Beta
01.07.10,21:47
Ahojte poraďáci,

tento týždeň mi murári založili prvý rad tehál - brúsená tehla Heluz Family 38. Problém je, že mi to založili na dvoch pruhoch malty. Podľa príručky od Heluzu (ktorú som len teraz našiel na ich stránke) brúsené tehly sa zakladajú do súvislej vrstvy malty, nie na pruhoch. O rovnosť múrov nemám obavy, keďže sa to neustále kontrolovalo vodováhou vo všetkých smeroch. Mám však obavy z únosnosti takto založených tehál. Vie mi niekto poradiť? Mám im to dať prerobiť alebo s tým nebude problém?

Ďakujem za každú odpoveď.
220870
02.07.10,03:44
Treba to rozobrať.Prvý rad sa nikdy nezakladá na pruhy musí byť uložený na súvislú vrstvu malty.Je jedno o aký druh tehiel sa jedná.
vladoziak
02.07.10,04:10
Stale nechapem preco ked si kupite heluz tak nevyuzijete ponuku na zalozenie prveho radu,stoji to 65 eur bez dph,ja som to vyuzil a som nadmieru spokojny,chlapik asistoval rotacnym leserom,vsetkymi pomockami co doporucuje heluz po cely cas pokym nebolo maltove lozko hotove cele,ziadne rohy alebo iba nejake platky malty.Mozno ste "usetrili 65 eur"ale teraz to preplatite,ved len malta co bude stat
Majky11
02.07.10,04:48
Tak ako písal 220870... Tu ani logika nepustí... Veď cez to maltové lôžko bude prenašané zaťaženie celého domu, t.j muriva, deky, strechy atď, do základov... Určite prerobiť.
mmaarreekk
02.07.10,05:10
Stale nechapem preco ked si kupite heluz tak nevyuzijete ponuku na zalozenie prveho radu,stoji to 65 eur bez dph,ja som to vyuzil a som nadmieru spokojny,chlapik asistoval rotacnym leserom,vsetkymi pomockami co doporucuje heluz po cely cas pokym nebolo maltove lozko hotove cele,ziadne rohy alebo iba nejake platky malty.Mozno ste "usetrili 65 eur"ale teraz to preplatite,ved len malta co bude stat
my sme to robili minulý rok - na technika sme kvôli času nemohli čakať, nakoľko mohol prísť až o pár týždňov...
Laco-monter
02.07.10,05:25
Ja by som nalial do každej tehly riedkej malty a je to !

Vlastne by som urobil injektáž .

Súhlasim s tým,že prvý rad tehál prenáša zaťaženie celého domu, ale váha sa rozkladá,

Moje skusenosti a to nielen vstavebnictve, ale zo života:

Snaha o dosiahnutie 100 % výsledku ,prináša zo sebou zbytočné vynaloženie 400% usilia ,pri prekonávní zbytočných problémov.

95 % výsledok stačí !
alltracboy
02.07.10,05:31
no ak by to bol ytong tak by to mozno ani tak moc nevadilo zeby to bolo na dvoch radoch, lebo ako sa to usadzuje do spravnej vyske, tak sa tie pasy roztlacaju az sa spoja, ale tehla ma dutiny kde sa ta malta zatlaci. Navyse tehla ak nieje celoplosne podoprena nebude mat bohvie aku pevnost. Tie rebra su krehke a bude rozdiel ci to tlaci na 2/3 alebo 1/1 tehly. Mozno by sa nic nedialo, ale pokial sa to da este opravit, tak preco to nespravit. ja ked som zistil ze mi z kanalizacie ostalo jedno tesnenie, som radsej rozsekal beton aby som to skontroloval a doplnil.
Laco-monter
02.07.10,05:35
Kto má obavy o unosnosť tehál, nech stavia z panelov , alebo nech celý dom vyšaluje a odleje z vibrovaného betónu.
Ferdosondo
02.07.10,06:02
Predpokladám, že v dvoch vrstvách to robili preto, že platňa bola veľmi krivá. Urobili tzv. vyrovnávajúci veniec. Na tento naniesli ďalšiu vrstvu malty do ktorej ukladali tehly. Ak to urobili poriadne -t.j. obidve vrstvy sú pod celou plochou tehly, myslíte že by zo statického hľadiska mal byť problém? Aký?
Beta
02.07.10,06:09
Predpokladám, že v dvoch vrstvách to robili preto, že platňa bola veľmi krivá. Urobili tzv. vyrovnávajúci veniec. Na tento naniesli ďalšiu vrstvu malty do ktorej ukladali tehly. Ak to urobili poriadne -t.j. obidve vrstvy sú pod celou plochou tehly, myslíte že by zo statického hľadiska mal byť problém? Aký?
Doska bola rovná, rozdiely boli do 1 cm. Len jednoducho urobili dva hrubé pásy malty, do čoho uložili tehly a potom zarovnali vodováhou.
Laco-monter
02.07.10,06:24
Celá táto diskusia je jalová neplodná a o ničom .

