Alyssa
01.07.10,12:25
Ahoj neviem či toto patrí k stavbe ... kupujeme pozemok a predajca dal spraviť geometrický výmer ... ešte predtým nám hovoril, že sa mu zdá, že sused si oplotil trochu aj z jeho pozemku ... a dnes sme sa boli pozrieť ..kolíky sú sedem metrov od susedného pozemku ... tak sme teda boli šťastný, že to tak vyšlo a bolo nám povedané, že geodet tie hranice nejako upravil ... pýtam sa či je niečo také vôbec možné? Aby sme nezostali s dlhým nosom ... inak sú to pozemky v E parcelách ... sused ho úž previedol do C a následne oplotil ... teraz teda my ... na starej mape kde sú E parcely sú tieto pozemky vedľa seba ... tak teraz tomu nerozumiem?
vratnik
01.07.10,11:45
Dobre je ze ste si dali spravit geometricky plan, pretoze vymera na E parcelach je nepresna. Zaplatite len za skutocne metre. Tych 7 metrov od suseda nerozumiem co ste mysleli, mozno medzi vasou parcelou a susedovou je este jedna uzka parcela dalsieho vlastnika. Skor je to otazka na geodeta, ktory realizoval geom. plan. Skuste za nim zajst alebo mu zatelefonovat.
Alyssa
01.07.10,12:11
ó, teraz som prišla z realitky a povedal mi, že to čo geodet vykolikoval je závezné ... a to vedľa vraj bude mať zlé ten sused, že ten geodet dostal za to zaplatené a je za to zodpovedný ... všimla som si ... na geometráku su tie pozemky vedĺa seba ale to vykolikovanie ...
day
01.07.10,13:05
geo.plan a zameranie pozemku este pred kupou je dobra vec, treba (je to makacka) zistit aj ostatne, napr.: viem o pripade, kupili pekny pozemok super lokalita, ale nesmu stavat, v zemi je zakopany vojensky "tajny" kabel, pripadne, stara skladka, sypka, .... zial vsetko treba preverit
Alyssa
01.07.10,18:29
páni a to kde zistím, pretože z výpisu z katastra aj z LV je pozemok čistý ...nie je tam žiadne bremeno alebo tak ... vám poviem pozemkov na predaj je veľa ale z toho súcich je naozaj málo ...nás nap. z realitky presvedčal, že pozemok na svahu hraničaci s roklinou je v pohode, že keď sa 20 rokov nezosunul tak sa nezosunie a odborním nám ho neodporúčal pretože ak by sa na ňom niečo postavilo a pozemok sa zaťažil môže sa zosunúť a stav. povolenie tam nedostaneme aj keď je to stav.pozemok ...musel by byť geologický posudok a ten je dosť drahý ...
sarasara
01.07.10,19:39
Pri kúpe stavebného pozemku je potrebné navštíviť vodárne a kanalizácie, elektrikárov, plynárov a telekom.
Imenhotep
04.07.10,18:16
mám podobný problém. Vedľa našej chalupy je ďalšia chalupa. Na všetkých katastrálnych mapách (aj na snímknu ktorý som si dal v Geodezii v roku 79 vyhotoviť) je jasná hranica medz pozemkami taká že ide mimo našej chalupy(t.j. nie je na susedovom pozemku). Teraz som sa dozvedel od suseda že si dal pred 15. rokmi vytýčiť pozemok (nám o tom nepovedal) z ktorého vyplýva že naša chalupa je časťou (aj keď malou) v jeho pozemku. Mám si objednať teraz ja zememerača a on mi "natlčie" kolíky o pol metra ďalej a chalupa bude v mojom pozemku (keď mu dore zaplatím, určite sa taký najde).Takto tam môžme mať celú sieť kolíkov!
Alyssa
30.07.10,17:44
Pozor na chytrákov každého druhu. My máme ešte jeden pozemok o ktorom tiež sused tvrdil, že geometrický plán je zle urobený pretože on jednoducho vie, že je to tuto odtiaľto tamto potiaľto ...ďaľšia vec píšete, že Vám to povedal ... prečo Vám tie kolíky nikdy neukázal a mimochodom keby Vám ich niekto nabil do záhrady asi by ste si ich všimli? K tomu ma ešte napadá, že geometráky sa evidujú s podrobným zápisom merania pod určitým číslom ... takže by sa dalo overiť či vôbec nejaký geometrák existuje, z toho čo píšete ešte vyplýva, že Vám ten geometrák neukázal ...a ďaľšia vec niekedy je možné spraviť geometrák a iba naznačiť aasi odtiaľ ...potiaľ ...my sme tak kúpili pozemok akože vykolíkovaný ale bez kolíkov (asi je to lacnejšie) a boli sme nútený dať spraviť nový ( z ktorého sme boli nemilo prekvapený) pretože časť susedovej stavby je skutočne na nšom pozemku ..a vidíte ... takže dajte si na toho Vášho suseda pozor a hlavne vzhnite sa súdu ...
Imenhotep
08.01.11,18:54
aj mňa by to zaujímalo. Máme chalupu vedľa ktorej je druhá chalupa. Na vštkých katastrálnych mapách (z ešte aj z pred 50 rokov, je nakreslená rozhraničovacia čiara pozemkov medzi chalupami tak, že je zrejmé že naša chalupa je na našom pozemku (dokonca je medzi chalupou a hraničnov čiatou cca 1m. A naraz sused prišiel s tým že pred 7 rokmi mu geometer vymeral jeho pozemok a naša chalupa je údajne na jeho pozemku. Podľa mňa by mala byť záväzná katastrálna mapa a nie nejaké vymeranie z nejakého geodetického bodu, ktorý je 500m ďaleko spriazneným geodétom. Teraz si budeme musieť mi najať geodéta, ktorý to zameria tak, že naša chalupa bude na našom pozemku..
buchač
08.01.11,19:15
aj mňa by to zaujímalo. Máme chalupu vedľa ktorej je druhá chalupa. Na vštkých katastrálnych mapách (z ešte aj z pred 50 rokov, je nakreslená rozhraničovacia čiara pozemkov medzi chalupami tak, že je zrejmé že naša chalupa je na našom pozemku (dokonca je medzi chalupou a hraničnov čiatou cca 1m. A naraz sused prišiel s tým že pred 7 rokmi mu geometer vymeral jeho pozemok a naša chalupa je údajne na jeho pozemku. Podľa mňa by mala byť záväzná katastrálna mapa a nie nejaké vymeranie z nejakého geodetického bodu, ktorý je 500m ďaleko spriazneným geodétom. Teraz si budeme musieť mi najať geodéta, ktorý to zameria tak, že naša chalupa bude na našom pozemku..

