Majky11
01.07.10,16:01
Ahojte.

Isto stokrát rozoberaná téma, ale zaujíma ma to, nakoľko som minulý týždeň zalial vrchnú deku + veniec+ preklady.

Objavil som zopár prasklín, ktoré vyzerajú povrchové a sú dlhé od 20 do 50 cm, ich šírka je do 0,5 mm.

Pravdepodobne sa jedná o zmrašťovacie trhliny. Počasie po zaliatí bolo 3 dni pod mrakom s občasným kropením a teplotou vzduchu okolo 15 °C. Takže nepredpokladám, že by zohralo nejakú veľkú rolu pri " extrémnom zosušovaní - zretí " betónu.

Ale tu sú moje otázky :

1. Ako dlho treba betón polievať - koľko dní ? Samozrejme beriem v úvahu nutnosť, t.j. min. počet dní, ak sa to dá vôbec vyjadriť. To že ho môžem polievať neustále to je mi jasné, jedná sa mi ešte raz, o nutnosť.

2. Koľko dní je potrebné nechať podstojkované, bez akéhokoľvek rizika ?

3. Príp, po koľkých dňoch by sa mohla zrobiť strecha, ak by som nechal podstojkované ?, a ak by sa následne odstojkovalo, nebude to mať vplyv, že začne pôsobiť naraz veľká záťaž ? v strede deky budem mať stôl...

Ďakujem za odpovede...
220870
01.07.10,14:22
Polievať má zmysel 3 max 4 dni.Podstojkovanie max 6 týždňov.Strechu môžete pri podtojkovanom strope robiť bez obáv po týždni.
andiablo
02.07.10,07:17
no mal si si na betón natiahnuť fóliu a neodparovala by sa ti prudko voda, inak beton zraje 28 dní
ciners
02.07.10,08:28
28dni nabera vyse 90 percent svojej pevnosti, ktora sa uvazuje pri dimenzovani. Inak zraje donekonecna
chandler
02.07.10,09:30
a ja este doplnim ze to podstojkovanie mozes postupne davat prec. teda ze nemusi byt az do konca tolko stojok co si mal prvy tyzden.
Majky11
05.07.10,20:34
a ja este doplnim ze to podstojkovanie mozes postupne davat prec. teda ze nemusi byt az do konca tolko stojok co si mal prvy tyzden.


Aký to a význam ? ? ?
220870
06.07.10,03:47
Nemusí zavadzať to čo netreba.
chandler
06.07.10,07:09
a este ak to mas pozicane a platis za kus. a navyse ti mozu zlodeji o to odobrate menej ukradnut :)
Majky11
06.07.10,07:36
Podstojkovanie max 6 týždňov.

Max. alebo Min. ?

Ak ak Max, koľko je Min ?

Vďaka
radek666
07.07.10,19:10
nechcem zakladat novú tému tak to pridávam sem lebo sa to točí okolo betonu. chcem sa spýtat ako sa používa ponorný vybrátor. budem mať pri betonáži základov z požičovne. je s príkonom 2000W, 16000 ot./min., priemer šul..a 3,5cm. v akých odstupoch a po akú dobu vybrovať??? a druhá otázka. do základovách pásov idem dávať aj kameň tak že či naliať beton nahádzať kamene a zvybrovat alebo beton - vybrovat - kamen. dík
220870
08.07.10,03:46
Vybrovať čo najhustejšie ťažko to odhadnúť časovo 10 sekúnd na jednom mieste .Veľmi laicky napísané .Pri vybrovaní ide oto aby sa betón zbavil drobných vzduchových bublín.Vybrovať -kamene -znovu povybrovať.
ciners
08.07.10,07:13
Ked sa na vonkajsom povrchu zacne vytlacat cementovy tmel,tak treba s vybrovanim prestat, tak by to tusim malo byt ok.
andiablo
08.07.10,15:14
nechcem zakladat novú tému tak to pridávam sem lebo sa to točí okolo betonu. chcem sa spýtat ako sa používa ponorný vybrátor. budem mať pri betonáži základov z požičovne. je s príkonom 2000W, 16000 ot./min., priemer šul..a 3,5cm. v akých odstupoch a po akú dobu vybrovať??? a druhá otázka. do základovách pásov idem dávať aj kameň tak že či naliať beton nahádzať kamene a zvybrovat alebo beton - vybrovat - kamen. dík
Ku každému vibrátoru je návod. Ale aj v požičovni náradia ti to povedia. V akej vzdialenosti a ako dlho záleží konkrétne od vibrátora. U niektorých je to 4-5 sekúnd na jednom mieste a potom o 60 cm ďalej. Ale záleží konkrétne aký použiješ. Jeho vibračnú silu a počet vibrácií.
Majky11
23.07.10,04:51
Podstojkovanie max 6 týždňov.

