Xanti
20.06.10,18:13
Zdravím,
potrebujem poradiť a pomôcť. :)
Mám balkon, samozrejme niekedy dávno bol človek mladý a hlúpy namazal ho interierovou farbou. Pri zateplovaní sa na to namazala exterierova farba, a po uzavretí ( roletami ) a následnej zvýšenej vlhkosti ( akosi taksi preteká voda z horného balkonu pri intenzívnych dažďoch ) sa začala tvoriť plieseň.
Tak samozrejme človek okrem vetrania ( v daždoch sa to nedá ) použil aj chemický prípravok proti plesni ( savo ) no a ono opadla farba, a aj omietka. ( viď príloha )
Takže chceme vyspraviť balkon. Má niekto nejaké nápady?


Dalo by sa, samozrejme po eliminácii plesni a riadnom vysušení balkona to niečim natrieť- otázka čím ? , ďalej použiť na to parofoliu, potom nobasil na zateplenie stropu ale aj bočných stien balkona ( stena medzi bytom a balkonom je zateplená tú robiť netreba ), a na nobasil ( nemôžeme kvôli požiarnym predpisom použiť polystyren ) by sme dali sadrokarton.
Samozrejme pred rolety ešte striešku aby voda od horného suseda šla radšej mimo balkona čím by sa eliminovala nadmerná vlhkosť.


Alebo ako by to bolo najlepšie vyspraviť a ak je možné aj zo zateplením. Ďakujem za rady a námety.
Radkoo
20.06.10,17:52
ako vravíš, hlavne to treba poriadne vysušiť, a postarať sa o to, aby tam nazatekalo zvonku, lebo potom tam môžeš dať hocičo, aj tak to nepomôže. ten sadrokartón s nobasilom je celkom dobrý nápad, čo sa týka izolácie, len neviem aký veľký je ten balkón. keď tam dáš nobasil a sadrokartón, či ti ešte nejaký balkón aj ostane ;)
220870
20.06.10,18:17
SDK je do exteriéru a vlhkých miest absolútne nevhodný materiál.Za druhé SDK podlieha tej istej norme nehorľavosti na fasádach ,ako polystyrén.Takže ho tiež nemôžete použiť.Nemôžete zatepľovať kým neodstránite príčinu zatekania.
val007
20.06.10,18:37
My sme mali tiež takto uzavretý balkón. Mali sme na ňom zateplené všetko okrem plafóna. Nám to neplesnivelo, no možno časom by aj, ale už sme sa presťahovali - cca po roku. Chcela som Ti ale napísať, že napríklad keď som varila a mala otvorené okno, tak tá para sa mi buď zrážala na plafóne na balkóne alebo boli orosené vonkajšie rolety. Tak som pri varení, aj keď pršalo, mala jednu tak na trištvrtiny otvorenú. Aj aby mi ten smrad (resp. vôňa) z varenia šla preč a nie do bytu. Nad tú roletu by som tú striešku dala tak či tak, aj my sme mali, no odporučili nám to tí roletári, lebo že do bubna tej rolety zateká a časom ten mechanizmus vo vnútri zhrdzavie a je po rolete. No a ak budete mať tú striešku, tak si to aj zvnútra balkóna zasilikónujte pri plafóne, takú tú špáročku čo tam vznikne. My sme to najprv neurobili a naši neprispôsobiví susedia zase niečo vyliali a cez striešku a zavretú roletu bolo všetko vnútri na balkóne špinavé, ako nám to cez nejakú miniškárku kvapkalo na balkón. No zase keď pršalo na tú striešku, tak to bol riadny lomoz.
Xanti
21.06.10,05:13
Ďakujem za skúsenosti.:D
My sme mali tiež takto uzavretý balkón. Mali sme na ňom zateplené všetko okrem plafóna. Nám to neplesnivelo, no možno časom by aj, ale už sme sa presťahovali - cca po roku. Chcela som Ti ale napísať, že napríklad keď som varila a mala otvorené okno, tak tá para sa mi buď zrážala na plafóne na balkóne alebo boli orosené vonkajšie rolety. Tak som pri varení, aj keď pršalo, mala jednu tak na trištvrtiny otvorenú. Balkon je pri obývacej izbe, takže para z varenia sa nám netvorí. Aj aby mi ten smrad (resp. vôňa) z varenia šla preč a nie do bytu. Nad tú roletu by som tú striešku dala tak či tak, aj my sme mali, no odporučili nám to tí roletári nám nedoporučili, a aj klopkanie dažďa na plechový bubon je úžasné čo sa týka zvukov, bolo to hučné, lebo že do bubna tej rolety zateká a časom ten mechanizmus vo vnútri zhrdzavie a je po rolete. No a ak budete mať tú striešku, tak si to aj zvnútra balkóna zasilikónujte pri plafóne, takú tú špáročku čo tam vznikne. to chceme urobiť. My sme to najprv neurobili a naši neprispôsobiví susedia zase niečo vyliali a cez striešku a zavretú roletu bolo všetko vnútri na balkóne špinavé, ako nám to cez nejakú miniškárku kvapkalo na balkón. No zase keď pršalo na tú striešku, tak to bol riadny lomoz.;)
Xanti
21.06.10,05:17
SDK je do exteriéru a vlhkých miest absolútne nevhodný materiál.A náhodou nerobia sa so SDK aj kúpelne? A tie sú predsa tiež vlhké. Exterier, to síce je ale je to uzavreté. Za druhé SDK podlieha tej istej norme nehorľavosti na fasádach ,ako polystyrén No máme drevený obklad na balkone :D .Takže ho tiež nemôžete použiť.Nemôžete zatepľovať kým neodstránite príčinu zatekania.To mi je jasné, práve preto chceme zatekanie z horného balkona odstrániť strieškou, tým pádom sa voda nedostane a vlhkosť sa bude dať pekne eliminovať len vetraním.
Ako nehovorím, že 100% musí byť zateplené. Len to chceme vyriešiť, a vyspraviť, pritom zateplenie nám prišlo celkom vhodné.

