jenny1
24.06.10,13:55
Chcela by som poziadat o radu ohladom zateplenia a zaizolovania balkona v oblasti pod balk. dverami.

Tehlu mame 38 cm, balkonove dvere su osadene vyssie, t.j. 20 cm od betonovej deky. Balkonove dvere su osadene 5 cm od vonkajsej hrany tehly. Chystame sa v blizkom case robit potery (vo vnutri aj na balkone). Po potere bude balkonove okno od podlahy (aj vo vnutri aj vonku) cca. 13 cm.

Vonku sa chystame zateplovat hrubkou 10 cm. A teraz nevieme ako vyriesit tepelny most v tej vyske 20 cm pod dverami, kedze vedla dveri bude 10 cm hrubka ale co pod dverami? A este ide aj o to ako to zaizolovat proti vode? Je mozne hydroizolaciu davat na tepelnu izolaciu (XPS)? Balkon bude oblozeny dlazbou ... chyti dlazba na XPS?

V prilohe prikladam nacrt ako to zhruba vyzera ... ak mate niekto nejaky napad ako vyriesit tepelny most a zaroven dokladne zaizolovat proti vode, poradte prosim !
Dakujem.
220870
24.06.10,17:09
Hydroizolácia IPA sa dá nalepiť na XPS.Dlažba chytí na XPS.Pre istotu treba 2 x sieťkovať XPS.
pivko
17.08.10,16:43
Tak toto zaujíma aj mňa nakoľko na september mám objednané lešenie a idem robiť zateplenie. Aký je postup prác pri vysutom balkoné?okná mám osadené 10cm nad dekou.Dám najprv IPU potom poter??? /na poter urobím šalung?/ako sa rieši stena na balkóne ? treba to oplechovať ako kedysi?ako to urobiť najkvalitnejšie a najjednoduchšie?/lacno nemusí byť/
220870
17.08.10,17:11
Záleží aj od toho čo bude konečná povrchová úprava.Zrejme keramická dlažba .Tak potom takáto skladba.Pod ipu musí byť beton už vyspádovany ak sa to neurobilo hneď pri deke tak je ho treba vyspadovať dodatočne.....potom penetrak a hydroizolacia obyčajná IPA Glasbit nieje moc vhodný lepšie http://www.icopal.sk/icopal_sk/icopal_sk.nsf/0/DDDA314A76F60FC4C12571A400285ABA/$file/navrh_novej_povlakovej_hydroizolacnej_vrstvy.pdf
ak by sa predsalen dával glasbit ipa tak min dve vrstvy.Treba ju vytiahnuť aj na múry min 10 cm nad vrch konečnej výšky podlahy.potom primerane hrubý poter pod dlažbu po okrajoch je nutné oplechovanie( na múroch nemusí byť).
pivko
18.08.10,03:08
Záleží aj od toho čo bude konečná povrchová úprava.Zrejme keramická dlažba .Tak potom takáto skladba.Pod ipu musí byť beton už vyspádovany ak sa to neurobilo hneď pri deke tak je ho treba vyspadovať dodatočne.....potom penetrak a hydroizolacia obyčajná IPA Glasbit nieje moc vhodný lepšie http://www.icopal.sk/icopal_sk/icopal_sk.nsf/0/DDDA314A76F60FC4C12571A400285ABA/$file/navrh_novej_povlakovej_hydroizolacnej_vrstvy.pdf
ak by sa predsalen dával glasbit ipa tak min dve vrstvy.Treba ju vytiahnuť aj na múry min 10 cm nad vrch konečnej výšky podlahy.potom primerane hrubý poter pod dlažbu po okrajoch je nutné oplechovanie( na múroch nemusí byť).
A na múry nalepiť aspoň do výšky 20cm XPS , Nobasil až od 20cm aby tam vznikol akože sokel by bolo vhodné?
/ vystužený rohožou 5cm poter bude O.K?/
/to oplechovanie sa robí pod poter alebo až pod dlažbu? a pred ,alebo po zateplení?
na spodok balkóna čo dať? XPS?/
220870
18.08.10,05:45
Na múry sa môže nalepit polystyrén stačí aj obyčajný ak bude pod poterom tepelná izolácia tak lepší je styrodur ale môže byť aj podlahový polystyrén.Oplechovanie je lepšie urobiť pod dlažbu,ale dá sa to urobiť aj pod poter.Ideálny postup je zatepliť a pred nanášaním sieťky oplechovať,potomnaniesť lepidlá na zateplenie,potom urobiť dlažbu a soklíky na balkone a nakoniec penetrak a fasadnu omietku.pohladam fotky ak nájdem pridám.
