dasoft
04.07.10,06:57
Ahojte vsetci,
Staviame uz 1NP a trochu sa trapime z kvalitou tehly, ale kedze by som velmi rad dostal hrubu stavbu do zimy pod strechu, zacinam uz teraz uvazovat o krove. Jedna sa o jednoduchu sedlovu strechu, rozmery domu su 9,5 x 8,6 m (vonkajsie). Bez akychkolvek vycnelkov, aby bola stavba ozaj co najjednoduchsia. Projekt som si kreslil v CADe v podstate sam podla inych vzorovych projektov a s mojimi doplnkami a zmenami (samozrejme potom potvrdene aj projektantom, statikom aj vsetkymi ostatnymi ludmi v kolotoci stav. povolenia) ale nie som si isty, ci som spravne zvolil typ hranolov na krov. Kliestiny 180x60 (2x), Krokvy 180x120, Pomurnica 150x150, Vaznica 180x140, ... Ake sa najcastejsie pouzivaju v takychto pripadoch (vid vykres krovu)? Nie som odbornik, ako hovorim, udaje som bral z viacerych inych projektov...
Poradte prosim, ak som nieco zbytocne predimenzoval alebo poddimenzoval, chcel by som na zaklade tohto objednat rezivo na krov aby pomaly vysychalo... Vykresy su prilozene...
Pripadne ak by vas napadlo nieco na co som pozabudol...
A este jedna vec, uvazujem v buducnosti nejaky pristresok nad vchodove dvere a na druhej strane nad terasou ale asi nie tak, aby to bolo sucastou strechy? Alebo by bolo vhodnejsie predlzit trochu krokvy a spravit to ako sucast strechy (nad dvere cca o meter, nad terasu cca o 2m)?
Prilozene su vsetky potrebne vykresy v pdf...
Vopred vsetkym dakujem.
dasoft
04.07.10,05:00
Este som zabudol - skridlu uvazujeme asi betonovu mediteran (z hladiska cena/kvalita)
220870
04.07.10,05:46
Nájdite si vo svojom okolí overeného špičkového tesára (Referencie,referencie, referencie!!!),ktorý vám bude ten krov montovať .On vám bude v tomto vedieť poradiť najlepšie.
Len aby ste nedopadli tak ,ako jedna osoba z vedľajšej dediny toľko stenčovala hrady až musela strechu po položení škridly rozobrať a robiť nanovo.
Aj keď máte krov jednoduchý "áčko" tak je to konštrukcia ako každá iná ,má svoje silné miesta aj slabé a práve pre tie slabé chodia statici dlho do školy.
Čo sa týka rozumnej kvality škridly a ceny ja poznám len dve značky Bramac a Tondach.
dasoft
04.07.10,06:53
Vdaka za radu, najst spickoveho tesara nebude jednoduche ale pokusim sa o to. Ak niekto ma referencie na dobreho tesara v regione Nove Mesto nad Vahom / Stara Tura a okolie bol by som vdacny za tip. Co sa tyka Bramac/Tondach (samozrejme, zvazoval som skor keramiku Tondach, ale cena je tam o dost vyssia...)
220870
04.07.10,07:24
janka zb mala dobrých tesárov.
paloo
05.07.10,04:58
Na to že krokvy máš ako na most pre tank,tie pomúrnice sú žalostne slabé!!!
chandler
06.07.10,07:21
Na to že krokvy máš ako na most pre tank,tie pomúrnice sú žalostne slabé!!!

