chemickad
22.06.10,13:25
Poziadal by som vas o pomoc. Pred troma mesiacm sme prestavovali stare jadro za nove murovane z Yporu. stavba cca 1,5 mesiaca stala a schla a nasledne bola instalovana kuchynska linka z druhej strany novovymurovanej priecky. po cca 3 tyzdnoch sa v linke vo vrchných skrinkach objavila plesen. Stolar skinky zlozil a na stene sme videli "nadhernu" velkoplosnu plesen. Stolarove vyjadrenie je, ze to nemoze byt sposobene ani DTD ani sololitom. Firma, ktora rekonstrukciu jadra robila odmieta mat nieco spolocne s problemom.
Viete mi niekto poradit ako postupovat a ci existuje niekto- kto by urobil nezavisly posudok?
Dakujem velmi pekne
fedo78
22.06.10,11:44
Na vine môžu byť dve príčiny:
1. Stena z Yporu ešte obsahuje technickú vlhkosť, ktorá postupne "vylieza". Za mesiac a pol to ešte nemuselo dostatočne vyschnúť, veľa záleží na vetraní a vlhkosti vzduchu v miestnosti pri sušení. V poslednom období - práve tie asi dva mesiace boli veľmi vlhké a aj preto to možno dostatočne nepreschlo.
2. Ak ste tesne pred montážou kuch. linky maľovali byt, resp. stenu za ňou a tá dostatočne nepreschla. Mňa stolár pred týmto varoval.

Podľa mňa to nie je vadou drevotriesky alebo sololitu, ale vysokou vlhkosťou v stene. Na toto Vás buď mali upozorniť, alebo ste si na to mal dať väčší pozor a pred montážou linky zmerať vlhkosť steny.
chemickad
22.06.10,14:44
stena bola sucha, stolar ju videl a suhlasil s montazou, preto sa cakalo 1.5 mesiaca.Malovana bola v priebehu a dokonca len jednym naterom a to farbou Caparol_s protiplesnovou upravou.
Dakujem za nazor
220870
22.06.10,17:09
Nieje to reklamovateľná závada.
ciners
22.06.10,20:10
Taka myslienka mimo stavebnictva. Nemate pod linkou nieco typu rychlovarna kanvica, ktora pari rovno na tie inkriminovane miesta?
ciners
22.06.10,20:48
podla mna je dovod dost jasny. dali ste skrinky prilis skoro. neprudi k stene vzduch a vlhkost sa tam dzri.
220870
23.06.10,03:30
podla mna je dovod dost jasny. dali ste skrinky prilis skoro. neprudi k stene vzduch a vlhkost sa tam dzri.
Neviem Ciners moc sa mi to nezdá.Tých jadier som už x postavil .A tento problém nebol.A linky sa vešali po 1-2 týždňoch.Pes bude zakopaný niekde inde.;)
sito
23.06.10,03:52
Neviem Ciners moc sa mi to nezdá.Tých jadier som už x postavil .A tento problém nebol.A linky sa vešali po 1-2 týždňoch.Pes bude zakopaný niekde inde.;)

Prašivý??? Zastrel ho!!!
chandler
23.06.10,07:19
mozes sa obratit na sudneho znalca v odbore stavebna fyzika.
ale tiez si myslim ze je to ta kanvica :) alebo nieco podobne, skus porozmyslat nad tym co sa zmenilo oproti starej kuchyni, nieco tam mate nove z coho ide vlhkost.

najjednoduchsie je dat plesen prec, natriet savom, pockat a zavesit skrinky. a uvidis ci sa to zopakuje alebo to uz bude ok.
ciners
23.06.10,07:24
Neviem Ciners moc sa mi to nezdá.Tých jadier som už x postavil .A tento problém nebol.A linky sa vešali po 1-2 týždňoch.Pes bude zakopaný niekde inde.;)

