat.
boko
27.02.12,15:08
POZOR - nesúhlasím s vyjadrením "platia normy v case revizie" - revízia sa robí podľa platných noriem ktoré boli v čase projektovania a zostrojenia el.inľtalácie, bleskozvodu. Veľa objektov by sa museli vyhlásiť za nevyhovujúce. Preto tvrdím, že revízny technik musí poznať históriu platnosti jednotlivých noriem - určiť kedy bol objekt postavený - a podľa týchto noriem vykonať OPaS.
tienik
27.02.12,19:47
POZOR - nesúhlasím s vyjadrením "platia normy v case revizie" - revízia sa robí podľa platných noriem ktoré boli v čase projektovania a zostrojenia el.inľtalácie, bleskozvodu. Veľa objektov by sa museli vyhlásiť za nevyhovujúce. Preto tvrdím, že revízny technik musí poznať históriu platnosti jednotlivých noriem - určiť kedy bol objekt postavený - a podľa týchto noriem vykonať OPaS.

vychodzia revizia sa robi podla noriem platnych v case uvedenia do prevadzky - to je v principe den revizie. Opakovane revizie sa robia podla noriem platnych v case vychodiskovej revizie. Takze ano, revizak musi poznat historiu, najlepsie aj vlastnit stare normy, ale urcite nie nato aby sprevadzkoval dnes dom postaveny podal projektu z 1950 roku :-)
lapejko
27.02.12,19:52
práve sme dokončili byt, mali sme v rozvádzači všetko napojené za chráničom s ističom, večer sme všetko naraz vypli práve chráničom. Po troch týždňoch už prestal fungovať ako chránič, tak som ho reklamoval, vedúci obchodu, môj kamarát ma vysmial načo som takú značku /SEZ/ kupoval, pritom som ho dostal od jeho predavačov ako bežný tovar. Poslali ho na reklamáciu ale potreboval som hneď tak som zobral Moeller, rozdiel 10,00 €.
tienik
27.02.12,20:15
práve sme dokončili byt, mali sme v rozvádzači všetko napojené za chráničom s ističom, večer sme všetko naraz vypli práve chráničom. Po troch týždňoch už prestal fungovať ako chránič, tak som ho reklamoval, vedúci obchodu, môj kamarát ma vysmial načo som takú značku /SEZ/ kupoval, pritom som ho dostal od jeho predavačov ako bežný tovar. Poslali ho na reklamáciu ale potreboval som hneď tak som zobral Moeller, rozdiel 10,00 €.


presne o tom to je, vela neusetris, ale mas 100% istotu ze budu problemy
Hop377
27.02.12,20:17
To Ste si trochu pomylili, na vypinanie sa pouziva vypinac je na to stavany, nie chranic. Aj motor auta sa da vypnut cez spojku, napriek tomu predpokladam ze ho vypinas vypnutim zapalovania.
alltracboy
27.02.12,20:20
to je blbost.. prudovy chranic sa ma testovat (vypinat) a pokial prestal fungovat tak je to smejd alebo vyrobna vada. Alebo vies ako je stavany prudovy chranic ked tak jednoznacne hovoris ze sa neda pouzit namiesto vypinacu?
Hop377
27.02.12,20:33
Pozri si technicke listy, napriklad ABB uvadza pri chranici strednu hodnotu 5000 cyklov a pri istici 25000 cyklov. Nikde nie je napisane ze ten chranic prestal fungovat, ked ho vypinali testovacim tlacitkom tak kludne mohli znicit len to tlacitko, to nie stavane urcite na 5000 vypnuti, ked je len testovacie. Mohli znicit len testovaci obvod a chranic ako taky mohol byt funkcny dalej kedze je to len obycajne prudove trafo, to sa nezvykne kazit.
tienik
27.02.12,20:41
nejdem tu hadzat cisla, ale pravdou je ze na ziadnej normalnej znacke som este nezazil ze by niekto "odklikal" testovaci obvod. A to som uz tych chranicov myslim videl viac nez dost. Vynimocne sa nebudem z alltracboyom dotahovat a davam mu suhlas - ma pravdu :-)
Hop377
27.02.12,20:47
A uz si niekoho videl aby testovacim obvodom vypinal okruh odhadom 50x za sebou? Mimochodom ten testovaci obvod je len blby odpor medzi fazovym vodicom spinany testovacim tlacitkom, cez ktory tecie vypinaci prud chranica, teda min 30mA a ten uz vie celkom slusne opalit kotankty ktore su stavane len na obcasne pouzitie pri testovani.
tienik
27.02.12,22:28
A uz si niekoho videl aby testovacim obvodom vypinal okruh odhadom 50x za sebou? Mimochodom ten testovaci obvod je len blby odpor medzi fazovym vodicom spinany testovacim tlacitkom, cez ktory tecie vypinaci prud chranica, teda min 30mA a ten uz vie celkom slusne opalit kotankty ktore su stavane len na obcasne pouzitie pri testovani.

ano, videl, mna. Vzdy ked vypinam chranic (je jedno preco) robim to testovacim tlacidlom. Dovod? Kazdy chranic potrebuje cas od casu pretestovat a je dokazatelne ze rozdielove rele zvykne sem tam zatuhnut a na prve vypnutie potrebuje vacsi prud ako na nasledne dalsie (v blizkom case, nie zas az po roku). Takze povazujem za dobru vec ked ho takto aj vlastne nechtiac "cvicim"
kargo
28.02.12,05:50
... ale aj napriek tomu som natiahol k bateriam, pracke, plynu a zlabu 6mm med ktoru hodim na PEN. Je to aj podla mna k nepodstatne, ale clovek nikdy nevie.
Deň predtým si napísal :
"Uz teraz mam prudovy chranic zaroven ako hlavny spinac."
Tak akú to máš vlastne doma sústavu ?
alltracboy
28.02.12,06:13
to som napisal, ale co to ma spolocne s tym co si citoval?
Hop377
28.02.12,07:56
ano, videl, mna. Vzdy ked vypinam chranic (je jedno preco) robim to testovacim tlacidlom. Dovod? Kazdy chranic potrebuje cas od casu pretestovat a je dokazatelne ze rozdielove rele zvykne sem tam zatuhnut a na prve vypnutie potrebuje vacsi prud ako na nasledne dalsie (v blizkom case, nie zas az po roku). Takze povazujem za dobru vec ked ho takto aj vlastne nechtiac "cvicim"