no konecne som nasiel toho cloveka co chodi po vsetkych stavbach a kazdemu povie ze ma krokvy ako pre tank :) skoda ze si nechodi pozerat aj tie co uz padli :)
chandler
06.07.10,07:25
vytlac si ten vykres a chod za statikom nech ti to spocita a da peciatku. mas istotu ze je to v pohode a nemusis sa spoliehat na to ci si nasiel dobreho alebo zleho tesara. na prvy pohlad by som povedal ze pomurnice ok, kliestiny mensie, krovky vacsie a vaznice tam su uplne zbytocne :)

a predpokladam ze mas veniec spojeny s doskou betonovymi stlpikmi. vystuz tam je ako spravena?
dasoft
06.07.10,10:08
vytlac si ten vykres a chod za statikom nech ti to spocita a da peciatku. mas istotu ze je to v pohode a nemusis sa spoliehat na to ci si nasiel dobreho alebo zleho tesara. na prvy pohlad by som povedal ze pomurnice ok, kliestiny mensie, krovky vacsie a vaznice tam su uplne zbytocne :)
a predpokladam ze mas veniec spojeny s doskou betonovymi stlpikmi. vystuz tam je ako spravena?
Veniec zatial nemam, murujem z tehly Heluz 44ka, prave robim 1NP. Az teraz som si vsimol ze v projekte krovu su nejake betonove stlpiky, ale ziadne take zatial nerobim... (na ostatnych vykresoch ziadne betonove stlpiky neboli)...
Statik to videl (kamarat), hovoril ze v pohode to staci ale ak staci aj slabsie alebo naopak nieco treba posilnit, pobavim sa s nim este o tom.
jankazb
06.07.10,10:16
Kontakt na tesára v SS.
TomasHC
06.07.10,10:17
Ja som mal super krovara, to bola asi najlepsia partia co u mna na dome robila. Je z Koplotoviec, okres Hlohovec, mozem poslat kontakt.
dasoft
06.07.10,10:50
Kontakt na tesára v SS.
Dakujem jankazb, urcite ho rad skontaktujem, ved je to na skok od nas. :)
chandler
06.07.10,11:31
Veniec zatial nemam, murujem z tehly Heluz 44ka, prave robim 1NP. Az teraz som si vsimol ze v projekte krovu su nejake betonove stlpiky, ale ziadne take zatial nerobim... (na ostatnych vykresoch ziadne betonove stlpiky neboli)...
Statik to videl (kamarat), hovoril ze v pohode to staci ale ak staci aj slabsie alebo naopak nieco treba posilnit, pobavim sa s nim este o tom.

ak nemas spojeny veniec s doskou tak ten krov vobec nemozes pouzit. nemas nijako zachytene horizontalne sily.
v tom pripade musis podopriet vaznice stlpikmi a staticka schema je uplne ina.
ciners
06.07.10,11:41
Na to že krokvy máš ako na most pre tank,tie pomúrnice sú žalostne slabé!!!

Ta pomurnica v podstate sluzi ako podklad, pripadne sa horizontlane sily cez ne prenasaju na veniec. Tie sa prenasaju cez kotevne srouby a tam zavisi, ako su nahusto, aby nedoslo k pretlaceniu dreva. Inak tam nevidim ziadne relevantne zatazenie a namahanie, aby to bolo malo.
dasoft
06.07.10,12:08
Ta pomurnica v podstate sluzi ako podklad, pripadne sa horizontlane sily cez ne prenasaju na veniec. Tie sa prenasaju cez kotevne srouby a tam zavisi, ako su nahusto, aby nedoslo k pretlaceniu dreva. Inak tam nevidim ziadne relevantne zatazenie a namahanie, aby to bolo malo.
Mozem otazku na tie betonove stlpiky? Odkial sa maju tahat - az zo zakl. dosky? Je to nutne? (momentalne totiz mam vymurovany suteren a murujem 1NP (Tehla 44ka) a ziadne stlpiky tam nerobim, videl som ich az teraz vo vykrese krovu). Ak tam tie betonove stlpiky nedam, mozem uchytit pomurnice rovno na veniec?
chandler
06.07.10,13:09
Mozem otazku na tie betonove stlpiky? Odkial sa maju tahat - az zo zakl. dosky? Je to nutne? (momentalne totiz mam vymurovany suteren a murujem 1NP (Tehla 44ka) a ziadne stlpiky tam nerobim, videl som ich az teraz vo vykrese krovu). Ak tam tie betonove stlpiky nedam, mozem uchytit pomurnice rovno na veniec?

