PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Vyska odstupneho pri vypovedi zo strany zam. (zdrav. dovody)



Manthy
03.07.10, 22:55
Dobry den,


potreboval by som poradit ohladne vypovedi ale zo strany zamestnanca ... uz dlhsiu dobu mam vazne zdravotne problemy a nemozem nadalej vykonavat pracu, preto by ma zaujimalo ci mam narok na odstupne ak predlozim spravu od doktora. A podla coho sa vyska odstupneho vypocitava zatial mam odpracovanych 12 rokov .

za radu vopred dakujem

Manthy
20.07.10, 23:25
dal som to do zlej kategorie ci mi nikto nevie uz tyzden poradit ?

Chobot
20.07.10, 23:37
Dobry den,


potreboval by som poradit ohladne vypovedi ale zo strany zamestnanca ... uz dlhsiu dobu mam vazne zdravotne problemy a nemozem nadalej vykonavat pracu, preto by ma zaujimalo ci mam narok na odstupne ak predlozim spravu od doktora. A podla coho sa vyska odstupneho vypocitava zatial mam odpracovanych 12 rokov .

za radu vopred dakujem

Je tu kopec tém, kde sa písalo o skončení PP zzo zdravotných dôvodov, preto ti to len v skratke zrekapitulujem.

Najprv musíš od lekára dostať zdravotný posudok, že zo zdravotných dôvodov nemôžeš vykonávať prácu. Mal by to byť posudok od lekára pracovnej zdravotnej služby, s ktorou má zamestnávateľ zmluvu na PZS a výsledkom posudku má byť, že nemôžeš vykonávať prácu.

S týmto výsledkom požiadaš zamestnávateľa o preloženie na inú, tebe vhodnú prácu. Ak zamestnávateľ do 15 dní ťa nepreloží, môžeš okamžite skončiť PP. Pri takomto skončení PP máš nárok na dvojmesačnú náhradu mzdy (nevolá sa to odstupné) bez ohľadu na to, ako dlho u zamestnávateľa pracuješ.

Llívia
21.07.10, 08:40
Dobry den,


potreboval by som poradit ohladne vypovedi ale zo strany zamestnanca ... uz dlhsiu dobu mam vazne zdravotne problemy a nemozem nadalej vykonavat pracu, preto by ma zaujimalo ci mam narok na odstupne ak predlozim spravu od doktora. A podla coho sa vyska odstupneho vypocitava zatial mam odpracovanych 12 rokov .

za radu vopred dakujem

Pýtaš sa síce na výpoveď zo strany zamestnanca, ale ak ťa zamestnávateľ preradí na inú vhodnú prácu a ty ju odmietneš, tak potom ti môže dať výpoveď podľa :
"§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak
a) zamestnávateľ nemá možnosť zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu."

V tomto prípade ti však patrí odstupné a na ukončení PP sa môžeš so zamestnávateľom dohodnúť:

"§ 76 Odstupné a odchodné
(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku."

(Lepšie je odísť "na dohodu" ako okamžite skončiť PP, aby ti zamestnávateľ nerobil problémy. :))