Rubrika
10.07.10,21:55
Moja mamka ho kedysi robievala v lete, v chladničke sme nám vydržal 1-2 týždne. Len recept sa akosi stratil.
Chcela by som ho s mamkou po rokoch zas robiť. Nepamätám sa ako sa robí zálievka, teda v akom pomere a či sa varí alebo nie. Poradí mi niekto?
Ďakujem.
KEJKA
10.07.10,20:32
hm, pripomenula si mi tento skvelý šalát. Asi veľmi neporadím, ale pamätám si, že ho robila moja babka. Vždy prevarila vodu s cukrom a trochou rasce, priliala ocot. Koľko čoho netuším, ona to robievala od oka. Nakrájenú kapustu mala už predtým posolenú, pridala ostatné zložky - mrkvu, cibuľu (neviem, či pustenú vodu z kapusty vylievala, mne sa to vidí škoda) a zaliala vychladnutým nálevom.
ubka
10.07.10,22:07
Nakrájať kapustu, cibuľu a mrkvu posoliť a dať cukor. Premiešať a nechať cez noc zakryté odležať. Na druhý deň podľa chuti pridať ocot a znovu premiešať.
Kapusta pustí dostatok vody, ja žiadnu inú neprilievam. Šalat natlačím do veľkého pohára a ak sa nezje vydrží aj 10 dní.:D:D
Soľ, cukor a ocot pridávam odhadom, nemám presné dávky.Ale je to asi 1 kg kapusty/ 2,5 Dg soli, 1 hrsť cukru,
Ajuška
11.07.10,08:26
...mne si pripomenula skvelú rýchlu čalamádu od mojej maminy...;)... pokazená som jej mierkou "od oka"... takže len hrubú schému si pamätám...
- 5 kg hlávkovej kapusty + cibuľa + mrkva + zelená paprika (aspoň pre farebný efekt) - narezať, nastrúhať, premiešať s jedným sáčikom nakladaču a nechať do druhého dňa odstáť... potom pridať cukor, ocot, olej... znova riadne premiešať a rovno do pohárov... bez sterilizácie by vydržala pár týždňov leda tak veeľmi dobre schovaná... :--- ...
zdenka131
12.07.10,06:20
Kapustový šalát

Hlávkovú kapustu nastrúhame alebo nakrájame , posypeme soľou , premiešame a necháme postáť. Pridáme nastrúhanú mrkvu a pokrájanú cibuľu. Zalejeme precedeným horúcim nálevom, premiešame a necháme vychladnúť.

Vychladnutý šalát dáme do fliaš a uložíme do chladničky. Takto vydrží aj 3 týždne. Pred podávaním môžme pridať sterilizovanú kukuricu.

1 l vody, 1,5 dl octu, 120 g kryštálového cukru, 3-5 ks bobkový list, 1 PL oleja, ½ ČL mletého čierneho korenia, 1 PL rasce
Rubrika
12.07.10,10:19
Spomínam si, že sme ten šalát zalievali teplým nálevom.

1 l vody, 1,5 dl octu, 120 g kryštálového cukru, 3-5 ks bobkový list, 1 PL oleja, ½ ČL mletého čierneho korenia, 1 PL rasce

Tento nálev je na aké množstvo kapusty? Asi som blbá, no musím sa to spýtať.

Ďakujem za rady a recepty.
Zita5
12.07.10,10:35
Ja tento šalát robím teplým nálevom , ale robím ho aj tak , že si na jemno nakrájam hlávkovú kapustu, mrkvu , na drobno cibuľku , pokvapkám olivovým olejom , vyžmýkam dva citróny(kto koľko znesie ),osolím, posypem cukrom , pridám mletú rascu , mleté korenie , zamiešam a nechám odstáť .

Do šalátov som namiesto octu začala používať citróny , a je to veľmi dobré a zdravšie ako ocot.;)
Zita5
12.07.10,10:37
Spomínam si, že sme ten šalát zalievali teplým nálevom.

1 l vody, 1,5 dl octu, 120 g kryštálového cukru, 3-5 ks bobkový list, 1 PL oleja, ½ ČL mletého čierneho korenia, 1 PL rasce

Tento nálev je na aké množstvo kapusty? Asi som blbá, no musím sa to spýtať.

Ďakujem za rady a recepty.

Ťažko odhadnúť , ja si radšej v prípade teplého nálevu spravím viac nálevu , aby som mala šalát zaliaty až po vrch , lebo to sa v tej kapuste stratí .
zdenka131
12.07.10,10:42
Spomínam si, že sme ten šalát zalievali teplým nálevom.

1 l vody, 1,5 dl octu, 120 g kryštálového cukru, 3-5 ks bobkový list, 1 PL oleja, ½ ČL mletého čierneho korenia, 1 PL rasce

Tento nálev je na aké množstvo kapusty? Asi som blbá, no musím sa to spýtať.

Ďakujem za rady a recepty.
Šalát musí byť úplne zaliaty nálevom .
fulmaja
12.07.10,10:54
Kapustový šalát

1 menšia kapusta - 1 kg, 1 červená paprika, 1 žltá paprika, 1 zelená paprika, 1 veľká cibuľa, 1 mrkva - všetko najemno pokrájať alebo postrúhať , osoliť, nechať postáť, zaliať horúcim nálevom:
1 l vody, 3 PL ocot, 100 g kryštálový cukor, 3 čL soľ, 2 čL rasca, 1 PL olej
ondrejvla
12.07.10,18:03
Pridám aj ja môj recept:
1 hlávka mladej kapusty nakrájať na rezančeky, 2-3 cibule nakrájať, 2 farebné papriky, 1/2 kg mrkvy nastrúhať na hrubšie slzičky, posoliť, urobiť buď octový, alebo citrónový nálev, trošku cca 2PL olivového oleja, dobre premiešať, nechať chvíľu postáť, nálev prevarím 1a1/2 dl octu, 1 l vody, 20 dag cukru, alebo 10 tbl.Spolarínu, asi 2 KL mletej rasce, prevariť, nechať vychladnúť len do letna a precediť na šalát, namiesto octu sa môže dať 5-6 citrónov, ale vtedy citróny nepreváram len vodu s cukrom a rascou, do letného pridám vytlačené citróny a dobre premiešať. Je dobre ho urobiť aspoň 2-3 hod. pred podávaním, je výborný taký z chladničky, ja mám taký kameninový hrniec, dám ho do toho a tam mi vydrží aj mesiac v chladničke.
Rubrika
15.07.10,07:56
Ďakujem vám všetkým za rady aj recepty.