martinhn
16.07.10,09:45
Dobrý deň,
Chcem sa opýtať či na odvodnenie pozemku a vykopanie domovej studne osadenej betónovými skružami do hĺbky cca 6m potrebujem stavebné povolenie alebo mi stačí ohlásenie drobnej stavby na obecnom úrade? Studňa je osadená 4m od hranice najbližšieho suseda a taktiež najbližší odvodňovací rigol je v tej istej vzdialenosti. Celková dĺžka drenáže je 80m. Starostka mi povedala, že to musí riešiť územným konaním, pretože sused vo vzdialenosti 4m môže mať pripomienky. Pristupil som teda na hru úradov aj keď si myslím, že je to pre mňa práca a náklady navyše. Požadovali teda odo mňa ešte projekt na drenáž a studňu čo som dodal a obec mi vydala územné rozhodnutie. Ale susedia sa odvolali, že môj pozemok je močiar (stará studňa sa rozlieva do okolia a zamáča časť pozemku okolo nej) a obec celý spis musela postúpiť na kraj ktorý odvolaniu vyhovovel a vrátil spis na opätovné prejednanie prvostupňovému stav. úradu teda obci z dôvodu jeho pochybenie. Ešte aj uviedli ktoré prípady spadajú pod územné konanie. Až po pol roku som sa teda dočkal ohlásenia drobnej stavby. Pri jej vykonávaní ma susedia v kuse otravovali a dokázali celý deň presedieť za plotom a častovať mňa aj robotníkov neopodstatnemými poznámkami a dokonca dali na obec podnet na prešetrenie, že stavbu nerealizujem podľa projektu. Šetrenie sa aj uskutočnilo s pre nich negatívným výsledkom. Stále mi dávaju za vinu, že ich 40 ročný dom má nasiaknuté múry vodou z môjho pozemku aj keď som s úrovňou môjho pozemku cca 1m nižšie ako oni.
majkii
17.07.10,18:38
Na domovú studňu sa nevzťahjujú ustanovenia stavebného zákona na drobnú stavbu a teda nepodlieha povoľovaniu podľa stavebného zákona. Domová studňa je podľa ustanovenia §18 ods.3) zákona o vodách 364/2004 Z.z. jednoduchým vodným zariadením na odber podzemných vôd, z ktoráho sa podzemná voda čerpá ručne. Na uskutočnenie jednoduchého vodného zariadenia sa nevyžaduje povolenie ani ohlásenie orgánu štátnej vodnej správy (364/2004 Z.z. - Vodný zákon §26 ods.1 posledná veta). V tomto prípade by išlo o všeobecné užívanie vôd a na takéto nie je potrebné povolenie ani ohlásenie. Aj pri všeobecnom užívaní podzemných vôd sa nesmie ohrozovať ani zhoršiť ich kvalita alebo zdravotná bezchybnosť, poškodzovať životné prostredie a prírodné dedičstvo, zhoršovať odtokové pomery, poškodzovať brehy, vodné stavby a zariadenia, zariadenia na chov rýb.

Pokiaľ by však nebola splnená podmienka na všeobecné užívanie vôd (ručné čerpanie) išlo by o vodnú stavbu (§52 ods. 1 písmeno d) na osobité užívanie vôd (§21 ods. 1 písm. b bod 1) ktorej povoľovanie vykonáva orgán štátnej vodnej správy. Pri vodných stavbách má orgán štátnej vodnej správy pôsobnosť stavebného úradu. Orgán štátnej vodnej správy, ktorý je príslušný na povolenie vodnej stavby, rozhoduje aj o užívaní stavby vydaním kolaudačného rozhodnutia. V tomto prípade je orgánom štátnej vodnej správy obec v prenesenom výkone pôsobnosti na úseku štátnej vodnej správy rozhoduje vo veciach povolenia na odber podzemných vôd a ich iné užívanie na potreby jednotlivých občanov (domácností) - §63 ods.1 písmeno a)