Ako je to s tým podstojkovaním ?

Momentálne mám deku zaliatu 4 týždne, teda 28 dní... Môžem odšalovávať, alebo to ešte nechať ? Každý hovorí inak, tak už mám z toho hokej.

Viac menej názory sú tri, ktorý je správny, resp. ku ktorému sa prikláňate ???

1. Stačí 28 dní, potom odšalovať.

2. Min. 6 týždňov t.j. 42 dní, potom odšalovať.

3. Po 28 dňoch odšalovať a stredy nanovo podoprieť a nechať ďalších min. 30 - 40 dní.


:confused:
andiablo
23.07.10,10:31
Ako je to s tým podstojkovaním ?

Momentálne mám deku zaliatu 4 týždne, teda 28 dní... Môžem odšalovávať, alebo to ešte nechať ? Každý hovorí inak, tak už mám z toho hokej.

Viac menej názory sú tri, ktorý je správny, resp. ku ktorému sa prikláňate ???

1. Stačí 28 dní, potom odšalovať.

2. Min. 6 týždňov t.j. 42 dní, potom odšalovať.

3. Po 28 dňoch odšalovať a stredy nanovo podoprieť a nechať ďalších min. 30 - 40 dní.


:confused:
no po 28 dňoch môžeš v pohode odšalovať pokiaľ nebudeš deku zaťažovať myslím tým že stojkovanie ďalšieho poschodia. Ak už nebudeš zaťaovať tak to máš ok
Majky11
23.07.10,13:58
Zaťažovať, ako tak budem, bude sa robiť krov, takže stôl to istí...

Nevadí, alebo radšej teda nechať ?
andiablo
23.07.10,14:23
no také zaťaženie to nevadí som myslel že tak vyložíš celú strechu naraz
Majky11
23.07.10,15:59
Ale veď samozrejme, že celú strechu budem robiť, ja som len dal najavo, že bez zaťaženia to neostane, aj keď žiadne druhé poschodie nebude, a teda ani tehly, kvádre atď na deku nepôjdu.

Ale zasa stôl krovu, ako aj vlastne celý krov 9m3 a krytina Tondach cca 8 ton, samozrejme rozložených na 44 krokiev, stôl a pomúrnice.

Tak teda nechať ? Aj keď ak by som odstojkoval, mohol by som riešiť hydro a EPS, ale zasa za problémy z prasklinami mi to nestojí, tak ako teda ???
pepa78
24.07.10,09:43
Ahojte, včera sme zalievali dosku. Bolo pod mrakom, občas vykuklo slnko. Po vytvorení "škrupinky" na betóne som ho polieval...za 12 hodín asi tak 6x aby neostal suchý...dnes som si všimol, že sa na povrchu vytvorilo pár miest kde sa tá škrupinka odlupuje...vie mi niekto povedať čo to môže byť?

Ďakujem
ciners
24.07.10,10:01
Tolko ste ho tapkali az vysiel na povrch cementovy tmel o odlupil sa. Ten mal ostat medzi kamenivom vo vnutri. Este je dost mozne, ze bolo v betone vela vody.
pepa78
24.07.10,10:03
Tolko ste ho tapkali az vysiel na povrch cementovy tmel o odlupil sa. Ten mal ostat medzi kamenivom vo vnutri. Este je dost mozne, ze bolo v betone vela vody.

