dasoft
24.06.10,05:48
Ahojte, k základom som dal pásovinu, na krajoch budovy mám vývody na bleskozvod a bohuzial v strede budovy akurát pod stredovým nosným múrom, čo mi bude budovu deliť na 2 trakty mi zostal vývod pásoviny do rozvodovej skrine elektriky. Chcem sa spýtať, ako bežne v takýchto prípadoch postupujete? Dať prepoj pásovina-guľatina a guľatinu uhnúť na kraj stredového nosného múru a odtiaľ sa s ňou potom hrať o 4-5 rokov keď sa pôjde robiť elektrika? Alebo to už teraz doviesť nejako pod zakladacou maltou na stredový múr niekde tam, kde bude budúca rozvodová skriňa? A tam zapojiť potom ako zemnenie... Btw. keďže je to prepojené s bleskozvodom, čo keď v budove do toho udrie blesk, tým pádom zemniaci kolík na každej zásuvke bude mať v sebe náboj z blesku? (a tým pádom si odpíšem všetky el. zariadenia nehovoriac o tom, že ten, kto sa zemniacej časti bude v tom okamihu dotýkať môže dostať šupu?) Neviem, len sa xcem poradiť....
Prikladám obr. súčastného stavu...
pivko
24.06.10,04:15
Ahojte, k základom som dal pásovinu, na krajoch budovy mám vývody na bleskozvod a bohuzial v strede budovy akurát pod stredovým nosným múrom, čo mi bude budovu deliť na 2 trakty mi zostal vývod pásoviny do rozvodovej skrine elektriky. Chcem sa spýtať, ako bežne v takýchto prípadoch postupujete? Dať prepoj pásovina-guľatina a guľatinu uhnúť na kraj stredového nosného múru a odtiaľ sa s ňou potom hrať o 4-5 rokov keď sa pôjde robiť elektrika? Alebo to už teraz doviesť nejako pod zakladacou maltou na stredový múr niekde tam, kde bude budúca rozvodová skriňa? A tam zapojiť potom ako zemnenie... Btw. keďže je to prepojené s bleskozvodom, čo keď v budove do toho udrie blesk, tým pádom zemniaci kolík na každej zásuvke bude mať v sebe náboj z blesku? (a tým pádom si odpíšem všetky el. zariadenia nehovoriac o tom, že ten, kto sa zemniacej časti bude v tom okamihu dotýkať môže dostať šupu?) Neviem, len sa xcem poradiť....
Prikladám obr. súčastného stavu...
No ja to mám podobne len ja som dával pásovinu do základov a nad guľatinu, Tak že som prepojil pásovinu už v zemi.Odstihni pásovinu 15cm nad dekou a nadpoj spojkou guľatinu.Na guľatinu sa ti ľahšie vyseká drážka do múru. Upozorňujem že nie som v tejto oblasti odborník ,ale ja to mám tak a elektrikár nemal žiadny problém.Na tú guľatinu aj tak pripojil taký žltý drát so svorkou a zaviedol to do skrine.Možno by stačilo aby ti ten tenký drát išiel do skrine už od spodu ako odstrihneš pásovinu,ale to si niesom istý.
alltracboy
24.06.10,04:40
ja som si dal ten vyvod do miesta buduceho rozvadzaca. Ale tiez mi trci pasovina- z kraja muru
TomasHC
24.06.10,05:41
Tento vyvod by sa mal zapojit na ekvipotencialnu svorkovnicu, ale to by mal riesit projekt elektroinstalacie.
dasoft
24.06.10,08:06
ja som si dal ten vyvod do miesta buduceho rozvadzaca. Ale tiez mi trci pasovina- z kraja muru
Tiez by som vyvod najradsej spravil tam, ale ta cast je podpivnicena a jednoducho mi to mohlo vyjst iba na kraji tej nepodpivnicenej casti. Ale inac vdaka za info aspon viem ze nie som sam.
dasoft
24.06.10,08:11
Tento vyvod by sa mal zapojit na ekvipotencialnu svorkovnicu, ale to by mal riesit projekt elektroinstalacie.
Vdaka TomasHC, len este jeden detail, mas ten vyvod v strede muru alebo skor na jeho okraji? (mne to zial zabetonovali presne v strede buduceho muru). :( Rozmyslam ze pasovinu ohnem smerom k buducej rozvodnej skrini, prehodim teda spojkou pasovinu na gulatinu a potom gulatinu stocim nejako na kraj stredoveho muru, zalozim mur a gulatinu tam necham trcat az pokym sa nebude robit elektrika...
TomasHC
24.06.10,10:35
Vdaka TomasHC, len este jeden detail, mas ten vyvod v strede muru alebo skor na jeho okraji? (mne to zial zabetonovali presne v strede buduceho muru). :( Rozmyslam ze pasovinu ohnem smerom k buducej rozvodnej skrini, prehodim teda spojkou pasovinu na gulatinu a potom gulatinu stocim nejako na kraj stredoveho muru, zalozim mur a gulatinu tam necham trcat az pokym sa nebude robit elektrika...