K tej druhej časti, kde popisuješ problém voľného prelivu vody zo studne a následného vlhnutia stien susedných nehnuteľností. Studňu treba navrhovať uvážlivo a zabezpečiť aby nedochádzalo k samovoľnému prelivu vody, pretože môže dôjť k narušeniu prirodzeného režimu vôd v okolí. napr. prepichnutím vrchnej nepriepustnej vrstvy sa na povrch môžu pretlačiť tlakové "artézke vody" s prelivom a následným zvýšením hladiny podzemnej vody v bezprostrednom okolí. Preto návrh a zhodnotenie by mal urobiť odborník - hydrogeológ. Nedá sa vylúčiť, že zavlhnutie stien je aj v dôsledku zvýšenia hladiny podzemnej vody takto dotovanej z prelivu zo studne a následným kapilárnym vzlínaním do základov a sten susednej nehnuteľnosti.
martinhn
19.07.10,05:48
Studňa sa nachádza od spomínanej nehnuteľmosti 40 m smerom do svahu a prepadová kanalizačná rúra 160 cm, ktorou odvádzam vodnú hladinu studne na úrovni cca 2,5 m od úrovne terénu pri studni ide od spomínaného domu 4,5 m. V prípade, žeby som nemal na studňu napojenú prepadovú rúru, bola by jej hladina asi o 0,5m vyššie. V spomínanom kanáli ktorým vediem kanalizačnú rúru mám v drvenom kamenive 0,5m hrbej vrstve uloženú aj drenážnu rúru pre prípad, žeby ešte niejaká voda šla pomimo, zvyšok je vyplnený riečnym štrkom. Kanál je pri dome asi 1,2 m hlboký čo som musel prispôsobiť hĺke napojenia sa do miestnej povrchovej kanalizácie. Teda nemohol som ísť hlbšie ale smerom do svahu je hĺbka uloženia rúr ešte väčšia cca 1,7m. Pri kopaní spomínanej ryhy som zistil, že z vedľajšej nehnuteľnosti, ktorej terén je od môjho o 1 m vyššie sa k mojej rýhe tiež pretláča spodná voda.
hydrogeolog
14.01.11,08:57
Na domovú studňu sa nevzťahjujú ustanovenia stavebného zákona na drobnú stavbu a teda nepodlieha povoľovaniu podľa stavebného zákona. Domová studňa je podľa ustanovenia §18 ods.3) zákona o vodách 364/2004 Z.z. jednoduchým vodným zariadením na odber podzemných vôd, z ktoráho sa podzemná voda čerpá ručne. Na uskutočnenie jednoduchého vodného zariadenia sa nevyžaduje povolenie ani ohlásenie orgánu štátnej vodnej správy (364/2004 Z.z. - Vodný zákon §26 ods.1 posledná veta). V tomto prípade by išlo o všeobecné užívanie vôd a na takéto nie je potrebné povolenie ani ohlásenie. Aj pri všeobecnom užívaní podzemných vôd sa nesmie ohrozovať ani zhoršiť ich kvalita alebo zdravotná bezchybnosť, poškodzovať životné prostredie a prírodné dedičstvo, zhoršovať odtokové pomery, poškodzovať brehy, vodné stavby a zariadenia, zariadenia na chov rýb.

Pokiaľ by však nebola splnená podmienka na všeobecné užívanie vôd (ručné čerpanie) išlo by o vodnú stavbu (§52 ods. 1 písmeno d) na osobité užívanie vôd (§21 ods. 1 písm. b bod 1) ktorej povoľovanie vykonáva orgán štátnej vodnej správy. Pri vodných stavbách má orgán štátnej vodnej správy pôsobnosť stavebného úradu. Orgán štátnej vodnej správy, ktorý je príslušný na povolenie vodnej stavby, rozhoduje aj o užívaní stavby vydaním kolaudačného rozhodnutia. V tomto prípade je orgánom štátnej vodnej správy obec v prenesenom výkone pôsobnosti na úseku štátnej vodnej správy rozhoduje vo veciach povolenia na odber podzemných vôd a ich iné užívanie na potreby jednotlivých občanov (domácností) - §63 ods.1 písmeno a)


K tej druhej časti, kde popisuješ problém voľného prelivu vody zo studne a následného vlhnutia stien susedných nehnuteľností. Studňu treba navrhovať uvážlivo a zabezpečiť aby nedochádzalo k samovoľnému prelivu vody, pretože môže dôjť k narušeniu prirodzeného režimu vôd v okolí. napr. prepichnutím vrchnej nepriepustnej vrstvy sa na povrch môžu pretlačiť tlakové "artézke vody" s prelivom a následným zvýšením hladiny podzemnej vody v bezprostrednom okolí. Preto návrh a zhodnotenie by mal urobiť odborník - hydrogeológ. Nedá sa vylúčiť, že zavlhnutie stien je aj v dôsledku zvýšenia hladiny podzemnej vody takto dotovanej z prelivu zo studne a následným kapilárnym vzlínaním do základov a sten susednej nehnuteľnosti.
Studna PODLIEHA povoľovaniu podľa stavebného zákona. §18 ods.3) zákona o vodách 364/2004 Z.z.hovori o CERPANI vody rucnym sposobom bez povinnosti ohlasovania, aj ked to mozno vyzera inak :) Na studne sa vztahuju 2 druhy povoleni, prve je jej samotne vybudovanie, ktore podlieha stavebnemu konaniu a druhe je na cerpanie vody, tzv. vodopravne konanie, ktore netreba len pokial sa cerpa rucnou pumpou.
beedo
14.01.11,09:46
Ak chces kopat studnu a vodu s nej budes cerpat rucne kyblom na spagate alebo pumpou na rucny pohon nepotrebujes ziadne povolenia, kup skruze a kop... akonahle vodu s nej budes cerpat elekt. cerpadlom uz potrebujes ohlasenie na urade, povolenie, projekt, kto to bude robit, vypis s katastra, ze pozemok je tvoj + mapu a zakreslenie, suhlas susedov...atd adt
Tiez som chcel kopat studnu a mame prajneho suseda, tak som sa bol pre istotu informovat
Takze tak.
beedo
14.01.11,09:47
Este podotikam, ze som sa bol informovat na urade - odbor zivotneho