Myslíte si, že to je problém? Aj mne sa zdalo, že po vylietí betónu tam bolo dosť vody...
ciners
24.07.10,10:39
Pokial nie su v betone hniezda strku neobalene cementom, co asi nie su(ked bol kupovany), tak to nie je problem.
pepa78
24.07.10,12:49
Ďakujem za odpoveď. Betón bol kupovaný
220870
24.07.10,15:36
Málo ste polievali,asi tak.Vrchná vrstva evidentne riedkeho betónu rýchlo zoschla a tzv zhorela.Pri týchto horúčavach by sa deky nemali robiť je to na úkor ich kvality,ja osobne by som pri takýchto teplotách nikdy nezobral na svoju zodpovednosť a nedal záruku na takúto prácu.
pepa78
24.07.10,15:45
dúfam, že to bude v poriadku
220870
24.07.10,17:07
Trochu som vás asi postrašil ,ale fakt nieje dobré pri vysokých tepolotách robiť nosné betonáže.V drtivej väčšine prípadov sa nič nestane .Toto môže byť len lokálne vyplavený cement ,ale pre ostatných takéto betonáže radšej o pár dní odsunúť.Pri domoch sa jedná o celoživotné úspory a investície ,neponáhlať , rýchlosť nemá cenu,všetko potrebuje svoj čas..
Majky11
24.07.10,20:13
Málo ste polievali,asi tak.Vrchná vrstva evidentne riedkeho betónu rýchlo zoschla a tzv zhorela.Pri týchto horúčavach by sa deky nemali robiť je to na úkor ich kvality,ja osobne by som pri takýchto teplotách nikdy nezobral na svoju zodpovednosť a nedal záruku na takúto prácu.

No tak teraz som trochu ostal zaskočený...

A to kvôli tomu, že ja som robil deku pod mrakom, teplota vzduchu cca. 25°C, polievané každých cca 30 min, od počiatočného vytvrdnutia, nasledujúce dva dni polievané aj umelo, aj daždivým počasím, no a mal som takéto "mapy" takisto.

Betón dodávaný z betonárky B20, nezdalo sa mi, že by mal v sebe veľa vody.

1. Tak teda otázka znie, ako je možné, že sa mi to takisto vytvorilo ?

2. Je to veľký problém, hlavne čo sa týka statického hľadiska ?

P.S.: Neviem v akom rozsahu to mal pepa78, no ja som mal asi 2 "mapy" obidve o priemere cca 0,5m.
220870
25.07.10,20:05
No tak teraz som trochu ostal zaskočený...

A to kvôli tomu, že ja som robil deku pod mrakom, teplota vzduchu cca. 25°C, polievané každých cca 30 min, od počiatočného vytvrdnutia, nasledujúce dva dni polievané aj umelo, aj daždivým počasím, no a mal som takéto "mapy" takisto.

Betón dodávaný z betonárky B20, nezdalo sa mi, že by mal v sebe veľa vody.

1. Tak teda otázka znie, ako je možné, že sa mi to takisto vytvorilo ?

2. Je to veľký problém, hlavne čo sa týka statického hľadiska ?

P.S.: Neviem v akom rozsahu to mal pepa78, no ja som mal asi 2 "mapy" obidve o priemere cca 0,5m.
predpokladám že je to mesto kde stiekol betón alebo voda z neho.Pokiaľ sa nezačali vo veľkom objavovať pukliny praskliny atd tak by to malo byť v poriadku.Vysoká teplota má negatívny vlyv na kvalitu betónu.
Majky11
25.07.10,20:12
predpokladám že je to mesto kde stiekol betón alebo voda z neho.Pokiaľ sa nezačali vo veľkom objavovať pukliny praskliny atd tak by to malo byť v poriadku.Vysoká teplota má negatívny vlyv na kvalitu betónu.

Myslím, že je to miesto, kde vznikla nerovnosť, teda je možné že stiekla voda z betónu.

Praskliny niesú, zopár vlásočnicových dĺžka do 25 cm.

