Majky11
01.07.10,16:04
Ahojte,

Aký je ideálny rozmer okna, teda koľko sa odratáva od stavebného otvoru ?

Stačí 1,5 cm zo strán a 1,5 cm zhora ?

Dajme príklad stavebný otvor má rozmer d= 1650
v= 1400

Aké okno je potrebné dať vyrobiť. Aký rozmer bude ideálny pre osadenie, a následne vypenenie, ktoré predpokladám má byť čo najmenšie...


Hm ?
220870
01.07.10,14:26
Ak máte rovné ostenia tak pri rozmere okna 150 cm odrátajte 15 mm.čiže 148,5cm.Ale pri plastových oknách sa ešte odrátava montážna lišta.Otvory by si mali zamerať sami predajcovia a montážnici okien.
faklmen
02.07.10,07:05
Medzera by mala byt min. 2 cm z kazdej strany!!! A to preto aby mala pur pena priestor na zvacsenie. Aby mala tepelno izolacne vlastnosti ake ma mat, tiez musi mat urcitu hrubku. 2-4 cm je tak v norme. 1 centimeter peny je malo nato aby sa dokazal objem roztiahnut a zatesnit sa do kazdej spary. Tiez treba dat pozor nato pri akej teplote sa montazna pena pouziva. Cim vyssia teplota okolia tym treba penu nanasat v mensom mnozstve lebo sa viac zvacsuje jej objem.
Okno musi byt pri zapenovani zatvorene az do vyschnutia peny!!!
Treba ratat s tym ze ak je okno mensie o 2 cm bude treba vyspravit aj spalety (ostenie) ale budete mat istotu ze okno je utesnene spravne.
A este jedna rada, vzdy davajte na uchytenie okna aj kotvy, lebo niektore firmy pre ulahcenie prace pouzivaju na uchytenie iba penu!!!
12janci12
03.07.10,18:43
Poznámočky:
1. Pur pena nie je určená na utesňovanie, ani neutesňuje. PUR pena sa používa na ustavenie okna v správnej polohe. Ideálny rozmer medzery je 15 až 20 mm. Spodok okna sa počíta inak, kvôli montážnej lište. Keď je medzera veľká, pena dobre nedrží. Na utesnenie montážnej špáry sa MUSIA použiť špeciálne pásky. Utesnenie sa musí použiť z technického hľadiska a vyžaduje to aj zákon.
pivko
04.07.10,05:59
Poznámočky:
1. Pur pena nie je určená na utesňovanie, ani neutesňuje. PUR pena sa používa na ustavenie okna v správnej polohe. Ideálny rozmer medzery je 15 až 20 mm. Spodok okna sa počíta inak, kvôli montážnej lište. Keď je medzera veľká, pena dobre nedrží. Na utesnenie montážnej špáry sa MUSIA použiť špeciálne pásky. Utesnenie sa musí použiť z technického hľadiska a vyžaduje to aj zákon.
Aké pásky?
220870
04.07.10,06:10
komprimačné
andiablo
04.07.10,08:50
faklmen
21.07.10,14:04
Poznámočky:
1. Pur pena nie je určená na utesňovanie, ani neutesňuje. PUR pena sa používa na ustavenie okna v správnej polohe. Ideálny rozmer medzery je 15 až 20 mm. Spodok okna sa počíta inak, kvôli montážnej lište. Keď je medzera veľká, pena dobre nedrží. Na utesnenie montážnej špáry sa MUSIA použiť špeciálne pásky. Utesnenie sa musí použiť z technického hľadiska a vyžaduje to aj zákon.


Ked sme pri tom, na ustavenie a zabezpecenie stability okna su urcene kotvy a nie pena!!!!! Pena sluzi na utesnenie!!!!! Ked nemame skusenosti s montazou okna tak nemudrujeme. Ja som osobne namontoval cca 1000 okien a viem o com hovorim. Pasky su doplnok a obchodny tah na zakaznikov. Skusenosti su cennejsie ako precitana prirucka Ako na to!
Xeon
16.05.11,20:25
Ked sme pri tom, na ustavenie a zabezpecenie stability okna su urcene kotvy a nie pena!!!!! Pena sluzi na utesnenie!!!!! Ked nemame skusenosti s montazou okna tak nemudrujeme. Ja som osobne namontoval cca 1000 okien a viem o com hovorim. Pasky su doplnok a obchodny tah na zakaznikov. Skusenosti su cennejsie ako precitana prirucka Ako na to!

Ked nemate AKTUALNE poznatky o spravnej montazi okien podla STN 73 3134:2010, tak nemudrujte Vy a uz vobec sa nechvalte tym, ze ste namontovali 1000 okien, ktore ani zdaleka nesplnaju poziadavky normy. Svedci to nielen o Vasej neodbornosti, ale aj o neodbornosti spolocnosti, v ktorej pracujete.

PUR pena nesluzi na utesnenie, ale primarne len na tepelnu izolaciu. Preto PUR pena MUSI BYT VZDY z interierovej aj exterierovej strany chranena foliami (nezamienajte si folie s paskami). Z interierovej strany je to folia, ktora brani prechodu vlhkosti z izby do PUR peny, pretoze zvlhcenim PUR peny o 5 % sa znizi tepelnoizolacna schopnost takto zvlhnutej PUR peny az o 50 %. Z exterierovj strany je to folia, ktora brani vniku vody/dazda z vonkajsieho prostredia do PUR peny a zaroven dovoluje difuziu/prepustanie pripadnych zkondenzovanych vodnych par z PUR peny do vonkajsieho prostredia. Tieto folie su lepene po obvode celeho okna a su omietatelne a tak ich mozno potom prekryt z vnutra aj z vonky omietkou. Existuju systemove riesenia pre pripojovacie spary, v ktorych su jednotlive produkty (interierova folia, PUR pena, exterierova folia) navzajom zosuladene, odskusane technickymi ustavmi a na ktore je poskytovana napr. aj 10-rocna zaruka.