Má niekto nejaký nápad ako vyriešiť vysprávku stien?
Stanislav 1975
21.06.10,05:32
Ako nehovorím, že 100% musí byť zateplené. Len to chceme vyriešiť, a vyspraviť, pritom zateplenie nám prišlo celkom vhodné.

Má niekto nejaký nápad ako vyriešiť vysprávku stien?

Xanti, nechaj to tak a máš pokoj...:D:D:D
Xanti
21.06.10,05:34
Xanti, nechaj to tak a máš pokoj...:D:D:D
Vrrrrrrrr no iste, nevieš aká škodlivá je plieseň. Iste to tak nenechám.
Stanislav 1975
21.06.10,05:36
Vrrrrrrrr no iste, nevieš aká škodlivá je plieseň. Iste to tak nenechám.

podľa toho aká, napríklad penicilínová je aj liekom...:D:D:D-čo z toho vyplýva?treba jesť plesnivé pomaranče...:D:D:D
220870
21.06.10,16:53
Ako nehovorím, že 100% musí byť zateplené. Len to chceme vyriešiť, a vyspraviť, pritom zateplenie nám prišlo celkom vhodné.

Má niekto nejaký nápad ako vyriešiť vysprávku stien?
Vysprávku stien jedine vápenno cementovou maltou.Farba by nemala byť akrylátová.Môžete do nej pridať trochu duvilaxu.Na peffektne očistený povrch.:)Pár rokov to vydrží.
Xanti
21.06.10,16:58
Vysprávku stien jedine vápenno cementovou maltou.Farba by nemala byť akrylátová.Môžete do nej pridať trochu duvilaxu.Na peffektne očistený povrch.:)Pár rokov to vydrží.
Hm,
a pokiaľ by sme chceli zatepliť? A prečo nie akrylátová farba? Tá sa predsa zvykne používať do vlhkého prostredia a exterieru nie?
220870
21.06.10,17:07
Presne naopak.Akrylátová nieje vhodná do vlhkého.Tzv "Nedýcha".
Pokiaľ chcete zatepliť musíte odstrániť príčinu zatekania.
Xanti
21.06.10,17:11
Presne naopak.Akrylátová nieje vhodná do vlhkého.Tzv "Nedýcha".
Pokiaľ chcete zatepliť musíte odstrániť príčinu zatekania.
Ok príčina zatekania je nekrytý horný balkon a voda pretekajúca z bubna roliet dovnútra. Nad bubon sa dá strieška pod parapetu horného balkona, zabráni sa prieniku vody.

