veronika2509
04.07.10,11:03
Dobrý deň, zaujímalo by ma, či stavebný úrad môže vydať SP na pozemku, ktorý mám vo vlastníctve, no sused nieje spokojný s hranicou, ktorá je oficialne zapísaná v katastri na mapách cez 13 rokov a až teraz začal robiť problémy vraj má byť hranica podaná o 2 metre v jeho prospech. Dom pôjdeme stavať od tejto hranice nim. 15 metrov. Ak by sa sused rozhodol dať nás na súd dopracujeme sa k stavebnému povoleniu alebo budeme musieť čakať na ukončenie súdneho sporu?
arizona
04.07.10,09:21
A môže sa sused preukázať nejakým dokladom,že tie dva metre sú jeho vlastníctvom? Ak nie, má smolu...
veronika2509
04.07.10,09:46
Práveže nie. Keď šiel stavať dom a prevádzal si pozemok s uja na seba tak vraj vtedy mu geodet okázal hranicu pozemku o dva metre nižšie ako je zakreslená. Tiež si kupoval prístupovú cestu, ktorá je riadne zakreslená ale zase na tých súradnicach, ktoré sú v katastrálnej mape, čiže tak ako to má byť v náš prospech. Takže či pri prepisovaní, vytyčovaní geometrického plánu či odkúpení prístupovej cesty sa súradnice nemenili ale sused vraví že to musí byť omyl vraj to patrí jemu. Sampzrejme neustále vyhrážky súdom, vytrhávanie zameraných kolíkov a aj zamurovaných železných tyčiek.
Mária27
04.07.10,19:24
Zápis v katastri sa považuje za pravdivý, pokiaľ sa nepreukáže opak. Sused by mohol dať na súd žiadosť o predbežné opatrenie, ale by mu ju zamietli, nakoľko vzdialenosť vašej stavby od jeho pozemku bude väčšia, ako jeho tvrdenie o vlastníctve plus požadovaná vzdialenosť od susedovho pozemku.
pepa78
05.07.10,08:22
Z podobnej skúsenosti viem, že stavebný úrad takúto námietku zamietol z dôvodu, že nie je predmetom stavebného konania skúmať hranice a odkázal dotyčného na občianskoprávne konanie...SÚ berie na vedomie LV a mapy z katastra. Ak sa bude dať doplním presné znenie vyjadrenia stavebného úradu
veronika2509
05.07.10,14:43
Teda ďakujem za povzbudzujúce odpovede. Sama som zvedavá ako sa to nakoniec vykryštalizuje. Ak máte náhodou niekto osobnú skúsenosť so susedom, ktorý vás takto napadal nebodaj dal na súd, rada by som vedela ako to nakoniec skončilo.