tie stlpiky su ukotvene len v doske ktora je tesne pod vencom. ide o to ze krokvy budu tlacit pomurnicu (a s nou aj veniec a murivo) ako keby von z domu. preto musi veniec pevne drzat. a krokvy by mali byt opasane pasovinou a pribite k pomurnici a pomurnica ukotvena do venca. ak nespravis stlpiky tak nemozes robit strechu tak ako ju mas nakreslenu. ak spravis tak mozes.
ciners
06.07.10,13:45
Ta strecha je strasne amaterska a nedomyslena, neber to zle. K tomu, aby clovek cosi mudre povedal treba cely podorys a rezy, strecha musi nadvazovat na cely nosny system domu. Tie akoze vaznice su tam naco?
Vykres krovu aj s vypoctom nie je az tak drahy, aby si musel takto hazardovat. A aj ked si to kreslis sam, treba konzultovat. Dneska si ludia myslia, ze sak volakedy si ludia robili vsetko sami, len problem je, ze volakedy ti tesari presne vedeli naco ktory prvok krovu je a vsetky tie prvky tam su, nic nie je vynechane. Tie strechy stoja 50 a viac rokov, tato tvoja by to asi nezmakla :)
dasoft
07.07.10,07:07
tie stlpiky su ukotvene len v doske ktora je tesne pod vencom. ide o to ze krokvy budu tlacit pomurnicu (a s nou aj veniec a murivo) ako keby von z domu. preto musi veniec pevne drzat. a krokvy by mali byt opasane pasovinou a pribite k pomurnici a pomurnica ukotvena do venca. ak nespravis stlpiky tak nemozes robit strechu tak ako ju mas nakreslenu. ak spravis tak mozes.
Aha, takze jedna sa az o dosku na 2NP (nad nou bude este asi 1,5m tehla a potom uz sikmina). No zial ani na podoryse 2NP to nieje vyznacene, ale dobre vediet.
dasoft
07.07.10,07:11
Ta strecha je strasne amaterska a nedomyslena, neber to zle. K tomu, aby clovek cosi mudre povedal treba cely podorys a rezy, strecha musi nadvazovat na cely nosny system domu. Tie akoze vaznice su tam naco?
Vykres krovu aj s vypoctom nie je az tak drahy, aby si musel takto hazardovat. A aj ked si to kreslis sam, treba konzultovat. Dneska si ludia myslia, ze sak volakedy si ludia robili vsetko sami, len problem je, ze volakedy ti tesari presne vedeli naco ktory prvok krovu je a vsetky tie prvky tam su, nic nie je vynechane. Tie strechy stoja 50 a viac rokov, tato tvoja by to asi nezmakla :)
Neberiem to zle, ved hovorim ze nie som projektant (som len obycajny ITckar) - preto sa radsej radim na porade:). Otazne je ci to bude lepsie konzultovat najskor s tesarom alebo statikom (projektantom).
ciners
07.07.10,07:45
Statik Ti navrhne konstrukciu krovu a potom sa moze vyjadrit tesar, aby sa vychytali take tie muchy z praktickeho hladiska. Hod sme podorys, kukneme, aky krov sa hodi.
dasoft
07.07.10,08:34
Statik Ti navrhne konstrukciu krovu a potom sa moze vyjadrit tesar, aby sa vychytali take tie muchy z praktickeho hladiska. Hod sme podorys, kukneme, aky krov sa hodi.
Ok, prikladam podorysy aj ten moj navrh v cad-e...
chandler
07.07.10,08:40
na tu nosnu stenu v strede das ZB veniec na to pomurnicu a to iste aj na obvodove steny a na to mozes hadzat krokvy. nechapem preco nemas tu nosnu stenu kreslenu v krove? ved aky iny zmysel by mala?
dasoft
07.07.10,08:50
na tu nosnu stenu v strede das ZB veniec na to pomurnicu a to iste aj na obvodove steny a na to mozes hadzat krokvy. nechapem preco nemas tu nosnu stenu kreslenu v krove? ved aky iny zmysel by mala?
Ahaa, ak by to hodne spevnilo "povalu" preco nie? (len som myslel, ze by bolo lepsie, keby povala bola cela ako vacsi priestor na odlozenie zbytocnosti):)
ciners
07.07.10,08:56
Tu stenu som si vsimol v reze, tak som chcel vediet, ako je v podoryse. Takze plati,co pise Chandler a mas to vsetko ok
:)
dasoft
07.07.10,09:04
oki, takze potiahneme stredovy mur az do vrchu (aj ked ten strop nad 2NP je iba dreveny, takze ho prerusit a upevnit nejako o tu nosnu stenu? alebo polozim nan tu stenu ako ked zakladam prvy rad nad betonom??? - to sa mi moc nepozdava...)
dasoft
07.07.10,14:38
Ozaj, aky je vlastne postup, ked chcem robit nosnu priecku na drevenu tramovu podlahu?
ciners
07.07.10,17:44
Nemusis tahat cely mur, mozes z toho nosneho mura dat stlpiky a vrcholovu vaznicu.
Majky11
07.07.10,20:26
Nemusis tahat cely mur, mozes z toho nosneho mura dat stlpiky a vrcholovu vaznicu.

