akikap
23.06.10,14:00
...neviete mi niekto poradiť recept? Piekla som ho dávnejšie, chutil celej rodine ...pravdepodobne som ho omylom vyhodila.
Viem len, že sa robí z lístkového cesta, na to idú popučené zemiaky uvarené v šupe, nejaké koreniny, navrch Niva...nie som si istá či aj smotana, vajce...skúšala som ho aj "by očko", ale nebolo to ono....
Stina
23.06.10,12:14
Zemiakový koláč z lístkového cesta
Čo potrebujeme: 2 pláty lístkového cesta, 150 g zemiakov, čierne korenie, majoránka, petržlen, červenú papriku, ďalšie korenie podľa chuti, 150 g oravskej slaniny, 1–2 kyslé smotany, 7 strúčikov cesnaku

Zemiaky uvariť a nahrubo ich roztlačiť. Zmiešať ich s korením. Na plech položiť veľký plát lístkového cesta, na ktorý rozotrite zemiaky a prikryte ich ďalším plátom lístkového cesta.
Po upečení podávajte koláč poliaty kyslou smotanou, do ktorej ste rozdrvili strúčiky cesnaku a navrch dajte kúsok upraženej oravskej slaniny.

zemiakový koláč
Potrebujeme:
* 6 zemiakov
* 250 ml smotany
* 4 vajcia
* 100 g parmezánu
* 50 g paradajok
* 300 g tvrdého syra (napríklad čedar)
* 100 g šunkovej salámy
* maslo
* oregano
* soľ
* mleté čierne korenie

Postup:
1. Surové očistené zemiaky postrúhame na hrubo. Pridáme vajcia, postrúhaný parmezán a smotanu. Osolíme, okoreníme, ochutíme oreganom a premiešame.
2. Cesto nalejeme do vymastenej formy a pečieme asi 10 minút.
3. Paradajky pokrájame na kolieska, poukladáme na upečený koláč, posypeme šunkou pokrájanou na rezance, nahrubo postrúhaným tvrdým syrom a parmezánom. Pečieme v rúre vyhriatej na 190 °C asi 20 minút.

Jednoduchý bezlepkový zemiakový koláč
Tento koláč je vhodný pre každého, pretože sa v ňom nepoužíva múka, bezlepková, ani iná. Netreba teda špeciálne piecť pre celiatika, pokojne ho môže konzumovať celá rodina.
Suroviny
* 280 g
* zemiaky
* 4 ks
* vajce
* 140 g
* cukor práškový
* 80 g
* orechy mleté
* 2 ČL
* rum
* 1 ks
* cukor vanilkový
* kôra z citróna
* cukor na posypanie

Postup
Zemiaky uvaríme v šupke, olúpeme, vychladíme a prelisujeme, alebo najemno postrúhame. Žĺtky vymiešame s cukrom, pridáme zemiaky, orechy a rum, vanilkový cukor a citrónovú kôru. Nakoniec zľahka zapracujeme tuhý sneh z bielkov .
Plech na pečenie vymastíme maslom, rozotrieme cesto a upečieme do ružova. Ešte horúci poprášime práškovým cukrom. Vychladnutý pokrájame.
akikap
24.06.10,10:16
...ďakujem, vyskúšam...snáď uspeje :-)))
viktorviktor
25.06.10,19:24
z internetu tu http://www.liveinternet.ru/community/2009145/post124944418/

Zemiakový koláč z lístkového cesta

500g šampiňónov
250 g lístkového cesta
350 g zemiakov
200 ml mlieka
cca 140 ml 20% smotany (1 téglik)
50 g masla
100 g strúhaného syra
1 pretlačený strúčik cesnaku
štipka mletého muškátového orecha

Hríby usmažíme na masle.
Mlieko, smotanu a cesnak v nádobe privedieme do varu, pridáme na tenko narezané zemiaky. Varíme 15 minút do zahustnutia hmoty (do uvarenia zemiakov). Odložíme, osolíme, okoreníme, môžeme pridať muškátový orech.
Cesto rozgúľame dáme do okrúhlej (23 cm) nízkej formy, cesto necháme prečnievať cez okraje formy. Na cesto dáme zemiaky, zhora hríby (kto nechce nepridá, alebo pridá ryby, alebo mäso, ...) , okraje cesta preložíme dovnútra formy a stred posypeme syrom.
Dáme zapekať do vyhriatej rúry na 180° C, 30 minút ( do hotovosti cesta)

a ešte jeden
Vrstvený zemiakový koláč

Ingrediencie 4 porcie
zemiaky očistené - 1 kg
maslo - 70 g
strúhaný syr – 150 g
tymian listy - 1 TSP
soľ a korenie podľa chuti
listy šalátu na servírovanie
Príprava
1. Rúru predhrejeme na 220 ° C. Okrúhlu formu na pečenie potrieme rozpusteným maslom. Očistené zemiaky narežeme na tenké plátky. Plátky zemiakov uložíme do nádoby, pridáme rozpustené maslo. Tretinu dáme do formy na zapekanie.
2. V miske zmiešame strúhaný syr a tymian, Jednou tretinou tejto zmesi posypeme tretinu zemiakov uložených v zapekacej forme, okoreníme. Pridáme druhú tretinu plátkov zemiakov, mierne stlačíme, pridáme tretinu zmesi syra, znovu pridáme poslednú tretinu zemiakov a posypeme zostávajúcim syrom.
3. Zapekáme v rúre 1 hodinu.
4. Podávame na šalátovom liste
hubatá
27.06.10,18:21
jáááj - zemiakový koláč dávate všetci na slano. No ja mám recept na sladko. Ale to je asi mimo témy.