Marta h.
13.07.10,14:12
Prosím kto má problém a skúsenosť ohľadom rodinného domu. Jedná sa o rodinný dom postavený v roku 1950. Dom nie je podpivničený. Stavba je z tehál. Steny sú 45 cm stavané tak že po 3 radoch tehál sú robené chodbičky /neviem ako to inak nazvať) a vlastne 45 cm múr sa stenčí cca na 30 cm. Problém celého domu je v tom že ako poklesne teplota tak sa začnú rosiť kúty a spodné steny. Dom sme dali podrezať kvôli zatepleniu. Nábytok sme dali na vnútorné steny, ale aj tak problém s rosením nie je odstránený. Kto má skúsenosť že keď sa dom zateplí hlavne severné steny tak toto rosenie prestane. Dom má ústredné kúrenie. Čítala som ešte o termoizolačnom vnútornom nátere, ktoré niekedy pomôže odstrániť pliesne a rosenie. Má niekto s týmto skúsenosť? Ako ste vyriešili takýto problém ak ho niekto mal s mokrými kútmi. V lete sú steny suché. Ďakujem za odpovede. M.
220870
13.07.10,15:58
Termoizolačné nátery vám pomôžu ako mŕtvemu husle je to technický chyták.Múry vám zrejme vlhnú preto ,že sú tam tepelné mosty.Zateplenie z exteriéru by to malo odstrániť.Treba zatepliť aj sokel!:)
marleau
13.07.10,17:55
Termoizolačný náter,haha.Nám v starom dome vlhnú pivničné byty.Jeden mudrlant našim poradil,že to mjú zalepiť zvnútra 2 cm polysytyrénom,vraj to už nebude vlhnúť.Ale bežal z dvora!Ani nevedel,že tak rýchlo vie behať.
220870
13.07.10,18:06
Zatepliť samozrejme z exteriéru.
Majky11
13.07.10,18:10
Súhlasím s 220870 a pripájam link na objasnenie tepelných mostov...

http://mojdom.zoznam.sk/cl/10031/128661/Co-su-tepelne-mosty
marleau
13.07.10,18:14
Zatepliť samozrejme z exteriéru.
Nie,on to radil zvnútra,z exteriéru je terén - pivničný byt.Ja to viem vyriešiť,naši ale nechcú,už sú vraj starí na také "roboty".A napokon ja to dediť nebudem ani nechcem...
ciners
13.07.10,18:18
Podla mna to treba vidiet, takto si to clovek ani nevie dobre predstavit.
220870
14.07.10,03:01
Podla mna to treba vidiet, takto si to clovek ani nevie dobre predstavit.
Ani nie je to veľmi bežná závada RD kedysi sa nezateplovali vence stavalo sa od buka do buka.Toto sú následky.Väčšinou sa takéto chyby ukážu po výmene okien.
lubko6394
14.07.10,05:06
Prosím kto má problém a skúsenosť ohľadom rodinného domu. Jedná sa o rodinný dom postavený v roku 1950. Dom nie je podpivničený. Stavba je z tehál. Steny sú 45 cm stavané tak že po 3 radoch tehál sú robené chodbičky /neviem ako to inak nazvať) a vlastne 45 cm múr sa stenčí cca na 30 cm. Problém celého domu je v tom že ako poklesne teplota tak sa začnú rosiť kúty a spodné steny. Dom sme dali podrezať kvôli zatepleniu. Nábytok sme dali na vnútorné steny, ale aj tak problém s rosením nie je odstránený. Kto má skúsenosť že keď sa dom zateplí hlavne severné steny tak toto rosenie prestane. Dom má ústredné kúrenie. Čítala som ešte o termoizolačnom vnútornom nátere, ktoré niekedy pomôže odstrániť pliesne a rosenie. Má niekto s týmto skúsenosť? Ako ste vyriešili takýto problém ak ho niekto mal s mokrými kútmi. V lete sú steny suché. Ďakujem za odpovede. M.

Kde je podrezaný ?