Ďakujem za odpoveď, pevne verím, že to nepadne keď odšalujem.:cool:

Ešte by som sa chcel spýtať na to odšalovanie, ja som sa pýtal aj v inej téme, no stále nikto nedal definitívnu odpoveď.

Mám vyliatu deku - žb. strop 4 týždne a 3 dni. Na budúci týždeň chcem začať robiť krov, plus pokládku krytiny. Nechať ešte zašalované, alebo je možné odšalovať ? Ak nechať zašalované, tak ešte aký čas ?

Vďaka
andiablo
26.07.10,06:25
môžeš v pohode odšalovať. Betón je už vyzretý
Majky11
26.07.10,20:27
Tak teda dúfam, že sa nič nestane.

A ešte niečo : Netreba po odšalovaní podoprieť aspoň stredy, lebo aj taký názor som už počul...

:confused:
220870
27.07.10,03:26
Odporúčanie na úplné odšalovanie stropu je 6 týždňov.Strop sa odšalováva postupne .Odporúčal by som aspoň v strede miestností ,ešte nechať podopreté ,do doby kým sa neurobí strecha.
Majky11
27.07.10,06:21
Odporúčanie na úplné odšalovanie stropu je 6 týždňov.Strop sa odšalováva postupne .Odporúčal by som aspoň v strede miestností ,ešte nechať podopreté ,do doby kým sa neurobí strecha.


Nie celkom rozumiem tomu, že postupne odšalovať, resp. rozumiem, ale ide o to, že ja mám šalované z dlhých dosák, teda na celú dĺžku miestností, priečne podopretú foršňami, na celú šírku miestností. Takže vlastne ja to neviem odšalovať po častiach... Nemám to šalované z dielcov.

Pripájam foto, pre lepšiu predstavu.
radek666
27.07.10,08:36
Nie celkom rozumiem tomu, že postupne odšalovať, resp. rozumiem, ale ide o to, že ja mám šalované z dlhých dosák, teda na celú dĺžku miestností, priečne podopretú foršňami, na celú šírku miestností. Takže vlastne ja to neviem odšalovať po častiach... Nemám to šalované z dielcov.

Pripájam foto, pre lepšiu predstavu.

napr. každý druhý priečny trám čo máš pod stropom dáš preč aj s celou radou stojok. každý trám máš podopretý cca 5 stojkami (podľa foto usudzujem) tak potom možeš ešte dajme tomu každú druhú stojku dať preč z tých stojok čo ti tam ostanú. čiže po odšalovaní ti tam zostane polovica hranolov u stropu a menej ako polovica stojok. budeš to mať na redšie aby sa ti lepšie manipulovalo. Po položení strechy dáš preč zbytok trámov a stojok a odšaloješ dosky.
apo
06.08.10,14:04
Betónový poter podlahového kúrenia vyžaduje zmes so speňovačom (alebo speňovadlom?). Zmes som zabezpečil v betonárke. Tam dali speňovaciu prísadu, ale menej ako som sa dočítal v dokumentácii k podlahovému kúreniu. Kúpil dve 3 litrové bandasky a dal som vyliať do rakety.

Pán betonár ma upozornil, že ak to preženiem, že betón mi nestuhne. Povedal, že ak sa dá 1 kg cukru do domiešavača tak betón nestuhne nikdy a že on si myslí, že speňovač je na báze cukru. Všetko dopadlo dobre.

:)Toľko poznámka ku téme "Tuhnutie betónu".

apo
andiablo
06.08.10,15:05
Betónový poter podlahového kúrenia vyžaduje zmes so speňovačom (alebo speňovadlom?). Zmes som zabezpečil v betonárke. Tam dali speňovaciu prísadu, ale menej ako som sa dočítal v dokumentácii k podlahovému kúreniu. Kúpil dve 3 litrové bandasky a dal som vyliať do rakety.

Pán betonár ma upozornil, že ak to preženiem, že betón mi nestuhne. Povedal, že ak sa dá 1 kg cukru do domiešavača tak betón nestuhne nikdy a že on si myslí, že speňovač je na báze cukru. Všetko dopadlo dobre.