Ja som mal ten vyvod na kraji. Ale ved sa vysekne kusok z tehly a pretiahnes to na kraj...
pivko
24.06.10,10:40
ja som si dal ten vyvod do miesta buduceho rozvadzaca. Ale tiez mi trci pasovina- z kraja muru
Kľudne to nechaj tak ,akurát vysekáš viac do múru, veď to potom zavakuješ:rolleyes:
canbo
24.06.10,13:10
Radím nespájať vyviesť pod rozvádzač cca vo výške od podlahy 20cm.
Zemnenie rieši STN 330000 -5 -54
TomasHC
25.06.10,05:14
Radím nespájať vyviesť pod rozvádzač cca vo výške od podlahy 20cm.
Zemnenie rieši STN 330000 -5 -54

Na co tam potom ten vyvod je...? :confused:
alltracboy
25.06.10,05:48
urcite ma byt prepojeny rozvadzac a zemniaci system s uzemnenim bleskozvodu cez eqvipotencialnu svorkovnicu alebo ako sa tomu nadava. Tak aby sa mohol ten bleskozvod odpojit kvoly meraniu. Kolega mi este povedal, ze da bleskozvod a ten rozvadzac cez bleskoistku aby mu tam netiekol nejaky prud z elektrarni ci co, tomu uz moc nerozumiem, aj ked som elektrikar.. bol som. On je jeden z naj pokial nie naj elektronik v BA. Spominal nieco o uzemneni transformatoru a vyrovanvani prudov.. v praci sme namerali medzi zemniacim kolikom a radiatorom 1,3V. Cize tam tecie nejaky prud.. ale zasa to co si on spravi nieje podla vyhlasky, kolaudaciu ma, ta bleskoistky nieje lacna a vraj ani nikto poriadne nevie ako ma ta ochrana proti blesku vyzerat, lebo sa to stale meni. Proste to treba spravit podla normy a hotovo :D V najhorsom tam bude tiect nejaky prud a korodovat bleskozvod :D To su info co som zachytil, normu som este nepozeral.
KEJKA
25.06.10,05:54
ako sa dajú spojiť dva kusy zemn. pásoviny do betonu? stačí preložiť na seba a zabetonovať? Mám dva kratšie kusy.
prepáčte, že mimotemy
TomasHC
25.06.10,06:14
ako sa dajú spojiť dva kusy zemn. pásoviny do betonu? stačí preložiť na seba a zabetonovať? Mám dva kratšie kusy.
prepáčte, že mimotemy
Je na to original spojka, treba sa pytat v predajni elektroinst. materialu.