peter mamak
22.08.10,13:40
No ak mozem poradit najlepsim riesenim je zeteplit celu stenu co sa tyka aj pod dverami kedze najvacsie tepelne mosty sa tvoria na styku dvoch materialov, no ak chcete aj poter postupoval by som takto... najskor poter, dlazbu bez soklika, potom by som zateplil no urcite nie polystirenom a na koniec by som dal soklik a izolovanie .... Lepenka (IPA) nepripada do uvahy- zastarala a nie je to prilis trvacne riesenie. Je lepsia tekuta lepenka, ktorá lepí na comkolvek.No najlepsie ja predsa len vidiet na vlastne oci. Ponukame vsetky spomenute prace aj zo zarukou kontakt je 0910187712
pivko
29.08.10,12:45
Záleží aj od toho čo bude konečná povrchová úprava.Zrejme keramická dlažba .Tak potom takáto skladba.Pod ipu musí byť beton už vyspádovany ak sa to neurobilo hneď pri deke tak je ho treba vyspadovať dodatočne.....potom penetrak a hydroizolacia obyčajná IPA Glasbit nieje moc vhodný lepšie http://www.icopal.sk/icopal_sk/icopal_sk.nsf/0/DDDA314A76F60FC4C12571A400285ABA/$file/navrh_novej_povlakovej_hydroizolacnej_vrstvy.pdf
ak by sa predsalen dával glasbit ipa tak min dve vrstvy.Treba ju vytiahnuť aj na múry min 10 cm nad vrch konečnej výšky podlahy.potom primerane hrubý poter pod dlažbu po okrajoch je nutné oplechovanie( na múroch nemusí byť).
Možem dať ten balkón pod IPU vyspádovať len lepidlom?Omedzuje ma výška pod dverami ,nakoľko rám dverí je 8cm od terajšieho betónu na balkóne. Poter bude stačiť také 4cm? ak dám kari rohož ?ako to riešiť pod dverami?
Ja by som to urobil tak:
vyspádoval lepidlom, nalepil Icopal /na steny do výšky 25cm a pod dverami po rám dverí/ potom urobil vyspádovaný poter a na steny do výšky 30cm od konečnej podlahy okolo balkónu nalepil XPS takej istej hrúbky ako zateplenie domu t.j. 12cm a aj pod dvere/ . Neviem ale či tam dať plechový prah ,alebo obložiť dlažbou ktorá bude na balkóne. To oplechovanie sa robí až pred položením dlažby a ako hlboko má zasahovať pod dlažbu?
Peter1001
31.08.10,12:42
Nie som stavbar, ale zasielam link na detailne odizolovanie balkona
//mojdom.zoznam.sk/cl/10059/249198/Balkon-ci-terasa-by-nemali-byt-nocnou-morou[/url]
pivko
11.09.10,09:23
Možem dať ten balkón pod IPU vyspádovať len lepidlom?Omedzuje ma výška pod dverami ,nakoľko rám dverí je 8cm od terajšieho betónu na balkóne. Poter bude stačiť také 4cm? ak dám kari rohož ?ako to riešiť pod dverami?
Ja by som to urobil tak:
vyspádoval lepidlom, nalepil Icopal /na steny do výšky 25cm a pod dverami po rám dverí/ potom urobil vyspádovaný poter a na steny do výšky 30cm od konečnej podlahy okolo balkónu nalepil XPS takej istej hrúbky ako zateplenie domu t.j. 12cm a aj pod dvere/ . Neviem ale či tam dať plechový prah ,alebo obložiť dlažbou ktorá bude na balkóne. To oplechovanie sa robí až pred položením dlažby a ako hlboko má zasahovať pod dlažbu?
Posúvam...................
pivko
12.09.10,04:40
Možem dať ten balkón pod IPU vyspádovať len lepidlom?Omedzuje ma výška pod dverami ,nakoľko rám dverí je 8cm od terajšieho betónu na balkóne. Poter bude stačiť také 4cm? ak dám kari rohož ?ako to riešiť pod dverami?
Ja by som to urobil tak:
vyspádoval lepidlom, nalepil Icopal /na steny do výšky 25cm a pod dverami po rám dverí/ potom urobil vyspádovaný poter a na steny do výšky 30cm od konečnej podlahy okolo balkónu nalepil XPS takej istej hrúbky ako zateplenie domu t.j. 12cm a aj pod dvere/ . Neviem ale či tam dať plechový prah ,alebo obložiť dlažbou ktorá bude na balkóne. To oplechovanie sa robí až pred položením dlažby a ako hlboko má zasahovať pod dlažbu?
Posúvam........