Čo potom so stenou a stropom?
220870
21.06.10,17:13
Očisťiť nechať vyschnúť ,potom to môžete klasicky zatepliť.
Xanti
21.06.10,17:22
Očisťiť nechať vyschnúť ,potom to môžete klasicky zatepliť.
A očistiť? Nejaké špeci prípravky sú na také miesta? Viem, že škrabať pleseň sa nesmie. Takže asi len to savo, a potom oškrabať do živého.
Už len aby bolo vhodné počasie.
Xanti
02.01.12,18:35
No a očisťujem túto svoju skoro zapadnutú tému od prachu. :(

Pokračovanie :
po oprave balkona, tj. odstránení plesni, oškrabaní stien a natiahnutí novej extérierovej omietky, bol pokoj asi rok a pol. Na balkon nezatekalo tak ako predtým, pekne sa vetral vždy ked to bolo možné.

Ked tu cca pred mesiacom sa na pravej strane balkona ( z druhej strany je nič ) objavil náznak plesne. Tak sa začalo intenzívnejšie vetrať, no postupom času sa tá pleseň teda riadne namnožila, doslova zo dňa na deň je jej viac. Teraz sa začína objavovať aj na ľavej strane balkona ( táto susedí s druhým uzavretým balkonom ) . A dokonca teraz táto plieseň aj smrdí, čo by som v živote nepovedala, že plieseň môže smrdieť. Lebo tá prvá, čo som ju riešila pred rokom a pol aspoň nesmrdela :(

Nemá niekto typ na nejaký protiplesňový náter do exterieru? Samozrejme ideme to vystriekať savom proti plesni, ale potom čo? :confused:
220870
02.01.12,21:42
nemáte nejaké fotky celkovo pohľad na balkon na fasádu z vonku pár foto z vnútra.
Xanti
02.01.12,21:52
Hm... z vonku nemám šancu, bývam vysoko. Ale balkon je orientovaný na západ. Pričom severná stena je tá čo začala plesnivieť, nie je ničím chránená. Z južnej strany je balkon suseda, má ho uzavretý. Pod je uzavretý balkon, nad je otvorený balkon.

Síce v rohu zatekalo, medzi stenou a balkonom. Ale pleseň sa začala tvoriť dalej od rohu teda od roliet, sú občas neskutočne mokré - čiže verím, že vlhko je aj vďaka nim. Aj ked nie sú úplne spustené a majú štrbinky.

Bytovka je zateplená, ale steny balkona nie, z vnútra sme pre možné plesnenie pod zateplením , nakoniec nezateplovali. Len sme dali sieťku, lepidlo vyspravili balkon a natiahli novú stierku.

A fotky zatím nemám, v podstate tá plieseň je zatial po bokoch balkona na strope som si nevšimla zatial.
220870
02.01.12,22:10
Zrejme to budú tepelné mosty.S tým nič nenarobíte ,budete to musieť zatepliť.
Xanti
03.01.12,05:57
Len z vnútra ked zateplím, tak bude sa pleseň tvoriť predsa medzi panelom a zateplením či nie? Kvôli rosnému bodu. A z vonka nemám šancu zatepliť.
A cca akú hrúbku zateplenia by som tam mala dať? Kedže bývam vysoko zrejme musí ísť nejaký nobasil, a nie polystyrén.