A nebolo by dobré dať ešte pod stĺpiky roznášací trámec ?
dasoft
08.07.10,03:56
A nebolo by dobré dať ešte pod stĺpiky roznášací trámec ?
Nooo tak nejak som si to predtym aj ja predstavoval! Tie stlpiky aj roznasaci tramec predpokladam z dreva nie? (lebo z tehly si to moc dobre na drevenom strope neviem predstavit...):)
ciners
08.07.10,07:14
Na veniec to polozte
dasoft
09.07.10,07:23
Na veniec to polozte
Vcera som hovoril s tesarom, no zostava mi tu ale este jeden problem, kto mate nejaky napad, poradte please...
Ako by som vyriesil to upevnenie vaznice? Priznam sa ze toto som celkom nedomyslel pri kresleni vykresu (nie som projektant a nevedel som ze vaznica musi byt podopreta aj v strede nielen na krajoch).
Ked pozriete na vykresy rezov, a podorys 2NP, tam nad tym schodiskom by sa vaznica este ako tak dala upevnit (nejaky hranol nad mury okolo schodov) ale na druhej strane fakt neviem... Nemate niekto nejaky iny napad ako ten krov (alebo tu vaznicu) poriesit? Je nutne aby bola v strede podopreta?
Vopred dakujem za vsetky rady!!!
chandler
09.07.10,07:35
no neviem, pokial sa dobre pamatam tak sme ti radili ist za statikom :) a ty si isiel za tesarom. takze na nase rady moc nedas :)

ked to spravis ako hovorime tak tam ziadne vaznice mat nebudes :) ale naozaj chod za statikom, vysvetlovat to cez net je dost tazke.
dasoft
09.07.10,07:58
no neviem, pokial sa dobre pamatam tak sme ti radili ist za statikom :) a ty si isiel za tesarom. takze na nase rady moc nedas :)

ked to spravis ako hovorime tak tam ziadne vaznice mat nebudes :) ale naozaj chod za statikom, vysvetlovat to cez net je dost tazke.

