day
26.06.10,18:13
Ahojte,

kto postavil dom na zakladovej doske? t.z. nie pasy, skara a zakladova platna, ale len zakladova doska. aky bol dovod, pripadne cena,

dakujem
ciners
27.06.10,08:08
To zavisi od konstrukcneho systemu, geologie a zatazenia. Ak nebudes mat pivnice, ako chces dat zakladovu sparu do nezamzrnej hlbky, to by si mal pri doske komplikovane. Zakladova doska sa vystuzuje, takze to ani financne nie je oproti pasom vyhodne.
day
27.06.10,08:26
ahoj,

dakujem za odpoved.

A tu tomu prestavam rozumiet,
podla info z inej diskusie maju dosku vysoku cca 40cm a podla prepoctov je to OK. nad doskou rozmyslam z dovodu - > pride mi to menej pracne a ked sedi cena, hovorime o hrubke 40cm, tak sa mi tento variant pozdava :confused:
220870
27.06.10,08:40
Investície vrazené do stabilizácie podkladu a pevnosti dosky sú aj podľa mňa vyššie ,ako u klasiky.Navyše to tu na slovensku nieje zabehnuté a tak to aj málo firiem vie urobiť poriadne .Ak to aj vedia tak budú za svoj um pýtať nekresťanskú cenu.V každom prípade sa pri takomto postupe treba pýtať aj na dĺžku záruky a na všetko na čo tá záruka pokrýva, plus komplet cena na kľúč.Aby ste sa potom nečudovali čo všetko to neobsahuje a prípadné ďaľšie profesie si s tým nebudú vedieť poradiť ,alebo budú pýtať vyššie ceny len z dôvodu ,že s takým riešením ešte nestretli.
ciners
27.06.10,08:45
ahoj,

dakujem za odpoved.

A tu tomu prestavam rozumiet,
podla info z inej diskusie maju dosku vysoku cca 40cm a podla prepoctov je to OK. nad doskou rozmyslam z dovodu - > pride mi to menej pracne a ked sedi cena, hovorime o hrubke 40cm, tak sa mi tento variant pozdava :confused:

nezamrzna hlbka je cca 90cm, 40cm by bola doska a do zvysneho polmetra chces dat co? Ta nezamrzna hlbka plati aj pre dosky. Doska pri RD pri suterene a spodnej vode, inak mi to pride viac ako divne :)
day
27.06.10,08:58
zatial zistujem moznosti, hladam najoptimalnejsie riesenie, "stretol" som sa s nazorom, ze doska je lepsia :confused:
ciners
27.06.10,09:14
zatial zistujem moznosti, hladam najoptimalnejsie riesenie, "stretol" som sa s nazorom, ze doska je lepsia :confused:

Jasne, ze je lepsia. Ak Ferrari Modena je lepsie ako Fabia, ale potrebujes ho?
220870
27.06.10,09:14
nezamrzna hlbka je cca 90cm, 40cm by bola doska a do zvysneho polmetra chces dat co? Ta nezamrzna hlbka plati aj pre dosky. Doska pri RD pri suterene a spodnej vode, inak mi to pride viac ako divne :)
Nezabúdaj že u ílu je nutné počítať aj s rozťažnosťou ílu.neviem ako to presne napísať ,ako sa tomu presne nadáva niečo ako kapilárna rozťažnosť .Suchý íl ktorý dostane dávku vody sa rozťahuje podobne, ako ľad,začne byť živý hýbať sa .Takže k posunutiu alebo nadvyhnutiu stavby môže dôjsť aj cez leto,stačí aby trochu viac pršalo,podobne ako teraz.V kombinácii s mrazom je to vražebný úkaz pre stavby najmä RD.
ciners
27.06.10,09:24
Nezabúdaj že u ílu je nutné počítať aj s rozťažnosťou ílu.neviem ako to presne napísať ,ako sa tomu presne nadáva niečo ako kapilárna rozťažnosť .Suchý íl ktorý dostane dávku vody sa rozťahuje podobne, ako ľad,začne byť živý hýbať sa .Takže k posunutiu alebo nadvyhnutiu stavby môže dôjsť aj cez leto,stačí aby trochu viac pršalo,podobne ako teraz.V kombinácii s mrazom je to vražebný úkaz pre stavby najmä RD.
Tusim presychanie zeminy sa to vola, tam je ta hlbka zakladov trosku vacsia.
day
27.06.10,09:34
Jasne, ze je lepsia. Ak Ferrari Modena je lepsie ako Fabia, ale potrebujes ho?

nebudeme mat garaz, tak berem fabiu (ale keby mam garaz tak radsej ferrari, ale californiu), vazne, len zistujem podmienky, v uvedenom linku bola cena 6.200€, podobnu sumu pocitam aj pri pasoch
MIJANA
16.07.10,12:18
My staviame dom, je celý podpivničený a stojí na základovej doske. Keby si manžel nenaštudoval stavbárske knižky a statické výpočty, tak by nás projektantka dotlačila urobiť v trojmetrovej hĺbke 80cm hlboké a 40cm široké základy do ktorých by išlo hafo betónu. Takto ju prinútil si to prepočítať a súhlasiť s jeho názorom. Teraz máme 25cm vysokú základovú dosku, do ktorej išlo smiešnych 23m3 betótu.
andreaS
16.07.10,12:27
ja som videla opacny pripad... vobec netusim, ci sa tak stavia... ale na mna to posobilo dost negativne...

