kevlarko
06.07.10,11:24
Dobry den, mam problem vlastnim 1500m2 pozemku na parcele kde je viac ako 30 vlastnikov. Niektori z nich su neznami, niktori su neprededeni. Je mozne nejakym sposobom takyto pozemok vysporiadat?? Napr formou odclenenia mojej parcely a zvysok nechat ako neznamym?? Akym sposobom sa postupuje v takomto pripade? Dakujem za kazdu radu.
vratnik
06.07.10,09:57
Realne si mozete dat spravit geometricky plan na celu parcelu, vtedy mrtvych a neznamych zastupuje SPF. Odclenit - vysporiadat cast pozemku az ked budu podiely prededene a s vysporiadanim budu vsetci spoluvlastnici suhlasit. Vysporiadat sa da prededenim resp. drzbou s potvrdenim od ich pravnych nastupcov. Pri 30 spoluvlastnikoch je to stratena parcela.
kevlarko
06.07.10,10:02
Je ale mozne dostat stavebne povolenie len na spominanu parcelu, ktoru mam na LV?
pepa78
06.07.10,11:05
Nie je možné dostať stavebné povolenie na časť vašeho pozemku, vy máte trebárs na LV 1/12 z celkovej výmery pozemku t.j. 1/12 z každého metra štvorcového. Gemeometrický plán si môžete spraviť ale nezapíšu vám ho na katastrálnom úrade...k tomu potrebujete súhlas komplet majiteľov daného pozemku...to isté platí aj k výstavbe na takomto pozemku, ak je viacej vlastníkov tak musia dať súhlas so stavbou na pozemku. Odporúčam dodediť, odčleniť geometrickým plánom váš podiel a až potom stavať. Veľa šťastia prajem...neni to úplne ľahká cesta ale dá sa to zvládnuť
vratnik
06.07.10,12:35
Podla mna nerealna cesta pri 30 spoluvlastnikov, dedicov moze byt radovo viac resp. moze to byt neprededitelne - napr. jeden ucastnik sa dlhodobo zdrziava na neznamom mieste, zle vztahy, odmietanie sa zucastnit dedicstva - nech to zostane tak ako je, odcestovani vzahranici, atd. a ak sa to aj podari doidentifikovat a dodedit, tak musia opat vsetci suhlasit s novym GP. Len proces dodedenia / drzby odhadujem na niekolko rokov. A vsetko budete musiet vybehat vy, nepohnu ani prstom, poznam z vlastnej skusenosti. Niekdo medzitym umre a ste opat na zaciatku. Aj s novym GP pri takom pocte spoluvlastnikov su velke problemy. Nie len to ze vy si zoberiete ten najkrajsi kus parcely, kazdy bude chciem mat pristup ceste, co najblizsie IS, nezamokrene miesto a s niektorymi nepohnu ani vyhrazky od starostu - ved nech to zostane tak ako je a mozete sa aj pokrajat.
P.S.Teraz ma napadla este jedna moznost, mohli by ste vydrzat do 2000 m2 v extravilane a v intravilane o cosi menej na zaklade vlastneho GP bez suhlasu ostatnych vlastnikov, ale ak uz to mate na LV na svoje meno, tak vydrzat to nemozete.
jana.perla
09.07.10,08:52
ja mám podobný problém s tým,že dom je postavený od 76 máme súpisné číslo,ale obec mi nechce dať rozhodnutie o súpisnom čísle a pritom platíme domovú daň, zistila som to až teraz po úmrtí matky a nemôžem dať do pojednávanky dom, pretože nemám LV asi len 3m2 sú pod domom nevysporiadané. Nechápem ako mi obec nemôže dať to rozhodnutie o súp. čísle keď ho už máme, museli ho na základe niečoho vydať
Ospaly
14.07.10,20:00
sud moze urcit ako sa to vysporiada. teda ktoremu vlastnikovi patri ktory diel pozemku.
pepa78
15.07.10,08:37
Súd môže na základe podaného návrhu na rozdelenie spoluvlastníctva rozhodnúť tak, že vec rozdelí...ale len tak aby neboli obmedzené práva k užívaniu nehnuteľnosti ostatným majiteľom. Ak takéto rozdelenie neni možné navrhne odkúpenie spoluvlastníkom a ak ani toto neprejde tak môže navrhuť predaj celej nehnuteľnosti a peniaze sa podelia podľa podielov na LV.
ascari
22.07.10,09:44
P.S.Teraz ma napadla este jedna moznost, mohli by ste vydrzat do 2000 m2 v extravilane a v intravilane o cosi menej na zaklade vlastneho GP bez suhlasu ostatnych vlastnikov, ale ak uz to mate na LV na svoje meno, tak vydrzat to nemozete.

Tomuto celkom nerozumiem, resp. o takej ujovine som ešte nepočul. :) ..bez urážky


...asi by som tiež odporúčal reálne rozdelenie súdom.
p.s. Predpokladám že ten pozemok je v územnom pláne určený na zastavanie a tieto veci už máte pozisťované...
kevlarko
26.07.10,05:06
Ano, je to sucast intravilanu, takze problemy s vynatim odpadaju, viete mi aj niekto poradit, aky je proces, keby som to chcel sudne vysporiadat? Je trab napisat nejaku ziadost na sud, alebo cez kataster?
ascari
26.07.10,05:33
Vyňatie pôdy z PPF (poľnohospodárskeho pôdneho fondu) robí Obvodný pozemkový úrad a nesúvisí to s tým či je pozemok v intraviláne alebo extraviláne. Je to vlastne akési povolenie zmeny druhu pozemku z ornej pôdy, trv.trávnatého porastu atd. na zastavanú plochu.
kevlarko
26.07.10,06:12
Jedna sa mi skor, aky je postup odclenenia cez sud... ake nalezitosti k tomu treba a ako postupovat...
kevlarko
28.07.10,11:52
mate niekto nejaky napad??? Moc by mi to pomohlo...
kevlarko
30.08.10,09:37
Vie mi niekto poradit, aky typ ziadosti napisat na sud??