http://www.hagard.sk/elektroinstalacny-material-a-pristroje/bleskozvod/uzemnovacia-svorka-sr-03.html?page_id=5239&page=6
alltracboy
25.06.10,06:19
http://www.hagard.sk/elektroinstalacny-material-a-pristroje/bleskozvod/krizova-svorka-sk.html?page_id=5235 toto ja n a draty, na pasovinu su to len rovne plechy oproti sebe spojene srobami. Tiez sa daju zvarit a zaliat smolou.
radek666
25.06.10,09:23
Ahojte, k základom som dal pásovinu, na krajoch budovy mám vývody na bleskozvod a bohuzial v strede budovy akurát pod stredovým nosným múrom, čo mi bude budovu deliť na 2 trakty mi zostal vývod pásoviny do rozvodovej skrine elektriky. Chcem sa spýtať, ako bežne v takýchto prípadoch postupujete? Dať prepoj pásovina-guľatina a guľatinu uhnúť na kraj stredového nosného múru a odtiaľ sa s ňou potom hrať o 4-5 rokov keď sa pôjde robiť elektrika? Alebo to už teraz doviesť nejako pod zakladacou maltou na stredový múr niekde tam, kde bude budúca rozvodová skriňa? A tam zapojiť potom ako zemnenie... Btw. keďže je to prepojené s bleskozvodom, čo keď v budove do toho udrie blesk, tým pádom zemniaci kolík na každej zásuvke bude mať v sebe náboj z blesku? (a tým pádom si odpíšem všetky el. zariadenia nehovoriac o tom, že ten, kto sa zemniacej časti bude v tom okamihu dotýkať môže dostať šupu?) Neviem, len sa xcem poradiť....
Prikladám obr. súčastného stavu...

Momentálne robím aj ja bleskozvod a podĺa normy by to malo byť nasledovne : Pásovinu čo máš zo zeme zosvorkovať prípadne zvariť s gulatinou priemer 8mm a nasmerovať pod budúci rozvádzač (buď zasekať do steny alebo dať do poteru). Túto trasu by si mal dať do chráničky FX alt. FXP s minimálnym priemerom 29mm. Vo výške cca 20 cm od čistej podlahy by si mal mať HUS - hlavnú uzemnovaciu svorku (plastová krabica zasekaná pod omietkou rozmer cca 15x15cm. Tam sa ukončí zemniaci drôt. odtial by si mal potom prepojiť medeným drôtom prierezu 10mm rozvádzač ktorý bude nad tým. z HUS potom robíš ochranné pospojovanie napr. kotol, vonkajšie zariadenia klima a pod.). Samozrejme potom do rozvádzača prepeťovú ochranu charakteristika B-C.

Radek
canbo
25.06.10,19:42
Momentálne robím aj ja bleskozvod a podĺa normy by to malo byť nasledovne : Pásovinu čo máš zo zeme zosvorkovať prípadne zvariť s gulatinou priemer 8mm a nasmerovať pod budúci rozvádzač (buď zasekať do steny alebo dať do poteru). Túto trasu by si mal dať do chráničky FX alt. FXP s minimálnym priemerom 29mm. Vo výške cca 20 cm od čistej podlahy by si mal mať HUS - hlavnú uzemnovaciu svorku (plastová krabica zasekaná pod omietkou rozmer cca 15x15cm. Tam sa ukončí zemniaci drôt. odtial by si mal potom prepojiť medeným drôtom prierezu 10mm rozvádzač ktorý bude nad tým. z HUS potom robíš ochranné pospojovanie napr. kotol, vonkajšie zariadenia klima a pod.). Samozrejme potom do rozvádzača prepeťovú ochranu charakteristika B-C.

Radek
Ak sa prevádza spoj zvarením tak zvar (Dĺžka) musí byť dvojnásobok prierezu na pripájaný vodič a chránený voči korózii najlepšie asfaltom . Pozor svorka HUS a HOP .HUS - hlavnú uzemnovaciu svorku/ HOP svorka hlavné ochranné pospájanie.
mip
28.05.11,14:59
Ahojte stavebnici,

riesim pri stavbe svojpomocne otazku ako nalozit s drotom pre bleskozvod RD. Trcia mi 4 droty v rohoch a jeden pod rozvadzacom. Jeden roh je na obrazku vidno. Ide mi o to kedy teraz s drotom najlepsie von z objektu lebo mi vysili vsetky pod mur. Ci hned teraz von zo zakladu, alebo ho nechat trcat aj zo zakladovej dosky zvislo hore a pred polozenim prveho radu ohnut von a zaizolovat. Prikladam aj zakreslenie. Zaklad a doska je s tepelnou izolaciou. Budem robit len jeden rad debniacich tvarnic na to uz ide zakladova doska.