A nejaký protiplesňový náter? Nepomôže aspoň na pár rokov.
220870
03.01.12,07:44
Samozrejme čím hrubší tým lepší.Ale aspoň 30mm,odporúčam styrodur.Ak aj nejaká plieseň vznikne tak cez styrodur sa nedostane.LEN.Musíte zistiť či to nezateká.a to bez fotto nedokážem určiť.Najlepšie zohnať nikoho ,kto sa v tom vyzná .Ak je to tepelný most tak styrodur pomôže.
Xanti
03.01.12,07:46
Tak málo stačí? 3 cm hrúbka zateplenia? Z jednej strany?
marleau
03.01.12,09:05
Mám pocit,je pleseň vznikla zatečením do stien.Ale určiť príčinu zatečenia odtiaľto nie je možné.
Xanti
04.01.12,17:54
Marleau ,
ako zatečením do stien? Tie prvé fotky v zadaní to sú tuším dvojročné ... celý balkon sme oškrabali, napenetrovali, dali sieťku, lepidlo, znova penetrák a vonkajší štuk či ako sa tomu nadáva.
A tá plieseň sa tvorila veľmi rýchlo, akurát včera sa vystriekal balkon savom proti plesni a je krásne biely .. otázka znie do kedy... fakt to človeka rozčuluje.
Gapo
04.01.12,18:10
Dosť dobre nechápem prečo sa pri zateplovaní nezateplili aj balkónové resp. loggiové dosky.
Viem, teraz ti to už nepomôže, ale to zatekanie môže byť aj cez zlú dlažbu na tebou. V prvom rade odstrániť príčinu a potom riešiť dôsledky. Inak je to vyhadzovanie peniažkov.:cool:
Xanti
04.01.12,19:14
Gapo,
No povedať pravdu, zateplovali nás dosť dávno, vtedy sa také nenosilo zateplovať ešte aj balkonove steny. Novšie zateplenia čo sa robia, na bytovkách tak pekne zateplujú aj steny balkonov.

No je pravda horný sused nemá zavretý balkon, ale plieseň sa tvorila hlavne na severnej strane balkona. A rok a pol bol pritom pokoj. :(
Gapo
05.01.12,07:42
Nehovorím o stenách, ale o tom po čom šlapeš, balkónová doska.
Ak má sused nad tebou dlažbu v poriadku a nezateká od neho, potom je to kondenzácia vlhkosti od vás. Nemyslím si, že by si nemohla použiť polystyrén, nezatepluješ predsa dom a si vyššie ako 22,5m? Ak by horelo tak ti zhorí iba u teba a nebude sa mať možnosť šíriť. Takže v lete až bude 35 st C, ak zlikviduješ nie Savom tie plesne, do lepidla pridaj pri zarábaní protiplesňový prostriedok a nalep polystyrénové dosky, môžeš ich aj ukotviť. Ďalej už podľa seba. :D ;)
Xanti
07.01.12,21:31
Gapo,
a máš typ na nejaký dobrý protiplesňový prípravok? A chytí to na relatívne novú (1,5r.) strierku ?
A Savo je úžasná pomoc pleseň zmizla, aj ked viem že len dočasne.
220870
07.01.12,21:57
Xanti
07.01.12,21:59
220870
dakujem, takže týmto vystriekať a potom tam hodiť zateplenie a samozrejme robiť to v lete ako som dobre pochopila.
Gapo
08.01.12,18:21
QUOTE=Xanti;1936519]Gapo,
a máš typ na nejaký dobrý protiplesňový prípravok? A chytí to na relatívne novú (1,5r.) strierku ?
A Savo je úžasná pomoc pleseň zmizla, aj ked viem že len dočasne.[/QUOTE]
Voľakedy som kúpil Lastanox, dal som ho do farby kde som odstránil plieseň, už sa tam nevytvorila. Či je na trhu, neviem. Ale keď tam nalepíš tepelnú izoláciu, tak už by nemal byť s ňou problém, pokiaľ to z hora nezateká.
Xanti
08.01.12,18:34
No zateká z roha na severnej strane balkona, medzi panelom balkona a obvodovým múrom bytovky, ktorý je zateplený. Doslova ak prší tak sa tam urobí flak.

Čiže ono by stačilo myslíš ten napr. Lastanox hodiť do nejakej exterierovej farby a natrieť tým balkon? Lebo sme schválne nechali balkon nevymalovaný, že čo ak sa zase ukáže plieseň....