legolas
07.07.10,15:27
..potrebujem vedieť či zamedzím únik tepla z izieb cez strop ak urobím následovné: Aby som vysvetlil, zloženie povaly je : omietka, rákos, dosky, vzduchová medzera medzi hranolmi, znova dosky, na tom všetkom 5cm škvarobetón a položená 3cm sklenená vata. Na to všetko by som chcel dať ešte 5cm polystyrén a prikryť ho staršími kobercami, ktoré nechcem vyhodiť. Stačilo by to na zamedzenie úniku tepla???
comodo
07.07.10,13:36
ja by som dal na to este 10-12 cm sklenej vaty a zakryl niecim lahkym proti prachu a prudeniu vzduchu. Mozno paropriepustnou foliou. Koberce mysiam do zberu. Ta investicia sa urcite vyplati.
Zitulda
07.07.10,14:01
omietka, rákos, dosky, vzduchová medzera medzi hranolmi, znova dosky, na tom všetkom 5cm škvarobetón a položená 3cm sklenená vata.
Veľa závisí od toho, či chceš užívať povalu...teda mať ju pochôdznú. Pochôdzný Nobasil, by mal byť dostatočne hrubý a iba tak, zakryť koberami...to nie je najlepšie...teda neodborné. To sklená vata je iba tak voľne položená?...podľa popisu nie je pochôdzná a ak nechceš povalu využívať, volila by som radšej previesť izoláciu nafúkaním izolantu.na nete nájdeš firmy, čo také práce robia. Iba tak pre zaujímavosť...aký máš sklom strechy? Tebou zamýšlané úpravy nevyriešia únik (možná, že málinko stĺmia) tepla cez trámový strop, ak nad tým máš voľný priestor. Ja by som na Tvojom mieste uvážila, či by nebolo lepšie zatepliť krov(ak je možné povalu aspoň na uskladnenie užívať) a je možné, že by to bolo menej nákladné.
220870
07.07.10,16:22
Pomôže to.Na polystyrén by bolo vhodné ešte položiť paropriepustnú fóliu potom tie koberce.
pavol54
07.07.10,17:23
..potrebujem vedieť či zamedzím únik tepla z izieb cez strop ak urobím následovné: Aby som vysvetlil, zloženie povaly je : omietka, rákos, dosky, vzduchová medzera medzi hranolmi, znova dosky, na tom všetkom 5cm škvarobetón a položená 3cm sklenená vata. Na to všetko by som chcel dať ešte 5cm polystyrén a prikryť ho staršími kobercami, ktoré nechcem vyhodiť. Stačilo by to na zamedzenie úniku tepla???
Pozerám na zloženie a predpokladám že škridly budú staršie, nebude sa robiť náhodou aj ich výmena? Najprv spraviť výmenu škridiel včetne inštalácie fólie pod latovanie a potom do krovu izoláciu?
Kvaka
07.07.10,18:33
..potrebujem vedieť či zamedzím únik tepla z izieb cez strop ak urobím následovné: Aby som vysvetlil, zloženie povaly je : omietka, rákos, dosky, vzduchová medzera medzi hranolmi, znova dosky, na tom všetkom 5cm škvarobetón a položená 3cm sklenená vata. Na to všetko by som chcel dať ešte 5cm polystyrén a prikryť ho staršími kobercami, ktoré nechcem vyhodiť. Stačilo by to na zamedzenie úniku tepla???
Na kúpenej chalupe sme mali približne rovnakú povalu, ako máte vy. Keďže sme ju pred niekoľkými rokmi svojpomocne zatepľovali a práce robil manžel so švagrom, dávam mu tu priestor na popísanie stavu a rekonštrukcie:
Vzduchová medzera medzi spodnými doskami a vrchnými doskami, v ktorej boli hranoly, bola 18 cm. Pri rekoštrukcii sme zospodu zhodili omietku a rákos, uchytili sme rabicové pletivo a na to sme dali novú vápennú omietku. Potom sme z vrchných dosák vyhodili 5 cm hrúbku škvárobetónu, vyhodili sme črvotočom zničené vrchné dosky a dokonale očistili medzipriestor. Pri práci sme sa pohybovali na doskách, položených cez trámy, ktoré sme podľa potreby presúvali. Črvotočom boli zničené aj spodné dosky a trámy, museli sme ich očistiť drôtenou kefou ručne a kde to išlo použili sme karbobrúsku s drôtenou kefou. Po vyčistení sme celý priestor povysávali a ručne natreli protičrvotočovým a protiplesňovým náterom Krovsan. Potom sme spevnili trámy, ktoré držali povalu a taktiež stolicu krovu 18 cm širokými a 5 cm hrubými fošnami, ktoré sme šróbami stiahli s pôvodnými trámami, každý meter 1 šróba cez obe fošny a trám - zo závitovej tyče. Aj nové fošny sme natreli Krovsanom. Volný medzipriestor medzi trámami sme vyplnili izolačnou minerálnou vlnou typu ROCKWOLL o hrúbke 18 cm, presne narezanú do medzipriestoru (dlhým a ostrým nožom to išlo veľmi dobre). Na vrch sme klincami pripevnili nové dosky ošetrené Krovsanom, na to sme dali kari-siete a dali 7 cm hrubý betónový poter vyhladený do hladka. Robili sme si to sami, dvaja cca týždeň. Povala sa stala pochôdznou a veľmi dobra sa ošetruje od prachu a všelijakého neporiaku. Chalupa bola v zime neobývaná, preto sme počas zimy len temperovali a udržiavali termostatom nastavenú teplotu 5 až 7°C. Vždy, keď sme prišli na chalupu skontrolovať kúrenie, sme zapisovali spotrebu plynu. Rovnako sme postupovali aj po rekonštrukcii povaly, výsledok bol prekvapujúci, ušetrili sme 30% plynu. Strecha nie je zateplená. Možno vám naša skúsenosť nejako pomôže, chce to len odvahu, čas a trochu viac izolácie.