Dakujem za nazory.
alltracboy
28.05.11,15:03
ja som to dal zhruba na kraj muru..a potom som ich zaskrabal do steny.
220870
28.05.11,17:06
Už ten drôt mal byť mimo stien.
tienik
28.05.11,17:10
Ahojte stavebnici,

riesim pri stavbe svojpomocne otazku ako nalozit s drotom pre bleskozvod RD. Trcia mi 4 droty v rohoch a jeden pod rozvadzacom. Jeden roh je na obrazku vidno. Ide mi o to kedy teraz s drotom najlepsie von z objektu lebo mi vysili vsetky pod mur. Ci hned teraz von zo zakladu, alebo ho nechat trcat aj zo zakladovej dosky zvislo hore a pred polozenim prveho radu ohnut von a zaizolovat. Prikladam aj zakreslenie. Zaklad a doska je s tepelnou izolaciou. Budem robit len jeden rad debniacich tvarnic na to uz ide zakladova doska.

Dakujem za nazory.

mas to dobre, teraz to zaizoluj, tak na 0,5m - bud gumosfalt, alebo zmrstovacka z lepidlom. A vyhni von k smeru zvodu.
Toto je inac najlepsi prechod zo zeme, umoznuje dokonale zaizolovanie, co v zemi a este k tomu spravene stavbarmi - vacsinou na 99% nesedi.
Takze klobuk dole.
19olo88
29.05.11,07:17
No na vývod od zákl.zemiča už aj postačí zemniaca guľatina FeZn 10mm, ten vývod v strede toho betonu je robený predovšetkým na EPS (ekvipotencialna svorkovnica) a až od nej sa robí veškeré pospojenie. Tj pospojenie PE zberne v rozvádzači RD(domový rozvádzač s ističmi) a pospojovanie zariadení(kotol,bojler atd)
Inak by ste to mali mať všetko v elektroinštalačnom projekte pekne zakreslené.

Ak vám ten vývod zavadzia môžete ho veselo posunúť ďalej ak je pásovina kratšia urobte prepoj pásovina-guľatina FeZn 8mm ale ten by mal byť na dobre prístupnom mieste v krabici KO 125 s viečkom a svorka SR 03.
Ak budete mať daný odpor bleskozvodu menší ako 15 ohm čo je max hranica odporu zakl.zemniča, tak by sa vám nemali dostať žiadne bleskové prúdy do objektu.

KEJKA: Pokial bude spoj pasoviny zaliaty v betóne tak ja takýto spoj vylučne zvarujem a po zvarený zaimpregnujem gumo-asfaltom a až potom zalejem betónom.:D
tienik
29.05.11,11:01
omyl, 15 ohm staci na bleskozvod, nie na EPS. Ale bez obav, zakladovy zemnic ma tak okolo 2 ohmy, viac snad len niekde na sahare :-)
19olo88
29.05.11,18:52
No ono hlavne záleží aj na rezistivite pôdy.
Ked vezmem do uvahy STN 33 2000 5 - 54 odstavec 2 Zem*niče, ochranné vodiče a vodiče ochranné*ho pospojovania. Nejdôležitějším kritériom pre zemniče je použitý materiál, tvar a rozmery. Zemný odpor nemá prekročiť hodnotu 10 Ω. Keďže sa podľa STN 332000-5-54 odst. 2 (čl. 542.2.1) dôrazne doporučuje budovať základové zemniče, bude väčšinou zemniaca sústava objektu a bleskozvodu spoločná a v tomto prípade bude mať zemný odpor hod*notu približne 1 Ω.:)

Ak je EPS vedená zo zákl.zemniča tak bude mať ten odpor cca 2 ohmy ale ak by na mieste zakl.zemnič nebol tak už by bol s tim problém lebo so zemniacími tyčami dosiahnuť odpor 2 ohmy je dosť na ťažko a zvlášť ešte pokiaľ je tam nevhodná zem ( štrk a podobne)
tienik
29.05.11,19:25
to ze niekto neurobi zakladovy zemnic neospravedlnuje, hodnota pre uzemenenie EPS je dana a musi sa dodrzat (suvisi to z poziadavkami na zemnenie elektrickych stanic, pretoze na EPS sa mimo ine pripaja aj PE vodic)