My mame vacsinou doma problem s tou kanvicou, len sa mi to moc nezda. Sice tam je vzdy vsetko mokre po vareni vody, ale plesen nemame. Cele je to take cudne :)
chemickad
23.06.10,14:52
nie a plesen je aj na druhej strane. ale vdaka za podnet
chemickad
23.06.10,15:03
ahojte vsetci. dik za podnety. Vcera tu bol pan na posudenie, ktoreho si zavolala firma,ktora to robila. Tiez neveril tomu co videl a vyjadril sa ze sa s tymto problemom stretol prvy krat. Zmeral vlhkost, v miestach s plesnou bola o 20% vyssia ako na ostatnych a to po 36 hodinach odvetrania. Vyjadroval sa velmi opatrne a nechcel dat nejake jasne stanovisko. Dospievame k nazoru, ze islo o skrytu vlhkost aj ked stena bola navonok sucha a vsetky prace na nej boli ukoncene minimalne 1 mesiac pred montazou linky. Zrejme to nebol dostatocny cas aj ked sa aj stavbari-firma a stolar zhodli, ze je mozna montaz.
Zaverom je vzdy aby bol clovek odbornik na kazdu oblast a v tomto pripade merat vlhkost stien ale aj dreva a vsetkych materialov,
marleau
23.06.10,17:47
jedna - dve tvárnice boli asi viac mokré,murári na to kašlú a toto je výsledok.veď viete,aký "poriadok" býva v stavebninách...
220870
23.06.10,19:19
jedna - dve tvárnice boli asi viac mokré,murári na to kašlú a toto je výsledok.veď viete,aký "poriadok" býva v stavebninách...
Ak by ste mali aspoň najmenšiu šajnu o technilógii výroby a nslednej ditribúcii týchto tvárnic od výrobcu až po konečného zákazníka tak takúto ujovinu nenapíšete.
marleau
10.07.10,14:16
Ak by ste mali aspoň najmenšiu šajnu o technilógii výroby a nslednej ditribúcii týchto tvárnic od výrobcu až po konečného zákazníka tak takúto ujovinu nenapíšete.
Čo je z toho,že je dodržaná technológia vo výrobe,keď na stavbe sa to odflákne?A nezdá sa mi,že by pórovité prvky nemohli nasiaknuť vodou a tak byť zamurované.Ktorý murár sa prizná?
Gapo
11.07.10,12:25
Pred tromi mesiacmi bolo chladno a vlhko, ako môže také niečo vyschnúť v takom počasí. Páči sa mi, ako sa potom zadávatelia diela čudujú a dožadujú sa rady, ale aby si takúto prácu nechali na letné mesiace nikoho z nich nenapadne.
Môj sused nad nami, tiež prerábal byt /jadro, podlahy/ celú zimu aj jar sme sa nevedeli zbaviť vlhkosti v našom byte, ani pri intenzívnom vetraní som nedocielil menej ako 80%. Skrátka treba aj myslieť.;):cool:
220870
11.07.10,12:56
V Ytongových alebo porfixových tvárnicach dovoľuje norma ,aby bolo zabudované 40% vlhkosti v tvárnici od výrobcu( odhadom býva to viac).Takéto tvárnice nie sú vhodné na stavbu (podľa môjho názoru)Výrobca odporúča pred stavbou nechať vyschnúť na cca 7% zbytkovej vlhkosti inak nenesie zodpovednosť za škody.Takto mokré tvárnice pri schnutí pukajú a ak sa to nenechá pred omietnutím 1-2 roky vyvetrať tak prichádzajú na rad plesne.Murár za to nemôže technológiu jej postupy a časové odstupy určuje technológ,staviteľ,alebo stavbyvedúci.Murár je ten čo urobí to čo mu povedia nemá a nemôže mudrovať do vecí do ktorých nesiaha jeho právomoc.Môže odmietnuť celkovo realizovať dielo ak sa mu to nepozdáva ,ale nie určovať technologiký postup a materiálové zloženie stavby.
marleau
11.07.10,15:18
Veď v prvom príspevku som písal presne toto.Je jedno,kedy sa vlhkosť dostane do prvku a kto má dávať pozor,jednoducho tak to je.A v tých stavebninách to častokrát tiež nevyzerá "sucho" uskladnené.Technológia výroby s lajdáckosťou nemá nič spoločné...
chemickad
22.09.10,16:10
Vsetkym ktori sa stretnu s podobnym problemom: znalec so stavebneho inzinierstva si pozrel problem a vyjadril sa zatial orientacne,jednoznacne vsak povedal, ze pochybila firma, ktora jadro murovala. Nasledovat by mali odbery vzoriek - sondy a nasledne vyhodnotenie. Kazdemu s podobnym problemom odporucam hladat rieseni kvalifikovaneho odbornika a nie rady takzvanych "fundovanych firiem" , ktore chcu odstranovat plesne Savom.:eek:
220870
22.09.10,16:26
Vsetkym ktori sa stretnu s podobnym problemom: znalec so stavebneho inzinierstva si pozrel problem a vyjadril sa zatial orientacne,jednoznacne vsak povedal, ze pochybila firma, ktora jadro murovala. Nasledovat by mali odbery vzoriek - sondy a nasledne vyhodnotenie. Kazdemu s podobnym problemom odporucam hladat rieseni kvalifikovaneho odbornika a nie rady takzvanych "fundovanych firiem" , ktore chcu odstranovat plesne Savom.:eek:
Povedal ,zadal aj presnú príčinu a konkretizoval chybu? alebo len tresol do luftu?Keď napíše niečo konkrétne dajte vedieť potom budeme múdrejší aj my a budeme sa vedieť k tomu vyjadriť.
chandler
23.09.10,13:46
tiez by ma zaujimalo co konkretne oznacil za chybu? a ako to treba napravit.
chemickad
16.11.11,11:32
AAno sudny znalec presne urcil pricinu, v tomto pripade zabudovnu stavebnu vlhkost, ktora sa nemala kde odvetrat nakolko sa stena z opacnej strany uzavrela obkladom.