:)Toľko poznámka ku téme "Tuhnutie betónu".

apo
a plastifikátor čo???
apo
08.08.10,06:09
Speňovadlo = plastifikátor.

apo
jozefsv
08.08.10,10:19
sa nestiham cudovat ako tu vsetci radia a nevedia ani akej triedy beton tazatel pouzil.polievat beton treba min 4 dni,5 nieje od veci a treba ho najlepsie zakryt nejakou geotextiliou aby si beton udrziaval vlhkost.tym ze ho len polejete mu velmi neulahodite,to mozte nanho liat vodu 24 hodin denne ked nie je neustale vlhky,preto geotextilia.vytvrdnutie zalezi od triedy betonu,pocitam ze po tyzdni sa moze podstojkovanie dat prec.zatazitelnost radsej az po mesiaci
motopepo
10.09.10,09:45
vybrovat beton na zaklady je podla mna zbytocne , vybruju sa na prefe panely a nie zaklady v zemy , :)
lapejko
10.09.10,19:09
sa nestiham cudovat ako tu vsetci radia a nevedia ani akej triedy beton tazatel pouzil.polievat beton treba min 4 dni,5 nieje od veci a treba ho najlepsie zakryt nejakou geotextiliou aby si beton udrziaval vlhkost.tym ze ho len polejete mu velmi neulahodite,to mozte nanho liat vodu 24 hodin denne ked nie je neustale vlhky,preto geotextilia.vytvrdnutie zalezi od triedy betonu,pocitam ze po tyzdni sa moze podstojkovanie dat prec.zatazitelnost radsej az po mesiaci
s tou geotextílliou súhlasím, 300 g je súčasťou mojej výbavy už rok pri každej betonáži. Platne lejeme a sťahujeme po pripravených vodiacich lištách, po pár hodinách prebrúsime nerovnosti roštovou mrežou, zametieme a zakryjeme. Po prvom poliatí sa fólia prilepí a aj počas extrémnych horúčav stačí poliať 2-3x denne. S tým odšalovaním stropu po týždni zásadne nesúhlasím, 28 dní je nutnosť, ktorú neoblbnete ak vám je život a deka milá!
Harris
12.09.10,08:10
S tým odšalovaním stropu po týždni zásadne nesúhlasím, 28 dní je nutnosť, ktorú neoblbnete ak vám je život a deka milá!
Existuje kompromis. Odstrániť všetky stojky po týždni je absolútny hazard. Čakať však 28dni netreba. Chválim síce, ak takto staviaš, si jednoznačne na strane bezpečnosti a istota je istota, avšak cca po 10 dni, sa dá odstrániť 1/3 stojok, po dalších 10 dnoch odstrániš druhu tretinu, a po tých 28dnoch odstrániš zvyšok.
Velké stavebné firmy si toto dajú prepočítať nachlp presne aby nemuseli podstojkovavať ani o minutu viac ako treba. Všetko čo zbytočne dlho stojí a nemusí, stojí peniaze. Všimnite si, že bytové stavby sa stavajú s intervalom 12 dni jedno podlažie :eek: Stavebná výroba sa neskutočne zrýchlila. A riešia to presne tak ako som popísal s tými tretinami stojok, tieto medzi rozostavanými podlažiami prenášaju, výsledný efekt je, že nemusia mať v jednom momente použitých toľko stojok.
Opakujem však, ak niekto nechá 28dni, nič nepokazí.
motopepo
28.09.10,12:11
do kedy mam polievat zakladove pasi ? vyliate v sobotu pred obedom , porobili sa take male trhlinky na vrchu v strede co to je ? dikes ,
220870
28.09.10,16:57
Beton v pásoch sa polieva dva dni.Malé trhlinky nepredstavujú veľký problém.Otázne je čo si kto predstavuje pod malým.
motopepo
28.09.10,17:05
Beton v pásoch sa polieva dva dni.Malé trhlinky nepredstavujú veľký problém.Otázne je čo si kto predstavuje pod malým.