Yasne vdaka, mam dohodnutu schodzku aj so statikom, len som chcel este predtym vediet nazor ostatnych ludi z netu. Ale aj tak vdaka.
chandler
09.07.10,08:26
tak potom je vsetko v poriadku :)
veniec budes mat aj nad strednou stenou, ja by som radsej vytiahol tu stenu vyssie, hore dal pomurnicu tak isto ako na bocnych stenach. a pekne kladies krokvy, nie je tam co pokazit. a strop ukotvis do toho stedneho muru.
pripadne mozes spravit stredny mur nizsie - len po uroven stropu a na neho veniec kde budes klast stlpiky a na to strednu vaznicu.
ved to ti povie statik presne.
dasoft
09.07.10,08:35
tak potom je vsetko v poriadku :)
veniec budes mat aj nad strednou stenou, ja by som radsej vytiahol tu stenu vyssie, hore dal pomurnicu tak isto ako na bocnych stenach. a pekne kladies krokvy, nie je tam co pokazit. a strop ukotvis do toho stedneho muru.
pripadne mozes spravit stredny mur nizsie - len po uroven stropu a na neho veniec kde budes klast stlpiky a na to strednu vaznicu.
ved to ti povie statik presne.
Ak som to dobre pochopil, tak vaznica bude tvorena iba jednym hranolom, nie do obdlznika styrmi ako predtym... Asi by ozaj pre statiku bolo dobre vytiahnut tam aj ten stredny mur do takej vysky, len neviem ako ten dreveny strop donho zboku kotvit... (alebo teda aspon nad ten stredny mur spravit par hranolov a tramy)
Ale aj tak moc vam vsetkym dakujem, ked sa budem bavit so statikom, aspon nebudem totalne tupy :)
dabratranec
02.09.10,11:01
Kontakt na tesára v SS.

Môžeš poslať kontakt aj mne? Dík
marleau
02.09.10,15:53
Škoda,že je reklama zakázaná.Aspoň sa ho spýtaj,či používa pevnostné skrutky.
220870
02.09.10,16:00
Škoda,že je reklama zakázaná.Aspoň sa ho spýtaj,či používa pevnostné skrutky.
To PÁNI tesári,žiadny šuflikanti.:)
janfasanga
03.09.10,07:06
Ahojte vsetci,
(...) Jedna sa o jednoduchu sedlovu strechu, rozmery domu su 9,5 x 8,6 m (vonkajsie). Bez akychkolvek vycnelkov, aby bola stavba ozaj co najjednoduchsia. Projekt som si kreslil v CADe v podstate sam podla inych vzorovych projektov a s mojimi doplnkami a zmenami (samozrejme potom potvrdene aj projektantom, statikom aj vsetkymi ostatnymi ludmi v kolotoci stav. povolenia) ale nie som si isty, ci som spravne zvolil typ hranolov na krov. Kliestiny 180x60 (2x), Krokvy 180x120, Pomurnica 150x150, Vaznica 180x140, ... Ake sa najcastejsie pouzivaju v takychto pripadoch (vid vykres krovu)? Nie som odbornik, ako hovorim, udaje som bral z viacerych inych projektov (...)