Ja som to podrezal v tehle, ale potom som musel celú podlahovú plochu izolovať, spojiť s tým podrezaním a potom dal polystyrén a podlahy. To vlhko Ti môže prechádzať aj podlahou, nielen múrmi. Ja som jeden vnútorný múr musel celkom zhodiť, lebo bol tak zasolený, že ťahal vlhkosť zo vzduchu. Ešte k tomu zatepleniu- samozrejme, že zvonku a priedyšné - vata alebo styrcon cca 10 cm.
Marta h.
14.07.10,08:16
Odpoveď Lubko
Dom má podrezané obvodové múry, priečky nie lebo sú urobené podlahy. Podlahy boli izolované smolou a terovým papierom a boli napájané na pôvodnú izoláciu. A ja som uvažovala so zateplením cca 10 cm paropriepustný materiál alebo vata. Múry sú v lete suché lebo sme použili aj sanačnú omietku asi 50 cm a keď sme obuchovali múr vnútri tak všetko bolo suché. Čo som sa informovala tak mi doporučujú len zateplenie ale chcela som predsa vedieť názory ľudí ktorí sa s takýmto problémom stretli a ako ho odstránili. Ďakujem
lubko6394
14.07.10,12:11
Odpoveď Lubko
Dom má podrezané obvodové múry, priečky nie lebo sú urobené podlahy. Podlahy boli izolované smolou a terovým papierom a boli napájané na pôvodnú izoláciu. A ja som uvažovala so zateplením cca 10 cm paropriepustný materiál alebo vata. Múry sú v lete suché lebo sme použili aj sanačnú omietku asi 50 cm a keď sme obuchovali múr vnútri tak všetko bolo suché. Čo som sa informovala tak mi doporučujú len zateplenie ale chcela som predsa vedieť názory ľudí ktorí sa s takýmto problémom stretli a ako ho odstránili. Ďakujem

No ved z toho mám obavy. Všetky tie smoly, térové papiere po rokoch neizolujú !!! Ja som miestami ponachádzal len čierny prach, takže ked nemáš pivnicu tak môžeš kedykolvek začať vlhnúť a aj tie vnútorné nepodrezané múry. A vlastne čo chceš riešiť ked máš hotové podlahy a omietky ? Podľa mna bola tá sanačná omietka zbytočná, lebo možný prienik vlhkosti zo zeme nebol odstránený a na suchý múr nemá sanačná omietka význam dávať pokiaľ to nie je špeciál, ktorý naťaháva vodu a soli z múru a každých koľkosi rokov sa omietky nahrádzajú novými...
Marta h.
15.05.12,11:27
Dobrý deň, vy ste mi odpovedal namôj dotaz z roku 2010 ohľadom zateplenia materiálom Styrcon. Videla som ho v Nitre lebo som si nevedela predstaviť ako vyzerá. Zatiaľ sme nezateplovali a čítala som referencie na internete a viacerí sa neprikláňajú k tomuto materiálu. Hovoria že je drahý a môže v zime premrzať. Bola som rozhodnutá zateplovať týmto materiálom a ostala som skeptická voči ostatným príspevkom. My máme v lete všetko suché a nikdy sme neprišli na to, prečo to rosí mysleli sme si že je to od zeme, ale mali sme tu so sanačnej firmy a ten povedal treba zatepliť a tým že nemáme pivnice museli sme podrezať. V lete keď sme maľovali tak omietka bola úplne suchá. Myslím si, že aj v tom je problém že my máme v stenách také kanály. Inak v zime sú steny veľmi studené hoci múr je 45 cm. A vy ste spokojný so Styrconom? Inak aj ja bývam v Soblahove, neviem ale kto ste tiež vy. Ďakujem až mi odpoviete.
bluejoz
15.05.12,15:28
Pokiaľ sa to rosí, tak povrchová teplota steny je príliš nízka a vodné pary zo vzduchu na studenej stene kondenzujú. Je potrebne zvýšiť teplotu steny a to sa dá len zapletením. V tomto prípade minimálne 12 cm fasadného eps, ale radšej 15 cm aj s výhľadom na budúce ceny energii. Cenový rozdiel je len v cene eps, práca je ta istá...
robertkozich
15.05.12,16:56
Podla mna to treba vidiet, takto si to clovek ani nevie dobre predstavit.
jasne to je pravda...Kamos ma aj ten problem ze mu presakuje spodna voda...takze dovodov tam moze byt viac..urcite by som aj odizoloval zaklady a sokel... aku mas podlahu? nepresakuje vlhkost z nej?