chipsa
26.06.10,15:40
Dobrý deň,
našli sme s manželom inzerát na predaj drevodomu. Ide o radovú zástavbu. Boli sme sa tam pozrieť a domček sa nám veľmi páčil. Co nás však zarazilo pri prehliadke bolo, že susedia mali okolo domu postavené lešenie a ked sme sa pýtali, čo opravujú, tak nám predávajúca osoba povedala, že u susedov horelo, lebo si robili v tomto nízkoenergetickom dome krb a ten bol zle odizolovaný. Chcem vedieť, či požiar a jeho následné hasenie mohlo poškodiť aj tento hned susediaci domček. Vo vnútri nebolo vidieť žiadne poškodenie, akurát na chodbe bolo ako keby trochu zatečené. Vedel by nejaký odborník zistiť stav stien domu, o ktorý máme záujem? Mohol ten požiar narušiť statiku? Nemohli sa steny domu poškodiť vodou, ked to hasili?
Ice dive
26.06.10,14:41
príliš málo informácií, takže ťažko nejak kvalifikovane odpovedať...
- jedná sa o dvojdom, alebo o dva samostatne stojace domy v zástavbe?
- aký veľký bol ten požiar u susedov? ich domček zhorel dotla, alebo len v nejakej časti horelo...? ako bol hasený? ako vyzeralo jeho okolie? (či hasiči pri hasení zdevastovali pol zahrady svojimi autami a prudmi vody? bol ochladzovaný aj dom ktorý chcete kupovať?) (nič proti hasičom, keď ide o záchranu majetku tak byvajú aj vedľajšie škody:-)
220870
26.06.10,18:15
To je nevýhoda drevodomov.Opravovať alebo neopravovať to záleží od celkového poškodenia .Väčšinou sa to neopravuje ale stavia nanovo.Postup hasičov pri takýchto požiaroch je asi taký že vedľajšie domy polievajú ,ochladzujú prúdmi vody .
andiablo
28.06.10,07:40
No tak s drevodomami je to nasledovne. Vyrábajú sa z horľavých materiálov ako každý vie. No do týchto materiálov nie sú pridávané žiadne retardéry (spomaľovače) horenia. Záleží teda na majiteľovi či opatrí nejaký ochranný náter (musí sa obnovovať každých 5 rokov a je drahý ako fras) alebo použije nejaký nehorľavý obklad alebo omietku (tiež drahá ako ...). Tieto materiály nezabránia ale spomalia horenie a zvýšia tak čas, za ktorý je potom drevo vystavené účinkom požiaru.
No a teraz k tomu susedovi. Pri požiari takýchto stavieb je veľká spotreba vody. Stačí jedna CAS 32 T 815 (8000 litrov vody) ale niekedy je použitých aj viacej. Záleží v akom štádiu požiaru jednotka zasahovala.
No a máte to asi preto mokré lebo pri požiari vedľa stojacej stavby vašu (drevenú) museli ochladzovať veľkým množstvom vody aby nedošlo k preneseniu požiaru na vašu stavbu. neviem ale ako ďaleko máte stavby od seba.
Chcelo by to tu asi fotku ako to je moc zamočené.
Prikladám jednu prednášku o ochrane dreva tak aj pre ostatných:D
marleau
29.06.10,11:19
Aká nevýhoda?A murovaný dom keď vyhorí tak čo,netreba búrať?
marleau
29.06.10,11:23
Najlepšie bude steny otvoriť a presvedčiť sa,do akej miery sú navlhnuté,prípadne poškodené ohňom.Dajú sa robiť aj odbery vzorky v stene,ale v tomto prípade odporúčam steny otvoriť a potom sa rozhodnúť.Foto,ako iní žiadajú nepomože,viem,čo hovorím,staviam takéto domy.
andiablo
29.06.10,15:41
hm tak u drevodomu ti 3 fázu požiaru oveľa skôr ako to je pri murovanom. A v tretej fáze už nie je čo zachraňovať.
220870
29.06.10,17:48
Aká nevýhoda?A murovaný dom keď vyhorí tak čo,netreba búrať?
Murovaný dom nehorí.Horí v ňom len zariadenie a krov.
chipsa
29.06.10,18:40
ďakujem za odpovede.. sú to spojené domy v radovej zástavbe... je tam 5 bytových jednotiek vedľa seba.. horel rožný dom a ten čo chceme kúpiť je s ním spojený.. podľa slov susedov mali v tom dome čo horel jednu celú stenu preč.. teraz už tam tá stena je, teda bez omietky, ale strecha vyzerá poškodená, ohorená... a kde sa dá zohnať odborník, ktorý by vedel zistiť v akom stave sú tie steny a strecha? nepoznáte niekoho takého v okolí Senice?
marleau
10.07.10,14:52
V murovanom dome máš predsa aj železobetón a železná výstuž je prakticky zničená,aspoň čo sa statiky týka.Ani malte a lepidlám oheň moc nepomáha,takže to je len na oko,že "múr nehorí".Aj železo zhorí,dokonca sa aj vyparí,nie pri požiari,ale ide to.
andiablo
11.07.10,09:18
V murovanom dome máš predsa aj železobetón a železná výstuž je prakticky zničená,aspoň čo sa statiky týka.Ani malte a lepidlám oheň moc nepomáha,takže to je len na oko,že "múr nehorí".Aj železo zhorí,dokonca sa aj vyparí,nie pri požiari,ale ide to.
