ivahuma
05.07.10,19:21
Zdravim poradakov,

potrebovala by som radu od obcanov v okoli Ziliny, ktori ziju v blizkosti kafilerie Stranavy.
Chceli by sme kupit v Mojsi domcek, ale obavame sa zapachu z nedalekej kafilerie. Vieme o tom, ze sa planuje referendum za zrusenie, resp. proti otvoreniu novej spalovne, ale je to neiste.
Kazdopadne by sme chceli poprosit o nazory a vyjadrenia, ci je zapach naozaj taky zly, ze zneprijemnuje zivot az tak, ze sa to neda vydrzat alebo sa to akceptovat da, teda ci je zapach intenzivny pocas celeho roka alebo len v urcitych obdobiach.

Vopred dakujem za kazdy nazor.
tomasenkoslav
06.07.10,06:59
kafileria V.A.S. zataial nema so Stráňavmi nič spoločné. Dopočul som sa, že v minulosti planovali využivať jalové teplo , ktore vo VASke vznika na ohrev stráňavského kupaliska. Kafileria nie je v katastri obce. V stranavach som travil každe letne prazdniny a smrad z kafilerky tam bol citit iba zriedka. Neviem ako je tomu dnes ale bol som minuly tyžden 2x na kupalisku a smrad tam bol po oba dni. A to som kedysi travieval aj 40 dni počas prazdnin na kupalisku a na smrad si nespomínam. Iba prvý prazdninový mesiac na ovady a druhy mesiac na osy. Ja nie som asi spravna vzorka ankety, pretože ten smrad za tie roky je akási neoddelitelna časť tej lokality, na ktoru sme si museli navyknuť, dokonca par hodin ročne stravim priamo v spaľovni na udržbe a servise.V minulosti cestou po starej ceste do Žiliny /dnes je zaplavena vodnym dielom/ sme šli autobusom povedľa spaľovne.
Napriek tomu by som dom v Mojši nekupoval. To si nemožeš ani otvorit okno, posediet na zahrade. Mne ten smrad nerobi na chvilku nič ale pamatam si v autobuse aj vreckovky narychlo pokropene voňavkou od paničiek , ktore tuto "atrakciu" predtým nepoznali. Ked fuka "spravny" vietor, tak ten smrad citime aj cca 20km od spalovne.

kafileria je v prevadzke cely rok. v pondelok je "sanitarny den", ktory je urceny na ocistu, opravy , servis a dezinfekciu a preto "varia" aj v sobotu !

P.S. protestna podpisova kampaň v žiline už prebieha

Bitúnky v okolí tvrdia, že nevedia o novom pôsobisku, podobne ani ľudia z oslovených úradov. Na Slovensku fungujú len dve kafilérie. Ďalšia je v Mojšovej Lúčke pri Žiline. Jednou z možností je, že po zatvorení prevádzky sa vytvorí niekde zberné miesto, kam budú zvážať uhynutý dobytok a ďalší odpad zo živočíšnej výroby. Odtiaľ potom poputujú naplnené kontajnery priamo do Žiliny.

Na odchod kafilérie z Nitry tlačili najmä ľudia, ktorí bývali v jej okolí. Celé roky sa sťažovali na zápach, spisovali petície, vlani dokonca zvažovali podanie žaloby - od firmy chceli vymáhať majetkovú aj nemajetkovú ujmu spôsobenú silným pachom vanúcim zo zariadenia.

zdroj:
http://spravy.pravda.sk/nechcena-kafileria-z-nitry-sa-stahuje-do-noveho-sidla-pc6-/sk_regiony.asp?c=A100402_205352_sk_regiony_p29
ivahuma
06.07.10,08:15
Pravda je, ze je to pre nas sklamanie, blizkost Ziliny od Mojsa, dobra cena za dom, vodne dielo, hory naokolo ... idealne miesto, vravime si. Nie sme z okolia Ziliny, takze to tam vobec nepozname, o to viac si cenime takuto radu.