Otázky by mali položené v tomto poradí :



Je prvý rad tehál uložený na takom podklade na akom má byť uložený ?

Je tento podklad stabilný ?

Dodržali sa zásady murovania /väzba tehly na tehlu/ ?



To či pod tehlou je 70 % malty , alebo 99% malty NIE JE PODSTATNÉ !
TomasHC
02.07.10,06:28
Celá táto diskusia je jalová neplodná a o ničom .

Otázky by mali položené v tomto poradí :



Je prvý rad tehál uložený na takom podklade na akom má byť uložený ?

Je tento podklad stabilný ?

Dodržali sa zásady murovania /väzba tehly na tehlu/ ?



To či pod tehlou je 70 % malty , alebo 99% malty NIE JE PODSTATNÉ !

70% alebo 99% je ozaj asi jedno, ale tuto to vidim tak na 30-40% :(
alltracboy
02.07.10,06:45
nikto sa neboji unosnosti tehal, len to treba robit tak ako treba. A nieje tehla ako tehla, tie super izolacne a vylahcene maju uz na papiery pisanu nizsiu unosnost ako klasicke tehly a to je merane celoplosne. A vobec, padaju tu verdikty a nikto ani nevie ake siroke tie pasy su. A tiez je pravda, ze vacsina murarov pouziva murarske metody na moderne materialy. mne chceli na brusene tehly nanasat maltu tym ocelovym hladidlom, lebo s valcom nemaju dobre skusenosti. Pokial niekto nieje schopny dodrzat pracovny postup, nech sa na tu pracu radsej nerobi. Potom pride iba frustracia investora ktory ocakaval nieco ine. Nemusi sa nic stat a zrejme sa ani nestane, ale pokial ano, tak si niekto bude vycitat, preco nespravil toto alebo tamto. Niekto stresuje, ze DT niesu to iste pevnostou ako liaty beton, a potom mu majstri spravia napriklat toto iste. to sa uz mozem na to uplne vykaslat, davat preklady na polovicne tehly a pod.. sak to nespadne. Ale nema sa to tak robit. Mozno nieje podstatne ci ze pod tehlou 70% alebo 99%, ale vies na istotu povedat ci to neje podstatne pri brusench tehlach? Mas s tym skusenost laco? Ked tu boli foto toho roztrhnuteho domu, tiez experti polozili tramy strechy iba na tehlu bez betonovej vrstvy a tie tramy sa to toho zarezali. na prvom rade stoji cely dom, tak ked v heluze vravia , ze to ma byt celoplosne na malte, tak by som to tak dodrzal. A vobec, stavebny dozor sa rypal v riti ked to vobec dovolil? A sme doma :D
Beta
02.07.10,06:52
Celá táto diskusia je jalová neplodná a o ničom .

Otázky by mali položené v tomto poradí :



Je prvý rad tehál uložený na takom podklade na akom má byť uložený ?