na sirku su max 1mm a dlzka cca 5-10 cm sem tam su ale iba v strede niktora neide az na kraj
motopepo
28.09.10,17:06
dazd mu nevadi ze nie ,
220870
28.09.10,17:26
to je malé z toho si hlavu nerobte ,dážď je voda ten mu nevadí.
motopepo
28.09.10,17:27
dikes hned som pokojnejsi :) dik
motopepo
29.09.10,11:19
este jedna otazocka a povrchova platna sa kolko dni polieva ? aj ta zvikne tak kustik popraskat ? a aky beton nanu ? b-15 ? ci skor b-20 ?
diky
220870
29.09.10,16:19
Platňa ak ju budete realizovať oktober november sa takmer nemusí polievyť aj keď to nieje na škodu.Podľa vonkajšej teploty 2-3 dni.Pokiaľ by fúkal vietor alebo bolo snečné počasie treba min.zo začiatku častejšie.
motopepo
29.09.10,16:36
Platňa ak ju budete realizovať oktober november sa takmer nemusí polievyť aj keď to nieje na škodu.Podľa vonkajšej teploty 2-3 dni.Pokiaľ by fúkal vietor alebo bolo snečné počasie treba min.zo začiatku častejšie.
a trieda betonu ? na platnu ?
220870
29.09.10,16:50
Malo by to byť v projektoch.Väčšinou stačí B-15
andreaS
05.10.10,08:22
chcem sa opytat ako dlho pockat na vytvrdnutie stropu kym zacneme murovat dalsie poschodie? zalievat planujeme cca vo stvrtok...
andiablo
05.10.10,11:42
kľudne už v piatok múžeš behať po tom. Ale počkaj do soboty a potom to muruj. Samozrejme to nechaj podstajkované
220870
05.10.10,11:56
Dva dni.V sobotu môžete murovať.
andreaS
05.10.10,18:36
kľudne už v piatok múžeš behať po tom. Ale počkaj do soboty a potom to muruj. Samozrejme to nechaj podstajkované

Samozrejme, ze to ostane podstojkovane ;)

dakujem obom ;)
andrejf
10.10.10,11:11
mohol byt aj previbrovany ked sa vela vybruje alebo tapka tak to nie je dobre tiez
alltracboy
13.10.10,07:33
ako je to s tuhnutim betonu? zalezi rychlost od teploty? vcera vecer som betonoval a je sice tuhy, ale relativne makky. sa mi zdalo ze beton z betonarky tuhne rychlejsie.
TomasHC
13.10.10,08:03
ako je to s tuhnutim betonu? zalezi rychlost od teploty? vcera vecer som betonoval a je sice tuhy, ale relativne makky. sa mi zdalo ze beton z betonarky tuhne rychlejsie.

Zhutnoval si?
alltracboy
13.10.10,08:59
popichal som palickou..co to ma spolocne s tuhnutim?
stano3b
15.10.10,12:24
Zdravim,

poprosim o radu...mame tyzden zaliate betonove pasy po uroven zeme, na ktore pojde 5 siarov DTciek. Tie by sme mali, ak sa podari zaliat do 2 tyzdnov. Otazka je, ci je bezpecne robit aj platnu ktora by nam vysla casovo na zaciatok novembra...neublizi betonu novembrove a po spominanych 28 dnoch tuhnutia aj decembrove pocasie? Znesie mraz? Nemali by sme s platnou pockat radsej na jar?

vdaka
andiablo
15.10.10,14:29
ak dáš mrazuvzdoné prímesy tak môžeš. Ale ja by som to na tvojom mieste nechal na jar. Kto vie ake bude počasie kým sa dostaneš ku platni
TomasHC
15.10.10,15:02
Zdravim,

poprosim o radu...mame tyzden zaliate betonove pasy po uroven zeme, na ktore pojde 5 siarov DTciek. Tie by sme mali, ak sa podari zaliat do 2 tyzdnov. Otazka je, ci je bezpecne robit aj platnu ktora by nam vysla casovo na zaciatok novembra...neublizi betonu novembrove a po spominanych 28 dnoch tuhnutia aj decembrove pocasie? Znesie mraz? Nemali by sme s platnou pockat radsej na jar?

