Bazilka
02.07.10,16:49
Nájde niekto nejaký dobrý receptík na višňový sirup? taký mňam aby bol Ďakujem
zdenka131
02.07.10,15:52
Višňový sirup

Na 1 kg vylisovanej šťavy z višní pridáme 1,50 kg cukru, 10 g kyseliny citrónovej

Vylisovanú šťavu z višní necháme niekoľko hodín stáť, aby sa na dne usadili hrubšie kaly a nečistoty, pripadne ju prefiltrujeme cez gázu.

Odmerane množstvo čistej ovocnej stavy rýchlo zahrejeme na teplotu 90 až 100 stupňov C , nečistoty vo forme peny odstránime dierkovanou varechou.
Pridáme cukor a za stáleho miešania necháme rozpustiť.

Po pridaní cukru šťava už nesmie dlho vrieť, aby hotový sirup nenadobudol varnú príchuť!

Po rozpustení cukru pridáme kyselinu citrónovú.
durisovad
02.07.10,16:56
Ja som sice este visnovy sirup nerobila, ale robila som vlani ceresnovy. Ceresne som dala do parneho hrnca /trojity hrniec-na spodlu voda, v strede nadoba na stavu, na vrchu ovocie/, do stavy som pridala asi 30 % vody a na liter takto ziskanej stavy lyzicku kyseliny citronovej a kilo cukru. Nevarila som, len som rozmiesala, aby sa cukor rozpustil. Nakoniec som pridala na spicku noza kyseliny sorbovej, aby sa sirup nekazil. Bol dobry, ale malinovemu sa nevyrovnal.
babka - ježibabka
03.07.10,19:04
Keďže je ovocná sezóna pridávam tiež nejaké recepty na sirupy. Ja som dlhé roky robila okrem iného ovocia aj z višní podľa prvého receptu, takže ten mám odskúšaný.
Oliwa
19.06.12,12:07
Nepoznáte niekto recept na višňový sirup, ktorý je iný tým, že spolu s celými višňami sa chvíľu varia aj umyté listy? Tie mu dodávajú zvláštnu príchuť. Višne sa varením samy pekne oddelia od kôstok. Robila som ho veľmi dávno /recept som mala od bývalej kolegyne, ale stratil sa mi a pomer ovocia, listov, vody a cukru si už nepamätám/. Gúglim, gúglim, ale zatiaľ som všade našla len klasiku - bez tých listov...
Oliwa
20.06.12,05:04
Posúvam... a čakám, či sa nááááhodou nájde niekto, kto ten recept mááááá...
babka - ježibabka
22.06.12,14:36
Sirup z višní a listov nepoznám, ale už veľmi dávno som dostala recept na sirup z čiernych ríbezlí s listami. Možno 2 - 3 krát som ho robila. Čo tak prispôsobiť ho podľa svojho na višňový?

Ríbezľový sirup.
3 dcl čiernych ríbezlí (pomačkať), 200 listov, 3 l vody variť 10 minút. Precediť, pridať 3 kg kryštálového cukru, 3 lyžice kyseliny citrónovej. Variť znova 10 minút a dať do fliaš.
osky
22.06.12,17:05
najde sa tu dakto kto to prekopci do pdf?vdaka
Oliwa
22.06.12,20:01
Babi, ďakujem... Asi skúsim, len neviem, či po dnešnej nočnej búrke niečo z višní na strome ešte zostalo... Ale tých listov sa mi vidí nejako veľa, či...? Nemá to byť o jednu nulu menej?
babka - ježibabka
23.06.12,14:00
Tak to mám v písanke. A už je to dobre vyše 10 rokov, tak si nepamätám. Trhaj malé a bude to akurát.
babka - ježibabka
24.06.12,18:51
http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif

osky (http://www.porada.sk/member.php?u=97086)

2 Days Ago #14321najde sa tu dakto kto to prekopci do pdf?vdaka

Neviem, či sa mi to podarí, ale iba sa niečo učím. Tak až to nebude ono, ospravedlňujem sa.
Tuším som to urobila.
BXLmiami
12.06.14,15:15
Podarilo sa?Aký bol sirupček?
maped
12.06.14,16:24
vďaka za receptíky-vyskúšam :)
viktorviktor
13.06.14,12:47
Niekoľko višňových skvostov