Nasla som clanok na internete, kde starosta Mojsa si robi podrobne zaznamy a vychadza to na 10 dni smradu v mesiaci ( 30 dni )
tomasenkoslav
06.07.10,09:35
ako uvadza ten uryvok z toho članku, tak to vozia do ZA zo zbernych miest a tak sa kapacita a frekvencia spaľovania zvyšila.
Je otazne, aka je stara stranka, kde je ten udaj o starostových zaznamoch. Bojim sa, že teraz je tých smradľavých dní viac.
Uvažujem, či to nie je na danu lokalitu a ludi tam žijucich už moc bordelu pohromade. Vo Varine koli vapnu je cely rok "nasnežené" plus ten smrad z Lučky a dokonca chcu stavat spaľovňu. HYZA tiež sem-tam pekne smrdi a aj čo-to vypusita do Vahu.
iv@n
06.07.10,15:09
Hyza už neskončila s výrobou v žiline?
ja ked idem po ceste medzi ZA-MT alebo sa prejsť na hrádzu pri vodnom diele, tak mám pocit, že to smrdí furt, asi mám štastie na dobrý vietor.
V žiline je teraz asi trocha problém nájsť nejakú vhodnú lokalitu, aby bud človekovi nepostavili dialnicu 30m za domom (ako v Bitarovej, Višňové,..), niečo nesmrdelo ako v Mojši, nestál v zápche na kruháku ako v KNM, alebo nebýval pod smetiskom ako v Považskom Chlmci a podobne.
Skúste pozrieť niečo v Hôrkach napríklad, alebo smerom na Bytču po starej ceste ak chcete dochádzať trocha viac.
val007
06.07.10,17:49
Písali ste, že za dom je dobrá cena, tak to bude asi súvisieť aj s tým smradom.
day
07.07.10,06:08
v NR kafileria konci, ale nie z dovodu, ze sa ludia stazovali, ale dostali dobre zaplatene.

v okoli kafilerie by som nechcel byvat, je to strasny smrad, urcite nestavat, nekupovat nic v okoli, ked niekto slubi, ze odidu klame, v ZA bude posledna velka kafileria, takze urcite zostane
Ježko
07.07.10,06:49
Do kafilérky v Žiline sa dováža aj odpad z Poľska a nie málo...
astensova
07.07.10,07:15
Bývam od Mojša asi 5 km a smrad je cítiť málo. V minulosti sa to nedalo vydržať no teraz je to zriedka. Mám známych čo predali byt na sídlisku Vlčince a šli bývať do nových bytoviek v Mojši a nemajú s tým problém. To je moja skúsenosť.
Soňula
07.07.10,11:29
ahoj Ivahuma, ja v Stráňavach bývam. Aj na kúpalisku v sobotu bola petícia na podpísanie pri hlavnom vchode. Chodím často do Mojša. Sú tam nové bytovky, opravujú sa staré domy. Ja by som s kúpou domčeka neváhala. Ten uvedený smrad je raz za čas, nieje to že sústavne citíš. Myslím si, že krásna príroda, Váh a Vodné dielo ti to vynahradia. Tiež si myslím, že všade je niečo. Traba zvážiť, čo je pre teba podstatné.
dusik16
01.07.19,18:16
ahojte, viete mi niekto povedat prevadzkove hodiny kafilerie? predpokladam, ze smrad nie je 24 hod denne.
ivka70
01.07.19,18:21
Zle predpokladas, moze byt aj 24 hodin, moze byt menej, podla situacie, co maju na spracovanie .... je to skor narazoveho chaakteru ....
buchač
01.07.19,18:28
ze smrad nie je 24 hod denne.
==================
Nie nie je...nie 24 hodín, ale takých 36 hodín. ;)
misoft
01.07.19,20:04
Zase sa pýtaš tam, kde sa nemáš?
https://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
Už tretíkrát ťa na to upozorňujem!
Neklaď otázky do inej otázky, alebo debaty.
KUA, KEDY SA TO NAUČÍŠ?
dusik16
02.07.19,05:06
ked nemas relevantnu odpoved priamo k veci, nemal by si komentovat.