Micifuzik
28.06.10,12:47
Ahojte, chystám sa prvý krát v živote variť ríbezľový džem /červené ríbezle/ a neviem ako na to.
Poradí niekto kto s tým má skúsenosti? či to nejak odšťaviť a variť džem bez tých jadierok, alebo aj s nimi.
Prosím o presný postup - aby sa dielo podarilo.
ďakujem
VERONIKA6
28.06.10,11:10
Ahojte, chystám sa prvý krát v živote variť ríbezľový džem /červené ríbezle/ a neviem ako na to.
Poradí niekto kto s tým má skúsenosti? či to nejak odšťaviť a variť džem bez tých jadierok, alebo aj s nimi.
Prosím o presný postup - aby sa dielo podarilo.
ďakujem
Kuk sem:
http://www.dobre-recepty.sk/zoznam/zavaraniny-a-kompoty/2/
Micifuzik
28.06.10,11:49
ďakujem :)
Vlastas
28.06.10,12:40
Pripojím môj osvedčený postup. Obraté ríbezle vložím do väčšieho hrnca trochu pomačkám rukami a prilejem 2dcl vody (záleží od množstva 3-4litre). Nechám prevrieť, občas premiešam. Nechám vychladnúť a všetko pretlačím cez plátno, alebo pančuchu. Potom varím podľa návodu na želírovacom cukre. Ríbezle je dosť kyslé a preto je dobre ho kombinovať napr. s malinami alebo aj jahodami.
;)
lavanda
28.06.10,15:21
Aj ja pridám do hrnca s potlačenými ríbezľami trochu vody, chvíľu povarím, kým pustia šťavu a zmäknú, zahorúca prepasírujem na podobnom sitku http://www.enizon.com/kuchynske-naradie/mlynceky-na-pasirovanie/pasirovaci-mlyncek-antikorovy-s-3-diskami-42571-20?zenid=67bb834a4d50a60293aab41b8cc3db9f a ďalej postupujem podľa návodu na Gelfixe. Kyslosť ríbezlí mi neprekáža, džem používam do vianočného lineckého alebo orechového lepeného pečiva a na oživenie/dochutenie tôrt pod krém. Časť ríbezlí miešam s jostami a postupujem rovnako.
Oliwa
28.06.10,21:06
Ja používam poctivý kovový mlynček-odšťavovač - melieš ríbezle, z jedného otvoru vyteká čistá šťava, z druhého lezú také suché "hovienka" :D - zo stopiek, šupiek a zrniek. Je to trochu prácnejšie, ale takmer čistá práca a minimálny odpad. Potom už len Gelfix a cukor podľa návodu, prípadne trošku kys. citrónovej /kvôli zhustnutiu, ak sa Ti zdá riedky/, t.j. 5-minútové varenie a hotovo.
Silvernola
29.06.10,03:12
Ja mám na záhrade prastarý trojdielny parný odšťavovač (naviete niekto, kde by sa dal zohnať nový?) a tak domov nosím len hotovú šťavu. Ríbezľovú, malinovú, višňovú, morušovú, černicovú,...Ak chcem robiť zmes s neskorším ovocím, proste počká na svoj čas v mrazničke. Inak používam Gelfix a robím buď čistý rôsol, alebo pridám povarené kúsky ovocia. Šťavu povariť podľa návodu, naplniť, prevrátiť na 10 min hore nohami, strčiť do druhého dňa do deky a HOTOVO.
olio
29.06.10,03:32
Ahojte, aj ja pripojím svoj osvedčený recept:

Ríbezľový džem (presne 6 pohárov/370 ml - napr. od horčice)

2 l ríbezľovej šťavy*
1,5 kg kryštálového cukru

Šťavu dáme do širokého kastróla, privedieme do varu a prudko varíme 5 minút.
Prisypeme cukor a keď znova zovrie, varíme ešte 10 minút (v tejto fáze masu aj miešame).
Nalejeme do čistých pohárov, zaviečkujeme a zabalíme do deky - necháme vychladnúť.

Pri dodržaní časov je konzistencia akurát na zákusky, resp. chlieb s maslom...

*šťavu získavam pomletím ríbezlí aj so stopkami v klasickom ručnom odšťavovacom mlynčeku