Možno som niečo zle pochopil, ale píšete, že tú Vašu fotokoláž ("projekt domu") Vám potvrdili odborne spôsobilé osoby, čiže aj statik. Takže zrejme by to malo byť ok, a neviem čo vlastne riešime... Naschvál som ani len neotvoril prílohy, lebo nepovažujem za štastné niekoho v takejto činnosti motivovať či podporovať a radiť mu cez internetové fóra, keď ani len to neviem, že v akej snehovej oblasti stavia !!! Čo sa týka rozmeru domu, na tú šírku sa dá v pohode použiť aj hambálkový krov (bez potreby väzníc). Rozmery klieštin by tomu aj zodpovedali. Krokva sa zdá byť dosť brutálna, pomúrnica štandardná. Ale nemá význam to hodnotiť bez potrebných vstupných informácií. (poznámka: predpokladám, že rozmery čo píšete sú výška x šírka). Môj názor: treba mať k dispozícii statika, takého ktorý trocha aj rozmýšľa (nie takého čo sa istí na 300%), ale popritom nevidím význam toho, aby som strávil x nocí na internete s cieľom, aby som ušetril 0,5 m3 reziva...
dasoft
12.09.10,09:36
Takze vsetko je uz doriesene, rezivo objednane. Neslo o to usetrit 0,5m3 reziva, islo o to mat to v poriadku. V tom mi napokon predsa len pomohol kamarat statik, ktory mi to konkretne vysvetlil prepocital (samozrejme, ze niektore hrubky boli slabe, niektore zase zbytocne velke) a doplnil detaily (kotvenie do venca a pod..)
Este raz vdaka vsetkym.
lubluc
28.11.11,19:12
Ahojte,
aj ja mám jednu otázku ohľadne krovu. Staviame dvojpodlažný rodinný dom. 1.NP potom železobetónová deka. Nasleduj 2.NP výška múrov je 1,75m a na múroch je veniec výšky 25cm. Veniec nie je spojený s dekou s betónovými stĺpmi, ale je previazaný po celom obvode. Krov je navrhnutý jednoduchý hambálkový(iba krokvy a klieštiny) žiadne väznice. Pomúrnica 150X150, Krokvy 80X180, Klieštiny 50X180. Vzdialenosť krokiev 80cm.Dĺžka krokvy je 5,25m z toho presah na vonkajšiu stranu je 1,2m. Sklon strechy 25°.Krytina Bramac. Dom má pôdoris 7,5X15m.
Otázka znie:
Je potrebné dať hrebeňovú väznicu(niektorý tesári tvrdia že áno). Ak áno tak prečo?
Vopred ďakujem za Vaše názory.
janfasanga
28.11.11,19:41
Ahojte,aj ja mám jednu otázku ohľadne krovu. Staviame dvojpodlažný rodinný dom. 1.NP potom železobetónová deka. Nasleduj 2.NP výška múrov je 1,75m a na múroch je veniec výšky 25cm. Veniec nie je spojený s dekou s betónovými stĺpmi, ale je previazaný po celom obvode. Krov je navrhnutý jednoduchý hambálkový(iba krokvy a klieštiny) žiadne väznice. Pomúrnica 150X150, Krokvy 80X180, Klieštiny 50X180. Vzdialenosť krokiev 80cm.Dĺžka krokvy je 5,25m z toho presah na vonkajšiu stranu je 1,2m. Sklon strechy 25°.Krytina Bramac. Dom má pôdoris 7,5X15m. Otázka znie:Je potrebné dať hrebeňovú väznicu(niektorý tesári tvrdia že áno). Ak áno tak prečo? Vopred ďakujem za Vaše názory. ...vsak mas projekt krovu, robil ho statik, ktoreho si si zaplatil, tak nechapem co ti brani vtom, aby si mu zavolal a vyziadal si odneho pisomne vyjadrenie za nejaky symbolicky honorar... To ked ti tu na internete napise niekto, ze to tam nedaj, tak to nedas ani v tom pripade ak ti to navrhol statik? Alebo naopak, ak ti niekto povie, ze to tam treba, tak to tam das napriek tomu, ze ti to statik nenavrhol?
lubluc
28.11.11,20:11
.....samozrejme, že budem mať stretnutie so statikom. No rád by som získal aj názory iných ľudí. Ľudí ktorí majú aj skúsenosti z praxe. Ja som nikde nepísal, že sa budem riadiť tým čo tu niekto napíše. Ale myslím si, že na to tu je porada aby si človek mohol urobiť rozhľad. Sú tu aj poraďáci ktorí vedia poradiť(ciners, chandler,220870 atď) radou typu zavolaj statikovi si mi moc nepomohol(pri stavbe domu je to samozrejmosť.)
220870
28.11.11,20:16
Tá väznica sa dáva preto že drží krokvy v správnom smere hlavne tú čo ide mimo pôdorys domu .
Niečo podobné ako tretí sken v zadaní témy.len tam sa stredová nedávala lebo sú tam navrhnuté dve pomocné ktoré sú uložené na murive.
marleau
29.11.11,07:16
Ako píše 220870,dal by som prierez 120 x 160,ona vyrovnáva hrebeň,aby nebol krivý.My sme vždy požili vrcholovú väznicu a nikdy sme krokvy nepreplátovali.
lubluc
29.11.11,07:56
Ako píše 220870,dal by som prierez 120 x 160,ona vyrovnáva hrebeň,aby nebol krivý.My sme vždy požili vrcholovú väznicu a nikdy sme krokvy nepreplátovali.

