gerco
09.07.10,15:23
Dobry den,
mam takyto problem...

S priatelkou (nie sme manzelia), kupujeme byt, no povodne sme chceli brat hypoteku spolu, avsak potom ako mi v banke povedali ake mam moznosti, sme zacali s priatelkou spolu kalkulovat co je vyhodnejsie a co nie. V podstate mame 3 moznosti:

1.) budem vlastnikom ja a hypo tarcha bude na mojich pleciach

2.) budem vlastnikom ja a zaroven aj priatelka, ale hypo tarchu budem mat len ja na pleciach

3.) budeme vlastnici obaja a aj hypo tarchu budeme znasat obaja

Kedze priatelka nema taky prijem ako ja, nemoze si zobrat sama hypo, za to ja ano a to aj so 100% pokrytim kupy nehnutelnosti.

Ja som zamietol bod 2, kedze by to bolo voci mne nefer. Takze nam zostali 2 moznosti. Co sa tyka bodu 3, tak ten je sice ferovy, ale zas nas ubera o vela veci do buducnosti a to hlavne o moznost si zobrat dalsi uver, kedze v tom pripade by sme boli uz obaja plne zatazeni hypo plnou sumou splatky a preto sa mi to zda dost nevyhodne. Tiez mi pani v banke povedala, ze spolocne hypo si skor beru mladi ludia len preto, lebo jeden z ich nedostane plnu vysku hypo, aku pozaduje a tak si tu hypo beru spolu. Alebo dalsia moznost, ze si hypo beru spolocne z lasky alebo z vidiny spolocneho zivota, aj ked este nie su svoji. Ked si beru manzelia hypo, tak su automaticky spoludlznici comu sa nevyhnu.

My sme sa teda napokon dohodli tak, ze zoberieme tu prvu moznost, ze cely hypo si zoberiem na svoje plecia s tym, ze budem aj jedinym vlasnikom. Tu vsak nastava problem... pokial by sme sa rozisli alebo neskor po sobasi rozviedli, priatelka by podla tejto moznosti nemala narok na nic, na nic co cele roky do toho bytu vkladala. Samozrejme, nechcem zachadzat az do takych extremov, ze stolicky, nabytok a pod.

Skor moja otazka je zamerana na to, ze obaja sme voci sebe ferovi a chceme byt ferovi a preto by sme chceli nejaku mozno "predmanzelsku" zmluvu resp. zmluvu, kde by bolo osetrene platenie hypoteky a najmu. Ostatne veci ako kupa nabytku a pod. veci riesit nechceme...

Priklad:

Kedze ja zarabam viac, platil by som z celkovej sumy mesacnej platby za hypo 2/3 z ceny mesacnej splatky a priatelka 1/3 z ceny splatky. A v pripade nasho rozchodu / rozvodu, by bola potom priatelke mnou vyplatena adekvatna suma vyratana prave z tych platieb, ktore uskutocnila, co znamena ze keby bola dosial zaplatena suma 9.000 eur, tak priatelka by odomna dostala 3.000 eur (1/3). Samozrejme, by to bolo vyratane nejakym adekvatnym postupom, lebo aj banka rata resp. vychadza z nejakych cisiel... plati sa istina, platia sa uroky a pod.

Viete mi teda poradit ci je takato zmluva bezna, co by bolo pre nas samozrejme najlepsie a co by to v priapde vypracovania stalo (aspon priblizne) ?

POTREBUJEME TO DOST SURNE, KEDZE BYT MAME KUPOVAT UZ O PAR DNI.


Dakujem

Peter
sarasara
11.07.10,09:51
Predmanželská a ani zmluva váš problém neporieši. Ak bude priateľka platiť 1/3-iny z hypoúveru, bolo by dobré, aby bola v takomto pomere spoluvlastníčkou. Ak sa rozídete, vyplatíš jej vyplatenú jednu tretinu. Byt však môže časom stratiť na cene, alebo aj získať bez vášho pričinenia. (nevhodní susedia, nejaká stavebná činnosť v okolí ...)
Majky11
11.07.10,10:05
"Zaujímavé, že už idete vyplácať, deliť a neviem čo všetko"

Naozaj vízia istoty do budúcnosti... :(

Tak alebo chcete žiť spolu, alebo nie. Samozrejme poistiť sa pre prípad rozchodu nieje zlé, ale Váš príspevok vo mne priam evokuje pocit, akokeby mal byť rozchod už týždeň po kúpe bytu.