Bertin višňový sirup
100ks višní, 60 ks listov, 1 liter vody. 1,1 kg cukru, kyselina citrónová ½ čajovej lyžičky /môže byť aj bez kc/
Postup
Do litra vody pridáme višne, višňové listy, varíme 15-20 minút / višne musia zafarbiť vodu/. Odvar necháme vyhladnúť , scedíme, pridáme cukor a privedieme do varu. Varíme 15 minút, premiešavame, odoberáme penu, 4 minúty pred dovarením pridáme kyselinu. Teplý sirup lejeme do fliaš, necháme zakryté vychladnúť. Pred uložením fľaše utrieme vlhkou utierkou.

Višňový sirup
1 kg višni, 0,7 kg cukru, 20 ks višňových listov, 0,25 l vody
Postup
Višne umyjeme, odkôstkujeme, a zomelieme na odšťavovacom mlynčeku / alebo vyžmýkame cez niekoľko vrstiev gázy, zostatok použijeme na kompót/. Do šťavy pridáme cukor, miešame do rozpustenie, odstavíme. Umyté listy višne varíme po zovretí 5 minút. Scedený odvar pridáme k šťave, dáme variť pri miernej teplote. Po zovretí stíšime na minimum. Varíme do želanej hustoty. Horúce nalievame do fliaš, zakryté necháme vychladnúť.
Višňový sirup s listami
400 g višňových listov, 1 l vody, 1 kg cukru, 2 čajové lyžičky kyseliny. ½ čajovej lyžičky červenej potravinárskej farby
Postup
Umyté višňové listy varíme 4-5 minút /pri dlhšom varení sirup získa trpkú a horkastú chuť/, odstavíme a zakryté necháme vychladnúť.
Po 25-30 minútach odvar scedíme, pridáme cukor a varíme do potrebnej hustoty /kvapneme na tanier, kvapka sa nesmie rozliať/. 3-4 minúty pred dovarením pridáme kyselinu a potravinársku farbu.
Horúci sirup dáme do fliaš, pevne zakryjeme a necháme vychladnúť. Pre uložením utrieme vlhkou utierkou.

Sirup z višňových listov

Plnú hrsť čerstvých višňových listov /najlepšie na jar/ 1,25 l vody /5pohárov/, 1 kg cukru, 1 čajová lyžička kyseliny citrónovej, štipka červeného farbiva.
Listy dôkladne umyjeme, zalejeme studenou vodou a privedieme niekoľko razy do varu /vždy musíme odtiahnuť/ pretože dlhšie vrenie môže pokaziť chuť. Šťavu scedíme a znovu varíme s cukrom a varíme do hustoty rozpusteného masla. Vtedy pridáme rozdrvenú čajovú lyžičku kyseliny, zovrieme a pred odložením pridáme štipku farbiva. Plníme, zakryté necháme vychladnúť.
Odvar z listov sa pije pri chudokrvnosti a nadmernej plynatosti

Pre milovníkov tekutého ovocia
Dedkov likér s višní a višňovými listami - „Felixovka"
50 ks višní, 200 ks višňových listov, 1 l vody
Višne spolu s listami varíme na miernom ohni 15 minút. Odvar vytlačíme /vyžmýkame/ z listov a scedíme.
Pridáme 1,5 kg cukru, 1,5 čajovej lyžičky kyseliny citrónovej /alebo šťavu z limetky/. Privedieme do varu a varíme 10 minút. Po vychladnutí pridáme 1 liter vodky

Sirup z čiernych ríbezlí a listov

100 kusov väčších listov z čiernych ríbezlí
1 kg čiernych ríbezlí
5 litrov vody
5 kg cukru

Postup
- 1 kg čiernych ríbezlí a 5 litrov vody varíme od bodu varu 1 hodinu.
- Potom scedíme a pridáme 5kg kryštálového cukru, 10 čajových lyžíc kyseliny citrónovej a varíme ešte 10 minút.
- Horúce nalievame do fliaš a necháme prikryté do druhého dňa.