gabika.mato
16.07.10,10:47
Ahojte. Potrebujem poradiť. Ideme kupiť rodinný dom. Je napisany na súrodencov, ale maju tam vecné bremeno doživotné bývanie ich otca. V tom dome nikto nebýva, otec ma svoj dom.Ako sa toto vecné bremeno dá zrušiť? Stači ak do zmluvy uvediem, že predávajúci súhlasia so zrušením vecného bremena alebo sa tam musi podpísať aj ich otec? Za rady ďakujem.
hanelie
16.07.10,08:49
k zrušeniu vecného bremena sa musí vyjadriť ten, v prospech koho vzniklo - čiže otec
gabika.mato
16.07.10,09:05
a stači ak to uvediem do kupno predajnej zmluvy a on to podpiše alebo to treba urobiť inač?
hanelie
16.07.10,09:26
vecné bremeno vzniká a zaniká zmluvou /okrem iných možností/a následným zápisom v katastri nehnuteľností - túto zmluvu je potrebné priložiť ku KPZ a takto posunúť na vklad do KN
arizona
16.07.10,09:37
Vecné bremeno spočívajúce v doživotnom práve užívania nehnuteľnosti nie je zmluvne ani inak prenosné na inú osobu ako na osobu, v prospech ktorej je zriadené. V prípade úmrtia tejto osoby zanikne aj vecné bremeno v jej prospech. Ak sa nehnuteľnosť predáva skôr, je nevyhnutný súhlas oprávnenej osoby, ktorá sa musí vecného bremena písomne vzdať vo forme dohody o zrušení vecného bremena podpísanej osobou povinnou aj oprávnenou.
Ak sa účastníci nedohodli inak, je ten, kto je na základe práva zodpovedajúceho vecnému bremenu oprávnený užívať cudziu vec, povinný znášať primerane náklady na jej zachovanie a opravy; ak však vec užíva aj jej vlastník, je povinný tieto náklady znášať podľa miery spoluužívania

http://www.porada.sk/t64775-vzor-zmluvy-o-zruseni-vecneho-bremena.html
gabika.mato
16.07.10,10:03
a ako ma vyzerať tá dohoda o zrušení vecného bremena? stači ak sa tam napíse ja ......... sa vzdávam vecného bremena v tom a tom dome a podpíše sa to na matrike?
Mária27
16.07.10,20:17
Napíšete list s predmetom(VEC) "Návrh na vklad výmazu vecného bremena", ktorý bude adresovaný príslušnej správe katastra.
V liste popíšeš ako bolo zriadené vecné bremeno, pre koho, k akej nehnuteľnosti, na ktorom liste vlastníctva.
Ďalej tam uvediete, že nakoľko sa zmenili pomery a skutočnosti, osoba, pre ktorú bolo bremeno zriadené, sa vzdáva tohto práva, čo je potvrdené v priloženej dohode. V poslednej vete napíšete: týmto podávame
návrh na vykonanie vkladu výmazu vecného bremena
v zmysle § 30 a nasl. zákona č, 162/1995 Z.z. (katastrálny zákon)
na LV č, ..., katastrálne územie ...

V samotnej dohode o zrušení vecného bremena (prílohe k návrhu) opäť popíšete všetky skutočnosti ( v záhlaví účastníkov - vlastníka a oprávneného, podľa zmluvy o zriadení ...) . Vyhlásenie o vzdaní sa práva z vecného bremena a zániku vecného bremena doživotného bývania v byte ... podpíše aj vlastník nehnuteľnosti, aj osoba oprávnená - jej podpis musí byť overený.
Dúfam, že som na nič nezabudla.
gabika.mato
17.07.10,06:41
Mária27 veľmi pekne ďakujem. Hneď to idem napísať.