Potom už Vám ostanú iba dve alternatívy :

1. Svadba, a tým pádom podielové spoluvlastníctvo.

2. Kúpa bytu na "vlastné triko" a teda vlastníctvo na Vás a hradenie plnej sumy, teda vynechanie partnerky z akéhokoľvek spolupodieľania sa na splácaní. - Tým pádom pri príp. rochode nebude problém s nijakým vyplácaním, akurát, ak by sa tak stalo po pár rokoch, tak partnerka zostane na ulici :mee:

Delenie výbavy bytu, by som už neriešil, alebo si píšte na papier kto čo kupoval a v krajnom prípade si to podelíte.

P.S. : V každom prípade Vám prajem aby ste to o čom píšete nemuseli nikdy riešiť.

Veľa štastia
Lenka*1
11.07.10,10:31
tiez si myslim, ze najjednoduchsie by bolo, keby hypo a jej splacanie ostala na tebe a priatelka zas moze platit energie a ostatne vydavky tykajuce sa byvania...
radoslavek
25.07.10,12:52
Zdravim gerco,

presne taky isty problem riesim v momente aj ja. Byt na obzore a teraz ako s hypo a vlastnictvom bytu.

My sme sa rozhodli pre nasledujuci model:

>hypoteku si berieme spolu
>vlastnictvo bytu: 30:70 ona:ja

Myslim, ze jedine takto sa to da ferovo spravit.
Mozno este maly tip: urcite si nechat poistit uver v plnej vyske.

@Majka11: nikto nemaluje certa na stenu, a vobec to nie je o rozchadzani, ale skor o tom, co sa moze stat - umrtie a pod. okrem toho, ked sa jednemu nieco stane, tak sa pozostali vrhnu po dedicstve ako supi - lepsie, ked ma kazdy svoju cast a zavazky.
mirka005
02.08.10,11:43
Ahoj gerco, po mojich skúsenostiach by som bola vlastníkom nehnuteľnosti len ja alebo len môj priateľ. A hypotéku by som mala na seba tiež len ja sama alebo tiež len sám priateľ.Vyhneš sa tak zbytočným problémom a keby si si chcel priateľku vziať, už by ti bolo jedno kto čo spláca lebo by ste boli na všetko spolu a časom, po rokoch spolunažívania, by si si bol istý či to má zmysel a mohol by si jej polovicu majetku darovať.
Ak na tú hypotekú máš, tak to ber sám a sám aj nehnuteľnosť.

Vysvetlenie prečo to beriem tak hneď napíšem a prosím tiež o nejaké rady.
Priateľ chcel kúpiť dom, lenže mu samému nevyšla hypotéka a keď plánujeme spolu žiť tak som išla do hypotéky s ním, s vedomím, že budeme šťastní!!!. Starší dom,ktorý potrebuje dosť prerábky máme na polovicu a hypotéku máme taktiež na polovicu. Lenže do kúpi domu sme potrebovali aj nejakú hotovosť a na to nám prispeli priateľovi rodičia. A teraz jeho rodičia všetko plánujú ohľadom prerábok starého domu, priateľ sa ich zastáva, že tam majú hlavné slovo, keď tiež prispeli a súhlasí len s ich názormi a názory moje a mojich rodičov nepočúva. Preto sa prestávam cítiť v tom dome, že je môj, vyzerá to tak, že je len priateľov a jeho rodičov. Najradšej by som zrušila hypotéku a prepísala dom len na neho. Prosím Vás ako postupovať?
1. Ak sme obaja dlžníci a ja hlavný dlžník ako môžem odstúpiť od hypotéky? Čítala som, že by si priateľ mohol nájsť iného dlžníka, je to pravda?
2. Na dom má založné právo banka, dá sa s tým hýbať? Čítala som, že po kúpe nehnuteľnosti sa s ňou nemôže hýbať 3 roky, je to pravda? Mám čakať 3 roky a potom prepísať alebo predať priateľovi polovicu?
3. Keď ešte čakáme na katastri na list vlastníctva, dá sa mu odpredať alebo prepísať moja polovica? Alebo až keď budeme mať lista vlastníctva v ruke?
Ďakujem, prosím poraďte.
mirka005
03.08.10,08:31
Vie niekto poradiť aj mne?