KEDZE SA NAM ANI NA ZAKLADE ZNALECKEHO POSUDKU NEPODARILO FIRMU PRESVEDCIT, ZE UROBILI CHYBU A JE POTREBNE UROBIT Z ICH STRANY NAPRAVU, POKRACOVALI SME DALEJ V SUDNOM SPORE. a PODARILO SA!!!! FIRMA UHRADILA VZNIKNUTE NAKLADY AJ KED SI ICH ZVYSILA NIEKOLKO NASOBNE.

POUCENIE ZNIE: NETREBA USTUPOVAT VZDY A NIEKEDY AJ KED S VELKOU TRPEZLIVOSTOU SA OPLATI BOJOVAT ZA SVOJE PRAVA. v DNESNEJ DOBE JE TAZKO NAJST KOREKTNYCH STAVBAROV, KTORYCH PRACA A PRISTUP STOJI ZATO.

dAKUJEM VSETKYM ZA ICH RADY A NAZORY:)
Ferdosondo
18.11.11,07:34
Súd rozhodol, dostali ste náhradu. Gratulujem.
Avšak problém s plesňou je už vyriešený?
By ma zaujímalo, ako by sa súdny znalec vysporiadal so stavebnou vlhkosťou zabudovanou v Yporkách. To by čakal rok, a vy s ním, aby vyschli?
Píšem to preto, že tento murovací materiál má vždy svoju vlhkosť z výroby. Tomu sa nedá vyhnúť. Urobil so už veľa jadier, ale takýto problém sa ešte nevyskytol. Podľa mňa je problém úplne inde.
IvanPK
18.11.11,08:33
ja keď som prerábal jadro tak mi majstri povedali, že to bude trvať 3 týždne, a ja že, KOĽKO? A majster mi to vysvelil na príklade : v stavebninách majú stavebný materiál uskladnený tak ako majú, vlhkosť je tam. Pri výstavbe minieme cca 200 l vody a tá sa musí niekam vypariť ! Tak som si dal poradiť a je to OK, a mám aj vetranie cez mriežku do stupačky....:D
chemickad
21.11.11,09:37
Samozrejme to co vsetci pisete je pravda. Kazdy material ma istu vlhkost a v pripade Ytongu je presny predpis kolko. V predchadzajucich prispevkoch bolo, ze sa kuch. linka vesala cca po 1 mesiaci.
Ale naspat k posudku. Rozdiel vlhkosti bol cca 20% podla toho ci bola cast steny uzavreta alebo otvorena. A ano mate pravdu 1 rok sme zili v provizornej kuchyni az kym sa dala stena do poriadku a vyschla. A teraz si ju konecne uzivame.
p.mac
21.11.11,18:22
a podla mna to bude tym, ze kupelna je mokra prevadzka, odkial sa vlhkost asi cez vetracky nestiha odparovat a z druhej strany steny jej este brani aj obklad pod kuchynskou linkou...a v kuchyni je tiez vacsi podiel vlhkosti ako inde...a pliesen je na svete :)
lapejko
21.11.11,20:51
v takýchto prípadoch bežne používame odvlhčovač, ktorý za dva týždne prevádzky počas dokončovacích prác hodne vody vycucne.
Okrem toho omietame ytong sadrovými zmesami priamo bez stierkovania cementovým lepidlom a kým je podklad mokrý nechytí na to žiadna farba, takže to musíme vysušiť už počas prác.
kezeso
22.11.11,07:56
Ak ti to pomôže, ja som prerobil jadro, obloženie od stropu po podlahu, hore sadrokartonom znížený podhľad. Z druhej strany sme zavesili skrinky ihneď po dokončení a vymaľovaní. Celé to trvalo dva týždne a nemám žiadnu pleseň. Nemôže ti unikať nejaká voda z trubiek v múroch? Ešte dodám, že do kúpelne sme dali ventilátor, ktorý používame denne. A to bolo pred 10 rokmi.