220870
12.09.10,06:36
Môže sa to vyspádovať aj lepidlom,v tom nevidím žiadny problém.Poter stačí aj 4 cm,treba do neho armatúru.Pod dverami treba prerušiť tepelný most,kľudne po celej šírke dverí čo najhrubšie kľudne do čistej výšky poteru,dlažba sa dá položiť aj na styrodur , dlažbu unesie aj styrodur.Robil som už aj tak, že som styrodur dvakrát presieťkoval a dlažbu kládol priamo na styrodur.Už dvakrát presieťkovaný styrodur bol plne pochôdzny.Plechový prah pod dvere netreba,tú istú funkciu splní aj dlažba.
Vonkajšie oplechovanie balkónu sa robí pred položením dlažby alebo pred zhotovením poteru.Lepší a krajší je prvý spôsob.Pod dlažbou by malo byť cca 10cm plechu.Špára medzi dlažbou a plechom sa musí silikonovať !Odporúčam použiť original klampiarske silikóny.Sú v tubách z PLECHU.
http://www.soudal.cz/sk/product-detail.php?evc=1235500
pivko
14.10.10,15:43
Ak zajtra spravím poter na balkóne , kedy možem dať na poter tekut dvojzložkovú lepenku?
220870
14.10.10,15:48
Na jar.
pivko
15.10.10,16:08
Na jar.
Tak to si ma nepotešil:mee:.Dnes som dal na balkon poter a ako ho mám zakryť na zimu? aby tam nenafúkalo sneh sa mi zdá nemožné. Čo keby som na to po týždni dal tu cementovú lepenku jednu vrstvu a na jar druhú?
lapejko
15.10.10,16:12
ak nebudú trvalé mrazy, po troch týždňoch.
220870
15.10.10,16:22
Musí to byť hlavne suché lebo tá nešťastná lepenka odmrzne.A prečo tam chceš dávať tú lepenku?To máš taký zlý poter?Aká je to veľká plocha?
pivko
15.10.10,16:47
Musí to byť hlavne suché lebo tá nešťastná lepenka odmrzne.A prečo tam chceš dávať tú lepenku?To máš taký zlý poter?Aká je to veľká plocha?
Lebo som mal v priebehu zateplovania na balkone stojky z Lešenia. EPS na okraji sa nalepil už na takú výšku ako bude oplechovanie. Vznikol mi tak vlastne šalung na poter.Lepenku IPU som vobec neuvažoval dávať po dnešnom zdemontovaní lešenia ,lebo by to nemalo zmysel, izolácia by bola po okrajoch nižšie ako EPS/neviem či tomu porozumieš/ tak že teraz mám poter vyspádovaný bez izolácie a rezervu na izoláciu + dlažba na balkóne 2cm. Na IPU sa dlažba lepiť nedá tak že tam musím použiť niečo iné. Najvhodnejšie je vraj tá dvojzložková tekutá lepenka. Alebo existuje aj iný zázrak?
Poter mám OK a plocha je 5m2
lapejko
15.10.10,16:54
Môže sa to vyspádovať aj lepidlom,v tom nevidím žiadny problém.Poter stačí aj 4 cm,treba do neho armatúru.Pod dverami treba prerušiť tepelný most,kľudne po celej šírke dverí čo najhrubšie kľudne do čistej výšky poteru,dlažba sa dá položiť aj na styrodur , dlažbu unesie aj styrodur.Robil som už aj tak, že som styrodur dvakrát presieťkoval a dlažbu kládol priamo na styrodur.Už dvakrát presieťkovaný styrodur bol plne pochôdzny.Plechový prah pod dvere netreba,tú istú funkciu splní aj dlažba.
Vonkajšie oplechovanie balkónu sa robí pred položením dlažby alebo pred zhotovením poteru.Lepší a krajší je prvý spôsob.Pod dlažbou by malo byť cca 10cm plechu.Špára medzi dlažbou a plechom sa musí silikonovať !Odporúčam použiť original klampiarske silikóny.Sú v tubách z PLECHU.
http://www.soudal.cz/sk/product-detail.php?evc=1235500
klampiarske "silikóny" sú v skutočnosti polyuretánové tmely (drahé!) a vonku na dlažbe majú krátku životnosť. Tmel Sikaflex 11 FC sa po roku odtiahol od hrubej dlažby Gresan na terase v Brne, opravený vydržal pol roka, v Humennom sa poštyroch rokoch rozsypal na prach v škárach granitovej dlažby . Jediný tmel ktorý vydrží je neutrálny silikón od dobrej značky: Parasilico, Dow Corning, Wurth...
pivko
16.10.10,02:17
Lebo som mal v priebehu zateplovania na balkone stojky z Lešenia. EPS na okraji sa nalepil už na takú výšku ako bude oplechovanie. Vznikol mi tak vlastne šalung na poter.Lepenku IPU som vobec neuvažoval dávať po dnešnom zdemontovaní lešenia ,lebo by to nemalo zmysel, izolácia by bola po okrajoch nižšie ako EPS/neviem či tomu porozumieš/ tak že teraz mám poter vyspádovaný bez izolácie a rezervu na izoláciu + dlažba na balkóne 2cm. Na IPU sa dlažba lepiť nedá tak že tam musím použiť niečo iné. Najvhodnejšie je vraj tá dvojzložková tekutá lepenka. Alebo existuje aj iný zázrak?