Ale aby som sa vratil k teme:
Co sa tyka povolenych sirok pripojovacich skar, tie sa urcuju s ohladom na dilataciu podla materialu okna a velkosti strany okna. Pri drevenych oknach do dlzky okna 1,5 m je pripoj. spara 10 mm, do dlzky okna 3 m je pripoj. spara tiez 10 mm, do dlzky okna 4,5 m je pripoj. spara 15 mm. Pri bielych PVC oknach je to pre vyssie uvedene dlzky okien 10, 15, 25 mm. Pri farebnych PVC oknach je to 15, 20, 30 mm.

Dalej by som este spomenul, ze taketo 3-stupnove utesnenie pripojovacej spary sa da riesit ako som popisal vyssie, cize 3 produktmi (interierova folia, PUR pena, exterierova folia) (interierova folia, PUR pena, exterierova paska) najlepsie v ramci jedneho uceleneho systemu alebo aj 1 produktom ("trio" paskou), ktora spaja vsetky vlastnosti 3 vyssie uvedenych produktov v jednom produkte. Preto si netreba popliest exterierovu pasku s "trio" paskou. Taktiez si netreba pliest vo vseobecnosti pasky s foliami.

"Trio" paska sa pouziva prednostne do nizkoenergetickych a pasivnych domov, ale je uz bezna aj standardnej vystavbe. Kdezto kombinacia interierovej folie, PUR peny a exterierovej folie taktiez v standardnej vystavbe ako aj v rekonstrukciach. Obe moznosti su spravne a splnaju poziadavky normy vcetne nadstandardnej zaruky, no druhy sposob je lacnejsi.

Ja som sa pri rekonstrukcii svojho stareho RD postaveneho z skvarobetonovych tvarnic, ktore sa lahko mrvia rozsypaju, rozhodol pri osadeni novych drevenych okien pre pouzitie interierovej folie, PUR peny a exterierovej folie namiesto "trio" pasky, pretoze predsalen PUR pena plni sekundarne trosku aj tu "kotviacu" funkciu a tak trosku pomaha kotvam, co je v mojom specifickom pripade len a len prinosne :-)

Takze nie je to tak, ako ste nespravne uviedli, ze pasky su doplnok a obchodny tah. Pasky su samozrejmost/nevyhnutnost a predpisuje ich norma (nie obchodnici). Vidim, ze ste nadseny pracovnik, avsak zly odbornik a ako vidite, skusenosti sa daju porazit vedomostami.

A na zaver, pre tych, ktori to myslia s vymenou okien vazne, zopar konkretnosti vo forme konkretnych systemovych rieseni a produktov k mojmu vseobecnemu textu, pretoze spravna skladba/riesenie pripojovacej spray je rovnako dolezite ako sirka pripojovacej spary.

Norma o spravnej montazi:
www.rakystav.sk/domain/rakystav/files/clanokdab1_2_2010.pdf

Preco uz len pena nestaci:
www.tremco-illbruck.sk/celumdb/documents/Len_pena_nestaci_16894.pdf

Smernica pre montaz okien:
www.slovenergookno.sk/smernica.pdf

Spravna montaz okna:
www.montazokna.cz/spravna-montaz-okna/system-spravne-montaze

Folie:
ME511 Okenní fólie interiér
ME510 Okenní fólie exteriér
ME500 TwinAktiv
Pasky:
TP600 illmod 600 (to je ta exterierova paska)
TP652 illmod Trio+ (to je ta "trio" paska)

Systemove riesenie "illbruck i3":
www.tikatalog.cz/_files/file/brozury/letak%20i3%20Tremco%20illbruck%202.pdf

Systemove riesenie "illmod Trio+":
www.tikatalog.cz/_files/file/brozury/Trio_plus_mail.pdf

Ine systemove riesenia:
www.tikatalog.cz/_files/file/brozury/katalog_Tremco_2010.pdf

Vyrobcovia folii a pasok:
Tremco Illbruck, Allmedia, Winflex,...
Composite
08.10.12,15:43
podľa najnovšej normy STN ... platnej od 1.2.2012 je pri rovnom ostení ideálne medzera 15 mm do dlžky ráku 3 m, nad túto hodnotu je to už 20, do 1,5 m je to 10.
Ak sa jedná o Z ostenie (zalomené) je to 10 mm do 3 m dlžky okna, ak je to nad 3 m je to 15 mm.
Ide tam o difúzny prestup.
Samozrejme treba použiť folie+kvalitnú PUR penu, alebo pásky

faklmen (http://www.porada.sk/member.php?u=165851): poznám človeka čo postavil 50 RD, ale ja by som mu nedal postaviť ani búdu pre psa.
trepeš zastaralé kraviny. škára 4 cm :D :D :D, tak vo sne. STN normy si v živote nevidel, ani izotermi, ani poriadnu montáž okien, po takých ako ty, som vymieňal tisíce okien