urobili len zakladove pasy a dosku uz nezalievali.. a tehly ukladali rovno na tie pasy... vnutri v dome mali namiesto podlah hlinu a postupne do tej hliny vykopavali siete do domu...

dokonca v postupoch prac nemali ani fotku, kde by zaliali aspon jednotlive miestnosti a potom robili podlahovku... ale rovno dalsi postup bolo polozenie podlahovky a az na nu beton...
marleau
16.07.10,14:40
Ja staviam väčšinou na doske,ale sú to drevodomy,to je oveľa ľahšia konštrukcia.a vtedy mám hrúbku dosky 25 cm.Záleží veľa aj od podkladu.
chandler
19.07.10,06:58
My staviame dom, je celý podpivničený a stojí na základovej doske. Keby si manžel nenaštudoval stavbárske knižky a statické výpočty, tak by nás projektantka dotlačila urobiť v trojmetrovej hĺbke 80cm hlboké a 40cm široké základy do ktorých by išlo hafo betónu. Takto ju prinútil si to prepočítať a súhlasiť s jeho názorom. Teraz máme 25cm vysokú základovú dosku, do ktorej išlo smiešnych 23m3 betótu.

zaklady by stacili hlboke 60cm. pod 25cm ZB musi ist este podkladny beton cca10cm. zaklady nie su vystuzene a maju nizsiu triedu betonu, doska je vystuzena a ma vyssiu triedu betonu. neverim ze by doska mohla vyjst lacnejsie - preto by ma velmi zaujimali vypocty podla ktorych vam vysla ta doska, keby si to sem mohla hodit.
day
19.07.10,08:14
v pripade, ze by som podpivnicil cely dom, t.z. pivnica v hlbke 1,5m, staci urobit zakladovu dosku cca 20cm a "tahat" steny pivnice alebo musim riesit aj zakladove pasy (skary)?
ciners
19.07.10,19:56
My staviame dom, je celý podpivničený a stojí na základovej doske. Keby si manžel nenaštudoval stavbárske knižky a statické výpočty, tak by nás projektantka dotlačila urobiť v trojmetrovej hĺbke 80cm hlboké a 40cm široké základy do ktorých by išlo hafo betónu. Takto ju prinútil si to prepočítať a súhlasiť s jeho názorom. Teraz máme 25cm vysokú základovú dosku, do ktorej išlo smiešnych 23m3 betótu.

To nemozete nechat na projektanta architektury, to je jasna vec, ze navrhne hlupost. Ich totizto nic ine ako hluposti ani neucia a to vam ti, co sa v praxi uchytili povedia sami.
220870
20.07.10,03:38
To nemozete nechat na projektanta architektury, to je jasna vec, ze navrhne hlupost. Ich totizto nic ine ako hluposti ani neucia a to vam ti, co sa v praxi uchytili povedia sami.
SVÄTÁ PRAVDA.:)
chandler
20.07.10,05:23
To nemozete nechat na projektanta architektury, to je jasna vec, ze navrhne hlupost. Ich totizto nic ine ako hluposti ani neucia a to vam ti, co sa v praxi uchytili povedia sami.


no ale vizualizie robia, krasne, nie? :)
TomasHo
20.08.11,10:47
Tato tema sice dlhsie nebola aktivna, ale rad by som si overil jednu vec - na pozemku mam il aj unosne podlozie (zemina/piesok/kamene). Zial, ten il z navazky je prave pod polovicou domu.

So statikom (projektanta uz nekonzultujem) sme prisli k zaveru, ze by sa tam hodila zakladova platna.

Nepochopil som presne, ako mi to vysvetloval, (vsak on mi to vysvetli podrobne, ked zrovnam pozemok a urobim geologicky prieskum), ale vysvetlujem si to asi takto:
- vyhlbi sa vana
- tam, kde je menej unosna, vyhlbi sa viac a nasype sa tam po vrstvach unosna zemina, vrstvy sa zhutnia
- cele sa to zasype makadamom, zhutni
- na to suchy beton (5cm?)
- izolacia (EPS 20cm)
- vyarmovana doska (25cm?)

Plocha domu cca 150m.

Toto riesenie vyzera lacnejsie, nez hlbit 2m zakladove pasy a budovat z DT mnoho radov, ked dom nebude podpivniceny.

Viete takto od oka povedat, ci to zhruba chapem spravne?

Ciners, vam verim, ale zakladovu dosku klast do nezamrznej hlbky? To sa mi nezda - myslel som, ze pointou je prave to, ze lezi na povrchu zeme... Neviem o nej najst dost linkov.
220870
21.08.11,05:16
Trochu ti to upravím ale nie vždy na všetky podložia to pasuje a dôležitá je výška rozmer konštrukcia domu..Dá sa postaviť aj na ile.Neda sa to napisať jednotne na všetko .Zakladanie stavieb je veda a nie voľna internetova diskusia.
- vyhlbi sa vana
- tam, kde je menej unosna, vyhlbi sa viac a nasype sa tam po vrstvach unosna zemina, vrstvy sa zhutnia
- cele sa to zasype makadamom min 20 cm, zhutni
- na to beton min (10cm)+ armatura+min 10 cm (beton) všetko v jednom kroku (obidve vrstvy betonu)

- izolacia (EPS 20cm)
- vyarmovana(kari sieť stači 200x200 x6) doska (25cm?)
TomasHo
01.09.11,14:53
A naco je tam 20cm beton pod EPS s armovanim? A nad EPS este raz taky isty?