nozkar
15.07.10,11:27
Bývam v rodičovskom dome. Je starý asi 50 rokov. Spojený je so susedným domov. Pod štvrtinou domu je pivnica. Doteraz nebol žiadny problém, no v posledných 2 rokoch začala pivnica zamokať. Neviem či je to spodná voda, ale pravdepodobne áno. Najhoršie je to v období vytrvalých dažďov alebo v zime, keď sa začne topiť sneh. Vtedy začne vtekať do pivnice voda. Poraďte prosím, ako sa s tým dá bojovať? Čo je vhodné spraviť? Ako a kam odviesť vodu? V obci nie je kanalizácia, takže o problém naviac. Máme klasickú žumpu s trativodom do záhrady. Keď sú už spomínané dažde, voda sa tlačí cez trativod späť do žumpy. Vďaka za rady.
220870
15.07.10,09:35
Tu sa asi nebude dať poradiť od počítača.Možno len urobiť novú kvalitnú žumpu .
ciners
15.07.10,09:47
Toto akoby som napisal, ze mi cosi hrkoce v motore a com mam s tym robit...Akoze je to pekne, ze nete su rady zadarmo,ale odtial potial v zmysle riesenia problemu. Bez obhliadky vam clovek poradi somarinu, do ktorej vrazite kopu penazi. Asi tak.
marleau
15.07.10,10:11
S oboma súhlasím a len dodám,že problém može byť dokonca mimo pozemku,na ktorom leží dotknutý dom a to potom nepomože nielen foto,ale asi ani návšteva.Hlbší prieskum odhalí,kde je pes zakopaný.
day
15.07.10,10:19
klasicka zumpa trativod je (myslim) zakazana
najlepsie by poradil niekto na miesto cinu
ciners
15.07.10,10:28
klasicka zumpa trativod je (myslim) zakazana
najlepsie by poradil niekto na miesto cinu

Nie myslim, ale je zakazana. Bud certifikovana nadoba, alebo riadne izolovana zumpa so skuskou presiakavosti.
alchstuip
15.07.10,11:00
V 50 rocnom dome bol podobny problem, pivnica bola velmi mokra, nevedeli sme preco. Nakoniec sme nasli rozpadnutu vodomernu sachtu bez vodomeru a v nej z verejneho vodovodu unikala voda. Toto sa dialo niekolko rokov, po opraveni sa v priebehu roka pivnice vysusili.
Mozno budete mat podobny problem a niekde v okoli najdete takyto necakany "vodny zdroj".

Samozrejme, na zaciatku leta po tych vydatnych dazdoch nas navstivila spodna voda, ale v tej stavbe nemame ine riesenie, ako nechat to na prirodu.... voda ako prisla, tak aj odisla (pivnice maju hlinenu podlahu a v jednej je kopana studna cca6 metrova)
nozkar
15.07.10,13:11
Myslíte si, že kedysi dávno ľudia robili certifikované žumpy? Boli radi že postavili a bývali. Netvrdím,že je to od tej žumpy, len vravím,že to s tou vodou nikdy nebolo, takže musí tam byť niekde pes zakopaný. A popísal som len problém, ktorý má alebo mal možno aj niekto iný, takže každú radu alebo nápad uvítam. Vďaka alchstuip, aj mňa napadlo že sa mohlo niečo udiať dole. Najhoršie je, že stena pivnice, z ktorej tá voda vyteká, je v zemi od obvodovej steny vzdialená 4 metre, takže k nej sa nedostanem. Vďaka všetkým
220870
15.07.10,16:54
Trativod ako taký je náchylný na upchatie.Jednoducho nebude fungovať večne.
natys
16.07.10,16:45
Mám úplne identický problém, len s tým rozdielom, že náš dom je riadne pripojený na mestskú kanalizáciu. Skutočne, tento problém sme nemuseli nikdy riešiť, ale posledné 2-3 roky mi začína tvoriť vrásky na tvári. Už som aj premýšľala na koho sa obrátiť o pomoc, ale priznám sa nič ma nenapadá.
nozkar
20.07.10,07:41
Dobre, teoreticky tam nie je skrytá žiadna prasknutá šachta ani nič podobné, je tam "len" spodná voda. Ako sa dá s ňou vysporiadať? Kam ju odviesť, keď nie je v dedine kanalizácia?
hydrogeolog
08.09.10,19:23
treba to vidiet, pozriet pomery podzemnej vody, odvedenie vody zo strechy, umiestnenie trativodu atd.
marleau
09.09.10,03:35
treba to vidiet, pozriet pomery podzemnej vody, odvedenie vody zo strechy, umiestnenie trativodu atd.
Presne tak.Mali sme rovnaký problém v pivničných bytoch a nakoniec bol problém v tom,že trativod,do ktorého ústil zvod zo strechy sa časom (35 rokov) zaniesol a potom to už išlo (lepšie povedané nešlo).Najhoršie na tom je,že sa to nemusí prejaviť priamo pri zvode,voda si cestičku nájde a objaví sa tam,kde ju nik nečaká.
Manual
09.09.10,04:25
Poznám prípad, že sused "taktne" maskovane zviedol vodu k susedovým základom a dialo sa presne to čo popisuješ. Ak prišli silné dažde, stačil intenzívny 1 hodinový lejak, tak sa dialo to čo popisuješ.
Manual
09.09.10,05:14
treba to vidiet, pozriet pomery podzemnej vody, odvedenie vody zo strechy, umiestnenie trativodu atd.
Je nejaká norma, koľko metrov od základov domu môže byť spravený trativod, kde je zvedená len dažďová voda zo strechy domu aby to po čase nepresakovalo jednak majiteľovi trativodu a prípadne susedovi ?
hydrogeolog
09.09.10,15:00
neviem ci to nejaka norma takto detailne riesi, ale kazdopadne ak sa ukaze, ze vas vytapa hoc aj na 20m, tzn. ze umelo ovplyvnil rezim podzemnej vody a sposobuje vam skodu, tak podla mna mate pravo na napravu veci. Samozrejme posudit to musi clovek co tomu rozumie a ma na to osvedcenie, aby ste s jeho vyrokmi mohli niekde argumentovat.
Manual
09.09.10,17:45
Ono sa to zdá jednoduché, ale po premenení na drobné je to podstatne zložitejšie. A ak by náhodou niečo také ako popisuješ nejaký "znalec" potvrdil, ani si neviem predstaviť dôsledky. Vzájomná dohoda do úvahy asi neprichádza, tak asi súd... No nie je to sranda.
hydrogeolog
10.09.10,17:14
Ono sa to zdá jednoduché, ale po premenení na drobné je to podstatne zložitejšie. A ak by náhodou niečo také ako popisuješ nejaký "znalec" potvrdil, ani si neviem predstaviť dôsledky. Vzájomná dohoda do úvahy asi neprichádza, tak asi súd... No nie je to sranda.

jasne, ale ani mokry barak nie je ziadna vyhra, pokial sused nie je uplny magor, mozno by stacilo sa s nim pozhovarat, ujasnit si co sposobuje, ake to ma nasledky a hladat spolocne riesenie. Da sa samozrejme aj sudit, ale skor by som sa obratil na stavebny urad, da sa spravit posudok na 2 strany s gulatou peciatkou a to by malo zabrat.