Hmm tak rozdielove rele zvykne zatuhnut a treba ho raz zacas precvicit. Co v nom zatuhne? :eek: Doporucujem aj airbagy v aute raz zacas precvicit aby nezatuhli.
tienik
28.02.12,13:23
Hmm tak rozdielove rele zvykne zatuhnut a treba ho raz zacas precvicit. Co v nom zatuhne? :eek: Doporucujem aj airbagy v aute raz zacas precvicit aby nezatuhli.

predstav si ze ano, potvrdi ti to kazdy kto meral vybavovaci prud obycajneho chranica s ktorym sa od predoslej revizie ani nehlo, velakrat je to aj 35 -40 mA namiesto do 30mA.
To ze netusis z coho sa sklada a ako funguje rozdielove rele este neznamena ze nemoze zatuhnut - noze pouzi google a zisti si ako to je.
Porovnat to z airbagmi je teda fakt "rozumne". Airbag ma ciste digitalne funkciu - bud je v klude, alebo buchne, nic medzi tym. Rozdielove rele je celkom pekny kusok jemnej analogovej techniky. Takze porovnavaz neporovnatelne.
Takzpadne, vies o tom ze airbagy v aute treba tiez kazdych 10 rokov premerat a vymenit naloze?
Hop377
28.02.12,14:06
Kecas...Howgh
tienik
28.02.12,14:16
Kecas...Howgh

nech sa paci, dokaz to.

Ja vychadzam z mojich skusenosti a skusenosti relativne sirokeho kruhu kolegov - elektrikarov akj revizakov. A samozrejme s informacii od vyrobcov.

Skor mam pocit ze pises o veciach o ktorych nemas ani tusenia, bez urazky.
vladoziak
28.02.12,15:25
nech sa paci, dokaz to.

Ja vychadzam z mojich skusenosti a skusenosti relativne sirokeho kruhu kolegov - elektrikarov akj revizakov. A samozrejme s informacii od vyrobcov.

Skor mam pocit ze pises o veciach o ktorych nemas ani tusenia, bez urazky.

Musim suhlasit ja tiez doma vypinam prudove chranice cez test tlacitko ci chcem vypnut alebo nie,jednoducho ho iba vypnem a zapnem.
kargo
01.03.12,16:55
to som napisal, ale co to ma spolocne s tym co si citoval?
Keďže máš prúdový chránič tak máš v kúpeľni sieť TN-S. Predpokladám že 3x2,5 Cu. Spotrebiče sú cez PE pospájané prakticky s nulovým odporom. Urobil si ešte doplnkové pospájanie a to chceš ešte spojiť s vodičom PEN. Čiže budeš tam mať štyri vodiče : L,N,PE a PEN. Čo to tam vlastne chceš stvoriť za sieť ?
alltracboy
01.03.12,17:54
PE je vlastne PEN. Iba N sa oddeli cez prudovy chranic. Cize mozem to pospajanie kludne pripojit na kolik.
kargo
26.08.12,18:19
Tým čo pokladajú prúdový chránič za zbytočnosť : http://www.pluska.sk/krimi/domace-krimi/v-zahradnom-bazene-zabila-devatrocneho-chlapca-elektrina.html
Rozdiel v cene oproti ističu je cca 25 €. Aj keby to bolo 200 € na dom - je to veľa za jeden život?
juraj:-)
27.08.12,08:40
PE je vlastne PEN. Iba N sa oddeli cez prudovy chranic. Cize mozem to pospajanie kludne pripojit na kolik.
Dobre, ale ak ste to napojili v rozvadzači, v ktorom už je spravené rozdelenie PEN na PE a N tak sa to uvádza, že ste to pripojili na svorku PE a nie PEN.
Emka Roman
27.08.12,09:01
Tým čo pokladajú prúdový chránič za zbytočnosť : http://www.pluska.sk/krimi/domace-krimi/v-zahradnom-bazene-zabila-devatrocneho-chlapca-elektrina.html
Rozdiel v cene oproti ističu je cca 25 €. Aj keby to bolo 200 € na dom - je to veľa za jeden život?

Ani som to nečítal = NEEXISTUJÚ také normy, ktoré by ochránili VŠETKÝCH pred KAŽDÝM rizikom.
alltracboy
27.08.12,09:36
pokial ide do domu uz 5vodicova sustava tak na PE ak 4vodicova tak na PEN. ja mam 4vodic takze v skrini mam svorku ktora je modra ako N, ale je to PEN. v tom mieste je to este spojene z prudoveho chranica uz ide N a ta modra svorka je PE(N). Za prudovym chranicom sa uz nesmie spojit N s PE.
paoslav
11.02.20,22:28
Zdravím, Vedel by mi niekto vysvetliť prečo za prúdovim chráničom 30mA na svetelnom okruhu s 5 svetlami a 2 fotobunkami mám na zemniacom 80V/ac
Pri zapojovaní na lištu síce iskrí, no prudak nevipne. Ikeď je inak funkčný.