Áno to je. Ale aby došlo k takémuto poškodeniu výstuže v betóne by to musel byť obrovský požiar a chalupa do tla. Tu sa jedná o to hlavne, že v drevostavbe sa ti požiar šíri X krát rýchlejšie a hlaven sú narušené nosné časti stavby natrvalo. Pri klasickom požiari rodinného domu sa len strhne strecha väčšinou a ostatne Vám ostáva. Pri drevodome ostáva len základová doska :-D
marleau
11.07.10,10:01
Áno to je. Ale aby došlo k takémuto poškodeniu výstuže v betóne by to musel byť obrovský požiar a chalupa do tla. Tu sa jedná o to hlavne, že v drevostavbe sa ti požiar šíri X krát rýchlejšie a hlaven sú narušené nosné časti stavby natrvalo. Pri klasickom požiari rodinného domu sa len strhne strecha väčšinou a ostatne Vám ostáva. Pri drevodome ostáva len základová doska :-D
Vobec si to nemyslím,pretože klasický požiar ako ho často vídame,zničí spojenie železo betón,preto sa veľakrát stáva (hlavne v zahraničí),že padne niekoľkoposchodvý dom.To je následok toho,že po požiari len omaľovali a možno aj pristavili nejaké to "patro".Je pravda,že v drevodome sa oheň rýchlejšie šíri,napokon je to drevo,ale je oveľa jednoduchšie opraviť drevostavbu,aj jej nosný systém,ako murovaný dom.V murovanom navyše možu byť poškodenia ohňom skryté a to je nebezpečné.A nestavať drevodom len preto,že drevo,horí je chudobný názor na duchu.To akoby som povedal,že budem nosiť oblečenie len z nehorľavín,čo by som asi tak nosil???Výhodou,ak to tak možem nazvať,horenia dreveného prvku,je jeho stabilita počas obhárania.To vidno hlavne na krokvách,ktoré sú napoly obhorené,ale krov ešte drží.Napríklad oceľová konštrukcia padá (!) do troch minút (záleží od intenzity ohňa,ale to aj pri dreve).Kým mne zhorí drevodom,ja si nielen zachránim život,ale stihnem sa aj,preženiem,vysťahovať.Raz som videl,ako na Spektre simulovali požiar obytnej miestnosti,horel paplón a potom aj nábytok.Teplota pri strope dosahovala nad tisíc stupňov,nech mi nikto nepovie,že toto nepoškodí výstuž na statike.A to je strop,ten prvok,ktorý je v dome nebezpečný pri padaní.To isté platí aj na vence,schody apod.Netvrdím,že takýto dom padne hneď,ale rozhodne by som v ňom nebýval.
andiablo
11.07.10,13:39
Vobec si to nemyslím,pretože klasický požiar ako ho často vídame,zničí spojenie železo betón,preto sa veľakrát stáva (hlavne v zahraničí),že padne niekoľkoposchodvý dom.To je následok toho,že po požiari len omaľovali a možno aj pristavili nejaké to "patro".Je pravda,že v drevodome sa oheň rýchlejšie šíri,napokon je to drevo,ale je oveľa jednoduchšie opraviť drevostavbu,aj jej nosný systém,ako murovaný dom.V murovanom navyše možu byť poškodenia ohňom skryté a to je nebezpečné.A nestavať drevodom len preto,že drevo,horí je chudobný názor na duchu.To akoby som povedal,že budem nosiť oblečenie len z nehorľavín,čo by som asi tak nosil???Výhodou,ak to tak možem nazvať,horenia dreveného prvku,je jeho stabilita počas obhárania.To vidno hlavne na krokvách,ktoré sú napoly obhorené,ale krov ešte drží.Napríklad oceľová konštrukcia padá (!) do troch minút (záleží od intenzity ohňa,ale to aj pri dreve).Kým mne zhorí drevodom,ja si nielen zachránim život,ale stihnem sa aj,preženiem,vysťahovať.Raz som videl,ako na Spektre simulovali požiar obytnej miestnosti,horel paplón a potom aj nábytok.Teplota pri strope dosahovala nad tisíc stupňov,nech mi nikto nepovie,že toto nepoškodí výstuž na statike.A to je strop,ten prvok,ktorý je v dome nebezpečný pri padaní.To isté platí aj na vence,schody apod.Netvrdím,že takýto dom padne hneď,ale rozhodne by som v ňom nebýval.
Oceľ sa poškodí od 600 stupňov a kým sa výstuž v betóne zohreje na túto teplotu tak to určite nie sú tri minúty. No nikde som nepovedal, že by som drevodom nestaval. Práveže sa mi to páči. Otázka znela čo s drevodomom po požiari. Na to som sa snažil odpovedať. A tisíc stupňov sa pri klasickom požiari nedosiahne iba za veľmi špecifických podmienok (tunely) a to by som chcel vidieť. Najčastejšie má požiar 800 stupňov.
hipi
01.12.10,21:52
co to trepete za hluposti, niekde na nete je video kde testovali poziar montovaneho domu, chlapik v druhej miestnosti bol uplne ok, pricom v prvej to horelo ako v peci. Odkedy sadrokarton, alebo sadrovlaknita doska hori?
andiablo
02.12.10,08:14
co to trepete za hluposti, niekde na nete je video kde testovali poziar montovaneho domu, chlapik v druhej miestnosti bol uplne ok, pricom v prvej to horelo ako v peci. Odkedy sadrokarton, alebo sadrovlaknita doska hori?
sadrokarton nehorí a ani sadrovláknitá doska. Avšak neodolávajú stále účinkom požiaru. Na všetkko sú testy a normy a tam máš napísané ako dlho odolávajú účinkom požiaru.