Dnes som volal s projektantom a ten mi povedal, že je to tam zbytočné nakoľko dom je široký "iba" 7,5m.

Keby som sa tam tu väznicu rozhodol dať stačí ju podoprieť iba na nosných priečkach?
marleau
29.11.11,08:27
Ona tam nie je kvoli statike,ale kvoli vyrovnaniu hrebeňa.
Projektantovi odkazujem,nech si to ide skúsiť takto urobiť,či to bude jednoduchšia práca.
Vrcholová väznica je najlepšie,ak je podopretá klieštinkami od spodu.Vzniká taký hambálok a je to aj krajšie na podhľad.Vzniknutá väzba je potom samonosná.Ale úplne stačí,keď sedí na štítach a na nejakej stene nosného systému.
lubluc
29.11.11,10:58
Ona tam nie je kvoli statike,ale kvoli vyrovnaniu hrebeňa.
Projektantovi odkazujem,nech si to ide skúsiť takto urobiť,či to bude jednoduchšia práca.
Vrcholová väznica je najlepšie,ak je podopretá klieštinkami od spodu.Vzniká taký hambálok a je to aj krajšie na podhľad.Vzniknutá väzba je potom samonosná.Ale úplne stačí,keď sedí na štítach a na nejakej stene nosného systému.

No mne radili tu vrcholovú väznicu práve kvôli statike. Vy hovoríte, že len kvôli jednoduchšej robote. Tak teraz kde je pravda?
marleau
29.11.11,13:00
Nie že kvoli jednoduchšej robote,ale mne sa to jednoduchšie robí.Ide o to,že pri preplátovaných krokvách bez vrcholovej väznice nemusíte dosiahnuť rovný hrebeň,može "zaplávať" do strany alebo hore-dole.
Osadím si stolicu a potom postupne krokvy.Systém,že si zmontujem tzv A-čka a dvíham na pomúrnice,mi je cudzí.
ciners
29.11.11,13:33
Ona tam nie je kvoli statike,ale kvoli vyrovnaniu hrebeňa.
Projektantovi odkazujem,nech si to ide skúsiť takto urobiť,či to bude jednoduchšia práca.
Vrcholová väznica je najlepšie,ak je podopretá klieštinkami od spodu.Vzniká taký hambálok a je to aj krajšie na podhľad.Vzniknutá väzba je potom samonosná.Ale úplne stačí,keď sedí na štítach a na nejakej stene nosného systému.
Vrcholova vaznica bez stlpikov je tak na basu. Neznizuje vodorovne reakcie na vence a pokial sa to nedomysli,tak moze byt velka galiba na svete.
220870
29.11.11,15:27
Spýtam sa ako ukotvíte namontujete krajné krokvy?
lubluc
29.11.11,15:43
Spýtam sa ako ukotvíte namontujete krajné krokvy?
..........na pomúrnice
lubluc
29.11.11,15:48
Vrcholova vaznica bez stlpikov je tak na basu. Neznizuje vodorovne reakcie na vence a pokial sa to nedomysli,tak moze byt velka galiba na svete.
Stačí ak bude tá vrcholová väznica podopretá na krajných múroch (vonkajších) potom na jednej nosnej priečke cca4,5m od prvého krajného múru a štvrtý podperný bod by bol stĺp nad spodnou nosnou priečkou cca 5m od druhého krajného múru?
marleau
29.11.11,15:48
Mne sa hambálkové krovy na rodinné domy nepáčia.Raz sme svojvoľne zmenili projekt a namiesto klieštin sme spravili stolicu a väzné trámy.Predsa len je to pevnejší nosný systém krovu,hlavne,ak je použitá betónová krytina a snehová oblasť je na severe Slovenska.
marleau
29.11.11,15:50
Vrcholova vaznica bez stlpikov je tak na basu. Neznizuje vodorovne reakcie na vence a pokial sa to nedomysli,tak moze byt velka galiba na svete.