Priprav si pekné lóve ....

Minulý rok , niekedy v októbri som si dával robiť geometrické rozdelenie medzi dvoma spoluvlastníkmi ...
Presne 276,50 € som zacvakal za zameranie a zapísanie nových čísel ...
Geodet prišiel , vybral z auta tyč , na ktorej mal taký malý satelit a pripojil sa mašinkou na družice ...na šesť dokonca až , zameranie úplne presné ...
Za 2 týždne som dostal geometrický plán a aj nové parcelné čísla už boli zapísané na katastry - v cene bolo ...
Imenhotep
08.01.11,19:22
No veď hej, ale čo je rozhodujúce, katastrálna mapa,na ktorej je jasne zreteľná rozhraničovacia čiara pozemkov mimo moju chalupu, alebo meranie pomocou GPS. Veď volakedy nebolo GPS a mapy sa "nakreslili" podľa reálneho stavu na mieste ...
geodet123
08.01.11,19:44
No veď hej, ale čo je rozhodujúce, katastrálna mapa,na ktorej je jasne zreteľná rozhraničovacia čiara pozemkov mimo moju chalupu, alebo meranie pomocou GPS.
Samozrejme katastrálna mapa.
Otázkou je, či to, čo ty považuješ za katastrálnu mapu, katastrálnou mapou aj skutočne je. A myslím, že v tomto bude háčik.

Ono totiž každý jeden geometrický plán vychádza z katastrálnej mapy (v prípade registra E KN z určeného operátu ("staršia mapa")). Ak geodet vytýčil hranice, potom tie hranice vytyčoval podľa katastrálnej mapy.
Imenhotep
11.01.11,10:32
Je to zaujímavé takže som drzí a ešte sa opýtam:..No veď, čo je to tá "najzávažnejšia" katastrálna mapa? V r.1979 sme si dali, vtedy na Geodézii, vyhotoviť snímku z pozemkovej mapy, ktorú máme na pauzáku (mierka 1:2000) a z pečiatkou (vtedy to ešte tak bolo) a nech tam pozerám lupou tak alebo tak naša chalupa je vo vnútri nášho pozemku. Ako som už napísal, nedávno sme boli na katastri a tam vytiahol prehľadovú mapu celej osady aj s okolím (menšiu mierku nechcel vytiahnúť), tiež ju študoval lupou a tiež mu vyšlo že naša chalupa je vo vnútri nášho pozemku, preto som sa spytoval, ktoré merania, ktorého geodéta sú závažnejšie než tie druhé merania iného geodéta..