Poter mám OK a plocha je 5m2
Posúvam...
220870
16.10.10,04:18
Na ten 5m2 balkón tak daj do poteru 1L duvilaxu,alebo kúp vrecovaný od Baumitu volá sa to BETON WU a nemusíš to ani izolovať .Toľko vody cez to nepretečie ,aby to nevydržalo do jari,max presilikonovať kúty v styku s fasádou.
http://www.baumit.sk/front_content.php?idart=6146
pivko
16.10.10,06:28
Na ten 5m2 balkón tak daj do poteru 1L duvilaxu,alebo kúp vrecovaný od Baumitu volá sa to BETON WU a nemusíš to ani izolovať .Toľko vody cez to nepretečie ,aby to nevydržalo do jari,max presilikonovať kúty v styku s fasádou.
http://www.baumit.sk/front_content.php?idart=6146
Neskoro, včera hneď ako išlo dole lešenie tak mi murári spravili poter. Počkám klasika 21 dní ako pri deke a dám tam jednu vrstvu tej dvojzložkovej izolácie + oplechovanie;)
lapejko
16.10.10,17:30
Lebo som mal v priebehu zateplovania na balkone stojky z Lešenia. EPS na okraji sa nalepil už na takú výšku ako bude oplechovanie. Vznikol mi tak vlastne šalung na poter.Lepenku IPU som vobec neuvažoval dávať po dnešnom zdemontovaní lešenia ,lebo by to nemalo zmysel, izolácia by bola po okrajoch nižšie ako EPS/neviem či tomu porozumieš/ tak že teraz mám poter vyspádovaný bez izolácie a rezervu na izoláciu + dlažba na balkóne 2cm. Na IPU sa dlažba lepiť nedá tak že tam musím použiť niečo iné. Najvhodnejšie je vraj tá dvojzložková tekutá lepenka. Alebo existuje aj iný zázrak?
Poter mám OK a plocha je 5m2

zázrak sa volá : www.schlueter.sk
lapejko
16.10.10,17:37
Môžeš použiť napr. Fóliu Ditra v kombinácii s tesniacim pásom a Al oplechovaním alebo Ditra Drain na tekutú lepenku s perforovaným oplechovaním Schlueter
220870
16.10.10,17:41
super dyk za radu.Pomohlo aj mne.
pivko
16.10.10,18:05
Môžeš použiť napr. Fóliu Ditra v kombinácii s tesniacim pásom a Al oplechovaním alebo Ditra Drain na tekutú lepenku s perforovaným oplechovaním Schlueter
To keby sa dalo tak dám aj 3x užitočné!
Fantázia , tak že už len kde sa to dá kúpiť?aké lepidlo treba použiť a keď som dobre rozumel tak to može išť aj na nevyzretý poter nakoľko prepúšťa tlakovú paru z poteru;)
220870
16.10.10,18:17
Tlaková para sa podopchá pod tepelnú izoláciu.Problém je zamŕzajúca vodná para (kondenz) pod dlažbou.Asi to nebude nič pre našnca ale super riešenie pre náročných alebo tých čo sa mierne ponáhľajú.nechcú čakať.
220870
16.10.10,18:20
To keby sa dalo tak dám aj 3x užitočné!
Fantázia , tak že už len kde sa to dá kúpiť?aké lepidlo treba použiť a keď som dobre rozumel tak to može išť aj na nevyzretý poter nakoľko prepúšťa tlakovú paru z poteru;)
stačí raz užitočné.:) ja pri takýchto príspevkoch rád "helfnem" bodaj tu takých bolo čo najviac.:)Pridajú bod aj ostatný!
pivko
17.10.10,04:58
stačí raz užitočné.:) ja pri takýchto príspevkoch rád "helfnem" bodaj tu takých bolo čo najviac.:)Pridajú bod aj ostatný!
V tejto porade -STAVBA vlastne radíš len Ty ;) a Lapejko ;)
škoda že je tu tak málo odborníkov:mee: