alltracboy
26.06.10,08:49
Robil niekto oblukove preklady medzi miestnostami alebo v obvodovej stene? Chcem spravit jeden taky betonovy preklad v nosnej priecke priemeru 1,36m .
Zoltán Kovács
26.06.10,07:38
Brat ich má na dome asi 5-6, aj v obvodovej stene, aj medzi miestnosťami. Pracne robili na to oblúkové debnenie. A samozrejme armovanie.
pivko
26.06.10,10:04
Robil niekto oblukove preklady medzi miestnostami alebo v obvodovej stene? Chcem spravit jeden taky betonovy preklad v nosnej priecke priemeru 1,36m .
Aj ja mám jeden. Tesár sa piplal minimálne hodinku.
alltracboy
26.06.10,12:36
debnenie ma nezaujima, to viem ako spravit, skor vystuz a ako je to zapustene do steny.
pivko
26.06.10,12:40
debnenie ma nezaujima, to viem ako spravit, skor vystuz a ako je to zapustene do steny.
Výstuž bola len v hornej časti/klasika rovné železa a strmienka/ ,tam kde to sedí na múre výstuž nebola. Nefunguje mi skener poslal by som ti vykres výstuže.
alltracboy
26.06.10,15:14
odfot na mobil :D
220870
26.06.10,17:24
Obyčajný armovací kôš ,skoro taký istý ako na vence.
alltracboy
26.06.10,17:53
cize na prehyb tam musi byt armovanie a na tlak nie?
220870
27.06.10,05:57
Klemba môže spadnúť len vtedy ,ak roztlačí múry do ktorých v ktorých je uložená ,alebo vtedy ak sa skrúti do boku.
Laco-monter
27.06.10,06:06
Ja by som stavby s oblukovými otvormi ZAKÁZAL robiť .

Potom to vyzerá ako v Stredomorí, či Tunisku.

V našich zemepisných šírkach architektúra podporuje hranaté a ihlanovité tvary ./sedlové strechy typu A, ich kombinácie/
220870
27.06.10,06:25
Klemba a jej rôzne podoby a tvary vrátane stropných konštrukcií bola jedným zo základných tvarov od začiatkov kamenných stavieb až po dnes po celom svete slovensko nevinímajúc.Do času pkiaľ nebol známy a masovo rozšírený betón jedným z mála spôsobov ako urobiť nadokenný alebo naddverný otvor.
ciners
27.06.10,08:20
Pred vynajdenim zelezobetonu existovali v principe 2 druhy nosnikov. Dreveny a oblukovy. Rovny sa nedal urobit z muriva, ci z betonu, lebo pri prekroceni tahovych napati by spadol. V com je vsak finta klenby, resp. obluka? Je to v tom, ze v nom vznika tlakova sila, nieco ako predpatie v betone a pri vhodnom zakriveni klenby eliminuje tato tlakova sila tahove sily od ohybu. To znamena, ze vsetky casti klenby su tlacene a prvok krachne vtedy, ked sa prekroci tlakova pevnost materialu. Cize klenba sa z hladiska statiky nevystuzje, dava sa tam len konstrukcna vystuz, no nie je staticky potrebna.
Takze klenba nie je nejaky vydobytok starodavnej estetiky, to tak fungovalo, lebo velke rozpony vselijakych mostov ci stropov katedral nevedeli stavitelia bez klenby preklenut, kedze nebolo ocele a zelezobetonu. V dnesnej dobe je to uz staticky nepotrebne, je to len vec vkusu.
alltracboy
27.06.10,08:26
no sak viete ako som to myslel.. beton je beton a klenba vyskaldana z tehal je nieco ine.. da sa to predstavit tak ako kvader betonu 1500x1000x250 alebo klenbovy otvor v takom istom kvadry. Ak by tam bol ten prvy kvader tak by sa to zrejme vystuzovalo nie? proste beton je zmer drobnych kamienkov a klasicky kamenna klenba su obrovske klinovite sutre.. to snad nemoze byt to iste..
alltracboy
27.06.10,08:28
chcem jednu klenbu medzi chodbou a obyvacko-kuchynou, lebo tam nebudu aj tak dvere. Len je problem ze je to nosny mur.
ciners
27.06.10,08:47
no sak viete ako som to myslel.. beton je beton a klenba vyskaldana z tehal je nieco ine.. da sa to predstavit tak ako kvader betonu 1500x1000x250 alebo klenbovy otvor v takom istom kvadry. Ak by tam bol ten prvy kvader tak by sa to zrejme vystuzovalo nie? proste beton je zmer drobnych kamienkov a klasicky kamenna klenba su obrovske klinovite sutre.. to snad nemoze byt to iste..

Co do statickeho psobenia je to to iste.
ciners
27.06.10,08:48
chcem jednu klenbu medzi chodbou a obyvacko-kuchynou, lebo tam nebudu aj tak dvere. Len je problem ze je to nosny mur.

Vystuz to tak, akoby to bolo rovne a to oble bude len "zavesene" na to rovnom
alltracboy
27.06.10,15:30
ono vlastne tade pojde silnejsie vystuzeny veniec a to oble ma 250mm pilieriky vynechane.. odfotim vecer.
pivko
27.06.10,16:18
chcem jednu klenbu medzi chodbou a obyvacko-kuchynou, lebo tam nebudu aj tak dvere. Len je problem ze je to nosny mur.
Však presne tam mám aj ja klenbu v nosnom múre.
kuken moj house ,akurát že som ho trochu:D zvačšil
http://www.prodom.sk/?p=projekty&project=212
alltracboy
27.06.10,18:50
takto nejak to bude vyzerat.. na vrchu bude veniec a potom ten obluk.. len som sa chcel uistit, ze na tie "piliere" netreba zelezo..alebo treba..
220870
27.06.10,19:00
N takýto malý oblúk ani to železo neni treba.Stačí ak ho vyrežete z Ytongu.
andiablo
28.06.10,07:00
No ja neviem. Ak máš oblúky v interiéry a neplánuješ dvere s oblúkom tak Ok. Čo sa týka oblúkov na oknách je to pekne drahý špás a to sa týka aj dverí. Optika je jedna vec ale financie druhá