Ak sú stredové väznice bližšie k vrcholu,tak nie.Potom je možno vrcholová otázna,ale aj tak ju dám a zviažem klieštinkami.
lubluc
29.11.11,15:55
To Ciners.......
už som z toho zmätený.....je tam teda potreba dať tú väznicu alebo nie statik povie nie ľudia čo stým robia vravia áno a ja sa môžem aj ......
Keby som Vám poslal do emailu výkres pozreli by ste sa na to?
Ď.
marleau
29.11.11,15:56
Pošli aj mne na metis@atlas.sk.
Rád sa pozriem.
lubluc
29.11.11,16:32
poslané
ciners
29.11.11,19:15
Ak sú stredové väznice bližšie k vrcholu,tak nie.Potom je možno vrcholová otázna,ale aj tak ju dám a zviažem klieštinkami.
Ty to myslis aj so stlpikmi,nie? Nepochopil som Ta hned na prvy krat
ciners
29.11.11,19:19
To Ciners.......
už som z toho zmätený.....je tam teda potreba dať tú väznicu alebo nie statik povie nie ľudia čo stým robia vravia áno a ja sa môžem aj ......
Keby som Vám poslal do emailu výkres pozreli by ste sa na to?
Ď.

Vykres krovu a vykres tvaru podlazia pod krovom treba
ciners@post.sk
lubluc
29.11.11,19:35
poslané
marleau
30.11.11,07:09
Ja by som ju tam dal,je to hambálok,na stolicu možno malý rozpon,ale "fetňa" je "fetňa".
lubluc
01.12.11,11:31
Vykres krovu a vykres tvaru podlazia pod krovom treba
ciners@post.sk
Zdravím,
len sa chcem uistiť či Vám došiel mail?
Ď.
marleau
01.12.11,12:14
Pozrel som si výkresy:je tam problém v tom,že na poschodí je len jedna nosná stena a nie je aspoň v strede stavby.Na tie dve priečky položiť stĺpik sa neodvážim,hlavne,ak je pod nimi na prízemí voľný priestor.Tvrdíte,že steny už stoja,to asi nebude staticky vyhovovať ani v strope.Asi ostaneme len pri navrhnutom systéme.Snáď ešte preložiť hrubý trám naprieč a na ten to postaviť,no z výkresov nie je jasná výška stien pod pomúrnicou.
lubluc
01.12.11,14:59
Ahojte,
aj ja mám jednu otázku ohľadne krovu. Staviame dvojpodlažný rodinný dom. 1.NP potom železobetónová deka. Nasleduj 2.NP výška múrov je 1,75m a na múroch je veniec výšky 25cm. Veniec nie je spojený s dekou s betónovými stĺpmi, ale je previazaný po celom obvode. Krov je navrhnutý jednoduchý hambálkový(iba krokvy a klieštiny) žiadne väznice. Pomúrnica 150X150, Krokvy 80X180, Klieštiny 50X180. Vzdialenosť krokiev 80cm.Dĺžka krokvy je 5,25m z toho presah na vonkajšiu stranu je 1,2m. Sklon strechy 25°.Krytina Bramac. Dom má pôdoris 7,5X15m.
Otázka znie:
Je potrebné dať hrebeňovú väznicu(niektorý tesári tvrdia že áno). Ak áno tak prečo?
Vopred ďakujem za Vaše názory.


treba čítať poriadne :)
ciners
02.12.11,07:35
myslim si, ze je to v poriadku. Na taky maly rozpon by to mal hambalok zvladnut. Mozete si vyziadat este od statika, ci posudil vodorovne reakcie z krovu. Osobne mi trva vypocet na taky domek menej ako den, tak nieco Vam snad za tie peniaze musel napocitat :D
lubluc
02.12.11,08:20
myslim si, ze je to v poriadku. Na taky maly rozpon by to mal hambalok zvladnut. Mozete si vyziadat este od statika, ci posudil vodorovne reakcie z krovu. Osobne mi trva vypocet na taky domek menej ako den, tak nieco Vam snad za tie peniaze musel napocitat :D
Ďakujem veľmi pekne za ochotu.
Lubo