Michael0
25.06.10,07:08
Zdravim vas. Rad by som sa opytal na jednu (ok, tak tri) :) otazky. Je trochu zlozita, ale nepotrebujem uplne dokonalu odpoved, viem ze na to asi budu treba vypocty, skor hladam, co by mi niekto kto sa v tom vyzna poradil aspon cca.
1. Prerabame staru stavbu na obyvatelne miesto. Jedna sa o stavbu rozmerov 8*10 m z coho jedna stena je cisto beton (je vo svahu a z druhej strany je z 2/3 pod zemou - ta sa zateplovat nebude, jedine z vnutra - dobry napad?. Dve steny su z kvadrov (30 cm) a predna stena je z Ytongu (30cm). Strecha je rovna - 15 cm tehlove preklady v zeleznych Ickach, na tom tak 15 cm beton, a izolacia IPA. Kurenie chceme dat na drevo (splynovaci kotol na ohrev vody) + mozno s doplnujucim elektrickym ohrevom vody. Ja som v tomto amater, tak rozmyslam, ako to bude fungovat. Je mi jasne ze bude treba akumulacnu nadrz na vodu, len si neviem dobre predstavit, ako vyriesit ohrev vody na vykurovanie a ohrev TUV. To asi budu musiet byt dva nezavisle okruhy (uzavrety na kurenie + na TUV), alebo nie? No a takyto kotol zrejme nerobia na dva okruhy, je to mozne nejak vyriesit?
2. Ake vykurovanie? Skor som za podlahove, ide o to, co je vhodnejsie k tej kombinacii (drevokotol + akumulacna nadrz). O kolko minimalne stupne podlaha? Moja predstava je 3 cm tvrdeny polystyren resp.tvrdeny nobasil + potrec s podlahovym kurenim a kari rohoz cca 8 cm. Bude to dostatocne?
3. Aky vykon kotla? Ako som uz pisal, vnutorna plocha bude asi 70m2 s perspektivou, ze na rovnu strechu pribudne este poschodie - zastavana plocha 8*12m tiez z ytongu 30 cm mozno za dva-tri roky. Cely dom nasledne planujem zateplit 10cm polystyrenom. Je mozne mat takto kotol iba na prizemie (bude asi trochu predimenzovany) ale aby potom dokazal vykurit aj poschodie? No a v letnych mesiacoch by som chcel v tom systeme nejaky elektricky - asi prietokovy? ohrievac na TUV kedze kurit sa v letnej sezone nebude - bolo by zbytocne zakazdym rozkurovat kotol.

Co na to hovorite, je mozne to zhruba takto zrealizovat? Alebo by ste mi odporucili nieco ine? Kotol na drevo je vsak podmienkou.
Zoltán Kovács
25.06.10,05:21
Na izoláciu podľahy pod kúrenie si myslím, že 3 cm polystyrénu je málo.
Michael0
25.06.10,05:35
Tie 3 cm som skor myslel ked ma nieco lepsiu tepelnu izolaciu ako polystyren. Polystyren by som dal aspon 5-7 cm (10 cm uz by bolo asi moc vysoko s poterom). To by mohlo byt dostatocne?
TomasHC
25.06.10,06:03
Tie 3 cm som skor myslel ked ma nieco lepsiu tepelnu izolaciu ako polystyren. Polystyren by som dal aspon 5-7 cm (10 cm uz by bolo asi moc vysoko s poterom). To by mohlo byt dostatocne?

Nieco co radikalne lepsie izoluje nenajdes, resp. nie v podobnej cene. Skor by som isiel cestou 6cm EPS a vysku podlahy usetrit anhydridovym poterom, ktoreho staci mensia vyska ;)
220870
25.06.10,17:09
Dávať pod podlahu hrubší polystyrén ako 3 cm je technický nezmysel.
Predpokladám že v tej pivnici budete bývať .Tak steny ktoré sú z betónu je nutné zatepliť.Ak z interiérovej strany tak jedine styrodurom(fasádny polystyrén obsahuje látky ktoré sú zdraviu škodlivé.U drevosplyňujúceho kotla je treba rátať s tým že tieto kotle sú veľmi "smradľavé" dymia .Takže je nutná samostatná miestnosť neprepojená z interiérom.Ohrev vody sa dá elegantne riešiť "obojživelníkom" qadrika.
Pri podlahovke je min výškaskladby podlahy 10cm.
TomasHC
25.06.10,20:23
Dávať pod podlahu hrubší polystyrén ako 3 cm je technický nezmysel.

Termiku som nestudoval, ale za ten vyrok by som ruku do ohna nedal...