vdaka

Kriticke su prve 2-3 dni. Pozri predpoved pocasia, a ak nebudu hlasit na rano pod 5 stupnov, mozes ist do toho.
motopepo
02.11.10,04:39
Zdravim , Je potrebne vybrovat povrchovu platnu ? a ci sa musi penetrakovat vnutorna strana dielcov v dome ked tak cim , gumoasfaltom ? , dakujem ,
motopepo
03.11.10,16:53
prosim pomoze mi niekto ? dakuejm za odpovede ako ste to robili vy ?
radEg
04.11.10,18:42
Nepenetroval som vnútornú stranu DT ani som nevibroval betón pri zalievaní deky.
motopepo
05.11.10,04:47
Nepenetroval som vnútornú stranu DT ani som nevibroval betón pri zalievaní deky.

a to netreba penetrakovat ? pocul som ze ano aby tie dielce nestarli casom , a nedochadzalo k ich poskodeniu ,
fedo78
05.11.10,08:14
Nepenetruj, je to zbytočné. DT-čka časom zostarnú tak ako my, akurát im to nebude až tak vadiť :o))
Vibrovať môžeš a aj nemusíš, nič tým nepokazíš. Len nevibruj veľa, to je skôr na škodu.
radEg
05.11.10,18:52
DT nahrádzajú debnenie. Nosnosť zabezpečuje betón. Čiže ak aj zostarnú teba to trápiť nemusí. Nevidím však dôvod aby zostarli a nejak sa poškodili. Deku tiež nebudeš odspodu prenetrovať.
radEg
08.11.10,06:06
Ahojte.
6.11. som robil veniec na ktorý pôjde pomúrnica. Čím skôr by som chcel robiť krov. Viem, že betón tvrdne do nekonečna a že optimálne je čakať 28 dní.

Je však potrebné aj pri venci čakať tak dlho nebude stačiť 14, resp 21 dní ? Kým sa bude pokladať krytina tak prejde ďalší týždeň. čo si o tom myslíte ?
TomasHC
08.11.10,06:17
Ahojte.
6.11. som robil veniec na ktorý pôjde pomúrnica. Čím skôr by som chcel robiť krov. Viem, že betón tvrdne do nekonečna a že optimálne je čakať 28 dní.

Je však potrebné aj pri venci čakať tak dlho nebude stačiť 14, resp 21 dní ? Kým sa bude pokladať krytina tak prejde ďalší týždeň. čo si o tom myslíte ?

Serus, zalezi na tom, aky typ krovu mas. Ak je to A-cko s kliestinami, tak by si mal pockat aspon tie 3 tyzdne, ak mas stolicu, tak staci aj tyzden.
radEg
08.11.10,06:45
Je to valbová strecha a mám aj stolicu.
TomasHC
08.11.10,07:06
Je to valbová strecha a mám aj stolicu.