Je tento podklad stabilný ?

Dodržali sa zásady murovania /väzba tehly na tehlu/ ?



To či pod tehlou je 70 % malty , alebo 99% malty NIE JE PODSTATNÉ !
Základová doska vrátane natavených izolačných prác je úplne v poriadku. Malta je od Heluzu, prišla spolu s tehlami. Väzby tehál zatiaľ nie je možné riešiť, keďže bol položený iba prvý rad tehál. Pásy boli široké cca. 12 - 15 cm a je pravdepodobné, že po zatlačení tehál sa ešte viac rozšírili. Pásy sú na okrajoch tehál, čiže medzera medzi dvoma pásmi môže byť tak 8 - 10 cm. Tehla je 38 cm široká. Rovnosť uloženia tehál je tiež bezchybná, v tomto boli dôslední.
alltracboy
02.07.10,07:06
zvrchu sa predsa da pozriet v akej sirke je malta realne pod tehlou.
Ferdosondo
02.07.10,08:14
Áha, dva pruhy vedľa seba. som myslel, že na sebe. Sory nepochopil som hneď.
Tak, to by som jednoznačne vyhodil a uložil celoplošne. Ale to by som urobil ja. Neviem čo by na to povedal stavebný dozor, alebo statik. Avšak v stavebnom postupe je celoplošne. Murárom sa ľahšie vyrovnáva na pásoch, avšak veľkou otázkou je únosnosť tej dodierovanej tehly so zázračným tepelným odporom. Majstrov to už netrápi, veď zaplatené dostanú.
Alltracboy už máš ten prvý rad?
alltracboy
02.07.10,09:15
Alltracboy už máš ten prvý rad?
ja uz idem robit veniec :D ale murovali to murari nakoniec. By som sa z toho oprcal kym by som to postavil a oni to mali za 6 hodin 10 radov.
mmaarreekk
02.07.10,10:52
nikto sa neboji unosnosti tehal, len to treba robit tak ako treba. A nieje tehla ako tehla, tie super izolacne a vylahcene maju uz na papiery pisanu nizsiu unosnost ako klasicke tehly a to je merane celoplosne. A vobec, padaju tu verdikty a nikto ani nevie ake siroke tie pasy su. A tiez je pravda, ze vacsina murarov pouziva murarske metody na moderne materialy. mne chceli na brusene tehly nanasat maltu tym ocelovym hladidlom, lebo s valcom nemaju dobre skusenosti. Pokial niekto nieje schopny dodrzat pracovny postup, nech sa na tu pracu radsej nerobi. Potom pride iba frustracia investora ktory ocakaval nieco ine. Nemusi sa nic stat a zrejme sa ani nestane, ale pokial ano, tak si niekto bude vycitat, preco nespravil toto alebo tamto. Niekto stresuje, ze DT niesu to iste pevnostou ako liaty beton, a potom mu majstri spravia napriklat toto iste. to sa uz mozem na to uplne vykaslat, davat preklady na polovicne tehly a pod.. sak to nespadne. Ale nema sa to tak robit. Mozno nieje podstatne ci ze pod tehlou 70% alebo 99%, ale vies na istotu povedat ci to neje podstatne pri brusench tehlach? Mas s tym skusenost laco? Ked tu boli foto toho roztrhnuteho domu, tiez experti polozili tramy strechy iba na tehlu bez betonovej vrstvy a tie tramy sa to toho zarezali. na prvom rade stoji cely dom, tak ked v heluze vravia , ze to ma byt celoplosne na malte, tak by som to tak dodrzal. A vobec, stavebny dozor sa rypal v riti ked to vobec dovolil? A sme doma :D
kde by som našiel túto tému? - ten rozthnutý dom kvôli zlému uloženiu trámu

Ďakujem
alltracboy
02.07.10,11:34
kde by som našiel túto tému? - ten rozthnutý dom kvôli zlému uloženiu trámu

Ďakujem
tema rodinny dom alfa 105 strana 9