jozer
08.07.10,10:14
Ahojte,
máme kopanú studňu -3 skruže. Je tam silný vrieč vody a keďže nie je zo studne žiaden odtok začalo vodu pretláčať popod zem ku chalupe.(vodu predtým tlačilo zvonka okolo skruží na povrch a preč do kanála) Pri čistení som zistil že najspodnejšia skruža upadla asi o 10 cm dole a cez vzniknutú škáru teraz tlačí vodu k domu.
Chcem sa spýtať , či bude stačiť vzniknutú dieru zabetónovať a zatrieť nejakou hydroizoláciou alebo obkopať tie 2 vrchné skruže aby dosadli na tú spodnú(pretože ak klesne opäť tá skruža zase tam bude diera).
Druhá otázka, ako na odtok zo studne? Keď tam vysekám dieru a prepadovú rúru -asi aj so sitkom, nemôže to robiť nejaký problém v studni? (rast nejakých riasov, žaburincov, prípadne prienik živočíchov do studne).
Ďakujem
arizona
08.07.10,09:12
mimotemy
jozer, nezakladaj tú istú tému niekoľko krát po sebe, stačí raz. ( pridávaš robotu adminovi a moderátorom, ktorý musia po tebe vymazávať duplicity)

Niekedy sa stáva, aj to , že nik nevie odpovedať...:rolleyes:;)
jozer
08.07.10,10:01
To nebolo preto, že nikto neodpovedal, ale preto, že keď som sa pokúšal tému prvý krat pridať tak sa nepridala a potom tam zrazu bola dvakrat.
Tipujem nejaký skrat na porade
jozer
09.07.10,04:29
Nikto mi neviete poradiť čo bude najlepšie urobiť so studňou, prípadne nejakú dobrú izoláciu, aby voda nepritekala pomedzi skruže?
topinambur
09.07.10,06:11
Riesime podobny problem a chystame sa robit so studnou toto:
1. prepad chceme riesit rurou - aby tam neprenikali zivocichy a pod. - bud koniec obalime sietkou, alebo tam dame spatnu klapku alebo mozno to vyriesime aj cerpadlom (take, ktore sa zapne, ked voda dosiahne urcitu hladinu)
2. studnu sa chystame obkopat, diery vyplnit specialnym pripravkom na hydroizolaciu studni a taktiez oddrenazovat
3. vydlazdit okolie studne v okruhu 1
jozer
09.07.10,09:47
Hmm, dik za rady,
ad 1. vyriesm to teda sitom a prepadovou rurou, ten odtok je dost silny cerpadlo by asi islo kazdu chvylku
ad 2.co sa tyka toho obkopania idete to obkopat vsetky tie skruze alebo len 1-2 skruze pri vrchu kde date drenaz koli povrchovej vode?
topinambur
11.07.10,07:59
Ked boli tie silne dazde, tak sme si vsimli, ze preteka este aj 2 m pod povrchom zeme. Na taku hlbku az nebudeme kopat, pretoze to bola dazdova voda, ktora sa stiekla pred studnou do takej hlbky. Budeme riesit max. 1 -1,5 m pod povrch zeme. Zatial to nemame vykopane az tak hlboko, tak uvidime, ako to pojde. Studna je aj obbetonovana, tak mozno to nevyjde presne podla nasich planov. Drenaz planujeme dat max. 70-80 cm (mozno aj nieco menej, uvidime v praxi) pod povrch zeme, aby sme to vedeli vyspadovat, nakolko sa tato drenaz viaze na ostatne drenazne systemy, ktore budu v okoli domu.

Mame pomerne hlboku studnu. Tiez nam tlaci vodu do domu, musime to pravidelne odcerpavat. Tlaci nam to cez ruru, ktora privadza vodu do domu. Odcerpavame pod hranicu tejto rury a pod uroven podlahy v dome.

V akej hlbke je ta diera medzi skruzami? Ak to nie je extra hlboko, tak bude najlepsie to cele obkopat a posunut vrchne dve skruze, tak zaizolovat povedzme aj to penou alebo akoukolvek hydroizolaciou, ktora neprekaza pitnej vode. My by sme chceli studnu zvonka prikryt aj nopovou foliou.
Neviem, ci som Vam pomohol
jozer
14.07.10,11:18
Vdaka pomohli ste, trocha som o tom cital. A studna by mala byt aspon do hlbky 90cm od povrchu obsypana nepriepustnou zeminou(napr betonit,il) pripadne zaizolovana, koli povrchovej vode. Dalej na povrchu vydlazdena ako Vy pisete aby dazdova voda odtekala prec. Plus zaizolovane veko. Taktiez z vnutra utesnene skary. No na tej mojej studni neni ani jedna vec :D takze ma caka kopec roboty. Ta skara je medzi druhou a tretou-poslednou skruzou. Pokusim sa to obkopat tak aby tie vrchne skruze na seba dosadli.
Oliwa
15.07.10,12:48
Nemáte niekto dobrú skúsenosť s kopaním studne za rozumnú cenu? Studňa musí byť z dôvodu prístupu na pozemok kopaná ručne, je to blízko rieky, záhrada, žiadne skaly, rovný terén.
Len tie ceny, čo za to pýtajú... Manžel sa na to chce dať sám, ale neviem, neviem, nechcem, aby skončil ako Omar...
jozer
15.07.10,13:45
Este som sa chcel opytat aku ste volili Hydroizolaciu na skary medzi skruze , mate nejake skusenosti ktora znacka je naj do studne? Ja som kuakl Mapei potom nejaky duoflex, a nejake od slovenskej firmy Hasoft. Nema niekto prehlad v tom?
Co sa tyka kopania neviem , tu na porade som videl par odkazov na kopacov.Treba pohladat, ak mate studnu tak 3metre by sa dalo ale do hlbsej by som sa nepustal. Predsa dnesny kopaci maju uz zbijacky a ine naradie a pojde im to ako po masle.