Stolica, pravidelna? :D
lubluc
26.08.11,18:58
Dobrý večer,
chcel by som sa spýtať či je potrebné polievať betón v základových špárach po zaliati základov, alebo je to zbytočné? Ď.
day
26.08.11,19:09
my sme polievali asi 2dni, cca 3x za den
lubluc
26.08.11,20:20
ja som dnes polieval kazdu1,5 hod., ale dnes pieklo slnko ako besne a hneď ako som to polial to bolo suché. Nevedel som či mám polievať aj zajtra.
day
26.08.11,20:23
dosku som dnes polieval asi cca 4x, rano som ju zakryl foliou, verim ze je to OK
lubluc
26.08.11,20:49
takže si tiež na začiatku stavby RD. a kedy si robil dosku?
lubluc
26.08.11,21:06
Ešte som sa chcel spýtať jednu vec. Dnes sme robili základy t.j. betónovali základové špáry a po vytvrdnutí sa na betóne objavili praskliny. Najväčšia má asi 40cm x 1mm ale taká veľká tam je len jedna. Ostatné sú 20 až 25cm a menšie no nieje ich až tak veľa. Môže to spôsobiť nejaké problémy. Ešte ideme teraz dávať 3 rady DT. Alebo je to tým, že dnes keď sme to robili bolo tak teplo?
Ď
andiablo
27.08.11,04:57
nie neboj sa takéto nevadia. Málo si polieval tak preto ti vznikli. Druhý krát častejšie polievať
220870
27.08.11,06:07
Pri týchto teplotách vôbec neodporúčam betonáže,ak už betonujete deku a pod tak polievajte stále prvé dva dni nonstop tak aby nebolo vôbec vydiť suché mieto,ďalšie dva tri dni každé dve tri hodiny.Základové pásy je dobré po betonáži zakryť,doskami a pod.Day lepšie urobíte ak budete polievať ,miesto tej folie.Praskliny vždy vadia.
mendo933
27.08.11,08:39
Pred rokom v tych najvyssich teplotach som aj ja robil deku a ani jedna prasklina. Po zatuhnuti som natiahol hrubsiu geotextiliu a riadne som to nalial. Takto mi stacilo poliat 3x za den a deka bola furt vhlka. Keby som polieval robno na beton to by som tam mohol byt fakt nonstop
220870
27.08.11,08:59
Treba to držať vlhké a čo najstudenšie.Už som videl pri takýchto teplotách používať záhradné rosiče aj s časovým spínačom.:D
day
27.08.11,12:22
Treba to držať vlhké a čo najstudenšie.Už som videl pri takýchto teplotách používať záhradné rosiče aj s časovým spínačom.:D

pri hornej deke chcem urobit nieco podobne, takto to nestiham polievat
janopo
22.07.12,14:24
Ahojte, minulý týždeň v pondelok sme zalievali vence a vrchnú deku. Našťastie nebolo až tak extrémne horúco, ale aj napriek tomu sme to do štvrtku večera nonstop polievali. Aj napriek tomu vznikli na vencoch trhliny, ktoré kopírujú oceľovú výstuž hlavne strmienka. Najširšie trhliny môžu mať max. 2 až 3mm šírku. Vo vencoch je veľmi veľa železa priemer 12mm a strmienka 8mm, každých 15 cm. Môžu mať tieto trhliny nejaký negatívny vplyv na statiku? Môže to robiť nejaké problémy? Som z toho dosť nervózny. Betón bol z betonárky, C20/25. Veľmi pekne ďakujem za názory a skúsenosti.
ciners
22.07.12,14:38
Ahojte, minulý týždeň v pondelok sme zalievali vence a vrchnú deku. Našťastie nebolo až tak extrémne horúco, ale aj napriek tomu sme to do štvrtku večera nonstop polievali. Aj napriek tomu vznikli na vencoch trhliny, ktoré kopírujú oceľovú výstuž hlavne strmienka. Najširšie trhliny môžu mať max. 2 až 3mm šírku. Vo vencoch je veľmi veľa železa priemer 12mm a strmienka 8mm, každých 15 cm. Môžu mať tieto trhliny nejaký negatívny vplyv na statiku? Môže to robiť nejaké problémy? Som z toho dosť nervózny. Betón bol z betonárky, C20/25. Veľmi pekne ďakujem za názory a skúsenosti.
Je to ok
robbco
04.06.13,04:58
Pokial je salovana stena, ako dlho musi byt debnenie? tak isto 28 dni ako strop alebo staci kratsie?
Vdaka
vsadebol
23.02.15,19:50
Pokial je salovana stena, ako dlho musi byt debnenie? tak isto 28 dni ako strop alebo staci kratsie?
Vdaka
​to by aj mna zaujimalo:

3 dni je ok? pri stene hr.15 cm,s dvojitou armaturou,beton z betonarky

alebo sa moze odsalovat uz na druhy den?

dik za odpoved
chandler
24.02.15,09:42
druhy den je skoro. minimalne tie 3dni, ale radsej aj dlhsie. stena nie je zatazene tak ako strop vlastnou vahou, ale aj tak je lepsie chvilu pockat.