zuzuba01
30.06.10,14:03
Ahojte.
Momentálne riešime prestavbu bytu, ohlásenie sme na úrad urobili. Je nutné bezpodmienečne zverejniť povolenie od úradu na prerábku? Vyplýva to z nejakých predpisov, nebodaj z nejakého zákona? Ďakujem za odpoveď.
Miloš Mičega - CIMOM TN
30.06.10,12:50
Nie, nie je to povinnosť.
Môže byť zaužívané, že vo vchode si oznamujete takéto skutočnosti, ale je to dobrovoľné.
Môže sa stať, že na stavebnom úrade budú požadovať súhlas SVB (ak je zriadené), alebo nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov.
Správcu netreba.


CIMOM
val007
30.06.10,18:43
No my keď sme prerábali, tak nám bytové družstvo dalo podmienku, že musíme vylepiť oznam o prerábaní bytu na nástenku alebo dvere vo vchode. Čiže nie povolenie od úradu, ale oznam, že asi od kedy do kedy budeme prerábať a kto bude prerábať.
ciners
01.07.10,07:44
Podla mna je to aj taka slusnost. Ked mi vrtaju nad hlavou u nas a ja cosi riesim, tak ma chyta hnev. To ked vidim, ze maju vylepene, ze budu prerabat a ze sa ospravedlnuju za hluk, tak si poviem, ze co uz, snaha sa ceni :)
zuzuba01
27.07.10,05:44
Oznámiť ostatným majiteľom bytov prerábanie bytu -myslím tým približné časové rozmedzie počas dňa, to je samozrejmosť. To je mi úplne jasné, ale zaujímali ma tie predpisy, ktoré by nás zaväzovali k zverejneniu povolenia od stavebného úradu na prerábanie. Po preštudovaní viacerých zákonov, som aj ja prišla k záveru že také nariadenia neexistujú.
Chcela som sa o tom presvedčiť aj vďaka našej jednej veľmi ""milej"" susede, ktorá hucká proti nám aj ostatných susedov a presviedča ich o tom, že vyvesiť povolenie od stavebného úradu musíme, musíme a musíme, že je to naša povinnosť... vyhrážky typu ja napíšem žiadosť na stavebný úrad na kontrolu, udám vás... boli jej prvými slovami (vraj preto, lebo sme to povolenie do vchodu nevyvesili), bez toho, že by mala o záležitostiach a povinnostiach vlastníka bytu v takejto veci aspoň najmenšie vedomosti, pri prvom buchnutí kladivom, keď to trošku preženiem. Ďakujem veľmi pekne za názory.
day
27.07.10,06:14
po mojich skusenostiach urcite vyvesit aj ked to nic nenariaduje, predtym oznamit na bytovej schodzy
val007
27.07.10,19:01
Pre zuzuba01 - to je teda fakt super suseda.
mkys
29.07.10,09:07
§ 11 ods. 4 zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, cit. „Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemôže vykonávať úpravy bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktorými by ohrozoval alebo rušil ostatných v neprimeranom rozsahu alebo by menil vzhľad domu bez súhlasu spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, je potrebný súhlas väčšiny všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome.
MarcelkaT
29.07.10,10:55
Pre zuzuba1 - ja si myslím, že je to aj závisť...... U nás prerabali byty a iba oznamili, že budú prerabáť, bude hluk a asi dokedy to bude trvať. A nikto nerobil z toho cirkus.