cece
26.10.05,19:12
Zamestnanci pracujú 12 hod. smenách, kde majú presný rozpis (denná , nočná a 2 dni voľna). Otázky:
1. Nadčasy má zamestnanec len vtedy, ak zastupuje niekoho - mimo rozpisu smien?
2. Alebo mi vzniknú nadčasy aj ináč? Jedná sa mi o to, že v rámci mesiaca majú rozdielny počet odpracovaných hodín.
3. Ako si mám odkotrolovať správnosť odpracovaných hodín?
Zita4
26.10.05,17:27
Zamestnanci pracujú 12 hod. smenách, kde majú presný rozpis (denná , nočná a 2 dni voľna). Otázky:
1. Nadčasy má zamestnanec len vtedy, ak zastupuje niekoho - mimo rozpisu smien?
2. Alebo mi vzniknú nadčasy aj ináč? Jedná sa mi o to, že v rámci mesiaca majú rozdielny počet odpracovaných hodín.
3. Ako si mám odkotrolovať správnosť odpracovaných hodín? Na pracovnej zmluve máš určený týždenný pracovný čas. Toľko máš odpracovať za jeden týždeň. Pri nepretržitej prevádzke nie je možné odpracovať každý týždeň rovnaký počet hodín. Môžeš si prepočítať, koľko máš odrobiť v tom-ktorom mesiaci, alebo za celý rok. Ak pracuješ viac, ako máš odrobiť podľa pracovnej zmluvy, musíš mať vopred nariadenú prácu nadčas. Vtedy ti prináležia príplatky za nadčas.
cece
26.10.05,18:02
Vo firme máme týždenný prac. čas 40 hod. No momentálne máme aj prevádzku, kde je potrebná nepretržitá prevádzka ( 12 hod. smeny). Čo uvediem do pracovnej zmluvy takému to zamestnancovi, ktorý bude pracovať v nepretržitej prevádzke? Bude to 40 hod. alebo 38,45 hod. Ďakujem.
Zita4
26.10.05,18:20
Musíš dodržať ustanovenia zákonníka práce, takže maximálny týždenný pracovný čas bude 37,5 h. (§ 85 ods. 5).
ajobs
26.10.05,20:15
V kolektívnej zmluve môžeš pri nepretržitej prevádzke (alebo zmennej prevádzke) upraviť týždenný pracovný čas smerom nadol, ale je to možné len formou KZ.
endrju
27.10.05,06:20
Pri režime denná(12 hodín)/nočná(12 hodín)/2 dni voľno určite v rámci mesiaca každý prekročí maximálny týždenný pracovný čas (37,5 hodiny).
Na 28 dní pripadne 14 smien po 12 hodín, t.j. 168 hodín pracovného času. To je 42 hodín týždenne.
Takže sú tu nadčasy aj bez zastupovania.
Ak chceš dodržať zákon, na 4 týždne by malo pripadnúť v priemere 12,5 smeny.
marmal
27.10.05,08:39
My sme mali tiez takuto prevadzku a aby sme dodrzali zakon, tak sme mali tzv. zaskokara, ktory kazdemu zamestnancovi bral 1 alebo 2 zmeny v ramci mesiaca a ten povodny zamestnanec mal odpracovane zmeny podla ZP.
cece
27.10.05,17:08
Potrebujem ešte trošku zrozumitelnejšie vysvetlenie. V nepretržitej prevádzke má jeden zamestnanec viac druhý zamest. menej hodín v jednom mesiaci, ale v rámci 3 mesiacov by sa ich dochádzka mala zhruba vyrovnať. Moja otázka znie:
- s akým fondom pracovného času porovnám ich hodiny? Má to byť časový fond ako pri 40 týždňovom prac. čase , alebo je to 37,5 hod.?
Ešte doplním, že mesačnú mzdu im vyplácam rovnakú sumu každý mesiac, aj keď majú v daný mesiac rôzny počet hodín.
Môže mi to niekto podrobnejšie vysvetliť, lebo mám vtom hokej!
Zita4
27.10.05,18:32
Podľa zákonníka práce môžu odpracovať maximálne 37,5 hodiny týždenne. Toto treba dodržať v priemere za štvrťrok. Ak sú odmeňovaní mesačnou mzdou, samozrejme každý mesiac majú základnú mzdu rovnakú. Príplatky majú podľa toho, koľko hodín odpracovali v noci, vo sviatok, atď. To, čo odpracujú nad určený fond pracovnej doby, je práca nadčas. Ak sa striedajú po 12 hodinách, jedna zmena bude 11,5 hodiny, pretože majú nárok na 1/2 hodiny na obed.
karol.za
16.11.05,16:48
Za 10/2005 budú mať 1 zamestnanec odpracované 184hodín čo je 26,5 hod. nadčasov, a druhý odpracuje 172,5 hodín čo predstavuje 15 hod. nadčasov.
Môžu mať v pracovnej zmluve, že tieto nadčasy majú zahrnuté vrámci základnej mzdy?
Tá je 7900,-Sk.Dostávajú príplatky iba za odpracovaný sviatok. Soboty a nedele sú tiež v zákl. mzde. Je to smutné ale zákonník práce umožňuje zahrnúť nadčas do základnej mzdy /ale len 150 hodín ročne/,lebo to je dohoda zamestnávateľ zamestnanec.SO-NE a sviatky sú ich bežné pracovné dni.
Dúfam že aspoň príplatky za nočné smeny majú!
Možno sa to ani nezdá ale Vaši zamestnaci podľa takto robeného rozpisu pracovných zmien odpracujú 150 hodín za rok vďaka nadčasovým hodinám ktoré majú v základnej mzde ale 150 hodín je počet odpracovaných hodín za 20 pracovných dní,tzn. mesiac chodia vďaka takto postavenej pracovnej zmluve do práce zadarmo.
Juco
16.11.05,16:49
pozrite si príspevok od "Veva" zo 14.07.2004 Re:Nepretržitá prevádzka.
Pekne to tam vysvetľuje.Ďakujem jej aj ja za to.